Cum trecem usor peste cresterea dintisorilor?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui nilufera

Baietelului meu de 1 an si 11 luni i-a aparut primul dinte la 10 luni, i-au crescut primii 5 ca la carte iar restul intr-o mare dezordine-ma refer la ordinea lor de aparitie; nu este nici un fel de problema, acum se chinuie cu cei 2 canini de jos, incisivul de langa si primii molari, ceilalti i-au iesit toti; intrebarea este daca ordinea lor de aparitie influenteaza in vre-un fel cresterea dintilor definitivi si pana la ce varsta ar trebui sa ii iasa ultimul dinte de lapte.

Multumesc!


Dentitia temporara nu influenteaza cresterea dintilor definitivi. Calitatea si morfologia dentitiei definitive sunt influentate de ereditate, boli de nutritie, boli cronice etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Fetita mea are 5 ani si 8 luni si suntem in perioada schimbarii dintisorilor de lapte, care se pare ca este mai dificila decat ma asteptam.
Va rog mult sa ma ajutati cu cateva sfaturi si sa-mi spuneti daca situatiile aparute sunt "normale":
- la schimbarea primului incisiv de jos a avut febra 38,5 cateva zile, dar si o raceala usoara, de aceea eu am crezut ca febra a fost de la raceala; la al doilea incisiv de jos nu au fost probleme; este normal ca eruptia dintilor definitivi sa produca febra ?
- incisivii noi au aparut in spatele celor de lapte, dar eu am impresia ca "prea departe", la vreo 2 mm in spate, in interiorul gingiei; ar trebui sa ma ingrijoreze asta, este cazul sa o vada un stomatolog ?
- de 2 zile se plange de dureri pe cerul gurii si chiar azi-noapte s-a trezit brusc din somn plangand din cauza durerii, in spatele incisivilor de sus, desi acestia inca nu se misca si gingia este "curata", alba, desi o suspectam de afte; din nou a facut febra, max 38,5, si tot pe fondul unei raceli usoare ...

Este normal ca la schimbarea dintisorilor sa trecem prin aceleasi simptome ca la aparitia dintisorilor de lapte ?

Va multumesc mult !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanea1988 spune:

La Baietelul meu a aparut primul dinte de sus in dimineata aceasta......
Este normal??? Ca eu stiu ca primii trebuie sa fie cei de jos????
Ms mult........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui manuelacrina

Fetita mea are 5 ani si 8 luni si suntem in perioada schimbarii dintisorilor de lapte, care se pare ca este mai dificila decat ma asteptam.
Va rog mult sa ma ajutati cu cateva sfaturi si sa-mi spuneti daca situatiile aparute sunt "normale":
- la schimbarea primului incisiv de jos a avut febra 38,5 cateva zile, dar si o raceala usoara, de aceea eu am crezut ca febra a fost de la raceala; la al doilea incisiv de jos nu au fost probleme; este normal ca eruptia dintilor definitivi sa produca febra ?
- incisivii noi au aparut in spatele celor de lapte, dar eu am impresia ca "prea departe", la vreo 2 mm in spate, in interiorul gingiei; ar trebui sa ma ingrijoreze asta, este cazul sa o vada un stomatolog ?
- de 2 zile se plange de dureri pe cerul gurii si chiar azi-noapte s-a trezit brusc din somn plangand din cauza durerii, in spatele incisivilor de sus, desi acestia inca nu se misca si gingia este "curata", alba, desi o suspectam de afte; din nou a facut febra, max 38,5, si tot pe fondul unei raceli usoare ...

Este normal ca la schimbarea dintisorilor sa trecem prin aceleasi simptome ca la aparitia dintisorilor de lapte ?

Va multumesc mult !



"Eruptia dentara asa cum am spus si in postarile anterioare, in mod normal ar trebui sa decurga fara modificari ale starii locale sau generale, dar cel mai frecvent este insotita de dureri locale si de somn perturbat. Se pot face anumite pregatiri in vederea eruptiei dentare, incluzand de obicei o combinatie de agenti analgezici, antiseptici si antiinflamatori de uz local
Manifestarile sunt similare cu cele aparute la eruptia dintilor temporari."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui tanea1988

La Baietelul meu a aparut primul dinte de sus in dimineata aceasta......
Este normal??? Ca eu stiu ca primii trebuie sa fie cei de jos????
Ms mult........


In general, eruptia dintilor temporari incepe in jurul varstei de 6 luni si se incheie in jurul varstei de doi ani si jumatate(30 luni). Fiecarui dinte ii este caracteristica o anumita varsta de eruptie care variaza intre anumite limite. Se accepta ca la fiecare interval de 6 luni erupe cate un grup dentar. Astfel:
intre 6 si 12 luni erup incisivii(initial incisivul median inferior, apoi restul)intre 12 si 18 luni erup primii molari/intre 18 si 24 luni erup caninii/intre 24 si 30 luni erup molarii secunzi. Totodata in cadrul eruptiei dentare este importanta si varsta copilui dvs si daca asociaza alta patologie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns busymummy spune:

Citat:
citat din mesajul lui tanea1988

La Baietelul meu a aparut primul dinte de sus in dimineata aceasta......
Este normal??? Ca eu stiu ca primii trebuie sa fie cei de jos????
Ms mult........


Eu zic sa nu te sperii... fiecare copil difera si nu este o problema ca a aparut intai cel de sus. E adevarat ca in carti scrie ca trebuie sa apara cel de jos, insa de cate ori se intampla totul "ca la carte"? In general anodontia (lipsa mugurilor) de dinti temporari e mult prea rara ca sa te ingijorezi... O sa iasa si cei de jos. Bucura-te ca a inceput sa aiba dintisori! Inseamna ca se face baiat mare

de Vlad - 11.11.2009 si Andi - 5 ani.

POZE NOI si POVESTEA LUI VLAD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns busymummy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dr.C.Preda

Citat:
citat din mesajul lui busymummy

Citat:
citat din mesajul lui LORI

Daaaa si noi avem probleme cu dintisorii ...
Si parca seara incepe mereu petrecererea. Cam cat tine nebunia asta cu plansete si maraiala nocturna. Pana la ce varsta au loc durerile astea de crestere a dintisorilor la bebelusi?

multumesc anticipat de raspuns

"When one of your dreams come true, you begin to look at the others more carefully."


Durerile de crestere a dintisorilor apar din momentul in care incep sa se miste in os si pana sparg gingia... la unii copii poate fi vorba de zile, la altii de saptamani, la altii de luni.
Deasemeni, depinde de fiecare copil cum se manifesta acestea... unii au pragul de rezistenta la durere mai scazut si sunt maraiti de la cea mai mica jena, altii nu (ca si noi adultii)
Seara/noaptea durerile par mai intense, si aici parerile sunt impartite... unii spun ca eruptia se activeaza seara, altii afirma ca doar perceptia e de intensificare, deoarece ceilalti stimuli scad in intensitate si atunci durerea e perceputa mai rapid si mai intens



de Vlad - 11.11.2009 si Andi - 5 ani.

POZE NOI si POVESTEA LUI VLAD


Foarte corect raspunsul.

Durerile difera de la copil la copil iar noaptea acestea se pot intensifica. Durata din nou difera de la copil la copil deci n-am cum sa ofer un raspuns concret.


Multumesc - am indraznit sa raspund pentru ca desi nu practic, sunt de profesie medic dentist

de Vlad - 11.11.2009 si Andi - 5 ani.

POZE NOI si POVESTEA LUI VLAD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanea1988 spune:

Mersi mult Busymummy......
Mam linistit e tot ok.....
Iti doresc multa sanatate tie si puiului tau
Mersi mult si dr. Mihaiescu Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Sunt spatiile intre dintii un copil un motiv de ingrijorare? Ce fac daca bebelusul meu s-a nascut cu un dinte - trebuie extras? Aflati acum raspunsurile adresand o intrebare medicilor nostri care lucreaza in cadrul clinicilor Anima

Aici puteti citi si articolul complet www.desprecopii.com/info.asp?id=2746" target="_blank">Despre cresterea dintisorilor




O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Baietelul meu are 15 luni. A fost mai "grabit" si pana acum i-au iesit toti dintii + caninii+ un rand de masele (are 16 in total). Inteleg ca trebuie sa-i mai iasa doar inca un rand de masele (4) dar totodata am inteles si ca acest ultime masele ies ceva mai tarziu (spre 2 ani), este corect ? eu am crezut ca vom lua o binemeritata pauza de la iesitul dintilor dar..... de cateva nopti urlam iar si nu ne linistim decat cu Nurofen. Incep sa cred ca ii ies aceste ultime masele (nu ma lasa sa-i cercetez gura prea bine sa ma conving). Este posibil sa-i iasa ultimile masele atat de devreme sau ar trebui sa ma gandesc la o alta suferinta ??
Multumesc !

Mergi la inceput