Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Nu este vorba de cum arata Irinel ci de relatia lor in sine.
De la inceputul relatiei, cu Monica de 17 ani care merge la Bucuresti pt. o reclama si noaptea se intalneste la un restaurant pt. prima data cu Irinel dupa care in 2 ore ajunge la vila lui de la Snagov si fac sex...
Fata a vrut bani si faima, a ajuns unde a ajuns din cauza sotului ei, acum ar fi culmea sa iau partea sau sa-mi fie mila de situatia unor oameni care au facut o simpla afacere.

Calitatea amandurora se vede din faptul ca nu isi pot calca pe orgoliu pt. binele copilului.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro


Iar el, saracutul, nu vroia nimic. Doar facea sex cu o minora, iar apoi vroia un copil de la un copil (chiar doi, la un an diferenta intre ei!). Daca ei ii mai acord circumstante atenuante (nu, nu ii tin partea si nici nu o plac, mi sa pare nesuferita rau) pentru faptul ca la 17-18 ani nu prea stia ce vrea de la viata, era usor de ametit si de manipulat, lui nu-i gasesc absolut nici o scuza, era vulpoi batran care stia exact ce vrea si stia exact ce sa faca pentru a abtine ce-si doreste.

Faptul ca ea facea sex la 17 ani cu unul de 50 de ani nu ma face sa o judec pe ea, ci pe cei care au impins-o sa faca acest lucru si si pe cei care au profitat de ea.

Casatoria lor, pana la urma, a fost un targ intre cei doi: el a vrut tineretea ei si un copil de la ea, ea a vrut faima si banii lui. Fiecare a obtinut ce si-a dorit. Insa ea a crescut, ameteala s-a dus, probabil ca s-a mai copt la minte si a decis ca e cazul sa-si vada de viata ei. Sincer, era de asteptat.

Inca ceva, nu cred ca ea isi abuza copilul, ci cred ca sunt manipularile lui, ca sa obtina ce-si doreste. Totul e posibil, doar are bani, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Eu sunt insa revoltata de bucuria cu care spectatorul roman urmareste cum banul face nedreptati legale.
Cum am mai spus – Monica trebuie sa poata sa iasa din relatia asta daca nu mai vrea sa stea acolo … si trebuie sa poata asa cum a divortat orice femeie anonima din Romania – cu copilul incredintat, cu pensie alimentara si bunurile avute inaintea casatoriei. Pana una alta, vad ca e supusa la teste psihologice, I s-a luat copilul, brusc e o mama rea care isi abuzeaza fetita, e aruncata in strada si mai ales batjocorita de toata lumea.

Si toata lumea este toleranta cu Irinel …

P.S. Ca sa nu mai spunc a nu mi se pare nimic rau in a dori in viata bani si faima.


Orice femeie anonima din Romania (bleah, ce generalizare) care divorteaza primeste custodia copilului pentru ca, orice barbat anonim din Romania (ca sa pastrez stilul) renunta la custodie.
In fiecare caz in parte anonim sau nu daca ambii soti doresc custodia si nu ajung la o intelegere se intampla la fel: anchete sociale, parinti pusi sub lupa de catre autoritati, discutii despre unde vor locui copii si cine le asigura traiul etc.

In cazul Columbenilor ei singuri, cu un interes bine determinat s-au pus la dispozitia presei si a opiniei publice demult inca. Pentru ei presa si opinia publica au reprezentat un mijloc de a-si indeplini planurile nu un scop in sine. Cu atat mai mult acum, folosesc presa si opinia publica ca un mijloc de lupta pentru fetita.

Si inca ceva: cel putin aici pe subiectul asta de pe DC, in general sunt condamnati amandoi ca parinti si ca soti, nu vad ca i se ia apararea lui Irinel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Orice femeie anonima din Romania (bleah, ce generalizare) care divorteaza primeste custodia copilului pentru ca, orice barbat anonim din Romania (ca sa pastrez stilul) renunta la custodie.


Chiar este o generalizare pentru ca nu orice femeie care divorteaza primeste custodia si nu orice barbat care divorteaza renunta la custodie.
Uneori da, alteori, nu - este vorba de tribunal de sentinta judecatoreasca si legal ambii parinti au exact, dar exact aceleasi sanse de a primi custodia.
Nu exista in lege nici un paragraf care sa duca la vreun avantaj cat de mic pentru mama sau pt tata. Restul sunt povesti.


Citat:
citat din mesajul lui Lali
In fiecare caz in parte anonim sau nu daca ambii soti doresc custodia si nu ajung la o intelegere se intampla la fel: anchete sociale, parinti pusi sub lupa de catre autoritati, discutii despre unde vor locui copii si cine le asigura traiul etc.


Hmmmm uneori da, alteori mai putin. In general se administreaza probe care sunt sau nu acceptate de instanta fiecare cu probele lui alteori sunt si probe independente de soti solicitate de tribunal dar este clar ca daca solicita custodia ambii parinti procesul este mai de durata.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Mi s-a intamplat, de-a lungul timpului, sa ma supar pe forum si sa decid se plec. Dar intotdeauna m-am intors si cred ca ma voi intoarce mereu. E intr-adevar fascinant. Fiind multa lume afli uneori lucruri pe care nu le-ai fi putut afla invartindu-te intr-un cerc restrans.

Niciodata nu mi-am imaginat ca exista macar o singura persoana care crede ca Moni l-a iubit pe Iri si s-a casatorit cu el din dragoste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Nu ma deranjeaza deloc ca sunt "unicat" - imi da senzatia ca am mai multa flexibilitate in gandire. S-ar putea sa gresesc in rationamentul meu, si accept asta, dar imi place sa jonglez cu posibilitati, mai ales cand exista atat de multe nunante intre alb si negru.

Sigur ca este o generalizare cum ca toate mamele obtin custodia copilului …totusi, statistica arata ca mamele in general reprezinta prima alegere. Eu pana acum nu vad nimic in “mama Monica” care sa o decada din drepturile ei de mama. Si iata ca temporar, si-a pierdut copilul. Si repede, surprinzator de repede … poate gresesc, dar nu am incredere in sistemul juridic romanesc – am senzatia ca Monica si-a pierdut copilul numai si numai pentru ca Irinel are bani, mai multi bani ca ea.

Inca o data – ma surprinde siguranta cu care toata lumea afirma ca in cuplul ala nu a existat sentiment. Imi pare ca eu sunt singura care spune “poate”. Atentie, nu sunt sigura pe acest “poate” dar nu il elimin. Incerc sa inteleg de ce toata lumea este sigura pe sentinta “contract” – si imi rezulta numai argumente volatile – ca Monica era prea tanara, ca Irinel e prea pitic, ca are prea multi bani, ca e prea batran. Sunt de accord cu voi ca aceste amanunte sunt neobisnuite dar nu cred ca sunt definitive pentru a putea da sentinte de genul – ea a vrut bani si el a vrut un copil. Pana la urma, nu cred ca era nevoie sa se casatoreasca pentru a incheia acest deal. Pentru mine legalizarea relatiei lor este un argument pentru “poate”. Voi, cei care credeti cu certitudine in acest “contract” cum explicati casatoria lor ?

Ce ar fi sa schimbam putin scenariul - daca Irinel era cu 15 ani mai tanar dar la fel de mic, libidinos si bogat ... oare o diferenta de doar 15 ani intre ei ii oferea Monicai o reputatie mai favorabila ?
Dar daca era cu 20 cm mai inalt ? 15 ani mai putin si 20 cm mai sus i-ar fi dat Monicai "dreptul" sa il placa fara a mai fi banuita ? Dar daca era cu averea pe sfert ?
In ce standarde trebuia sa se incadreze Irinel ca Monica sa aiba voie, de la voi, sa se indragosteasca ?

Pentru ca il iau in calcul pe “poate” dar nu sunt sigura pe el, prefer sa gandesc global – s-au vazut, “poate” s-au placut , s-au casatorit, au facut un copil si acum divorteaza. Nimc neobisnuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Ma alatur si eu celor care nu au crezut nicio clipa ca ar fi fost vreodata vorba de dragoste in aceasta relatie . Cu siguranta el a fost atras de ea (tanara, 'proaspata', frumusica), greu de crezut reciproca (scund, uratel, batraior :)), au facut fiecare o afacere: ea bani si faima, el copil si nevasta frumoasa.

Acum... ea probabil vrea ceva mai bun (si e dreptul ei), el nu are de gand sa-i cedeze "afacerea" (copilul). Parerea mea e ca ea ar fi trebuit sa stie cu cine are de a face cand a lansat divortul. Faptul ca nu a prevazut ca va ramane fara casa si greselile mamei ei (afirmatiile ei cand era filmata fara sa stie) s-ar putea sa o coste scump.

In final, mie nici unul nu-mi inspira vreo simpatie; toata povestea mi se pare sordida si sa speram ca fetita va ramane cu cel care e cat de cat mai potrivit sa o creasca (desi par amandoi mai degraba pasari de noapte decat parinti responsabili).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Imi cer scuze ca n-am avut rabdarea sa citesc chiar tot, asa ca s-ar putea sa se fi discutat deja: daca Monica isi caftea fata, cum de a tacut Irinel pana la divort? Ca doar nu crede cineva ca a aflat tocmai acum...

Am vazut un fragment dintr-o emisiune a lui Maruta, in care Monica Tatoiu spunea relaxat ca Irinel si ta-su voiau un copil la Izvorani, asa ca a luat-o pe Monica de nevasta, ca sa faca copilul; un fel de contract, adica, eu te fac om, tu imi faci copilul. Iar acum ea incalca "contractul". Bine, Tatoiu asta e dusa complet...nu intelege cum poate divorta o femeie daca sotul nu o bate si nu injura, chiar daca o inseala in direct (sau reluare...) la televizor.
Cert este ca Irinel a "facut" multe femei care i-au intors spatele, Monica a scapat lucrul asta din vedere.
Dar sa ceara decaderea ei din drepturile parintesti...este prea mult. N-am avut nicicand o parere buna despre el, acum nici nu pot sa ma mai uit la el. E dement.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Hahaha ...am vazut si eu emisiunea lui Maruta de care aminteste Rufus.
Eu nu stiu exact cine este aceasta Monica Tatoiu dar numai tampenii spunea - compara casatoria cu un contract de la banca in care trebuie sa platesti dobanda si penalizari ...etc si da, milita pentru a sta in casatorie daca nu bea si nu te bate. Acum daca si Rufus spune ca Tatoiu asta e dusa, atunci se explica ...oricum la emisiune arata foarte bine, era extrem de aranjata si vorbea extrem de sigura pe ea ca si cum fusese ea de fata cand cei doi au semnat contractul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Orice femeie anonima din Romania (bleah, ce generalizare) care divorteaza primeste custodia copilului pentru ca, orice barbat anonim din Romania (ca sa pastrez stilul) renunta la custodie.


Chiar este o generalizare pentru ca nu orice femeie care divorteaza primeste custodia si nu orice barbat care divorteaza renunta la custodie.
Uneori da, alteori, nu - este vorba de tribunal de sentinta judecatoreasca si legal ambii parinti au exact, dar exact aceleasi sanse de a primi custodia.
Nu exista in lege nici un paragraf care sa duca la vreun avantaj cat de mic pentru mama sau pt tata. Restul sunt povesti.


Citat:
citat din mesajul lui Lali
In fiecare caz in parte anonim sau nu daca ambii soti doresc custodia si nu ajung la o intelegere se intampla la fel: anchete sociale, parinti pusi sub lupa de catre autoritati, discutii despre unde vor locui copii si cine le asigura traiul etc.


Hmmmm uneori da, alteori mai putin. In general se administreaza probe care sunt sau nu acceptate de instanta fiecare cu probele lui alteori sunt si probe independente de soti solicitate de tribunal dar este clar ca daca solicita custodia ambii parinti procesul este mai de durata.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Marius evident ca nu se poate generaliza, asta am vrut sa subliniez.
Insa atunci cind exista intelegeri nu se mai admninistreaza probe, nu se mai cer anchete, exact cum ai scris si tu.

Iar intelegerile de cele mai multe ori sunt in favoarea mamelor, asta nu inseamna ca toate sunt asa.
Am un prieten, tatic exceptional care pastreaza ambii copii dupa divort .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Imi cer scuze ca n-am avut rabdarea sa citesc chiar tot, asa ca s-ar putea sa se fi discutat deja: daca Monica isi caftea fata, cum de a tacut Irinel pana la divort? Ca doar nu crede cineva ca a aflat tocmai acum...

............

Dar sa ceara decaderea ei din drepturile parintesti...este prea mult. N-am avut nicicand o parere buna despre el, acum nici nu pot sa ma mai uit la el. E dement.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Exact, o ataca atat de mult acum pe Monica incat o victimizeaza si se naste intrebarea fireasca: el pana acum a stiut toate astea si a tacut ?

Mergi la inceput