Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(57)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Eu cand iesim afara iau LM muls la bibi cu noi (aia e cam singura si unica masa de LM a Pufelor). In alte cazuri am luat praf LP intr-un bibe si apa calduta in alt bibe tinut in recipient dinala sa mentina cald.


Citat:
citat din mesajul lui Monas

fetelor, eu stiti, sunt cu intrebarile.
Luni soseste caruciorul si deci de Marti as putea iesi afara, si o sa ies. Dar as vrea sa intreb, voi cum faceti , sau mai bien zis cum ati facut la inceputuri cu mancarea? Ieseati numai intre mese ? nu lua fomica pe bebici pe afara? Aveati la voi mancare? Cum faceati? Eu ma tot gandesc ca as vrea sa iau la mine ceva LP...sa tin cumva apa calduta si apoi daca incep cu urletele sa le amestec repede si sa le dau ...

mama de Eva si Fabian din 8 Martie 2011


Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Monas, la care carucior te referi, la Baby jogger? pai daca as fi stiut eu de acest carucior de la inceput, tare bine mi-ar fi prins... din pacate a trebuit sa fie a 3-a optiune si ma felicit pentru ca l-am luat, eu il tin in masina pliat, ca se pliaza/desface dintr-o singura miscare si cobor cu un copil, stau la et 1, il pun in scaunelul de masina, apoi cobor si cu celalalt, il pun in celalalt scaunel, scot caruciorul, pun copiii in carucior si gata plimbarea. Daca nu as fi avut masina, probabil ca procedat asa cum ai spus tu, coboram caruciorul pliat care nu are decat 12 kg, il desfaceam, il "legam" de calorifer cu un cablu cu incuietoare de bicicleta si apoi coboram cu fiecare copil in brate. Deci practic ar fi fost 3 drumuri si as fi carat de fiecare data o greutate rezonabila, adica maxim 12 kg.
Dealtfel, o data l-am avut in casa caruciorul si am facut miscarea asta (mai putin legatul de calorifer, ca l-am lasat langa scara si de la mine din apartament aveam "vedere" la el, si l-am coborat cu liftul pliat, a fost super-usor.
Nu mai depind de nimeni, nici de mama, nici de soacra, sunt "liber profesionista" acum, hihi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

sugubina: asa ma gandesc si eu sa fac, sa iau provizii la noi. si la mine ori s-a imputinat laptele..ori au inceput ei sa manince mult mai mult, dar nu-mi mai ajunge deloc LM. trebuie sa strecor in mese la Eva LP..si ea este asa sensibila . de locuit , locuiesc pe langa Potcoava in Titan, deci intru repede in parc IOR .
ariadna33: noi am comandat carucior CAM Twin Pulsar si asa ma gandesc sa las cadrul in masina (insa tb sa vad daca incape in portbagaj, pt ca masina mea e cam mititica. Eu sper sa incapa. Dar de coborat e musai sa cobor cu amandoi doedata in scoici, ca si asa am avut cosmar inainte de a se naste ei, cum ca-i luam pe rand si cineva mi-a furat unul din copii.Cam atat deocamdata, sunt franta de oboseala, azi copiii m-au terminat.
Sa aveti o noapte buna si usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Sugubina, ai primit si votul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

ce de IOR iste
noi luam LM cu noi, inca mai am, plus ca am facut provizii la congelator
dar la cat galactogil am ros si cat galafor si ceai de lactatia am baut de mi au iesit pe nas, nu mai imi trebuie ceai in veci
...........dar rar mmanca n parc, caci dorm de rup carutul

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Hola dragelor!

ariadna33 , oo deci stai in zona! Si eu stau pe la Diham si pe la Potcoava intru-n parc. Am carut movaliu, sa stii ca am sa ma uit dupa tine.

Monas eu cobor (cand sunt singura cu ele) carutu la primu drum, si pe ele la al doilea. O tiu pe Mara in marsupiu si pe Ilinca in brate langa (Lumi m-a invatat . Nu imi ia carutu nimeni, e alee mai inchisa si e plin de copii, bebei si mamici.Si pan la urma cin sa imi fure magauaia..
Dc il fura pacatu lor, ca io una deabia astept sa am ocazie sa imi iau altu..

mary1975 multumesc!

mirela2 stai sa mai creasca si o sa mance si in parc ! bine ca ai provizii!.

Fetele cu IOREUL maine ies cred pe la 14 asa, poate ne vdm. Sper sa fie suare ca azi.

Seara frumoasa si linistita mamici speciale ce sunteti!

Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

sugubina, am fost si eu ior-ista, dar ne-am mutat cand am aflat de sarcina, de la 2 camere la 3 camere. dupa ce am batut palma cu proprietarul am aflat pac! de gemeni, ne-ar fi trebuit 4 camere, dar asta este... bine ca sunt de acelasi sex, vor imparti camera.

deci sunt invidioasa pe ior-iste ca se intalnesc in gasca mare

azi am fost - in sfarsit - in herastrau, fac 20 minute pe jos pana la intrarea laterala. ce de priviri, ce de zambete si WOW. auzeam in jurul meu "uite gemeni, uite". m-am uitat in gol, am incercat sa ignor susotelile. se cam uitau la cearcanele mele si ma compatimeau.

m-a intrebat o vecina "este greu, nu?". am bravat "este mai usor decat am crezut si mai frumos decat ne-am asteptat" SIC!!

iar acasa mi-am facut un plan: sa ma programez la cosmetica, sa pot si eu sa dorm o ora linistita, relaxata, fara scancete. sunt cam nervoasa, usor iritabila in ultima vreme, o fi de la oboseala

revin la carucioare: mi-am luat cam pulsar, totul e ok, doar ca e vagon si mie imi plac cele clasice. dar acum caut carucior sport, usor, sa-l port la vara, si sa aiba gemenii alaturati. astept si babyexpo urmator, dar daca aveti sfaturi.. va rog, m-au ajutat mult si pana acum.

cu drag, Adishor

PS chiar nu este nimeni care sa iasa si in herastrau? sa impartim celebritatea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

sugubina, nu stiu de unde a reisesit ca frecventez ior-UL Mi-ar fi facut mare placere sa ne vedem, dar e cam departe de mine, noi mergem intr-un parculet de langa casa si cand nu ies doar eu singura cu ei, parcul Carol unde au un loc de joaca favorit

Monas, merge sa-i duci pe amandoi acum in scoici, ai mei nu mai sunt de scoici. Peste putin timp voi putea sa-i duc de manuta cu liftul un etaj, dar atunci cand se va intampla asta ne vom muta la casa si va fi cu totul altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna

sugu nush daca iesim azi
aseara ma stat de la 5 si pana la 8 afara
am dat 2 ture de parc, apoi usor spre casa, ca asa ma durea piciorul stang, abia l am tras dupa mine
azi nush daca iesim, am o zi asa de naspa
nush .....o stare de depresie
copilasii mei abia manca, atata se foiesc pana accepta biberonul de ma scot din minti..........si mai apare si tacsu fix cand adorm si ei si i trezeste, sunt un pachet de nervi
laptele meu e cam subtire asa ca abia astept sa faca 4 luni sa le pun cereale, poate poate o sa le placa mai mult
pana atunci abia astept sa mergem la mama, stau si eu un pic mai libera, ca simt ca ma urc pe pereti

si nush ce sa facsa ma continui cu mulsul sau sa ma opresc
nu mai pot, plus ca asa mi s au lungit sanii, de mi e scarba sa ma uit la mine

pupi fetelor

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

buna

fetelor ma puteti ajuta cu o idee de patut pt gemeni...ceva de genul...cat sunt mici sa aiba gratii si apoi sa poata fi scoase ...si apoi sa utilizam patul cam pana pe la 4 ani??
nu imi trece prin minte un model ca lumea...
poate ma ajutati cu un link spre o poza sau ceva...

zuzele mele dorm in pat cu mine si cu sotul...asa ne-a fost si noua mai comod.
dar acu...am cam vrea sa le mutam in patutul lor.au acusica in ajunul Pastelui 6 luni.
vrem sa dam comanda, dar nu avem idee de model.


Mergi la inceput