Maternitatea Sanador?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Salutare,

Pe mine m-au sunat azi cei de la Euroclinic sa-mi faca o oferta de "fidelizare" pentru a nu schimba maternitatea in urma plecarii medicului meu la Sanador. Mi-au oferit un "discount" de 2000 RON si mi-au spus ca voi putea fi urmarita de unul dintre doctorii de la Euroclinic : Dr.Chiscop Ana Maria, Dr.Stoica Liscan Gina si Dr Istoc Silviu.

Am intrebat de subventia de 2800 - daca se acorda tuturor celor care nasc la Eurcolinic sau daca exista o plafonare - mi-au spus ca nu exista nicio plafonare si ca toate persoanele care vor naste la Euroclinic vor beneficia de aceasta reducere, cu conditia sa aduca actele necesare.

Eu una nu cred ca merg pe varianta asta, o sa ma mai consult cu sotul meu si vom decide impreuna.

Va doresc o saptamana usoara si Sarbatori Fericite daca nu ne mai "conversam" :)

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jackkie spune:

Buna seara tuturor burticilor :) si mamicilor :)
Si eu am fost sunata de cei la Euroclinic care au incercat sa ma convinga sa raman la ei. Din pacate eu consider ca au intrecut cu mult masura in privinta preturilor ( nu poti compara maternitatea Regina Maria cu maternitatea Euroclinic nici macar la dimensiunea rezervelor si cu toate acestea ei au aliniat preturile). M-au scarbit f tare cu majorarea de 40- 50% facuta peste noapte, asa ca nici nu am vrut sa aud de oferta lor. Sunt cam disperati pentru a-si pastra pacientele acum deoarece le-au plecat doctorii pentru ca le scazusera salariile( din cate stiu din surse sigure), iar acestia au plecat cu tot cu paciente. Acum sunt cam suparati ca au pierdut f multe paciente si bineinteles f multi bani din nasteri.
Eu am fost una din mamicile afectate asa ca am decis cum ziceam si luna trecuta sa-mi schimb planurile. Am fost la control la Sanador iar cu aceasta ocazie am vizitat si maternitatea. Ne-a placut, arata f bine ( totul e nou ) si rezervele mult mai spatioase decat cele de la Euroclinic, asa ca ne-am decis raman sa nasc la Sanador.
@roxanamara cum te simti? ai nascut la sanador?! ce-ti face fetita? Asteptam detalii si impresii despre nasterea la Sanador :)
Multa sanatate si nopti usoare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jackkie spune:

Nu a mai nascut nimeni la sanador pentru a ne impartasi si noua experienta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Hello,

Inca nu, eu voi naste in august acolo.

Tu cand trebuie sa nasti ?

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jackkie spune:

Buna dimineata! Voi naste luna viitoare, in iunie, voi afla mai multe sapt viitoare cand voi merge pentru un nou control- cel de 36 sapt si voi discuta cu dr meu.
Iti doresc o sarcina usoara in continuare si astept noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Nastere usoara iti doresc :)

Eu mai am putin mai mult ca tine :) Deocamdata ma lupt cu serviciul si in curand si cu caldura, in rest totul este ok si sper sa fie la fel in continuare :)

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanamara spune:

Buna fetelor

Vroiam sa va anunt cu bucurie ca am nascut pe 9 mai la orele 20.08 o minunatie de fetita prin nastere normala cu epidurala la spitalul Sanador cu Anca Stanga ca medic. A fost o experienta minunata si in ciuda emotiilor si durerilor pot spune ca m-am simtit ca acasa, cu moralul ridicat, calma si linistita. Sora mea a fost tot timpul langa mine, chiar si in momentul nasterii propriuzise (de dupa usa cu vizor ce-i adevarat pt motive de igiena).
Personalul..nota 10..

Am ajuns la doctorita luni la control..de dimineata incepusem sa am niste scurgeri apoase..eu credeam ca se elimina mirifucul dop..pe care..by the way..nu l-am vazut la fatza. De fapt mise fisurasera membranele. Cand am ajuns la cabinet sa ma vada nici bine nu m-am dezbracat ca s-a rupt apa de tot chiar in fata dnei doctor fix la 40 de sapt fara o zi. "Gata..cred ca nu mai plec acasa nu-i asa??" au fost primele cuvinte ale mele...si raspunsul dnei doctor..NU...te internam ai deja dilatatie 2. Am reusit sa imi abtin lacrimile pana am iesit la sotul meu in sala de asteptare cand m-a bufnit plansul..nu prea stiu de ce..de emotie..de frica..de nerabdare...sau un pic din toate. M-a preluat o tipa de la internari, am semnat contractul, i-am spus ca vreau rezerva de 2 paturi de 390 de lei pe noapte care din fericire era libera (a venit o colega de camera marti seara abia). Apoi am mers la salon, m-au echipat in camasa, papuci etc. (era f cald si bine in salon). ORA 12. M-au dus in sala de travaliu...au imbracat-o si pe sorela in haine sterile...mi-au montat branula, monitorul pt bebe si pt mine (puls, intensitate contractii, tensiune) si incetul cu incetul au inceput durerile. Pe la dilatatia 3 a venit anestezista si mi-a montat tubul pt epidurala. Pana la dilatatia 5 nu am avut nevoie de anestezic. Contractii de maxim 100 (conform aparatului). Apoi s-a hotarat introducerea de oxitocina pt ca nu erau suficient de puternice contractiile mele si mi-au facut si prima doza de epidurala. Din cauza coloanei mele cu scolioza anestezia a prins mai mult pe dreapta si mai putin pe stanga (simteam varful contractiilor timp de 30 de secunde undeva in partea de jos unde era capul bebelinei). Mi s-a mai facut apoi o doza dupa 2 ore cand deja simteam iar tare contractiile. Si asa am stat de la 12 la 7 in patut frumusel, asteptand momentul. Mi s-a adus apa cu paiul, am fost ajutat sa merg si la toaleta, sora mea a fost tot timpul langa mine. La dilatatia 8 m-au mutat, cu tot cu pat in sala de nasteri. Contractiile erau puternice dar nu am mai vrut epidurala ca sa pot simti cand tb sa imping. Practic ncpi sa impingi cand simti o presiune mare la nivelul anusului, la o dilattie de 10. Am impins pe 5 contractii, cate 3 impingeri pe fiecare contractie. Bebelina avea dubla circulara. A iesit capul, i-au taiat cordonul din jurul gatului si apoi inca 3 impingeri si a iesit toata...FINALLY.. UFFF...au luat-o au aspirat-o curatat-o si mi-au dat-o sa o pup. Mi-au mai facut o doza de epidurala ca sa nu simt cusaturil. Apoi am mai stat pe masa cam o ora (10 minute sa iasa placenta si apoi pt cusaturi). mi-a facut o epiziotomie mica..dar s-a sfasiat practic pielea de la vagin pana la anus si a tb sa o coasa si pe aia. Apoi am fost dusa inapoi in sala de travaliu pt inca o ora pana a trecut anestezia, si apoi in salon cu calmante prin perfuzie. Am primit si masa de seara..eram rupta de foame. Apoi mi-au adus=o pe bebe si mi-au aratat cum sa o tin la san. Sotul ma astepta in salon. Noaptea am chemat asistentele cu telefonul intern (mis ca un mobil) pus la dispozitie sa ma ajute sa merg la toaleta, sa mai imi faca un calmant si au sosit in fix 30 de secunde. Mi-au dat tampoane sterile, chiloti plasa de unica folosinta, camasa de noapte papuci, pasta de dinti si periuta, prosoape, halat gros si pufos (pe care nu l-am folost ca a fost fff cald)..absolut tot ce aveam nevoie. A doua zi m-am ridicat din pat si am inceput sa ma misc...cu ameteli, dureri...dar fericita. Pe bebe l-au lasat toata ziua cu mine si doar seara il luau la neonatologie ca sa ma pot odihni. Puteam sa o pun la san cand vroiam..si pt ca inca nu aveam lapte le ceream sa imi aduca in completare biberon. M-am externat joi la pranz si toata distractia a costat 6500 de lei (cu tot cu montat cercei si testul de sange din calcai pt bebe). Daca mai aveti intrebari pls ask. Eu sunt foarte multumita de alegerea facuta si pe al doilea tot acolo il fac :D.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Buna Roxana,

Ma bucur din suflet pentru tine, pentru ca totul a decurs bine cu nasterea. Felicitari pentru micuta ta, sa fie sanatoasa si fericita ! Cand am citit post-ul tau mi-au dat lacrimile, nu stiu de ce :)

Cred ca sunt in asentimentul viitoarelor mamici cand iti multumesc pentru ca ne-ai povestit si noua experienta ta. Din ce inteleg personalul s-a purtat bine cu tine - mi se pare foarte important sa fie asa si ma bucur sa vad ca ti s-a intamplat asta. Sunt putin mai linistita acum referitor la nastere. Dna doctor te-a asistat de la inceput pana la sfarsit ? Asa inteleg din ce zici tu. Intreb pentru ca si eu o sa nasc tot cu dansa :)

In sala de travaliu poti sta cu cineva, din ce imi dau seama, ceea ce e f bine. Avand in vedere ca poate dura destul de mult, ar fi bine sa poata fi si altcineva cu tine sa-ti mai ridice moralul.

Pe bebe ti l-au adus in aceeasi seara ? Cum e cu alaptarea ? Stiu ca daca iti aduc bebelusul cat mai curand dupa nastere se declanseaza mai usor lactatia. Nu stiu cat e de adevarat dar as fi vrut sa stiu cum au procedat in cazul tau.

Deocamdata nu stiu ce sa te mai intreb :) Te felicit inca o data si iti doresc sa ai niste nopti linisite si o bebelusa sanatoasa !

M



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Salutare,

As fi vrut sa te intreb, referitor la nastere, am inteles eu bine ca bebelina avea cordonul in jurul gatului ? Ma bucur ca a fost totul ok pana la urma. S-a vazut chestia asta la ecografie dar pana la urma nu era asa de problematic ? Sunt convinsa ca inainte ati discutat toate optiunile dar as fi vrut sa stiu mai multe despre asta, daca nu te deranjeaza sa-mi spui :)

O alta intrebare este cate kg a avut fetita la nastere ? Tu cat ai luat in greutate ? Eu sunt putin cam stresata ca am luat pana acum 11 kg si sunt in saptamana 26. M-am ingrasat insa nu foarte tare, mai degraba m-am "pufulit", a crescut si burta. Problema pe care mi-o pun acum este cum voi naste (as vrea sa nasc tot natural), sper sa nu ajunga bebelusul prea mare sa nu poata iesi singur :)

Ramane de vazut.

O zi usoara iti doresc :)
M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanamara spune:

Buna

Da..bebelina a avut dubla circulara - adik cordonul infasurat de 2 ori in jurul gatului. S-a vazut la eco dar multi copii au circulara si nu e nici o problema cat timp sunt in burta...doar pe durata travaliului din cauza contractiilor se poate strange cordonul si ii poate scadea pulsul. In situatia asta se face cezariana de urgenta. Pe durata travaliului meu i s-a monitorizat tot timpul pulsul sa nu cumva sa scada pe durata contractiilor. Dar nu a scazut deloc..s-a mentinut cam la 150-160.Dupa ce i-a iesit capul i-au taiat cordonul si gata..a fost totul in regula.

Bebelina a avut 3,400 si 51 de cm. A iesit dupa 15 impingeri serioase :D. Mi s-a facut si o epiziotomie mica..dar mi s-a sfasiat pielea de la vagin pana la anus si a trebuit cusuta si asta. dureri am avut vreo 2 saptamani. din sapt 3 sunt foarte ok. Nu mai doare nimic.

Eu am luat 15 kg..aveam 55 si am ajuns la 70. Fix dupa nastere aveam 65..deci tot ce a iesit din mine a avut 5 kile. Acum dupa 2 sapt jumate am ajuns la 62.

Daca esista conditii pt nasterea naturala se stabileste cu doctorul. Dimensiunea capului lui bebe, greutatea estimata, latimea bazinului tau etc.

Sper sa fie totul in regula si la tine si iti doresc sarcina usoara in continuare si sa poti naste asa cum iti doresti. Vreau sa spun ca nu a fost o experienta infricosatoare si daca iti face si epidurala e chiar ok. Ma asteptam la ceva mult mai greu si mai dureros. Mai greu a fost cu durerile de dupa ..dar 2 sapt de dureri zic ca e acceptabil pt minunatia de copilas care iese din noi.

Pupici

Mergi la inceput