Pufi iubiti de Ian-Feb 2010 (229) - LMA Alexia28!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

eu am avut o zi plina de taclale cu prietena... am recuperat doar un 5 la suta... dar revine peste o saptamana pentru un alt examen

Mi-a povestit o poveste cutremuratoare de viata pe care am plasat-o la "meseria de mama" cea mai grea meserie posibila...

este vorba despre o femeie care a nascut un copil cu handicap (fizic dar si mental), foarte greu s-a hotarat pentru un al doilea copil si cand a mers pentru un control la un doctor renumit si pentru ca nu avea cu cine s-o lase pe cea mica, a mers cu ambii copii... si doctorul s-a uitat la fetita si a zis ca de fapt ea e chiar mai grav bolnava decat primul ei copil... un shok inimaginabil... pentru ca la orizontala plamanii copiilor ar fi dezvoltat o boala fatala cu fiecare din cei doi, ea a dormit timp de 2 ani intr-un fotoliu cu copiii de burta, tinandu-i cat mai vertical posibil...

a facut foarte multa recuperare cu ei, a deschis un centru pentru copii cu disabilitati, a fondat o asociatie... a militat pentru incluziunea sociala a copiilor cu disabilitati, copiii ei au invatat la scoli normale cu copii normali...

cand fetita a facut 14 ani nu mai asimila calciu, doctori din Viena i-au spus ca atunci cand se va termina rezerva de calciu in organism copilul ei va muri... atunci ea a cautat de sub pamant omul care s-o ajute... l-a gasit la Cluj un doctor care i-a prescris o dieta... a monitorizat luna de luna evolutia copilului sau si intr-un final analizele de sange ale copilului ei erau de copil perfect sanatos... dieta a tinut-o timp de 2 ani...

a ajuns ministru al protectiei sociale pentru ca... statul nu acorda un sprijin special acestor categorii de copii... deci cineva trebuia sa faca o strategie... si s-a gandit ca daca nu ea, atunci cine? a obtinut ratificarea acesteia in parlament dupa lungi insistente (imaginati-va o femeie care face anticamera zi de zi pe la oamenii importanti si ocupati de acolo)...

Eu as recomanda-o pe aceasta femeie pentru emisiunea "profesionistii" pentru cum spuneam cea mai grea profesie din lume, cea de mama...

intrebare, ar fi fost atat de extraordinara daca copii ei ar fi fost normali?

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Gata. Ne-au plecat si noua musafirii. Sunt franta de oboseala, abia astept sa fac o baie si sa ma culc.

Inainte de toate vreau sa va multumesc Livia, Xela , Danasor, Alexutza pentru urari

Si acum sa va spun de David al meu. L-am tot intrebat de azi de dimineata : " David, o iubesti pe mami ?"(sau pe tati, Mara..) si el raspunde DA. Oare chiar realizeaza ca este un raspuns afirmativ, sau doar ii place cum suna? ( eu tind sa cred ca este a doua varianta, dar tot ma topesc cand il aud)
Si mai face o chestie care mie imi place foarte mult. Il iau in brate si ii spun :"David, ia pune capul pe mami"... si el pune capul pe umarul meu si aproape ca ma ia in brate. Mi-e asa drag de el...



Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

fetelor mersi de comentarii, abia acum le-am vazut (mire, xela, dece, haircut, myky

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Am terminat de recuperat...

..imi cap ochii in gura...dar astept ora 12 sa-i las mesaj bobitzei mele de aur la povestea nasterii!


..m-am enervat putin ca au existat neintelegeri pe aici (apoi mi-a venit sa rad de motive)..ma rog...as vrea sa comentez dar nu vreau sa mai aprind paie...ca acusi e zi mare pt mine deci ma abtin..

defapt, simt nevoia sa spun si eu ca nu imi amintesc nici eu sa fi vazut vreodata LML in titlul capitolului..daca Lucia zice ca au fost si s-a sters dupa...asta nu mai pot afirma sau infirma...nu inteleg cum vine asta si de ce s-ar fi sters..ma rog..nici nu mai conteaza...dupa mine n-as fi pus...nu dau mare importanta la chestiile atea decat atunci cand e un veniment mai special..

nush daca-s coerenta ca-s rupta de obo..

Tomaca, cred si eu ca T a plans de oboseala.Am observat si la bobitza si la alti bebei cand plang neconsolat e de la somn..
Mare aventurier e buturel asta!
Si zici ca bobi a mea se face notar? Hmm...suna f bine!

Nyny, si eu ma asteptam sa aleaga chestii de cochetarie..ca eu asa o vad..cocheta...doar abia astept vara s-o scot la rochitze si funditze prin mall

Bea, danonino??? nu i-as da asa ceva!
Am un cui impotriva a tot ce inseamna Danone. Recent am citit undeva o postare a cuiva care povestea ca fratele ei a lucrat cativa ani la fabrica Danone din ...Frantza parca...si ca niciodata nu a vazut vreo cisterna cu lapte sa intre pe poarta fabricii!
La noi in oras, multe cazuri cu toxiinfectie sau alergie de la danone..

Despre petrecere:

a fost una reusita zic eu...si altii..
Iuria desi racita, am pazit-o la pranz sa doarma bine si a adormit 3 ore (record)..si a fost f bine dispusa la petrecere.Era captivata, i-a placut la nebunie...a rezistat pana la f, a plecat ultima din locatzie

Va pun maine poze sa vedeti ce costumatzie shic i-a luat nana ei!

Va multumesc pentru urari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:


La Multi Ani Iuria Natalia!
Sa cresti mare, sanatoasa si norocoasa ca frumoasa esti deja! Lorex, sa-ti traiasca martisorul cu bobita de aur!



_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:



Lorex asteptam povestea nasterii si pozele de la party.

Pe mine m-a terminat Mara azi, daca nici acum nu-s dintii...Ma gandeam azi cum ar fi cand in toi sunt subiecte despre "am renuntat la pampers", "azi e prima zi la gradi", etc sa apar si eu cu "AVEM PRIMUL DINTE!"

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Nyny, LMA! si multa multa sanatate tie si puiutilor tai!

Felicitari pentru alegeri Bobitzei... hm, stampila... inseamna functie importanta, gen Elena Udrea? ... si ea destul de cocheta...

Noi am facut o sedinta de shooting si am pus poze proaspete...

Cum a ramas cu colajul?

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Foarte dragut rezultatul shutingului, admirat falcute de Kay.

Cu colajul....pregatim pozite frumoase si lepunem in album. Nu om fi noi chiar atat de nepricepute incat sa nu fim in stare sa facem un colaj. Partea mai grea e aia cu aranjatul si vorbele, venim unele cu tehnica...altele cu vorbele si o sa iasa ceva frumos pana la urma.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



corect




din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:





LA MULTI ANI, BOBITZA MEA IUBITA!







Sa fii sanatoasa! Sa ai si sa faci tot ce-ti doresti!
















Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Oooo..ce surpriza sa vad ca deja a aparut LMA in titlul capitolului!
Multumesc Miremia si pt urari!


PS: povestea nasterii e demult la semnatura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

eu am avut o zi plina de taclale cu prietena... am recuperat doar un 5 la suta... dar revine peste o saptamana pentru un alt examen

Mi-a povestit o poveste cutremuratoare de viata pe care am plasat-o la "meseria de mama" cea mai grea meserie posibila...

este vorba despre o femeie care a nascut un copil cu handicap (fizic dar si mental), foarte greu s-a hotarat pentru un al doilea copil si cand a mers pentru un control la un doctor renumit si pentru ca nu avea cu cine s-o lase pe cea mica, a mers cu ambii copii... si doctorul s-a uitat la fetita si a zis ca de fapt ea e chiar mai grav bolnava decat primul ei copil... un shok inimaginabil... pentru ca la orizontala plamanii copiilor ar fi dezvoltat o boala fatala cu fiecare din cei doi, ea a dormit timp de 2 ani intr-un fotoliu cu copiii de burta, tinandu-i cat mai vertical posibil...

a facut foarte multa recuperare cu ei, a deschis un centru pentru copii cu disabilitati, a fondat o asociatie... a militat pentru incluziunea sociala a copiilor cu disabilitati, copiii ei au invatat la scoli normale cu copii normali...

cand fetita a facut 14 ani nu mai asimila calciu, doctori din Viena i-au spus ca atunci cand se va termina rezerva de calciu in organism copilul ei va muri... atunci ea a cautat de sub pamant omul care s-o ajute... l-a gasit la Cluj un doctor care i-a prescris o dieta... a monitorizat luna de luna evolutia copilului sau si intr-un final analizele de sange ale copilului ei erau de copil perfect sanatos... dieta a tinut-o timp de 2 ani...

a ajuns ministru al protectiei sociale pentru ca... statul nu acorda un sprijin special acestor categorii de copii... deci cineva trebuia sa faca o strategie... si s-a gandit ca daca nu ea, atunci cine? a obtinut ratificarea acesteia in parlament dupa lungi insistente (imaginati-va o femeie care face anticamera zi de zi pe la oamenii importanti si ocupati de acolo)...

Eu as recomanda-o pe aceasta femeie pentru emisiunea "profesionistii" pentru cum spuneam cea mai grea profesie din lume, cea de mama...

intrebare, ar fi fost atat de extraordinara daca copii ei ar fi fost normali?

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)






Mda...admirabila femeie..tot respectul pentru lupta ei!

Mergi la inceput