Maternitatea Sanador?

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Strumph spune:

Buna fetelor,

Am nascut la Sanador acum 3 saptamani in conditii de maxima siguranta, igiena, profesionalism si tot ce mai vreti voi. As fi vrut sa va descriu experienta mea dar deja a facut acest lucru "alguesaa", pentru ca ea a spus cam tot ce se putea spune.
Imi pare rau Matzaila ca ai trecut prin ceea ce ai povestit, nu m-as fi gandit ca se poate intampla asta la un spital privat. Cred totusi ca, conteaza foarte mult medicul cu care nasti. Eu am avut si am in continuare noroc de un medic foarte bun, care nu m-a lasat balta niciodata. Pana la urma iti alegi spitalul la care nasti in functie de medic...

Pentru noi, nasterea a fost un moment tare emotionant si frumos si asta datorita cadrelor medicale de la Sanador. Nu m-am asteptat ca nasterea sa fie atat de usoara si sa ma recuperez atat de repede si de bine dupa o operatie de cezariana.
Daca ar fi totusi sa dau un minus, acesta ar fi la partea cu alaptatul. Se sustine si nu prea alaptarea, sau cel putin asa mi s-a parut mie. Daca ai lapte bine, daca nu atunci nu se chinuie nimeni sa stea cu tine sa iti explice sau sa iti arate ce si cum ar trebui sa faci. Ti se aduce biberonul pt bebe si gata cu grijile lor pt ca mamica tot este stresata din cauza ca nu isi poate hrani puiul.

In rest nu am nimic sa le reprosez. A fost cea mai bine investita suma de bani, fara nici un cost ascuns.

Bebei sanatosi si mancaciosi sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Matzaila, imi pare tare rau pentru ce ti s-a intamplat... cred totusi ca ar fi corect sa ne spui si numele doctorului care nu s-a ocupat cum trebuie de nastere, macar sa stim peste cine dam.

Referitor la alaptare, sunt de acord cu Strumph. Totul e minunat in spital, ti se raspunde politicos la intrebari etc insa nu exista acea "proactivitate", in sensul ca asistentele nu se omoara sa iti explice niste chestii elementare legate de alaptat (pe care nu ai de unde sa le stii daca esti la primul bebe) decat daca le intrebi ! De exemplu mie nu mi-a spus nimeni de scosul aerului decat dupa ce am intrebat cum se face (noroc ca mai vazusem in filme -- !!!). Poate sunt chestii elementare pentru ele dar sincer nu ai cum sa le stii !! Asa ca la banii platiti acolo ar putea macar sa isi dea mai mult interesul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimpiagv spune:

Baridoi spune-mi te rog ce aer trebuia scos si cum? Nici eu nu stiu si nici nu am auzit pana acum. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Strumph, Baridoi, cu ce medici ati nascut? Cat v-a dus in final toata afacerea?

pozeBianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alguesaa spune:

in ceea ce priveste alaptatul asa este. nu se omoara nimeni sa te invete mare lucru. mie imi puneau fetita la sa , ma ajutau sa o ”mufez” ca sa zic asa si plecau. din cauza asta am avut ceva probleme ca am facut rani la sfarcuri si a durat cam 2 saptamani sa ma dumiresc cum se face treaba cu alaptatul.
Dar in afara de asta nu am ce sa reprosez nimanui .eu am nascut cu domnul doctor badiu alexandru care este adevarat este colaborator la Sanador nu angajat, iar pe d-na anestezista o cheama florescu din cate imi amintesc.asa cum am mentionat anastezista a fost ce care era de garda in dimineata respectiva deci nu am vorbit inainte cu ea.
la dr. Badiu sunt din luna a 5-a si am fost foarte multumita.acum dupa 3 saptamani parca nici nu as fi fost operata.
imi pare rau de experientele neplacute ale celorlalte fete si sper sa nu se mai repete, insa eu personal nu am ce sa reprosez personalului din Sanador.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Cu scosul aerului ma refer la ragait. Este un lucru atat de banal insa daca nu stii - ca nu ai de unde sa stii daca nu ai mai experimentat treaba asta - nu ok pt bebe. Asta e un exemplu minor.

Despre doctori nu am ce comenta, nasterea a fost f ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Astazi am fost la dr Anca Stanga.Parca mai sunt fete carora le-a urmarit sarcina si au nascut cu dansa. Cum vi s-a parut? In travaliu a stat langa voi? V-a facut vreo ecografie in travaliu? V-a facut epiziotomie? Ati avut dureri dupa? Astazi l-a ecograf mi s-a parut cam nesigura pe ea mi-a zis ceva de o circulara de cordon la bebe...cezariana ati facut cu dansa? Multumesc tare mult!

pozeBianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_mic spune:

Buna,

si eu sunt o viitoare mamica de aprilie, adica in maxim 2 saptamani imi voi strange bebelina la piept. Sarcina mea este monitorizara din saptamana 32 de dna Luminita Dima, care lucreaza la sanador si polizu. dupa o sarcina fara prea mari probleme, acum 3 zile am fost la un control la polizu (unde ma decisesem sa nasc) si in timpul lui am avut sangerati si s-a decis internarea de urgenta. Dupa 2 zile de stat acolo, cum m-am externat, am traversat strada si am semnat contractul cu sanador. Asta s-a intamplat ieri, iar acum am citit pe nerasuflate experientele voastre cu sanador. Faptul ca din 15-20 de nasteri, doar una nu a fost la niveul asteptarilor, mi se pare mai mult decat un succes pt sanador, nu cred ca este vreu prestator de servicii in lumea asta care sa aiba 100 % clienti multumiti si 100% reusite, indiferent de domeniu. Eu pana in saptamana 32 intentionam sa nasc la regina maria, dar dezamagirile s-au tinut lant si nici macar cu ofertele si super-ofertele lor nu m-au convins sa raman la ei.
Mai am si eu o intrebare: a recoltat cineva care a nascut la sanador celule stem cu cord blood center? sper ca nu exista vreo taxa de recoltare, cand am semnat contractul am uitat sa intreb, iar in contract nu scrie nimic de aces subiect.

va multumesc, va voi citi in continuare (sper ca numai experiente la superlativ) si va voi impartasi si eu experienta mea, cat de curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LianaS spune:

Buna,

Sunt o mamica care urmeaza sa nasca la Sanador in luna septembrie. Urmaresc subiectul cu interes si vroiam sa va spun ca am aflat ca daca inchei un contract pentru celule stem cu cei de la Biogenis ai o reducere suplimentara de 1000 lei din pachetul de nastere la Sanador si nu percep taxa de recoltare.
Ca o intrebare suplimentara: a nascut cineva cu dr. Herghelegiu...am citit pe internet si pareri pro dar si contra. Eu imi doresc sa nasc natural si sper sa nu ajung la cezariana doar pentru ca doctorul nu are chef sa-l astepte pe bebe sa vina mai repede sau nu (in cazul in care nu apar complicatii si atunci chiar se impune operatia).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Strumph spune:

Noi am recoltat celule stem cu Cord Blood si nu s-a perceput nici o taxa de recoltare. Poti sa recoltezi cu cine vrei, nu se plateste nimic in plus.

Mult succes!

Mergi la inceput