Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (96)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

victo, si noi l-am revazut de la sezonul 1 eu sunt innebunita dupa casa lui charlie

denisa, sper sa ii iasa dintisorul cat mai repede delfinasului, sa nu se chinuie.
mie doctorita mi-a zis ca la cum vede ea gingiile marei, cam intr-o luna ii ies dintisorii. sa vedem, tare sunt curioasa daca are dreptate sau nu

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

asa alice..rasuceste si tu cutitu in rana..cu casa aia..:):)
ca chiar voiam sa te intreb.tu cati ani ai maica, dc tatal tau are 47? sper ca nu incurc..

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Mihnea, Sebastian Petru Andrei, Stefan Andrei, Tudor Andrei, Aida Alexandra, Riana Maria, Denisa Maria, Bogdan Andrei, Gabriel Catalin

Tanti

Victo ce fel de canita? Poti sa imi trimiti modelul, ca si eu caut sa ii iau Biancai. Poate o obisnuiesc sa bea din canita daca bibe nu vrea

Fetelor voi cum faceti fructele/ legumele aburite? La oala de aluminiu sau steamer?

Referitor la alimentele introduse:
- fructe: mar, para, mango
- legume: morcov, patrunjel, pastarnac, telina, ardei (i l-am pasat o data si s-a balonat, de atunci doar la fiert)
- cereale: orez (de la Topfer)
- lapte: LM fara numar fara numar

Urmeaza sa introduc: gutuie (e de import, am luat una), dovlecel, dovleac, avocado

A mea mananca 40-80 g (o singura data 100g). Noi suntem cu program haotic, nu are 2 zile la fel, uneori doarme mai multe reprize de juma de ora, alteori 2 ore legate, tzitzi uneori si la o ora. Cand ii e foame, daca ii dau piure plange de zici ca ii dau otrava, asa ca o pun la san, apoi ii dau piure Daca aveti vreo sugestie cum sa procedez cu un program, astept idei. Insa eu cred ca pana nu o intarc nu am cum sa fac asta.

ramo tu introduci 2 alimente in aceeasi zi? Eu stiam ca la 3 zile macar

In alta ordine de idei, vineri am fost la zumba, mi-a placut si vreau sa mai repet experienta, dar cum depinde de mesele Biancai, ma orientez pe moment daca pot sa plec si sa ajung la ora, deci fara abonament, merg la liber
In seara asta suntem baby-sitteri (eu si sotul), il avem pe baietelul nasilor in grija, cat ei merg la un concert.
Sper sa ne descurcam, ca seara e perioada de maraiala la copilasi in general

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victo

denisa..cum ti-o fi norocu poa sa apara maine..sau peste 2 saptamani..

neata..

am papat- ca de regula nu apuc sa iau micul dejun.
micu a tras o tura mica de somnic si am profitat si..normal..am umplut aragazul cu oalele mele..am si multe de spalat, dar mi-e lene..mai tarziu, cd va dormi tura a doua.

ma duc sa imi fac o cicoare cu lapte. cine mai pofteste?
si apoi vreo 2 episoade din 2and a half man- ca atata ma lasa, ca n-am abonament :)
il iau de la primul sezon ca vreau sa le vad pe toate.

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)




mai fa-ti vreo 2 conturi
eu aveam vreo 6 pana m-am incurcat in parole si "m-am facut" VIP


Matei - luna a 8-a 08.07.2010

" Indiferent ce vei face in viata va fi nesemnificativ. Dar este important sa o faci!" - Mahatma Gandhi


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Salutare si de la noi!!!!
Am revenit dupa o absenta de 2 sapt, neprogramata. V-am simtit lipsa foarte mult. Noi iarasi am ramas fara net, iar de vreo sapt a venit netu dar nu am apucat deloc sa intru. Am avut un we super aglomerat dar placut pt mine. Am iesit din rutina zilnica si am petrecut ca pe vremuri. Vineri am alergat toata ziua prin oras cu treburi, cumparaturi si a fost asa un tratament benefic pt mineee. Seara am avut o petrecere care s-a lungit pana pe la 1 noaptea, sambata din nou aglomerat ca am fost la un botez. Au botezat finii nostri si eu am ajutat-o pe fina la biserica, baita si apoi iarasi ''dezmat'' la petrecere. Au fost 2 zile atat de pline, dar placute pt mine. Copii in tot acest timp au stat acasa la noi cu mama mea, si s-a descurcat foarte bineee . Ieri am stat cuminti pe canapea acasa la recuperare .


Uram si noi toate cele bune sarbatoritilor de azi. Sa aveti o viata cu multa sanatate, bucurii si mult noroc!
Mihnea, Sebastian Petru Andrei, Stefan Andrei, Tudor Andrei, Aida Alexandra, Denisa Maria, Bogdan Andrei, Gabriel Catalin

Multumim totodata pentru urarile voastre.

Acu Riana doarme si am deschis rapid laptopul sa va salut. Incerc sa citesc azi din urma sa vad ce ati mai facut. Sper ca nu am pierdut prea multe evenimente importante. Noi in general suntem bine, Riana a intrat pe un program bun de papa. Nu ma mai chinuie cu apica mai deloc. Mananca cu placere si e o pofticioasa. Nu poti manca nimic langa ea, ca te trage de maneca de haine numai sa-i dai si ei. Cred ca a fost o perioada proasta doar atunci cand ne-am chinuit cu masa. Sper sa o tina tot asa, ca tare placut e sa-i dai sa pape cand e cooperant copilul.
Se cunoaste ca nu am mai scris de cateva zile bune, si acum m-am intins..hihihihi.

Va pup acu si sper sa revin mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Miha, pe mine ma intrebai? Nu am introdus 2 alimente noi intr-o zi. Da nici nu am facut o regula ca las 3 zile de la un aliment la altul. De exemplu, aseara i-am dat branza de vaci cu smantana (smantana pt prima data), azi ii dau dovleac la legume.

Mami fericita de Raisa - 01.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

victo, 23 de ani am. au fost harnici ai mei ne-au facut de tineri. mai am o sora de 24

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Denisa, cu dintisorul - la Vlad cam 2 sapt a durat la ultimul dinte, de cand am vazut albul sub gingie si pana a iesit- asta la cei de sus. La cei de jos a fost foarte rapida treaba, cateva zile.

Girogia, scumpa, nu fii necajel, stiu ca e greu. Nedormitul si nemancatul sunt chinul de pe lume!!! Eu la cel mai mic decalaj de program sau nesomn sunt cu depresia in brate. Asta din cauza ca inca am o stare mai nasoala, pe care de multe ori simt ca o depasesc, si apoi la orice chichita, ma trezesc ca de fapt starea e tot prezenta. Probabil mai dureaza un pic pana scapam de orice urma de depresie. Incearca sa vezi partea buna- ai o fetita super activa, sta in picioare, rostogoliri, rasuciri, nu mai vorbesc. Isteata de numa, zice "tata", plus ca arati de zile mari!!! La mine un factor important in adancirea depresiei e felul cum arat. Am o burta de 5-6 luni (s-a socat un pic sotul cand i-am aratat burta live, desi incerca sa ma incurajeze), plus ca nu mai am sani deloc. Ma uitam in Cluj, am gasit o clinica (medestet), ca mi-as pune 2 bucati tzitzi. Dar cica vreo luna dupa operatie nu e voie sa ridici nimic in brate, asa ca mai aman vreo 2 ani, sa vedem atunci. Si mi-as face si la burtoi ceva. Bine, acum asa vorbesc, ca nu am nici bani de asa ceva. Dar daca as avea banii in mana si sotul ar zice sa merg, nu stiu daca m-ar mai tine. No, ideea e ca tu arati atat de bine, mamico, si Antonia e grozava! Asa ca pup tare, tare, sa nu fii necajel.

Cristina (Serban), tu cum mai esti? S-au mai linistit lucrurile? Te simti mai bine? LATER EDIT: acum citesc ca esti bine, si ma bucur!!!

Paula, ma distrezi de nu mai pot! Imi amintesc ca de vreo 2 luni ziceai ca Raul e slabut, si in kile si in poze. Vlad la 7 luni avea 8600 (in body si pampers) si 71 cm- dar nu imi pare gras deloc. Ba sa stii ca multa lume cand il vede ma intreaba daca slabit (asta dupa ce ii vede pozele de cand era mic)...

Legat de alimente- las 3 zile, ca nu ma grabesc deloc, are tot timpul din lume sa le guste.




Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Cristina, atunci era slabut!!! Acum nu-mi vine sa cred cat a pus pe el, dupa ce a fost bolnav si am inceput sa-i dau Fe.
Am si eu un stres, sa nu am copil grasut!!!. Probabil peste catva timp o sa incep sa ma plang ca nu mananca destul...Ce bine ar fi sa nimerim o cale de mijloc.
Cat despre alimente, nici eu nu ma mai grabesc, vb ta, toata viata lui, are timp sa manance tot ce vrea. Dimpotriva, imi vine sa renunt de tot la alimente.
Cum nu mai ai sani? Mie mi-au ramas un pic mai mari decat inainte, dar am o alta pb, unul e mai mare si unul mai mic. Si eu as trece un pic pe la estetician, dar imi e atat de frica...asa, ca mai bine nu, pun sutien si gata.
Pai si eu mai am burta, dar chiar radeam cu Cosmin, ca decat sa ma chinui sa o dau jos, mai bine facem inca un copil si rezolv pb

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Neata

Ne-a iesit si dintisorul nr.2 am dormit si mai bine...doar o trezire la 4 dim sunt fresh
eu pana acum la dintisori nu am stiut ce e bebe marait..sa nu vrea nici sus nici jos nici pe burta nici pe spate...

Rodyka-multa sanatate
noroc de tine ca ai zis de babe...uitasem mi-am ales-o pe 3

Larissa-ne e dor de voi...multa sanatate lui Nectarica

Giorgia-poate ii ies dintisorii de asta nu vrea sa pape...da-i cei place..ausi ei toane

Denisa-maxim 1 sapt sparge gingia...la noi a fost in 3 zile...intr-o sapt au iesit amamdoi de jos...sa scapati repede

Victo-tocmai ce i-am luat sambata lui David canita de la Nuk...bea din ea ii place o si roade dar picura cand o intorc in jos

Michelle-unde mergi la zumba? tare as merge si eu...dar nu prea pot

Riana Maria de cristina_serban

Sebastian Petru Andrei de Lalala13
Stefan Andrei de cristina97
Tudor Andrei de Coteasca
Aida Alexandra de Alina2005

Denisa Maria de anca_vlad
Bogdan Andrei de senty_mary

Gabriel Catalin de pro_mihaela

azi incepem si noi diversificarea ii dau morcovel

Mergi la inceput