La 50 ani schimbare nume de familie

La 50 ani schimbare nume de familie | Autor: bpaula

Link direct la acest mesaj

Nici nu stiu ce nume sugestiv sa pun.

Problema: unchiul meu are 50 de ani. Cand s-a nascut parintii nu erau casatoriti, tatal l-a recunoscut si i-a platit pensie alimentara. Acum, dupa 50 de ani cel pe care il credea tata a facut testul ADN si se pare ca nu este tatal lui biologic.

Acum unchiul a fost dat in judecata, la prima infatisare au fost de acord sa il lase sa isi pastreze numele daca nu are nici o pretentie materiala. La o noua infatisare l-au obligat insa sa isi schimbe si numele de familie pe numele mamei.

Intrebare: are vreo sansa sa isi pastreze numele actual, pe care l-a purtat vreme de 50 ani sau trebuie sa si-l schimbe si evident sa isi schimbe toate actele pe care le are?
Are sens sa faca contestatie sau nu? Momentan nu a contactat nici un avocat, este socat atat de faptul ca nu este tatal lui cat si de faptul ca ar trebui sa schimbe tot. Mai ales ca este intr-un orasel mic unde il recunoaste toata lumea dupa numele actual.

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Buna ziua!

In cazul in care instanta se va pronunta in sensul schimbarii numelui, poate sa incerce, ulterior, pe cale administrativa, sa obtina schimbarea numelui in numelel pe care il poarta in acest moment.

Sfatul meu este sa incerce sa-si sustina cererea de pastrare a numelui, in cadrul dosarului care se afla pe rolul instantei...
Necunoscand actele din dosar, nu pot decat sa apreciez situatia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Multumesc Marta. Pana la urma a renuntat la nume. Ieri a primit si un nou certificat de nastere din cate am inteles si acum urmeaza sa schimbe si celelalte acte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

viata chiar bate filmul cateodata

Mergi la inceput