Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_a

Pe undeva incerc s-o inteleg pe XIO. N-are copii, asadar, nu poate intelege ce inseamna pentru o mama sa nu-si poata vedea puiul.

Strict privitor la Irina, mi-e foarte mila de Monica, eu in locul ei as fi innebunit deja. :(

Si subscriu in totalitate parerii conform careia Irinel e un frustrat ordinar. Monstrul din el era de mult timp acolo, Monica doar a reusit sa-l scoata la suprafata.

www.youtube.com/watch?v=Efc0p0GASFY" target="_blank"> Children see





Nu trebuie sa incerci sa ma intelegi, trebuie sa imi citesti cu atentie parerile.
Am scris (asta e a treia oara) ca nu mi se pare normal ce face Irinel, sa ii strice copilaria si viata Irinei doar ca sa se razbune pe maica-sa.
partea asta vad ca ati sarit-o cand mi-ati citit mesajele.
Despre divort am scris destul, acum am trecut la Monica, ca acusi ii puneau unele persoane aripi de ingeras la saraca fata.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui cl
Marius, te tot citesc si ma minunez. Ce sa inteleg...

1. Sa presupunem ca sotul are casa lui de dinainte de casatorie, iar sotia lui a stat acasa ca sa creasca copiii si sa-i asigure sotului conditii optime de trai si posbilitatea de afirmare in cariera. Si sotului i se pune pata si o da afara pe sotie, ca deh, e casa lui!
a.Nu conteaza ca sotia e luata in spatiu, ac are domiciliul stabil acolo????
b.Sotia nu mai poate intra in casa ca asa vrea dumnealui????

2. Si daca apoi isi cauta de lucru si gaseste ceva pe un salariu modic (ca deh, n-a avut serviciu pana atunci, vechime nu are, asa ca accepta ce i se ofera), atunci copiii vor fi incredintati sotului ca are mult mai multe mijloace financiare?????

Pai daca e asa, de aceea stau multe amarate la cheremul furiilor barbatului si nu divorteaza!
Inca ceva,Marius,
3. daca Irinel nu are casa de la Izvorani, ci tatal lui, apoi nici el nu ar trebui sa aiba custodia copilului!
4. Si inca ceva despre fiul risipitor, daca averea era estimata la 60 milioane, iar acum doar la 10, ioi, taica! Intr-un an ramane fara nimic!
5.
a. Pe cand Monica a facut ceva banuti in perioada aceasta, nu?
b. Deci poate sa-si intretina fetita si singura!

Inca ceva. Chestia cu donatia.
6. Fac donatia apoi ma razgandesc???? De ce legea permite asa ceva? Daca azi fac o donatie unei fundatii, banii sunt cheltuiti in scop caritabil si apoi ma trezesc, peste vreun an-doi, ca vreau banii inapoi, imi sunt returnati? Mi se pare aberant!!!!


1.
a. Nu conteaza - nefiind proprietara i se poate revoca extrem de usor orice drept de a locui in spatiul respectiv. Aceasta ete aplicabila oricui, si mie si tie, legea este una singura.
b. Nu sotia - ci oricine, nu are dreptul sa violeze un spatiu (proprietate) privata fara acordul proprietarului.
Am mai spus - repet, intre faptul ca MC sau eu sau oricine doreste sa intre la tine in apartament fara consimtamantul tau sau la IC nu este absolut nici o diferenta.

2. In procesul de custodie fiecare parte interesata va furniza toate probele pe care le considera ca fiind valabile si de care sa se tina cont in proces. La momentul procesului fiecare dintre probele admise de instanta este analizata si luata in considerare dar sentinta este una singura castigul de cauza avand partea a caror probe au fost cele mai relevante ca sa ma exprim asa. Partea financiara este un aspect dar nu singurul. Toate probele duc la decizia finala nu doar o proba. Sigur ca daca una dintre parti demonstreaza ca dispune de mijloace financiare ma bune este un fapt pozitiv dar repet se considera toate probele admise de instanta.

3. Aici nu comentez prea mult pentru ca nu am de unde sa stiu care este regimul acelui imobil insa asa ca o paranteza la o adica trecerea in proprietatea fiului nu reprezinta o dificultate la o adica insa din nou precizez ca se discuta per total probe.

4. Asta este o speculatie ce crede cineva ce anume s-ar putea intampla nu stiu cand - se va lua in considerare momentul furnizarii probei in proces. Fiecare isi va administra proba si vor fi comparate.

5.
a. Desigur se vor lua in considerare veniturile realizate si demonstrabile dar mai ales veniturile curente certe. Si acestea vor deveni probe comparabile.
b. Desigur fiecare va incerca sa demonstreze ca are cea mai buna posibilitate de crestere si educare a minorei de aceea vor furniza probele pe care le considera cele mai indreptatite/relevante - insa vor fi comparate ele intre ele la o adica.

6. Aici as dori sa precizez ca este vorba de donatia intre soti nu de donatii in general. Exemplul tau nu este bun.

Dar ca sa raspund la intrebare - da, donatia intre soti este admisa precum si revocarea ei unilaterala de catre sotul donator in raport cu sotul donatar fara nici o restrictie.


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Bai, voi ma omorati pe mine .
De unde stiti, fratilor, ca MC se prostitua inainte de casatorie??
Luati de bune niste mizerii aparute in gazete romanesti de scandal sau declaratii facute "de comun acord", clar menite sa salte prestigiul mic al unui mascul mic-mic.


Xio, spune ce-ai spune, dar exprimarea asta "desfacut de picioare" e atat de babeasca si ieftina, ca pur si simplu ma sochez de cate ori vad ca o folosesti .
In plus, atata oripilare ca o copchila a incercat si ea sa se marite pentru bani (si a vrut sa evadeze cand si-a dat seama ca nu-i de ea o viata dintr-asta de 2 lei langa unul pe care nu-l iubesti) ma duce cu gandul la discutiile dintre tanti Patrichi si tanti Buturuga (astea erau abonatele la banca din fata blocului copilariei mele :)).



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Marius sincer stau si ma minunez de atatea detalii, ai vazut dosarul sau esti frate cu judecatorul?
Imi explici si mie cam cat de usor se revoca dreptul unui sot de a sta la domiciliul sau? Asta in Romania, judecatoria Buftea de care apartin impricinatii. Fa o paralela si lumineaza-le si pe fetele de vor sa-si scoata chiriasii sau cei care le-au vandut casele din locuintele proprietate personala si au nevoie de executor. Verifica si cand e primul termen la judecatorie in Buftea daca esti muritor si ai o problema similara si dupa aia mai predicam suprematia legii in fata banilor in cazul de fata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Acest topic nu este despre mine. Cat despre intrebarea:"...cat de usor se revoca dreptul unui sot de a sta la domiciliul sau?" asa cum spuneam nu exista in lege revocarea dreptului sotului sau sotiei de a locui la domiciliul declarat - nu stiu de unde aceasta afirmatie particularizata? Nu cred ca am scris pe undeva de asa ceva. Ba din cate imi aduc aminte am si precizat ca nu intra in discutie calitatea civila a celui caruia i se revoca dreptul de a locui intr-un spatiu - adica nu importa daca este vaduv, casatorit, recasatorit, necasatorit, divortat samd nu stiu de ce tot o dati intr-una cu sotul sau sotia si dreptul lui(ei) de a locui sau nu la o anumita adresa. De unde scoateti aceste analogii?

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Asa o fi dar nici Irinel nu cred ca a luat-o din dragoste netarmurita ! Pentru el a fost una dintr-o serie de fete frumoase si muuult mai tinere pe carere si le-a prins la butoniera. Casatoria lor a fost o mezalianta, fiecare a avut un interes altul decat dragostea.
Iar paralela cu Mel Gibson nu pre isi are locul, ca macar actorul si-a facut singur banii pe cand Irinel i-a mostenit in mare parte.

Sunt convinsa ca n-o sa-ti schimb eu parerea categorica pe care o ai, dar nu ma pot abtine sa te intreb - de ce crezi ca s-au casatorit ? e nevoie aveau de aceasya mezalianta ? Tot ceea ce au facut casatoriti puteau face si nelegalizand relatia ...inclusiv copilul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Da, la 2 ore dupa ce l-a vazut pt. prima oara in viata facea sex cu el la vila lui. Ca s-a indragostit de fizicul lui sau de personalitatea lui, l-o fi cunoscut in cele 2 ore si i s-a pus pata pe el
Hai sa nu cadem acum in naivitatea asta suprema.
Nu l-a ametit pt. ca omul are 50 si ceva de ani ( btw, rusine sa ii spui MOs la varsta asta) si e trecut prin viata, nu-i pune cineva tzatza pe ochi si-l ameteste.

Puah - ia sa ne spui tu XIO, dupa cat timp avea voie sa se indragosteasca si sa faca sex cu el ca sa se incadreze in normele tale de moralitate ? Eu zic ca merita sa traiasca 5 ani homeless, intr-o cutie de carton si dupa asta sa o ardem pe rug ...

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Eu cred ca e o mare diferenta intre despartirea de Monica si cea de Anna Lesko. Anna a primit cadou de la el o ditamai vila si carute de bani pt. ca a avut bun simt, Monica a crezut ca e mare diva si in fata omului care i-a construit imaginea asta si s-a inselat.
Nu mi se pare normal sa nu o lase sa-si vada copilul, e penibil sa-si bata joc de copilaria si viata Irinei doar din orgoliu, dar in acelasi timp ma bucur ca in sfarsit avem si un exemplu in acre datul din fund nu iti aduce totul, ca prea suntem intoxicati de fete care au ajuns la TV lingandu-se pe la emisiuni cu diversi barbati celebrii si acum sunt mari mari dive la care abia le ajungi la nasucul operat.

Da, da, da - apreciez sinceritatea ta in care recunosti ca te bucuri de necazul altora ... desi nu prea este moral sa faci asta XIO - fiecare isi face drum in viata cum poate - unele se ling, altele isi tocesc coatele si isi constriesc o cariera.

Diferenta dintre relatia cu Anna Lesko si Monica este ca pe Anna Lesko a lasat-o EL, deci nu a avut de ce sa se razbune ... in cazul Monicai il lasa ea ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Xio, imi pare rau sa-ti spun dar mesajul tau este de un cinism infiorator. Si asta e cea mai DEX exprimare pe care o gasesc ca sa nu dau apa la moara celor care cred ca moderatorii nu au drept la opinie sau alte alea caci sincer simt pana si nevoia sa te jignesc pt comentariul tau.
Adica daca esti pipita proasta si blonda e de la sine inteles ca esti o mama proasta si s-a facut dreptate in lume pentru ca toate drepturile tale de mama sunt incalcate grosolan de un mosulica cu bani?

Nu numai asta - dar ce mult se bucra ca o calca Irinel in picioare ...alta data sa fie atenta Monica si sa se culce cu urmatorul la ??? timp de cand il intalneste, ca sa intre putin in standardele lui XIO.

P.S. Imi cer scuze in incheiere - Am fost ironica si de obicei ma abtin ...azi nu-am putut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Bai, voi ma omorati pe mine .
De unde stiti, fratilor, ca MC se prostitua inainte de casatorie??
Luati de bune niste mizerii aparute in gazete romanesti de scandal sau declaratii facute "de comun acord", clar menite sa salte prestigiul mic al unui mascul mic-mic.
...

In plus, atata oripilare ca o copchila a incercat si ea sa se marite pentru bani (si a vrut sa evadeze cand si-a dat seama ca nu-i de ea o viata dintr-asta de 2 lei langa unul pe care nu-l iubesti)


Asa este ... de unde atata revolta pentru fetele care au alta stragie de viitor decat ceea ce scrie la manual. Serios acum, daca ele pot face asta sau sunt dispuse sa incerce aceasta varianta ... ca orice strategie exista avntaje si dezavantaje si viata da cu tine de pamant daca esti mai naiv sau cateodata NU si poti cadea in picioare. Pana una alta ea tanara si saraca - el batran si bogat este chiar un cliseu pe tot globul pamantesc si lumea s-a mai relaxat in ceea ce priveste judecatile. Dar chiar asa, sa ajungem sa ne bucuram de necazul altora, mi se pare cam cinic ...

Mergi la inceput