Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui XIO


samd, cam ce ai inteles tu ca eu consider important in acest scandal?

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro



Daca indraznesti sa spui ca ai avut in vedere altceva in afara "moralitatii" Monicai, imi inchid contul .



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~








Inchide-l!

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Inteleg ce spui - si revenim iar la reputatia Monicai ... de ce nu prezinta Monica garantii morale ? Pentru ca s-a maritat cu un barbat bogat, mai batran decat ea ? Pentru ca asa e mentalitatea romaneasca - ca daca faci asta esti indoielnica si nu meriti sa ai sau sa cresti un copil ?




Reputatia Monicai, din pacate, consta in perioada dinainte de casatorie, cand a fost vanduta intre clanurile de tigani pentru prostitutie si in perioada de dupa casatorie, implicata in scandaluri sexuale ba cu soferul, ba cu diversi cetateni de prin strainatate.
Aceasta e reputatia ei, cea oglindita in presa, acolo unde s-a afisat cu indarjire, dupa casatorie. Chiar daca orice fapta neprobata este doar cancan, impresia ramane, iar Monica a facut totul ca sa iasa in fata.
In ochii lumii, chiar si casatoria cu Irinel a fost de prost gust, majoritatea fiind convinsa ca a urmarit banii lui.

Nimic din toate astea nu o impiedica, teoretic, sa-si creasca fata. Probabil, insa, ca cei care decid asta vor dovezi palpabile.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Xio, cat de copila esti!Adicatelea curva curva, da cinstita!
Exact Marius, exact ceea ce a spus Xio, psihologic copilul are nevoie de mama si nu doar psiho, offf... nu stiu cum sa-ti spun, legea ne face egali in drepturi, insa firea e alta nu are legatura cu drepturile nicicare si nicicui, poate doar ale copilului.
Avem uter, suntem programate genetic sa crestem mogaldetele in noi, sa le oferim hrana. Copiii sunt atat de dependenti de mame!Si in mod cert cel mai bine pt ei ar fi ca nimeni sa nu se bage intre mama si copil, sa-i lase sa se lege asa cum au nevoie.
Marius, tu te-ai schimbat. Nu sh de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui marius
Este diferenta de potential uriasa intre cei doi nu are relevanta numele mama sau tata. Sunt doi parinti care au posibilitati diferite unul dintre ei colesitor de mare in raport cui celalalt ...

Singura diferenta de "potential" este cea financiara. In conditiile in care Monica are si ea posibilitati materiale decente, de ce este EVIDENT ca nu are nici o sansa in acest proces ?



Marius, hai sa fim seriosi, ca daca povetea cu abuzul e doar poveste si Monica nu se muta in America, copilul logic ii va fi incredintat mamei.
Daca te intrebi de ce mama si nu tata, psihologii care se ocupa de caz vor explica foarte frumos. Nu este pueril raspunsul cu mama dpdv psihologic.
Sunt 2 parinti care au bani peste media populatiei, unul e tanar- nimic fantastic, altul e mai in varsta-nimic fantastic, singura problema este ca sunt prea absorbiti de bling blinguri ca sa vada realitatea.
dar vad ca se trezesc incet incet.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

ogica ta nu prea tine - citeste mai sus cum anume a fost incredintat copilul unuia dintre parinti si ai sa descoperi ca elementul mentionat de tine este doar unul singur dintr-o lista de elemente care au stat la baza deciziei judecatoresti. Sunt multe motivatii in afara de cel mentionat de tine ca ar fi singular si determinant.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

marius , pariezi cu mine?

alina


Ce anume ?

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ah, Rufus, se pare ca lumea-atentie! nu vorbesc de tine-are o apetenta cu precadere spre scandal. Cam toti au vazut partile negative ale mamei, aroganta ei de la inceputuri. De treaba cu ce batea ala campii din Bacau nici nu imi bat capul ,omul era clar cu tiglele sparte. Au vazut toti scandalul cu manechinuitul sofer. Ma intreb cati au urmarit insa emisiunile in care apar Monica si Irina, cum a pieptanat-o la inceput, cata duiosie avea in gesturi, caum o pupicea(au sarit unii ca nu bine sa o pupe pe gurita ), cum o hranea, cum a plimbat-o dupa ea cam peste tot, si la saloanele de infrumusetare, fetita era corcolita de toti, iar Monica o tinea mai mereu in brate. Cum ii explica lucruri. Sunt imagine de d\jde ori cu ele in bucatarie sau in parcuri la joaca. Emisiuni inclusiv din America cu ele. In ultimul timp Monica nu mai avea mai nimic arogant in ea, se purta ft ft politicos cu lumea intalnita, frecventa oameni cititi, se agita sa bucatareasca. A ramas aroganta exclusiv cu cei din presa de scandal, imi aduc aminte un episod in care i s-a inscenatdivortul, prezentanu-i-se un dosar ca fiind al lui Irinel, depus la judecatorie. Pai mi se pare normal sa-i trateze pe aia asa, irinic, de sus, a lehamite. Probabil ca emisiunile pe care eu le-am urmarit nu au mai fost atractive, nimic shopping, eventual pt copii-Irina, nimic scandalos.
Vedeti ca unul dintre motivele bataii cu bestialitate ar fi fost ca Monica incerca sa o invete pe Irina alfabetul. ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Xio, cat de copila esti!Adicatelea curva curva, da cinstita!
Exact Marius, exact ceea ce a spus Xio, psihologic copilul are nevoie de mama si nu doar psiho, offf... nu stiu cum sa-ti spun, legea ne face egali in drepturi, insa firea e alta nu are legatura cu drepturile nicicare si nicicui, poate doar ale copilului.
Avem uter, suntem programate genetic sa crestem mogaldetele in noi, sa le oferim hrana. Copiii sunt atat de dependenti de mame!Si in mod cert cel mai bine pt ei ar fi ca nimeni sa nu se bage intre mama si copil, sa-i lase sa se lege asa cum au nevoie.
Marius, tu te-ai schimbat. Nu sh de ce.

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Exista si acest aspect al jurisprudentei - se tine cont si de aceste elemente nu am vrut sa par prea - rigid - insa nu ar fi de dorit sa se inteleaga faptul ca o dispozitie legala ar fi discriminatorie sau ar emite concluzii pe criterii e mama sau e tata de aceea are dreptul. Nu exista asa ceva - dar de exemplu o instanta va retine in mod cert faptul ca un copil sugar nu trebuie despartit de mama lui - nu scrie asta nicaieri - jurisprudenta insa se aplica - dar in cazul tratat in acest topic - raspunsul instantei este extrem de relevant si clar si concret si fondat. Nu incape indoiala, problema voastra (a unora) este ca nu puteti sa va detasati de imagine, mergeti din start ca raspunsul trebuie sa fie "A" fara sa aveti o justificare obiectiva (aceasta insemnand sa fie prevazuta in lege), ci sentimentala - asa simt eu, asa cred eu, asa zic eu, asa mi se pare firesc.
Legile nu functioneaza dupa astfel de sentimente, se doresc obiective de aceea trateaza direct, probatoriu. Ai proba ca este asa? Daca da bine daca nu... si are celalalt proba - ai pierdut. Nu ai putut demonstra ceea ce soliciti.

Imi pare rau ca sunt atat de rigid - stiu ca este neplacut - dar aceasta este realitatea justitiei. Cineva spunea ca sunt ca un chirurg in timpul operatiei. Asa este. Nu e loc de tocmeala, nu e loc de ambiguitati, de lacrimi sau sentimentalisme. Un chirurg are un caz, trebuie sa il rezolve pozitiv in timpul X. Asta va face indiferent daca afara ploua sau e soare.

Si am mai spus daca Monica avea probele si/sau situatia lui Irinel - as fi raspuns absolut identic in sensul ca Monica ar fi castigat fara drept de apel - dar nu pe considerentele ca e mama ci pe aceleasi pentru care Irinel a primit custodia copilului.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Marius, vorbim despre 2 parinti la fel de apti de a creste un copil, ambii cu posibilitati materiale peste medie, ambii din acelasi mediu, ambii la fel de imaturi, cu o bila neagra de partea tatalui daca se dovedeste ca a manipulat copilul sau cu o bila neagra de partea mamei daca se dovedeste ca a lovit copilul.
Deci dintr-o situatie egala este o chestie care ii diferentiaza: mama intr-o parte, tatal in alta. Dpdv psihologic se recomanda ca mama sa creasca si sa ramana cu copilul.
Iti dau un singur exemplu: la nastere copilul trebuie sa stea pe pielea mamei, nu a tatalui pt. a se calma si pt. a se stabili legatura psihologica.


Lucialu, nu sunt copila deloc, am opinii diferite de ale tale.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

mai, dar chiar ca sunteti ca tanti Buturuga si tanti Patrichi . Rufus, de unde stii tu ca MC a fost vanduta intre clanuri tiganesti??? (sa stii ca intreb foarte serios, sunt tare curioasa sa stiu de unde te informezi cu detalii dintr-astea :).



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Ah, Rufus, se pare ca lumea-atentie! nu vorbesc de tine-are o apetenta cu precadere spre scandal. Cam toti au vazut partile negative ale mamei, aroganta ei de la inceputuri. De treaba cu ce batea ala campii din Bacau nici nu imi bat capul ,omul era clar cu tiglele sparte. Au vazut toti scandalul cu manechinuitul sofer. Ma intreb cati au urmarit insa emisiunile in care apar Monica si Irina, cum a pieptanat-o la inceput, cata duiosie avea in gesturi, caum o pupicea(au sarit unii ca nu bine sa o pupe pe gurita ), cum o hranea, cum a plimbat-o dupa ea cam peste tot, si la saloanele de infrumusetare, fetita era corcolita de toti, iar Monica o tinea mai mereu in brate. Cum ii explica lucruri. Sunt imagine de d\jde ori cu ele in bucatarie sau in parcuri la joaca. Emisiuni inclusiv din America cu ele. In ultimul timp Monica nu mai avea mai nimic arogant in ea, se purta ft ft politicos cu lumea intalnita, frecventa oameni cititi, se agita sa bucatareasca. A ramas aroganta exclusiv cu cei din presa de scandal, imi aduc aminte un episod in care i s-a inscenatdivortul, prezentanu-i-se un dosar ca fiind al lui Irinel, depus la judecatorie. Pai mi se pare normal sa-i trateze pe aia asa, irinic, de sus, a lehamite. Probabil ca emisiunile pe care eu le-am urmarit nu au mai fost atractive, nimic shopping, eventual pt copii-Irina, nimic scandalos.
Vedeti ca unul dintre motivele bataii cu bestialitate ar fi fost ca Monica incerca sa o invete pe Irina alfabetul. ???

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine




Poftim, na!!
Lucialu s-a uitat la emisiuni cu MC si uite ce zice ca facea MC. Daca-i asa, e chiar dragut :).
Acuzarea ce are de comentat in legtura cu ce scrie Lucialu?



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput