Cum trecem usor peste cresterea dintisorilor?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlinaEmi

Baietelul meu are 15 luni. A fost mai "grabit" si pana acum i-au iesit toti dintii + caninii+ un rand de masele (are 16 in total). Inteleg ca trebuie sa-i mai iasa doar inca un rand de masele (4) dar totodata am inteles si ca acest ultime masele ies ceva mai tarziu (spre 2 ani), este corect ? eu am crezut ca vom lua o binemeritata pauza de la iesitul dintilor dar..... de cateva nopti urlam iar si nu ne linistim decat cu Nurofen. Incep sa cred ca ii ies aceste ultime masele (nu ma lasa sa-i cercetez gura prea bine sa ma conving). Este posibil sa-i iasa ultimile masele atat de devreme sau ar trebui sa ma gandesc la o alta suferinta ??
Multumesc !



In general, eruptia dintilor temporari incepe in jurul varstei de 6 luni si se incheie in jurul varstei de doi ani si jumatate(30 luni). Fiecarui dinte ii este caracteristica o anumita varsta de eruptie care variaza intre anumite limite. Se accepta ca la fiecare interval de 6 luni erupe cate un grup dentar. Astfel:
intre 6 si 12 luni erup incisivii/intre 12 si 18 luni erup primii molari/intre 18 si 24 luni erup caninii/intre 24 si 30 luni erup molarii secunzi.
In lipsa altei patologii de la nivelul cavitatii bucale, pot fi si dureri legate de eruptia dintilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Citat:
citat din mesajul lui busymummy

Citat:
citat din mesajul lui cristina_boc

Buna ziua,

Baietelul meu Andrei, 1 an si 3 luni, are pe incisivii laterali sus, pete galbene. Le-am observat de la aparitia dintilor,pe la vreo 8 luni. Din ce cauza au aparut si ce ar trebui sa fac?
El are acum 8 dinti, dar numai pe cei 2 incisivi laterali am observat aceste pete.

As mai dori sa stiu parerea doamnelor doctor despre igiena dentara la aceasta varsta. Ce periuta? Folosim sau nu pasa de dinti? De care?
Eu ii periez zilnic dintisorii cu o periuta de cauciuc Nuk, fara pasta.

O primavara frumoasa!

CRIS , Andrei Cristian, 7 dec 2009
POZE




Cristina, petele aparute doar pe incisivii laterali, ai caror muguri se formeaza in aceeasi perioada, sunt un semn al unei interferente in dezvoltarea lor de dinainte sa erupa... Ca sa fiu mai precisa... vreun medicament sau alta substanta chimica ajunsa in organismul fatului in timpul sarcinii, caci atunci se formeaza mugurii dentari. Este foarte posibil ca la dintii permanenti aceasta problema sa nu persiste, deoarece mugurii lor se dezvolta dupa nastere.

de Vlad - 11.11.2009 si Andi - 5 ani.

POZE NOI si POVESTEA LUI VLAD




Busymummy, multumesc mult de raspuns. M-ai pus pe ganduri, oare ce-am mancat/luat in sarcina.

Te rog sa-mi spui parerea ta despre igiena dintisorilor.

CRIS , Andrei Cristian, 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soring1975 spune:

Buna ziua tuturor,

Am si eu o intrebare,stiu ca este putin offtopic, imi cer scuze pt asta, insa este de dintisorii copilului.
Concret, cazul fetitei noastre de 4 anisori, iese de mai multe ori pe zi cu scaunul, in cantitati mici, de cateva saptamani; nu are alte simptome, mananca normal, activa, vesela. Scaunul este normal atat in consistenta cat si culoare. Cineva mi-a zis ca este posibil sa fie din cauza pastei de dinti, mai exact a sorbitolului din pasta de dinti, mai ales daca copilul inghite uneori si cantitati mici de pasta la spalarea dintilor. Exista intradevar o legatura intre pasta de dinti si frecventa scaunului?

Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisica28 spune:

Pentru a avea efect in calmarea durerilor eruptive, anti inflamatoarele pot fi datate la un interval regulat si timp de cateva zile sau e prea mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Soring1975

Buna ziua tuturor,

Am si eu o intrebare,stiu ca este putin offtopic, imi cer scuze pt asta, insa este de dintisorii copilului.
Concret, cazul fetitei noastre de 4 anisori, iese de mai multe ori pe zi cu scaunul, in cantitati mici, de cateva saptamani; nu are alte simptome, mananca normal, activa, vesela. Scaunul este normal atat in consistenta cat si culoare. Cineva mi-a zis ca este posibil sa fie din cauza pastei de dinti, mai exact a sorbitolului din pasta de dinti, mai ales daca copilul inghite uneori si cantitati mici de pasta la spalarea dintilor. Exista intradevar o legatura intre pasta de dinti si frecventa scaunului?

Multumesc mult



Sorbitolul poate accelera tranzitul intestinal, insa de fiecare data cand apar modificari ale tranzitului trebuie facute analize de scaun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui narcisica28

Pentru a avea efect in calmarea durerilor eruptive, anti inflamatoarele pot fi datate la un interval regulat si timp de cateva zile sau e prea mult?

Narcisa, mami de printisor Mihnea Stefan 25.05.2009




Antiinflamatoriile se administreaza la nevoie in cazul durerilor legate de eruptia dentara, in plus eruptia dentara este un proces care se poate intinde pe o perioada mai lunga de timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Asteptam in continuare intrebarile voastre despre cresterea dintisorilor sau problemele care le-ati intampinat.

Aici puteti citi si articolul complet www.desprecopii.com/info.asp?id=2746" target="_blank">Despre cresterea dintisorilor




O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 29B_ella spune:

Sunt incantata ca putem sa adresam intrebari medicilor. Desi nu scriu des, citesc absolut totul pe acest forum minunat.

Intrebarea mea este: Baietelului meu de un anisor i-a crescut o bubita alba la gingia unui dintuc. Este ca un punct alb, de mac. Ce as putea face? Ce ma sfatuiti?

multumesc mult si o zi frumoasa in continuare.
ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui 29B_ella

Sunt incantata ca putem sa adresam intrebari medicilor. Desi nu scriu des, citesc absolut totul pe acest forum minunat.

Intrebarea mea este: Baietelului meu de un anisor i-a crescut o bubita alba la gingia unui dintuc. Este ca un punct alb, de mac. Ce as putea face? Ce ma sfatuiti?

multumesc mult si o zi frumoasa in continuare.
ella




Este indicat sa efectuati un consult stomatologic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BaLaura27 spune:

Buna ziua intrebarea mea este despre fluor.
Ce cantitate se poate administra unui copilas de 2 ani? Si sub ce forma? Sunteti de acord cu administrarea fluorului la copii?

multumesc si as vrea un raspuns complet daca se poate. O zi buna

Mergi la inceput