Puiuti de Sept-Oct 2011 (10)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluca050
eu nu mai am greturi, nu le-am prea avut de fel si nici alte stari.
Ma lupt insa cu migrenele mele care acum s-au intetit si mai am intepaturi la burtica dar destul de usoare.
In rest nimic, parca nici sanii nu ma mai dor. In schimb burtica creste si se cunoaste, oare e cam devreme pentru asta?

12+


Ralu.. asa si eu am burtica sunt extrem de mandra de ea, desi imi dau seama ca abdomenul meu plat are acum un strat de grasime si mai sunt si balonata.. insa se vede comparant cu oasele soldului cum se reliefeaza casuta lui bebe mic mic...



12+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Eu nu am avut pana acum stari majore de greata sau voma, am mai avut asa cate o stare de "ch" de la mirosuri si o scurta perioada in care am avut o aversiune pt ouale fierte/prajite.
De vreo saptamana nu mai am chiar nici un fel de disconfort la nivel de digestie, dar din cate stiu cine are greturi le duce pana pe la saptamana a 16-a.

... si cand ma gandesc ca toate mamele din familia mea au purtat sarcina cu coatele pe WC.

fetelor eu am in format .pdf, in limba engleza un carte care se cheama The Baby Bond. este scrisa de o mamica care pledeaza pentru alaptarea din momentul nasterii, pentru filosofia "attachment parenting", mai zice cate ceva si despre laptele praf si laptele de vaca in alimentatia bebeluslui. vrea cineva sa o trimit pe adresa de email sept.oct2011@yahoo.com ?

pt cine intereseaza subiectul, eu am citit si site-ul attachmentparenting.ro . mi s-au parut f utile sfaturile pt mine cel putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaBu spune:

Citat:
citat din mesajul lui magddalena

buna seara fetelor am revenit din nou cu toate ca am zis ca nu mai intru pana luni.Azi am fost la alt doctor la un cabinet privat si din pacate sunt sanse 90 la suta sa fie iar oprita din evolutie adica s-a vazut embrionul pt ca era ecograful performant dar e mic placenta si saculetul unde sta sunt normale ca dimensiuni dar embrionul are 3 mm si mi-a zis ca e aproape imposibil sa fie o sarcina mai mica daca eu am avut ultima menstruatie pe 21 dec 2010 si testul de sarcina pozitiv pe 20 ianuarie.Sunt ff dezamagita pt ca a trebuit sa merg la cabinet privat sa platesc 100 de euro ca sa imi spuna doctorul ceea ce imi putea spune incompetentii de doctori din spital.De ce?Pt ca in analize ieri moasa mi-a zis ca sunt bune perfecte si azi doctorul mi-a zis ca am o problema cu tiroida si asta duce la oprirea sarcinilor din evolutie.Si mi-a dat un set complet de analize pt tiroida si la sange care include si capacitatea de coagulare a sangelui...deci de ce mi-a fost frica nu am scapat e posibil sa am trombofilie.Nu pot sa cred ca medicii de aici daca nu ii platesti sunt ca cei din Romania INDIFERENTI!!!!!!!!!Oricum sambata dimineata am o alta ecografie sa vada daca cumva este activitate cardiaca ceea ce el se indoieste si mi-a zis si mie sa nu imi fac sperante.Asa ca fetelor fiti atente cu medicii si cine poate sa ma stearga de pe lista ca nu mai am speranta sa fie bine.Multumesc pt sprijin si bafta tuturor si copii sanatosi


Magdalena si eu am o sarcina mica.. UM 23 septembrie. La eco s-a vazut saculetul, vezicula vitelina si bebe nu. Mi-am facut beta HCG care corespunde unei sarcini de 4-5 saptamani + de asta mie testul mi s-a pozitivat pe 31 ianuarie ( pe 21 ianuarie am facut un test si mi-a iesit negativ, pe 31 ianuarie abea era pozitiv CLaR ) Deci s-ar putea totusi sa mai existe o sansa.

DD a facut o minune! Sunt o fost aspiranta optimista si -duta fericita! 5+

SILUAN TREBUIE SA TRAIASCA! DA-TI O MANA DE AJUTOR!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananagi spune:

Citat:
citat din mesajul lui zubi

Magdalena, imi pare rau, am trecut si eu prin asta,doar ca la mine sarcina se oprise din evolutie la 6 sapt,si am aflat la 8 sapt...
Fetelor, eu nu inteleg, cum se opresc sarcinile astea din evolutie fara sa stii?te gandesti ca esti bine,ca bebe creste in burtica,si cand colo,cand ajungi la un eco iti da vestea asta...adik cat timp e periclul asta? poti sa te trezesti oricand la un eocgraf ca sarcina s-a oprit din evolutie?

12+

zubi,eu la prima sarcina nu am simtit cind sa oprit.dar la a doua am fost atenta la toate detaliile.imi disparusera toate simptomele.sanii se lasasera,nu mai erau umflati si durerosi,stari de greata nu mai aveam.ma simteam de parca nu as fi fost gravi.si la o sapt au inceput singerarile.acum daca vad ca nu imi e rau citeva ore,intru in panica.si ma prind de sfircuri,ca sint foarte sensibile.cind vad ca ma dorimi revin.

11+
mami de roby(1993)si radu(2002)
mami de ingers 2009(9 sapt) si 2010(12 sapt)
cu ajutorul lui d-zeu pt a treia oara mamica fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lore , baga acolo carticica. Cand o sa ne plictisim pe acasa sa avem si noi ce citi.

multumim!

Oana 9+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem un sanatos si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inezluiza spune:

Salutari tuturor viitoarelor mamici ies si eu din umbra si ma alatur voua la 12 saptamani si 5 zile (dupa calculul telefonului) vreau doar sa mentionez ca mia luat ceva timp sa citesc tot subiectul de la cap la coada noi nu avem nici un siptom de sarcina rautacios cum ar fi greturi ameteli etc vedem doar burtica care e in crestere si sanii care au crescut o cupa deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaBu spune:

Bine ai venit inezluiza Sarcina la fel de usoara si bebe sanatos iti doresc.
Sa lasi DPN, UM si DN sa te bage fetele in listuta

DD a facut o minune! Sunt o fost aspiranta optimista si -duta fericita! 5+

SILUAN TREBUIE SA TRAIASCA! DA-TI O MANA DE AJUTOR!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

inezluiza bine ai venit printre noi, felicitari pt bebic si sa ai parte numai de bine in continuare. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Inez , bine ai venit
Momentan mesajele tale sunt moderate , scrie repede 12 mesaje ca sa te putem citi in timp real

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Inezluiza ... Bine ai venit si sa crestem mari impreuna!

Deci...
Dana.. si eu sunt disperata si disperanta, cum sunt bine cum incep sa imi apas sanii sa ii caut, sfarcutile sunt mari insa inca nu m-am gandit sa incerc cu trasul de ele..

norocul e ca nici eu greturi extreme nu am avut, de 2 ori am varsat , in rest anumite pb cu mancarea grasa si carnea...

Acum ma doare insa burta .. ma dispera ... ce mi-ar place sa au un ecograf acasa..

12+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !

Mergi la inceput