Parintii intreaba, doctorii raspund!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Buna ziua! Am si eu doua interebari:

1. Fiul meu de 9 ani a avut 3 eruptii herpes la buza de jos in mai putin de doua luni. Este motiv de ingrijorare? Ce tratamente sunt posibile pentru prevenirea aparitiei herpesului? Ce analize se pot face?

2. Fiica mea de 3 ani jumatate se irita extrem de usor la fund/vulva. Ea sufera de eczema pe picioare (care urca uneori si pe fese). Eczema o tratam cu creme hidratante (speciale, pe baza de ceara de albine) la indicatia medicului, si cu creme cu steroizi cand eruptia este majora. Insa nu stiu daca iritatia de la fund si vulva este legata de eczema. O spalam in fiecare seara, in prima faza am spalat-o cu o solutie cremoasa insa acum o spal cu sapun pentru ca solutia cremoasa nu curata bine si nu inlatura mirosul. Chiar nu stiu cum sa procedez pentru ca sunt seri cand efectiv plange de durere/usturime a labiilor. Poate fi un semn de infectie? Acum cateva luni i s-a facut un swab test in urma unei iratatii majore si a facut tratament cu antibiotic pentru "thrush", imi cer scuze ca nu stiu traducerea in romana, este practic o infectie comuna la femei cu secretie albicioasa.


Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui crocodilux

Fetita noastra, la 2 saptamani de la nastere, a avut canale lacrimale infundate. Am mers la dr Burloiu, care a recomandat masaj si ser. La trei luni nu mai avea nimic.
La un an am mers din nou la dr Burloiu, pentru ca avea la un ochi aspect lacrimos. L-am intrebat daca este posibil sa aiba din nou canale lacrimale infundate si a spus ca este imposibil, ca doar la batranete se mai poate. A spus ca are conjuctivita.
I-am pus o luna picaturi antibiotice si ser, insa ochiul are in continuare aspect lacrimos, chiar daca in unele zile pare ca e mai bine.
Am fost la Oftapro, unde ni s-a spus ca are canale lacrimale infundate si ca trebuie operata.
Nu stiu ce sa mai cred. Dvs ce ziceti? E posibila o revenire a infundarii canalelor, la aproape un an distanta?



Atat conjunctivita cat si obstructia canalului lacrimal sunt preocuparile medicilor oftalmologi. Obstructia canalelor lacrimale sunt rezultatul unor malformatii sau al infectiilor locale. In cazul conjunctivitelor se recomanda efectuarea de culturi din secretia lacrimala si tratarea conform antibiogramei. Mai multe informatii despre acest subiect dar si consiliere cu privire la masurile de urmat in continuare vi le poate oferi tot un medic oftalmolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinapoara

Buna ziua tuturor mamicilor si viitoarelor mamici.Sunt un pic (mai mult) speriata.Sunt insarcinata in 25 de saptamani.La 19 saptamani am facut o ecografie la care medicul a depistat 2 chisturi de plex coroid si nu mi s-a dat nici o explicatie cand am intrebat de la ce se fac ce riscuri sunt pentru bebe si asa mai departe.Mi s-a spus doar atat sa imi fac triplu test sa vedem daca iese bine.Am facut triplu test si a iesit totul in regula deci...nu am mai fost nevoita sa fac amnicenteza.Dupa aceea am intrebat ce este de facut si mi s-a spus ca pana la 26 de saptamani ar trebui sa dispara acele chisturi.Acum la 25 de saptamani am fost la o alta ecografie si bineinteles ca acele chisturi nu au disparut....ba din contra mi se par un pic mai mari.Doctorul meu mi-a dat o trimitere da Dl.Dr.Prof.Stamatian in Cluj pentru a cere si parerea dansului.
intrebarea mea este:Oare acele chisturi dispar?Exista vreun risc?S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Precizez ca bebe este perfect sanatost si dezvoltat absolut normal in rest numai aceste chisturi sunt problema.Scuze de categorie:D



Din pacate la aceasta intrebare nu pot raspunde eu ca pediatru; ar trebui sa raspunda un medic cu specialitatea neurologie pediatrica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Buna ziua! Am si eu doua interebari:

1. Fiul meu de 9 ani a avut 3 eruptii herpes la buza de jos in mai putin de doua luni. Este motiv de ingrijorare? Ce tratamente sunt posibile pentru prevenirea aparitiei herpesului? Ce analize se pot face?

2. Fiica mea de 3 ani jumatate se irita extrem de usor la fund/vulva. Ea sufera de eczema pe picioare (care urca uneori si pe fese). Eczema o tratam cu creme hidratante (speciale, pe baza de ceara de albine) la indicatia medicului, si cu creme cu steroizi cand eruptia este majora. Insa nu stiu daca iritatia de la fund si vulva este legata de eczema. O spalam in fiecare seara, in prima faza am spalat-o cu o solutie cremoasa insa acum o spal cu sapun pentru ca solutia cremoasa nu curata bine si nu inlatura mirosul. Chiar nu stiu cum sa procedez pentru ca sunt seri cand efectiv plange de durere/usturime a labiilor. Poate fi un semn de infectie? Acum cateva luni i s-a facut un swab test in urma unei iratatii majore si a facut tratament cu antibiotic pentru "thrush", imi cer scuze ca nu stiu traducerea in romana, este practic o infectie comuna la femei cu secretie albicioasa.


Multumesc


1. Herpesul apare in stari de imunodepresie (este clasic descris in pneumonie, dar apare si in viroze, etc). Ar fi utila o imunograma pentru a evalua statusul imunologic al copilului. Pentru cresterea imunitatii se pot folosi remedii homeopate, preparate din plante (echinaceea, propolis, catina, etc) si Isoprinosin-ul, conform prescriptiei medicului pediatru.

2. Fetita necesita consult dermatologic pentru incadrarea si tratarea leziunilor de pe membrele inferioare, dar si un consult pediatric pentru a investiga simptomatologia pe care o descrieti; este posibil sa fie vorba de o vulvovaginita, dar nu pot exclude nici varianta presupusa de dvs - extinderea eczemei de pe membrele inferioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dr.C.Preda

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Buna ziua! Am si eu doua interebari:

1. Fiul meu de 9 ani a avut 3 eruptii herpes la buza de jos in mai putin de doua luni. Este motiv de ingrijorare? Ce tratamente sunt posibile pentru prevenirea aparitiei herpesului? Ce analize se pot face?

2. Fiica mea de 3 ani jumatate se irita extrem de usor la fund/vulva. Ea sufera de eczema pe picioare (care urca uneori si pe fese). Eczema o tratam cu creme hidratante (speciale, pe baza de ceara de albine) la indicatia medicului, si cu creme cu steroizi cand eruptia este majora. Insa nu stiu daca iritatia de la fund si vulva este legata de eczema. O spalam in fiecare seara, in prima faza am spalat-o cu o solutie cremoasa insa acum o spal cu sapun pentru ca solutia cremoasa nu curata bine si nu inlatura mirosul. Chiar nu stiu cum sa procedez pentru ca sunt seri cand efectiv plange de durere/usturime a labiilor. Poate fi un semn de infectie? Acum cateva luni i s-a facut un swab test in urma unei iratatii majore si a facut tratament cu antibiotic pentru "thrush", imi cer scuze ca nu stiu traducerea in romana, este practic o infectie comuna la femei cu secretie albicioasa.


Multumesc


1. Herpesul apare in stari de imunodepresie (este clasic descris in pneumonie, dar apare si in viroze, etc). Ar fi utila o imunograma pentru a evalua statusul imunologic al copilului. Pentru cresterea imunitatii se pot folosi remedii homeopate, preparate din plante (echinaceea, propolis, catina, etc) si Isoprinosin-ul, conform prescriptiei medicului pediatru.

2. Fetita necesita consult dermatologic pentru incadrarea si tratarea leziunilor de pe membrele inferioare, dar si un consult pediatric pentru a investiga simptomatologia pe care o descrieti; este posibil sa fie vorba de o vulvovaginita, dar nu pot exclude nici varianta presupusa de dvs - extinderea eczemei de pe membrele inferioare


Multumesc pentru raspunsuri. Imi mai permit cateva intrebari: auzisem la un momentdat ca exista un vaccin impotriva acest herpes care apare la gura. Exista? Ma intereseaza pentru a stii ce sa discut la urmatoarea consultatie cu medicul de familie. Exista o legatura intre herpes si ficat? (mama imi tot spune ca are baiatul ficatul sensibil si de aceea apare, este posibil?)

Fetita a fost deja diagnosticata pentru eczema de pe picioare de medicul de familie si urmam tratamentul corespunzator. Pentru a afla daca sufera de vulvovaginita ce investigatii ar fi necesare?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andurares spune:

buna seara.am si eu o intrebare pt doamnele doctor.am un baietel de un an si unsprezece luni,a fost diagnosticat cu enterocolita trenanta.i-au fost prescrise ca tratament kreon 25000ui,cate 16 bobite de 5 ori pe zi timp de 6 sapt,apoi scade doza cu cate 2 bobite la 3 zile,etc.vitaminizare cu minevita 5ml*2/zi si alimentatia adecvata pt enterocolita
as vrea,dak se poate,sa-mi explice cineva ce rol are acest kreon si daca pot incepe sa-i dau baietelului meu ,in acelasi timp cu kreonul,baby*s jarro-dophilus+fos,probiotic de la secom/va multumesc anticipat javascript:insertsmilie('')

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mecriss04 spune:

Buna ziua si felicitari DespreCopii pentru initiativa. Aveti cel mai valoros site pentru parinti.

Eu am niste intrebari pe care as vrea sa le adresez doamnelor doctor.
1. Vaccinarea copilului este obligatorie? Pana la ce varsta? Si de ce?
2. Ce se intampla daca se intarzie - o saptamana de exemplu - vaccinarea copilului? Trebuie respectate riguros datele de vaccinare?
3. Exista vaccin impotriva meningitei la copii?

multumesc anticipat pentru raspunsuri si o saptamana excelenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GTKarisma spune:

Buna, as vrea mai multe informatii despre canalul lacrimal infundat. Ce trebuie sa fac pentru a-mi ajuta bebelusul in acest caz?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aaa_Mmm spune:

Buna ziua

Am si eu 2 intrebari:
1. Am o fetita de 2 ani si 10 luni care de aproximativ 2 luni a inceput sa tina mancarea in gura at cand ii dam sa manance(se intampla la orice aliment pe care il mananca chiar daca ii place foarte mult). Nu a fost o mancacioasa dar incepuse sa manance bine iar acum mesele dureaza aproximativ o ora si aproape de fiecare data se incheie cu cearta.
Gresim noi cu ceva at cand ii dam sa manance? Daca ar fi dupa ea nu ar manca nimic toata ziua numai ciocolata si lapte.(trebuie sa va spun ca noi avem inca o fetita de 6 luni. nu se arata sa fie geloasa pe ea dar mai exista momente de gelozie).

2. La un copil de 6 luni este normal sa il doara burtica in timpul diversificarii?

in speranta ca voi primi un rapuns la intrebarile mele va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Citat:
citat din mesajul lui Dr.C.Preda

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Buna ziua! Am si eu doua interebari:

1. Fiul meu de 9 ani a avut 3 eruptii herpes la buza de jos in mai putin de doua luni. Este motiv de ingrijorare? Ce tratamente sunt posibile pentru prevenirea aparitiei herpesului? Ce analize se pot face?

2. Fiica mea de 3 ani jumatate se irita extrem de usor la fund/vulva. Ea sufera de eczema pe picioare (care urca uneori si pe fese). Eczema o tratam cu creme hidratante (speciale, pe baza de ceara de albine) la indicatia medicului, si cu creme cu steroizi cand eruptia este majora. Insa nu stiu daca iritatia de la fund si vulva este legata de eczema. O spalam in fiecare seara, in prima faza am spalat-o cu o solutie cremoasa insa acum o spal cu sapun pentru ca solutia cremoasa nu curata bine si nu inlatura mirosul. Chiar nu stiu cum sa procedez pentru ca sunt seri cand efectiv plange de durere/usturime a labiilor. Poate fi un semn de infectie? Acum cateva luni i s-a facut un swab test in urma unei iratatii majore si a facut tratament cu antibiotic pentru "thrush", imi cer scuze ca nu stiu traducerea in romana, este practic o infectie comuna la femei cu secretie albicioasa.


Multumesc


1. Herpesul apare in stari de imunodepresie (este clasic descris in pneumonie, dar apare si in viroze, etc). Ar fi utila o imunograma pentru a evalua statusul imunologic al copilului. Pentru cresterea imunitatii se pot folosi remedii homeopate, preparate din plante (echinaceea, propolis, catina, etc) si Isoprinosin-ul, conform prescriptiei medicului pediatru.

2. Fetita necesita consult dermatologic pentru incadrarea si tratarea leziunilor de pe membrele inferioare, dar si un consult pediatric pentru a investiga simptomatologia pe care o descrieti; este posibil sa fie vorba de o vulvovaginita, dar nu pot exclude nici varianta presupusa de dvs - extinderea eczemei de pe membrele inferioare


Multumesc pentru raspunsuri. Imi mai permit cateva intrebari: auzisem la un momentdat ca exista un vaccin impotriva acest herpes care apare la gura. Exista? Ma intereseaza pentru a stii ce sa discut la urmatoarea consultatie cu medicul de familie. Exista o legatura intre herpes si ficat? (mama imi tot spune ca are baiatul ficatul sensibil si de aceea apare, este posibil?)

Fetita a fost deja diagnosticata pentru eczema de pe picioare de medicul de familie si urmam tratamentul corespunzator. Pentru a afla daca sufera de vulvovaginita ce investigatii ar fi necesare?

Multumesc




1. Impotriva virusului herpetic s-au incercat mai multe vaccinuri dar eficienta lor este discutabila. Cresterea imunitatii este esentiala pentru controlul bolii. Nu exista nici o legatura intre ficat si herpes.

2. Spuneam in postul trecut ca este necesar un consult dermatologic pentru a vedea daca leziunile din zona genitala sunt extensii ale eczemei de pe picioare si un consult ginecologic pediatric (in cadrul caruia se vor recolta frotiu si cultura din secretia vaginala) pentru diagnosticarea unei posibile vulvovaginite.

Mergi la inceput