Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(57)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

- buna,fetelor.e prima noapte in care bebicii au dormit destul de legat intre mesele la 3h.le-am bagat de ieri ceaiul anticolici babycalm, si le-am marit si doza la lapte un pic- saracii se agitau intre mese de 2 zile, ca nu se saturau. eu nu prea mi-am dat seama imediat
- le-am facut laptele in ceai musetel,si le-am dat la fiecare masa- nu o data la 2 mese cum am fost sfatuita de neonatoloaga- si ieri seara inainte de baie, au facut caca singurei, dupa apasat picioare pe burtica.va multumesc ca ati insistat cu ceaiul de musetel


Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT




La mine Felix a facut dupa 5 zile, eu eram disperata iar pediatra foarte calm imi zice ca e normal, sa nu ma stresez ca are copii care fac la o saptamana sau 8-9 zile.
Pentru copii alaptati exclusiv nu se da nimic pentru constipatie decat daca se deapasesc 8-9 zile iar pentru copii care merg pe lapte praf la o saptamana. Eu dupa 5 zile i-am dat suc de prune natural amestecat cu apa in cazuri extreme se da zahar brun brut dizolvat in apa. Aici ceaiurile sunt interzise (nu te urmareste nimeni ce faci acasa dar au fost cazuri de alergii si cand mama a fost intrebata ce i-a dat a fost nasol). Cand a cazut Felix de pe fotoliu eu paranoica am plecat la urgente desi asistenta de la 811 (serviciu de prima ajutor) mi-a zis ca e ok, in schimb la spital frate am completat un formular cu 3 pagini aveam impresia ca or sa ne bage la racoare

Ma bucur atat de mult pentru tine, felicitari pentru bebei inca o data, eu uneori ma uit la ei si parca nu-mi vine sa cred......am uitat de tratament, de injectiile in burta facute prin masina sau in baile restaurantelor, de punctie, de cele 70 de injectii cu progesteron, de faptul ca sotului ii tremura mana si nu baga acul cum trebuie asa ca il scoatea si ma mai intepa o data offf.....mi se par atat de departe

http://community.webshots.com/user/Dragaica

https://picasaweb.google.com/Handemadjewelry

http://mytwinbeads.blogspot.com/

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumy_Clt

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Buna ziua, va mai aduceti aminte de noi .....
Am ajuns deja la 7 luni, suntem la capitolul diversificare....mare bataie de cap, , papam cereale, piureuri de fructe si legume, de 2 saptamani am introdus carnita si oul. Nu prea sunt mari fani carnita, tot incerc sa o pasez cat mai bine sa nu o simta in piure . Ni s-a spus sa nu dam mai mult de 3 ori pe saptamana, galbenus dam o jumatate la fiecare amestecat in piureul de legume + lapte praf. Din pacate nu am putut alapta mai mult de 6 luni, la 6 luni mi s-a oprit pur si simplu laptele

Carla tot BLW vrem si noi sa adoptam, am incercat dar n-a mers prea bine, adica n-a ajuns nimic aproape in stomacel mai incercam

http://community.webshots.com/user/Dragaica

https://picasaweb.google.com/Handemadjewelry

http://mytwinbeads.blogspot.com/

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010



OHO ...lume noua!!!



binecuvantata cu gemanutele http://lb1m.lilypie.com/e17ip3.png" target="_blank">Mara & Maia


Noua rau de tot

http://community.webshots.com/user/Dragaica

https://picasaweb.google.com/Handemadjewelry

http://mytwinbeads.blogspot.com/

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

La multi ani Catalin si Vlad !!! de mami Petrean





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

mersi mult Lumy, si pentru urarea de pe Facebook:)


www.facebook.com/album.php?id=100000225799068&aid=53495" target="_blank">Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

La multi ani Catalin si Vlad! Felicitari, mamico !

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna fetelor dragi,
Mi-a luat doua zile sa citesc cateva pagini, sa vad acum cat o sa-mi ia sa va scriu. Pisicutii mei dorm insa parca vad ca incep sa miaune dupa mancare, si-s singura cu ei, ca sotul s-a dus la Cora sa ia una alta plus cantar electronic. Dupa ziua de ieri cand eram bucuroasa ca au mancat bine, azi noapte si azi am fost o mama proasta si le bagam biberonul sub limba, ei trageau si apoi oboseau, asa ca nu prea sunt multumita cat au mancat. Nu va spun ca am uitat apa pe foc si m-am culcat pe zi...noroc ca s-a dus sotul pe la bucatarie:(. Cred ca sunt cam varza.
Va multumesc mult pe incurajari, incep sa capat incredere ori de cate ori vad ca ma descurc singura. Noaptea incerc sa rezolv eu cu mesele, sa il las pe sotul meu sa doarma. Am reuzit ca doua mese pe noapte sa le dau singura insa tb sa mai exersez tehnica aceea cu bibe sprijinite pe patura, ca sa mearga masa cam in acelasai timp pt amandoi, pt ca altfel ma omoara daca se decaleaza prea mult.
Despre nastere ce sa va spun? in ziua Z , inca de noaptea burta mi-era tare, nu ma durea, insa nu s-a relaxat deloc deloc . Am facut si greseala sa merg sa cumpar cate ceva de mancare (f aporape de casa) insa m-am cam intins cu greutatea sacosei:(. Pe la 13 ziua m-am bagat in pat cu gand de odihna si sa mi se relaxeze burta, insa am constatat ca nu-mi gaseam pozitie buna deloc. Apoi dupa 5 min de stat in pat, am simtit cum pleznesc ca o pepenoaica coapta. Parca am facut si zgomot, si am simtit cum imi curge apa dar rau. M-am ridicat speroata la culme si am vazut ca si sangeram. Am incercat sa ma calmez singura, am sunat sotul si i-am spus f f calma sa plece catre casa in secunda aia si sa aiba grija pe drum (noi locuim in Titan iar el lucreaza in Militari la iesire din Buc). Apoi am sunat dr gineco, ce mi-a spus sa plec atunci catre spital. Staeam in cada in picioare si vb la telefon. Am rostit o rugaciune scurta si m-am pus pe imbracat, mi-am luat actele si apoi am asteptat sotul. A venit repede, am prins pe drum catre spital ( in Baneasa este spitalul) toate barierele si toate semafoarele posibile si imposibile, insa am ajuns odata cu dr mea acolo (dumneaei era la momentul telefonului la Targoviste). La spital ajunsa mi-am luat de orice grija aporape. Dr de garda a fost super, eu vroaiam la baie, el nu si nu. M-au preluat controlat si dus repede in sala. Nu am cuvinte pt anestezit, ca de asta-mi era cel mai frica. Nu am simtit dect o piscatura in spate si atat. Eram speriata de moarte, ca nu cumva bebeii sa fi suferit in astea 2 ore curse intre rupreera membranelor si masa de operatie.. Cand i-au scos mi se parea ireal ca-i aud, insa tot tremuram de spaima. Am avut un moment pe masa cand ma curatau si coseau, in care am inceput sa simt durere, insa mi-au facut si calmante sau anestezie in vena si mi-am revenit repejor. Noaptea am stat la terapie intensiva cu calmante, nu ma durea nimic,insa nu am putut dormi deloc de emotie. Fetita fiind f mica a avut nevoie de o mascusoara de oxigen pana a doua zi. Baiatul inghitise sange si l-a vomat iar la doua zile l-a facut si kk. Ea este mai micuta si a avut perfuzie si gavaj. De fapt gavajul asta ma debusoleaja pe mine, ca-mi tot spuneau ca oboseste f repede si de aceea , in ultimile zile in spital, pe langa biberon ii mai dadeau si prin tubulet sa manince. Dr neonatolog ar mai f tinut-o doua sau 3 zile insa eram cu banii in pom si pomul in aer, asa ca nu am mai putut sta in spital. Acum stau cu frica in san sa nu oboseasca mancand si abia astept sa incepem sa ne ingrasam, sa scap de un stres. Ce sa va mai spun? Mi se rupe inima cand ii vad asa mici, fetitei inca nu i-a cazut buricelul. Mancare le-am dat numai lapte de la mine, prin biberon. Baiatul l-am pus si la san, insa cand nu stiu cat maninca, nu am o mare bucurie sa fac asta. Poate dupa ce vine cantarul si vad, o sa-l pun mai des la san. Si fetita vrea san, insa dr mi-a spus sa nu o obosesc.
Viss: sa-ti traiasca odoarele, nu stiu daca ai pus poze, o sa ma uit mai incolo si sper s apot pune si eu cateva. Am facut insa cum stau numai cu ochii pe ei... Marti vine dr pediatru de la un abonament pe care l-am facut in spital, insa o sa chem si dr pediatru a lor. Luni o sun si sa vad cand va veni, ca abia astept. Dupa cum vedeti sunt cam crizata, insa odata ce vor incepe sa ia in greutate, stiu sigur ca ma voi relaxa.
fetelor si eu stau langa IOR si abia astept sa ies peste cteva saptamani afara cu ei si sper sa va vad pe cele care spuneati ca aici va plimbati.
Acum inchei desi as mai avea atatea sa va spun, insa sunt cu mintea axata doar pe papa, kk, pipi si somnul lor. Astea sunt lucrurile care ma fac cea mai fericita atunci cand le vad.
Daca vreti sa ma intrebati ceva, eu oricum intru si citesc , asa ca va astept. Cand imi mai aimintesc ceva, va scriu.


34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

monas felicitari
abia astept sa ne vedem in parc

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

merci mult si eu abia astept sa ne vedem
Ce va spuneam? Din cauza oboselii le bagam eu gresit tetina sub limba. Acum am fost atenta si au papat tot. Viss, ce cantitate le dai tu acum la o masa? Cred ca stii dar spun si eu ca am aflat in spital ca bebeii care papa LP fac kk mai rar. Deci sunt bucuroasa ca au papat, tati a venit cu cantarul si de maine incep obsesia cu cantaritul.
Sa-mi schimb si eu semnatura...
Fug sa fac baie ca apoi iar nu apuc. Va pupacesc!

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Dragaica ce au crescut bebeii tai! Super smecher carutu tau! Si tu arati bine,ai slabit.

Monas hahaa si eu am uitat de cateva ori ibricu pe foc..so esti normala, welcome to the club! Am citit povestea ta si m-ai emotionat, mi-au dat lacrimile! Cat au avut la nastere puii tai? Sa pui poze sa ii vedem si noi.

Despre noi-ma ia cam cu gruaza ca isi sug degetu..si nu mai stu ce sa fac, le pun manusi da nu tot timpu, ca as muri de scanceala, m-ar face cu nervii, mai le dau jucarele, si-l sug cu frenezie cand le e somn, ca sa adoarma. Suzi o var si apoi o scuipa, are succes cand si cand..
Ce sfat aveti pt noi ? ca nu aj vrea sa ajung sa ma rada lumea in parc ca isi sug degetu, si in plus pot face si rani, si sa nu se infecteze. Sa nu ajunga sa si-l suga pan la 7 ani naibii sa ii rada copii!

Pediatra noastra are site si organizeaza concurs cu cel mai frumos bebe. Va rog ne dati si noua un vot? Multumim frumos!

Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

monas usor usor o sa te descurci din ce in ce mai bine
sugubina si Robert a dat de gustul degetului
sunt cu ochii pe el ca pe butelie, cum il vad ii var suzeta pe care el o iubeste de altfel
Razvi nu iubeste nici degetul nici pe zuzi
o accepta cand e rupt de foame si la drum

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput