Afecteaza noul cod al muncii reintoarcerea la job?

Afecteaza noul cod al muncii reintoarcerea la job? | Autor: dienutze

Link direct la acest mesaj

Buna,
Aveti idee daca dupa noul cod al muncii, patronii mai sunt obligati sa mai primeasca inapoi, minim 6 luni, mamicile intoarse din CIC?
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu exista o astfel de prevedere in nici un cod al muncii. De uinde ai luat asta?

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Faimosul Boc spunea ca in noul cod al muncii se vroia ca patronul sa fie obligat sa primeasca din CIC doar daca se sta acasa un an de zile, nu doi. Asta am auzit la stiri cand se discuta despre noul cod. Acum, cand e spre finalizare nu am mai auzit nimic in legatura cu mamele, credeam ca imi scapa mie.
Multumesc de raspuns, sper sa ma fi inselat urechile pe mine sau sa fi picat intre timp ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Din Legea 202/2002 (republicata in 2007) privind egalitatea de sanse intre femei si barbati:
Art.10 alin.(7) "La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului în varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul în timpul absentei."

------------------

Timp de 6 luni de la reluarea activitatii nu poti fi concediata pe motiv de necorespundere profesionala (cele 6 luni sunt pentru readaptare pe post) (OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca) dar poti fi concediata pentru alte motive legale.

"Art. 21. - (1) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
...
d) salariatei care se afla in concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, in varsta de pana la 3 ani;
...
(2) Interdictia prevazuta la alin. (1) lit. b)-e) se extinde o singura data cu pana la 6 luni, dupa revenirea salariatei în unitate."

--------------------

Codul Muncii (actual)

"Art. 59. - Este interzisa concedierea salariatilor:

...
e) pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;

...

(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii."

_
Conform legislatiei europene in materie, angajatii au dreptul sa se intoarca pe aceeasi pozitie sau, daca acest lucru nu este posibil, pe o pozitie echivalenta sau similara, adecvata contractului de munca. Directiva 2010/18 privind concediul parental de ingrijire care prevede un astfel de drept nu a fost implementata inca in legislatia romana. Termenul limita de transpunere in legislatia interna este martie 2012, cu eventualitatea obtinerii unui an suplimentar daca intampina dificultati de implementare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sunt perfect valabile dipozitiile legale de mai sus insa primul post si intrebarea era:
"patronii mai sunt obligati sa mai primeasca inapoi, minim 6 luni, mamicile intoarse din CIC?"

Raspunsul a fost si este:
Nu au fost si nu sunt obligati sa primeasca un angajat intors din CIC inapoi minim 1,2-6 sau X luni. Asa ceva nu scrie nicaieri in nici o dispozitie legala.

Poti fi concediat in exact a doua zi.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In codul muncii *actual ca sa il numim asa - cand va intra in vigoare - nu sunt modificari in aceasta directie fata de vechiul cod in ceea ce priveste concedierea pt motice judiciare (reorganizare,faliment) - acestea au existat si exista si un prezent.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rony spune:

Eu am sunat la firma sa le spun ca ma intorc la lucru asa cum am promis dupa un an si 5 luni si mi s-a spus prin telefon , ca ar fi bine sa-mi caut de munca pentru ca nu am la ce sa ma intorc. Nici macar nu a mai vrut sa se intalneasca cu mine...Lucrez intr-o multinationala...Nu le-a convenit de la inceput ca stau asa de mult in concediu de crestere copil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Care este intrebarea?


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput