Grija de suflet

Grija de suflet | Autor: alinuk

Link direct la acest mesaj

Am descoperit de curand un proiect frumos pentru copii.
Ceva despre care merita sa vorbim, sau poate....macar sa stim.

Cred ca daca ne obisnuim micutii cu activitati de acest fel, le putem oferi un orizont bogat incarcat de valori.

Personal, nu-mi propun pentru copiii mei excelentza in aceasta directie, ii voi sustine insa indiferent de drumul pe care-l vor alege.
Mi-as dori insa sa-i stiu inconjurati de oameni si lucruri cu vibratii pozitive.

Recunosc, si textul de prezentare al proiectului muzical m-a impresionat.

iata despre ce e vorba:

"Istoria îi învata pe cei care vor sa o cunoasca în marile ei adevaruri ca, în perioadele de criza ale omenirii, investitiile în cercetare si în oameni (în educatie si cultura) sunt cele mai bune solutii de a scoate tarile din marasm si mai ales de a duce mai departe viata si societatea. În vremuri grele a nu face nimic este o atitudine fundamental gresita. Deteriorarea conditiei umane, asaltul inculturii, al lipsei de educatie civica sunt cele mai profunde rani ce pot afecta sufletul unui popor. Si un popor fara suflet este un popor pierdut.

Nu este niciodata prea tarziu sa reîncepi sa îngrijesti suflete. Cel mai eficient mijloc de a modela suflete este arta, iar dintre arte, muzica la auzul careia nimeni nu poate ramâne nepasator. Muzica zilelor noastre este dominata de ritm – primul si cel mai direct sistem de semnalizare interumana. Multi tineri se multumesc sa ramâna la acest nivel nereusind sa depaseasca, din varii motive, un prag ce îi desparte de melodie si de armonie. Legenda spune ca lira lui Orfeu a îmblânzit animalele prin melodii delicate, încarcate de tristete si speranta. Melodia si armonia sunt dominantele creatiei muzicale clasice. Încrezatori într-o legenda care a supravietuit secolelor, lansam acum, în primul deceniu al secolului XXI , proiectul Clasic e Fantastic.

Clasic e Fantastic este un proiect educational de muzica clasica destinat copiilor si tinerilor în care sunt implicati cei mai buni muzicieni ai trii – instrumentistii Filarmonicii George Enescu. Alaturi de ei vor urca pe scena si viitorii muzicieni astazi aflati înca la început de drum, studentii Universitatii Nationale de Muzica Bucuresti. Artistii se bucura de sustinerea Ministerului Culturii si Cultelor. Accesul este liber, portile salilor se vor deschide generos pentru copiii si tinerii doritori de frumos.

Proiectul Clasic e Fantastic este o premiera în România. În majoritatea oraselor lumii, la Viena, Paris, München, Hamburg, Londra, Praga, Budapesta, New York marile institutii muzicale de cultura deruleaza de ani de zile programe educationale asemanatoare. Pentru prima stagiune a acestui proiect (2010-2011), obiectivul este de a aduce în salile de spectacol ale Ateneului Român si ale Conservatorului peste 10,000 de copii si tineri.

Organizatorii îsi doresc ca acest proiect sa depaseasca bariera timpului si orasului în care a fost conceput – Bucuresti, si sa permita cât mai multor copii si tineri accesul gratuit la educatia muzicala clasica.”



http://www.clasicefantastic.ro/



Alinuk
mama de Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

Martisoare UMANITARE



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

O idee grozava ! ... imi pare rau ca nu am aflat mai din timp despre aceste spectacole ...
... dar pentru spectacolul din 5 martie pentru copii pana in 10 ani scrie ca s-au epuizat locurile ... si un program cu spectacolele viitoare nu am gasit pe site-ul respectiv ... dar il voi urmari de acum in colo !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

am intrebat eu si au zis ca nu este inca stabilita data urmatorului spectacol, ca depinde de programul artistilor

e de urmarit site ul

ma gandesc ca sunt 300 de locuri in sala, daca noi ne propunem sa urmarim afisarea urmatorului spectacol.. cine vede primul anunta aici!!!...
avem sanse mari sa prindem locurile gratuite...printre cele 300






Alinuk
mama de Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

Martisoare UMANITARE



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Eu pana acum n-am reusit sa prind un voucher..si le-am pandit...

Poate mai bine ar fi sa existe mai multe asemenea spectacole cu bilet de intrare la un pret modic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

minunat, acesta e cuvantul cel mai potrivit, alaturi de unic bineinteles!

si bine spune:a se pune accent pe educatie si cultura, in vremuri de criza.acest proiect e un inceput promitator.
sper sa se extinda la nivel national



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

minunat proiect ...


Dar daca spectacolele sunt rare si nu gasesti locuri poate ar trebui sa modifice putin strategia, cum zicea Cricor, sa puna o taxa modica.
Sau eu as pune o taxa (si nu modica) pentru adulti si sa ramana gratis pentru copii. Sau sa aiba prioritate grupurile organizate unde sunt putin adulti si multi copii.

Oricum, initiativa este de laudat, in conditiile in care este dificil sa gasesti genul acesta de "distractie" pentru copii.


Mi-am pus linkul la favorite si o sa tin site-ul sub observatie!


De vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

dada

asta e cuvantul!
sub observatie tb sa tinem site ul

eu mi-am intins 'antene' catre o prietena de'a mea care lucreaza la TNB
sa ma anunte si ea din timp

si veniti aici sa clopotzitzi care afla!!!

neaparat!

Alinuk
mama de Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

Martisoare UMANITARE



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

interesant eveniment, pacat ca nu ma pot rupe de ...bb, dar pe viitor mi-ar placea sa merg cu copiii la un astfel de eveniment, Ema cu siguranta ar fi incantata pt ca e iubitoare de muzica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Buna fetelor,

Eu am fost cu fetita (3,6 luni) la spectacolul "Copilaria lui Vivaldi" din 5 martie.
Spectacol frumos, interesant mai ales pentru copii care au ascultat povestea, combinatie de teatru pentru copii si muzica, Anotimpurile de Vivaldi. Spectacol care implica si micutii spectatori din sala..in anumite momente etc

Desi nu am reusit sa obtin bilet (voucher) am sunat la una din firmele organizatoare si mi-au comunicat sa merg si daca se ocupa toate locurile, vor pune scaune pe margine.
Asa ca am decis sa mergem si ne-am zis ca daca nu sunt locuri, Cismigiul e aproape si ne vom distra in parc.:-)
Am ajuns cu 15 min. mai devreme in ziua cu pricina si dna de la intrare m-a invitat sa astept putin sa intre cei cu bilete.
La 10.55 ne-a invitat in sala (am mers cu inca o prietena si fetita ei)si erau fff multe locuri libere.Dna care se ocupa de sala ne-a invitat sa ocupam locurile ramase goale in sala, ne-a si motivat ca "biletele fiind achizitionate cu mult inainte de data spectacolului, multi din diverse motive nu au mai venit".
Asa ca am vazut spectacolul frumos de pe scaun si fetitele s-au bucurat ff mult de spectacol, mai ales de soriceii din poveste... Maria mea a plans la sfarsit ca nu a dat flori ..la soricei:-)

Dupa spectacol am fost in parcul Cismigiu unde ne-am distrat o ora si a fost o zi minunata..chiar si soarele ne-a zambit...frumusel:-)

Va doresc o primavara frumoasa,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Tzuc
multumim de pont!

excelenta informatia!

la urmatorul spectacol ma infiintez acolo... si vorba ta, nu e loc, mergem in Cismigiu

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

atentie!!!Cred ca sunt disponibile vouchere acum!!!!

am intrat pe site acum 2 minute si se pot face rezervari de voucher pt concertul de duminica, 20 martie!!!!

am dat un mail cu urmatoarele detalii:


Intrarea libera pentru copii si insotitorii lor în limita locurilor disponibile, pe baza de voucher. Pentru a intra in posesia unui voucher, va rugam trimiteti solicitarea catre cef@clock.ro specificand urmatoarele:

* numele complet al adultului care face rezervarea
* numarul de copii pentru care se solicita locuri
* numarul de adulti insotitori
* un numar de telefon de contact

Pentru a permite accesul cat mai multor copii la spectacol, apreciem ca adultii înso#539;itori sa fie in numar cat mai redus. Multumim pentru int;elegere.

Intrarea la concert se face între orele 10:30 si 10:50.


http://www.clasicefantastic.ro/muzica-%C8%99i-dansul/


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput