Tabara Pro Monica

Tabara Pro Monica | Autor: sellanic

Link direct la acest mesaj

Asa cum era de asteptat, divortul Monicai de dl Columbeanu umple pagini, emisiuni, site-uri si discutii.
Eu nu am comentat atunci cand s-au luat insa am remarcat asa din trecere, subiectul. Acum, la ceva ani si tone de hartie scrisa, copaci taiati prematur si poluare magnetica a releelor ... subiectul face 2 tabere. Pro Monica si Pro Irinel.

Ei acum e timpul sa ne impartim in tabere. Eu sunt in tabara Monica. As fi de parere ca junelui Columbeanu ar trebui sa i se ia 3 sferturi din avere. Asa e daca gandesti cu alte emisfere decat cele ale creierului.

Voi in ce tabara sunteti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Dar...care e motivul divortzuluisi cine a inaintat ?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Anda iti raspund eu la intrebare,divortul la intentat"domnisoara"Monicutza(scuze de sarcasm)deoarece Irinel Columbeanu isi neglijeaza sotis si copilul asa scrie in cererea de divort.Eu sunt in tabara PRO IRINEL deoarece mi se pare ca "domnisoara"Monicutza a intrecut limita cu aceste escapade mai mult decat defaimatoare si la atitidinea ei fata de sotul ei,nu spun ca el a fost usa de biserica dar cand iti vezi sotia si mama copilului tau rin ziare cu diversi domni mai mult sau mai putin cunoscuti care sustin anumite lucruri cred ca ia pierit orice urma de intelegere fata de varsta ei(si pretentiile ei legate de aceasta varsta).Eu din cate am vazaut in emisiunea ei atitudinea ei fata de acest copil era mai mult de fatada,copilul era crescut,ingrijit cand era bolnav de o bona sau de mama ei ceea ce nu mi se pare deloc norrmal(va rog sa nu aruncati cu rosii)dar cand aduci un copil pe lume iti asumi o responsabiliate incredibil de mare,parerea mea este ca ea a facut acest copil ca sa mai obtina de la el ceva(bani)in plus fata de ceea ce ar fi ontinut.mi se pare inuman sa tii un copil atata timp la distanta de tatal lui.Asta este parerea mea sincera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

sincer, o credeam un pic mai smechera.din pacate e la mana lu'iri. asa a facut si raduleasca , numai ca aia a fost m smechera- adica i-a spus lui elan, daca nu-mi dai o renta viagera mie si pensie si alte cheltuieli etc copilului vars tot in presa despre afacerile tale " curate". i-a reusit. ilie nastase a fost un gentlemen. iar bahmuteanca a tinut cu gura si altele de mariaj pt ca stia f bine ca la fel ca si moni nu se alegea cu nimic de pe urma lui prigoana. nici macar bani pt haine din piata nu m avea dupa divort.
e o mare diferenta intre glamour si a avea bani. in romania insa astea 2 se amesteca.in tarile civilizate oamenii cu adevarati bogati nici nu-ti dai seama ca sunt atat de bogati.nu epateaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Multzumesc Alina!

M-daaa...inca un nit mioritic de romantzase destrama!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Offtopic, dar mathilda, te inseli. Raduleasca nu a fost cu nimic desteapta, ci doar desfiintata de fostul sot care a obligat-o sa se izoleze acolo unde traieste la mana lui.

Cat despre Monica, macar in ziare au fost strict barfe ale amantlacurilor ei. El le-a adus pe fufele alea in casa lor, s-a uitat din patul lor cu ele la emisiunea Monicai si a mai si vazut o tara intreaga. cate ati fi suportat asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

Anda iti raspund eu la intrebare,divortul la intentat"domnisoara"Monicutza(scuze de sarcasm)deoarece Irinel Columbeanu isi neglijeaza sotis si copilul asa scrie in cererea de divort.Eu sunt in tabara PRO IRINEL deoarece mi se pare ca "domnisoara"Monicutza a intrecut limita cu aceste escapade mai mult decat defaimatoare si la atitidinea ei fata de sotul ei,nu spun ca el a fost usa de biserica dar cand iti vezi sotia si mama copilului tau rin ziare cu diversi domni mai mult sau mai putin cunoscuti care sustin anumite lucruri cred ca ia pierit orice urma de intelegere fata de varsta ei(si pretentiile ei legate de aceasta varsta).Eu din cate am vazaut in emisiunea ei atitudinea ei fata de acest copil era mai mult de fatada,copilul era crescut,ingrijit cand era bolnav de o bona sau de mama ei ceea ce nu mi se pare deloc norrmal(va rog sa nu aruncati cu rosii)dar cand aduci un copil pe lume iti asumi o responsabiliate incredibil de mare,parerea mea este ca ea a facut acest copil ca sa mai obtina de la el ceva(bani)in plus fata de ceea ce ar fi ontinut.mi se pare inuman sa tii un copil atata timp la distanta de tatal lui.Asta este parerea mea sincera.

http://alinahandmade.blogspot.com/


eu iti doresc sa nu stii cum te simti atunci cand stii ca ccc copilul tau este bolnav(gripat,racit etc, nu vorbesc de altele mai rele) si nu poti sta langa el pentru ca trebuie sa mergi la serviciu, ca doar ti-ai luat si saptamana trecuta medical pentru el si nu toti angajotorii sunt dispusi sa te inteleaga.... iti doresc sa nu stii cum te simti in momentele acelea cand nu stii de el, cand te duci la toaleta din 10 in 10 minute sa suni acasa sa afli cat mai are temperatura, daca a papat etc... eu sunt un fel de freelancer, dar mi s-a intamplat ca aceasta perioada nefasta de boala sa coincida cu ceva proiecte si intalniri super-mega importante si a fost crunt.... Nu stiu ce as fi facut daca eram undeva cu program strict, gen banca relatii cu clientii, casierie etc, dar exista si astfel de femei in aceasta situatie...pe ele le-ai condamna? ca doar nu toate arata ca Moni
De unde si pana unde faptul ca eu as detine una bucata amant tanar, cu care ma vad si ma destresez in detrimentul tatalui copilul, recunosc, are vreo legatura cu comportamentul meu fatza de copil? A nu se confunda lucrurile: am intalnit tati iubitori si dedicati si care stau in compromis alaturi de mama copilului numai pentru copii...Da, exista, mama copilului si sotia realizeaza ca nu mai este iubita si atunci apeleaza la copil, un fel de santaj emotional si asta o fac si femeile normale, simple, mai ales cele care nu au un venit minim..
Asa, ca barfa, putem spune multe, dar faptul ca instanta a decis custodia pentru tata mi se pare foarte mult pentru Monica ca MAMA...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

(SI)acest divort se va desfasura ca orice alt divort din Romania. legislatia este destul de clara in domeniu - sau ma rog suficient de clara - va fi un razboi al avocatilor insa la rece discutand din punct de vedere material(legal) opinia mea este ca Monica Columbeanu si-a cam taiat singura craca de sub picioare. Pe scurt nu stiu (si nici nu am stiut) ce resurse de bani are ea efectiv insa mi-e teama ca daca nu are banii ei (ma rog sa zic a ei pentru ca si aici este discutabil) va ramane cam cum a fost initial inainte de casatorie, adica leftera.
cat despre custodia copilului trebuie sa mentionam faptul ca oricare dintre parinti are in esenta aceleasi sanse de a o obtine, discutia este deschisa insa va cantari foarte greu in luarea unei decizii faptul; ca Monica in viitor va proba destul de greu ca va avea resurse financiare mai mari decat ex sotul respectiv domiciliu unde copilul sa creasca mai bine decat actualul domiciliu. Nu vad cum ai putea proba asa ceva in instanta pentru ca in mod real nu ai cum. Asa incat decizia este previzibila.

Si cand ma gandesc ca ea a intentat procesul....hmmmm in fine. Asta e.


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicic76

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

Anda iti raspund eu la intrebare,divortul la intentat"domnisoara"Monicutza(scuze de sarcasm)deoarece Irinel Columbeanu isi neglijeaza sotis si copilul asa scrie in cererea de divort.Eu sunt in tabara PRO IRINEL deoarece mi se pare ca "domnisoara"Monicutza a intrecut limita cu aceste escapade mai mult decat defaimatoare si la atitidinea ei fata de sotul ei,nu spun ca el a fost usa de biserica dar cand iti vezi sotia si mama copilului tau rin ziare cu diversi domni mai mult sau mai putin cunoscuti care sustin anumite lucruri cred ca ia pierit orice urma de intelegere fata de varsta ei(si pretentiile ei legate de aceasta varsta).Eu din cate am vazaut in emisiunea ei atitudinea ei fata de acest copil era mai mult de fatada,copilul era crescut,ingrijit cand era bolnav de o bona sau de mama ei ceea ce nu mi se pare deloc norrmal(va rog sa nu aruncati cu rosii)dar cand aduci un copil pe lume iti asumi o responsabiliate incredibil de mare,parerea mea este ca ea a facut acest copil ca sa mai obtina de la el ceva(bani)in plus fata de ceea ce ar fi ontinut.mi se pare inuman sa tii un copil atata timp la distanta de tatal lui.Asta este parerea mea sincera.

http://alinahandmade.blogspot.com/


eu iti doresc sa nu stii cum te simti atunci cand stii ca ccc copilul tau este bolnav(gripat,racit etc, nu vorbesc de altele mai rele) si nu poti sta langa el pentru ca trebuie sa mergi la serviciu, ca doar ti-ai luat si saptamana trecuta medical pentru el si nu toti angajotorii sunt dispusi sa te inteleaga.... iti doresc sa nu stii cum te simti in momentele acelea cand nu stii de el, cand te duci la toaleta din 10 in 10 minute sa suni acasa sa afli cat mai are temperatura, daca a papat etc... eu sunt un fel de freelancer, dar mi s-a intamplat ca aceasta perioada nefasta de boala sa coincida cu ceva proiecte si intalniri super-mega importante si a fost crunt.... Nu stiu ce as fi facut daca eram undeva cu program strict, gen banca relatii cu clientii, casierie etc, dar exista si astfel de femei in aceasta situatie...pe ele le-ai condamna? ca doar nu toate arata ca Moni
De unde si pana unde faptul ca eu as detine una bucata amant tanar, cu care ma vad si ma destresez in detrimentul tatalui copilul, recunosc, are vreo legatura cu comportamentul meu fatza de copil? A nu se confunda lucrurile: am intalnit tati iubitori si dedicati si care stau in compromis alaturi de mama copilului numai pentru copii...Da, exista, mama copilului si sotia realizeaza ca nu mai este iubita si atunci apeleaza la copil, un fel de santaj emotional si asta o fac si femeile normale, simple, mai ales cele care nu au un venit minim..
Asa, ca barfa, putem spune multe, dar faptul ca instanta a decis custodia pentru tata mi se pare foarte mult pentru Monica ca MAMA...




Nu ma prea intereseaza cazul insa privitor la ingrijitul copilului nu e chiar asa: Monica avea independenta financiara care sa-i permita sa stea cu copilul ei cat dorea.

Pot sa inteleg supararea sau disperarea unei mame care are de ales intre serviciu si ingrijirea copilului bolnav cand veniturile familiei depind de ea sau e amenintata cu concedierea. Nici nu se poate judeca prea mult asa o situatie.

Insa marele avantaj al unei familii cu bani (atunci cand mama nu este cea de care depind exclusiv acesti bani) este ca mama poate (daca vrea) sa dedice mai mult timp copilului.

In rest parerea mea este ca ambii s-au comportat aiurea in diferite momente ale casniciei, dar era de asteptat de la inceput. Scenariul era previzibil, din pacate ceea ce prevad eu copilului nu da cu plus ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Sigur si acum ar fi divortat Irinel nu ea, iar ea n-ar fi avut nici dupa ce bea apa, dar ar fi vazut-o o tara intreaga ce mama dedicata e ea.

Nu-i plang eu pe nici unul din ei. Au stiut foarte bine amadoi ce fac atunci cand au decis sa se casatoreasca, sa aiba un copil etc si mai ales PENTRU CE o fac. Asa ca sa le fie de bine, le doresc un divort usor, fara mizerii pe cat posibil si sa se gandeasca la copilul lor care nu are nici o vina.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

irinel e un om matur si realizat, monica e o nimeni ajunsa doamna columbeanu. era de asteptat ca instanta sa-i incredinteze lui fetita, pana la pronuntarea divortului. el are bani, are relatii, este influent, face parte si din masonerie (parca), asa ca va face tot ce poate astfel incat sa aiba castig de cauza. aici nu este vorba despre cine are dreptate, cine a gresit primul in casnicie sau daca drepturile acestui copil sunt aparate. pur si simplu aici conteaza cine are mai multa influenta, relatii, bani, imagine, etc.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput