Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Multumim pentru capitolul nou !

La multi ani Pissi!

Ana, nu fi necajita, oricum bebe este un "mic lord", asa ca poate s-a nimerit la marele fix totul!



Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

Vasari, Heidy, Anymona, Adipapazi, Ana_o , multumim frumos de urari.
Eu am intrat un pic in panica aseara cand l-am cantarit pe Toma, pentru ca in ultimele 2 saptamani nu a luat in greutate decat vreo 250 g. Si asta dupa ce in 2 luni a luat 2500g. Oare nu mai am lapte suficient? Tot beau ceai de la fares, iar el nu pare a fi lesinat de foame ...Sper sa recupereze .Unde gasesc schinduf ?
Si mai repet o intrebare pentru mamicile care au ajuns pe la nutritionisti : v-au cerut vreo analiza inainte de a va da dieta?
Vasari, ai grija de tine ! Sanatate multa .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

La multi ani, Pissi!

Ana, imi pare rau, nu fi suparata... el oricum este un frumos si jumatate! Stiu ce incantata erai de tinuta brotacel.
Siuta, nici Sara nu a luat mult, am cantarit-o azi dim... vreo 200 gr in aproape 3 saptamani. Si eu am cantarit-o pentru ca mi s-a parut ca e f pufoasa. Dar papa mult, cine stie... a devenit si foarte activa.
Edit: e posibil ca la penultima cantarire sa fi avut burtica plina, sa nu fi facut pp, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Si micuta mea a luat putin in greutate luna asta, dupa ce luna trecuta luase mai mult de 1kg, luna asta poate o fi luat vreo 500-600 de grame. E si foarte activa, cred ca activat-o si calciul cu vit.C, colicii care n-o lasa sa doarma bine... si eu sper sa mai puna putin carnita. Si mie mi s-a parut pufoasa, dar la cantar m-am speriat. Bine ca n-a scazut.



Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

ana, eu sunt mai energica din fire si ma plictisesc daca nu fac tot timpul ceva. statul in pat pe timpul sarcinii a fost ceva de vise rele pt mine. am facut teza de doctorat (mai am 2 capitole), am corectat o carte, am fct niste lucrari, am citit de am innebunit, iar cand m-am vzt din nou pe picioarele mele eram in culmea fericirii. eu daca nu fac si altceva in afar de bebei o iau razna. primele 2 luni jumate nu am stiut decat tzatza si pampersi, nu am iesit din casa si nu am avut ajutor si o cam luasem pe aratura. asa ca am decis ca zi de zi ies undeva 2 ore. sunt si eu mai putin nervoasa, si ei mai linistiti pt ca atunci cand ma intorc, am un kef nebun de ei, zic jdemii de poezii, cant, le fac versuri personalizate, fac exercitii cu ei etc.
plus ca m-am ingrasat vreo 34 de kg in sarcina, asa ca daca nu ma apucam de dieta innebuneam puri si simplu. mai am de dat jos vreo 13-14 kg. am reusit sa incap fara sa plesnesc intr-o pereche de blugi de dinainte de sarcina, sunt very happy.
eu nu am mers la nutritionist, nu pot tine diete fixe: azi 3 foi de telina cu 150 grame de pui, maine 6 capsuni cu 1 iaurt etc, de aceea l-am ales pe monti si ma simt foarte bine.

in plus, avand la parter cabinetul fiziomedica, de ce sa nu merg acolo pt remodelare? ma costa 65 roni 3 proceduri:reflexo, masajul anticelulitic si drenajul limfatic. o sa fac si ultrasunete, si electrostimulare. mai fac niste exercitii pt brate, coloana si sani la spalier. vreau sa fac totul sub supraveghere medicala, ca sa nu fac vreo complicatie. am fct masaj si la coaforuri, nu se compara cu ce fac cei care au studii de kinetoterapie.desi sunt mai grasa decat am fost ever, picioarele mele au mult mai putina portocala decat cand aveam 60kg.

offf, vine luna martie si sunt plina de treburi: pomeni pt mama, consultatie pt hemoroizi eu, consult neurologic pt bebei, repetat echo sold si transfontanelara bebei, diversificarea, kinetoterapia. ma iau cu mainile de par cand ma gandesc!de-aia si fac eu acum cu ei stimularile cu jucarii, ca sa nu fie soc prea mare cand o sa vine cineva la kineto.plus ii tin de 2-3 ori/zi in scoica ca sa se obisnuiasca sa putem manca fructele/legumele in ea.

hopaaaaaaa, s-a trezit un baietel cu oki albastri! fug la dragaleala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

salut fete nu am mai intrat de mult timp dar nici nu avem mari lucruri de anuntat ...am fost la medic si luna asta bubulina mea a luat 700 g si 3 cm, doctora era multumita si nici eu nu ma asteptam la mai mult dupa ce luna trecuta a luat 600 g

papam in continuare la san desi intr-o seara mi s-a parut ca nu am suficient lapte si am incercat sa-i dau putin LP...si ce credeti il scuipa afara a preferat sa ia suzi decat sa pape LP

si ea isi mesteca limba si mananca amandoua mainile in acelasi timp ca si alti bebei de aici

legat de somn pot sa zic ca s-a mai reglat cat de cat desi azi-noapte
nu vroia deloc sa doarma si mi-a rupt bratele...sa speram ca a fost doar o exceptie

La multi ani celor ce se sarbatoresc azi multa sanatate si tot ce va doriti

pupam tot barlogul fara exceptie

Fericita mamica de scorpiuta Alexia (20.11.2010)
Doamne ai grija si de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

La multi ani pissi!!
Ana_o, Piersicuta va fi superb oricum va fi imbracat. Si eu am mers pe verde cu alb (ma rog, in cele cateva aranjamente pe care le-am facut), dar pt albastru iti sugerez hortensii (albe si albastre) daca gasesti vreo florarie. Oare de ce ma bag?? Sper sa nu te superi pt sugestie...

Vasari multumim de articol, stiu ca asa e cel mai bine, sa fii echilibrat si sa folosesti medicatia doar cand este necesara, dar cand il vad suferind, uit.. uit tot si vreau sa ii fie bine cat mai repede. Noroc ca exista sot si pediatru cu capul pe umeri .

Siuta bebelusii cresc spectaculos in primele 2-3 luni, dupa care isi incetinesc ritmul. Eu zic ca ai lapte destul si bebe e satul daca nu plange si e jucaus.
Sunset bine ai revenit.

Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

joan am citit ca ai inceput sa le dai micutelor suc de fructe...am vazut la neata cu razvan si dani ca a fost invitata Mihaela Bilic si zicea ca nu e bine sa le dam bebeilor suc de fructe ca are prea mare concentratia de zahar si duce la obezitate destul de repede si ca ar fi mai bine sa le facem piure din fructe ...eu zic ce am auzit...tu faci ce vrei...sa nu te superi pe mine ca am incercat sa-ti dau un sfat

Fericita mamica de scorpiuta Alexia (20.11.2010)
Doamne ai grija si de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui heidy

Sunset bine ai revenit.




pupam

Fericita mamica de scorpiuta Alexia (20.11.2010)
Doamne ai grija si de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

pai sucu de fructe si pulpa de fructe nu au zahar la fel? s-o fi referit la santaluri si alte asemenea cand a zis suc de fructe? sa-nnebunesc daca precep.
oricum, nu e zahar in exces in portocala/mar, ca de-aia imi da mie voie montignac sa le mananc, ca secretia de insulina a pancreasului ca reactie la zaharu din ele nu e mare.

am fugit la masaj. liberatte 2 ore!!!!

Mergi la inceput