Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

rufus, putea obtine custodia fara a intenta divort?
nu a cerut acordarea custodiei inainte de pronuntarea divortului?
eu asa stiu, sau tot in eroare de facto, ma aflu?



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

S-a cerut custodia pana la pronuntarea divortului doar pentru ca, probabil, Monica a prevazut ca nu se vor intelege pana atunci in aceasta problema. A facut-o dupa cererea de divort.
Nu e musai asa intotdeauna. Multi sunt in proces de divort si nu cer costodie temporara pana la stabilirea celei definitive. Doar daca te separi si simti ca celalalt ar putea face ceva care-i dauneaza copilului, faci aceasta cerere ca sa fii singura care decide in problema copilului.
Am vazut cerere de custodie si cand parintii nu-s nici macar casatoriti, sau, mai rau, cand copilul nu e recunoscut de tata.

Daca gresesc, poate ma corecteaza cineva avizat.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Citat:
citat din mesajul lui marius

Este vorba de voi fara nominalizare, nu am scris "voi femeile", sau "femeile"... voi nu este feminin sau masculin deci din nou este vorba de deductie insa deductiile prin generaizari duc la erori. Ca si in cazul de fata. Sorry.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

mariusssssss....nu mai ocoli firul de pai
textul e clar,doar suntem romani, nu maghiari...ca vrei tu sa nu fie, e alta poveste(dar e acel MULTE care te tradeaza)..si deja suntem



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


Te faci avocata? Ce zici?
Gata cu off topicul?
www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Nu cred ca era de prevazut.eu cred ca stia
e imposibil sa nu mai fi discutat problema divortului si inainte...si el sa ii fi trantit un "divortezi..iti iau fata"..iar Monica sa se fi bazat pe justitia romana..si ideea de "copilul ramane cu mama"-general valabila!
Oricum, Rufus, ai dreptate, nu s-a pregatit temeinic..ori nu stia ce o asteapta ori se baza pe ceva anume!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu cred ca ori nu a avut avocati care sa-i spuna ca va pierde in conditiile reale, ori a fost prea increzuta sa creada aceasta varianta, ori pur si simplu nu a realizat unde va ajunge.
Dar in conditiile actuale raman la opinia ca va pierde tot. Sau ma rog mult de tot.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Te faci avocata? Ce zici?
Gata cu off topicul?


(ultimul, promit)am studiat dreptul.primul an la zi AL.I.Cuza Iasi, eram a 8 pe facultate din 500 de studenti.apoi am luat admiterea la "militieni" si am continuat la ID..nu e aceeasi smecherie..deci"tu MASTER, eu Friday"




Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Eu cred ca ori nu a avut avocati care sa-i spuna ca va pierde in conditiile reale, ori a fost prea increzuta sa creada aceasta varianta, ori pur si simplu nu a realizat unde va ajunge.
Dar in conditiile actuale raman la opinia ca va pierde tot. Sau ma rog mult de tot.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

fata sunt 90% sanse reale s-o piarda.
averea lui Irinel.."fuse si se duse".
mai raman resursele pecuniare din joburile si afacerile ei, personale!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui buflea
...dar ma intreb, oare nu trebuia instanta, in mod automat, sa discute dreptul de vizitare al parintelui care pierde ?

Nu. Nici vorba. Instanta nu discuta nimic automat, ci doar ce i se solicita. In asta consta profesionalismul unui avocat: sa anticipeze orice element care ii este favorabil clientului sau si sa se foloseasca de el in cadrul procesului. Culmea este ca nici asta nu-i suficient: acel element trebuie sa fie folosit in cadrul procedurii, altminteri nu este luat in consideratie.

Inteleg ce spui - si tu si marius ... dar se puteau cere amandoua variantele in acelasi proces, de catre aceeasi persoana, tinand cont de faptul ca ele erau complet opuse ?
Adica - Inculpata Monica doreste custodia copilului si daca o pierde doreste sa o vada zilnic de la 5:00-9:00 P.M. ? Sau procedura normala este ca acum Monica sa deschida alt proces in care sa ceara drept de vizitare ? - intreb din pura curiozitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui buflea
...dar ma intreb, oare nu trebuia instanta, in mod automat, sa discute dreptul de vizitare al parintelui care pierde ?

Nu. Nici vorba. Instanta nu discuta nimic automat, ci doar ce i se solicita. In asta consta profesionalismul unui avocat: sa anticipeze orice element care ii este favorabil clientului sau si sa se foloseasca de el in cadrul procesului. Culmea este ca nici asta nu-i suficient: acel element trebuie sa fie folosit in cadrul procedurii, altminteri nu este luat in consideratie.

Inteleg ce spui - si tu si marius ... dar se puteau cere amandoua variantele in acelasi proces, de catre aceeasi persoana, tinand cont de faptul ca ele erau complet opuse ?
Adica - Inculpata Monica doreste custodia copilului si daca o pierde doreste sa o vada zilnic de la 5:00-9:00 P.M. ? Sau procedura normala este ca acum Monica sa deschida alt proces in care sa ceara drept de vizitare ? - intreb din pura curiozitate

nu cred ca i s-a stabilit un program de vizitare pentru ca aceasta custodie e una temporara.inca nu s-a stabilit cu certitudine situatia.
mai sunt probe deadministrat(daca sunt), martori de audiat...va fi un proces "greu"(de notorietate&balci mediatic) daca va fi dus pana la capat).



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buflea, eu nu stiu daca in cazul custodiei temporare se acorda drept de vizita. Logic ar fi sa se acorde, poate sa dureze procesul luni intregi, pana la o sentinta definitiva si irevocabila. Dar, asta e o presupunere si nu merge cu presupuneri.
Oricum, daca nu se cere, nu se da. Exista cereri de acordare a custodiei in care celalalt parinte nu cere drept de vizita. Si nu se pomeneste in sentinta de asa ceva.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput