Maternitatea Sanador?

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimpiagv spune:

O surpriza sau nu... am vazut ca de azi si celelalte maternitati private au scazut preturile... Regina Maria are o nastere naturala la 4900 lei daca faci contract pana in saptamana 25 de sarcina si incepand cu saptamana 26 nasterea este la 5600 lei, au scazut pretul de la 7500 lei;
iar Medlife are nasterea naturala la 4000 acum fata de 6000 cum era inainte.
Iar la cezariana la fel cu vreo 2000 lei mai putin fata de cum era inainte la regina maria, la medlife reducerea la cezariana e mai mica parca ar fi 5500 lei acum.
Bineinteles preturile astea sunt pt cei asigurati care aduc trimitere de la doctorul de familie si adeverinta de la locul de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Buna! In aprox 3 luni urmeaza sa nasc si m-ar tenta nastearea la Sanador. A nascut cineva de curand aici? Cum sunt conditiile? Cat v-a constat in final?

pozeBianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alguesaa spune:

Buna ziua,
Desi am urmarit forumul nu am mai scris pana acum, dar m-am hotarat sa povestesc si experienta mea la maternitatea Sanador, experienta cat se poate de placuta.
am nascut pe 14 martie prin cezariana , iar conditiile de la sanador sunt de nota 10+.incepand cu doctora anestezista (care a fost doctora de garda deci nu vorbisem cu ea inainte) care a avut extrem de multa rabdare si mi-a explicat exact ce va urma , mai ales ca eu am si scolioza si putea fi o problema la anestezia epidurala. Cum spuneam m-am internat dimineata la ora 6 , iar la 7 eram in sala de operatii. mai intai mi-a explicat dr. anestezista cam ce va urma dupa care au trecut la treaba.dupa ce mi s-a facut anestezia si am realizat ca nu imi mai simt picioarele (o senzatie destul de ciudata)m-au intins pe masa si in timp ce mi se tinea o masca cu oxigen la indemana au inceput ”operatiunea”.
Am fost constienta tot timpul si am vorbit cu cei din sala , nu mi s-a facut rau si nici greata. dupa aproximativ 10 minute s-a nascut bebelina mea pe care mi-au aratat-o si apoi au dus-o in salon. Apoi dupa 30-40 de minute am fost dusa si eu la terapie intensiva.
Vreau sa va spun ca nu am avut nicun fel de durere deorece mi-au lasat cateterul in sita spinarii si astfel timp de 12 ore din 4 in 4 ore mi-au putut administra anestezic astfel incat sa evit durerile crunte ce urmeaza .
In cele 3 zile cat am stat in spital am avut la dispozitie un telefon prin care puteam sa chem atat asistentele de la neonatologie ca sa mi-o aduca pe bebelina cat si asistentele de pe etajul respectiv in caz ca aveam nevoie de ceva.
Absolut tot personalul s-a purtat extraordinar,din momentul in care sunam si pana venea cineva nu cred ca a trecut vreodata mai mult de 1 minut. Eu am fost si foarte racita si au avut grija sa imi faca paracetamol perfuzabil sa imi aduca picaturi de nas, iar pe bebelina mi-o aduceau cand voiam fiindca nu am vrut sa dorm cu ea sa nu ii dau raceala.
Conditiile din salon au fost excelente . totul curat si oricum in fiecare dimineata se facea curatenie si se igieniza totul.
Nu pot sa spun decat ca nu regret niciun moment alegerea facuta. M-am simtit in siguranta si acest lucru m-a ajutat sa ma refac repede si sa pot pleca acasa pe picioarele mele aproape fara dureri.
Dupa ce mi s-a scos cateterul am mai simtit nevoia de calmant si indiferent de ora a venit o asistenta sa-mi administreze in branula calmantul .Toata lumea a fost foarte amabila si nu am simtit nicio clipa iritare sau nervozitate mai alesa de la asitentele de la neonatologie care erau doar 2 la un momentdat si aveau vreo 4-5 bebei in grija.
sper ca experienta mea sa va fie de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alguesaa spune:

Am uitat sa mentionez ca in total am platit 7480 lei cu tot cu reducere de 3100 lei si cazare singura in camera. nu am avut niciun cost ascuns , iar mancarea pe care am primit-o cat am stat acolo a fost super buna in niciun caz nu avea gust de mancare de spital :-).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Alguessa, ai avut noroc ca ai facut cezariana din prima. Pe mine insa m-au lasat sa ma chinui si experienta a fost cumplita. Da, foarte curat si conditiile extraordinare si asistentele foarte dragute si amabile, nimic de spus, dar toate astea palesc pe langa incompetenta medicilor de la Sanador cu care am avut eu de-a face. Si nu numai eu, multe cunostinte. Si nu doar pe ginecologie ci multe alte ramuri.
Am zis ca atat cat pot o sa intru peste tot si o sa spun sa se fereasca de spitalul Sanador. Am abonament la ei si-mi acopera foarte multe costuri dar am ales sa ma duc la alta clinica privata si daca as mai face al doilea copil m-as duce in alta parte fara sa ezit. M-a speriat ce am vazut acolo.
Plus ca ai avut noroc cu anestezista. Noi, cele care am nascut in tura doamnei respective ( nu-i stiu numele) ne-am chinuit in ultimul hal cu peridurale cu tot. Cred ca se temea si facea o concentratie prea mica, nu am idee, cert e ca eu abia ma internasem si ma mira de ce o doamna careia abia ii facuse peridurala se vaita in continuare. Si eu am patit lafel si mai am o cunostinta careia tot asa i s-a intamplat si exact ca si mine a fost lasata sa se chinuie in travaliu si dupa bagata in cezariana de urgenta.
Sa va mai zic ca la consultul de dupa nastere asistenta mi-a zis zambind ca am avut ghinion si ca la mine fiind mica nu s-a gandit nimeni ca am un bebe asa de mare??????
Dar ecografiile alea de ce le mai facem exact ca nu au observat nimic. Ca are copilul cordonul in jurul gatului nu au vazut, ca e mare nu au vazut, ma intreb de ce le-am mai platit in ultima luna ca oricum nu au observat nimic. Si ma uit la copilul meu cand ii dau sa suga si ma apuca furia cand ii vad cicatricea de la ureche.
Nu merita sa se riste doar pentru ca au reducerea de 3100. Viata mamei si a copilului valoreaza mai mult de atat.

Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Am zis ca o sa scriu pe unde apuc de dezastrul care este Sanadorul. Macar sa stiu ca mi-am facut datoria. Am facut reclamatie si la ei dar nici un raspuns. De fapt am facut mai multe reclamatii la ei pentru ca am avut in timpul sarcinii ceva probleme, mai ales cu costurile. Mi se spunea ceva la telefon sau la receptie si la plecare eram informata ca de fapt abonamentul nu acopera sau acopera o mica parte sau tot asa..... Dar nasterea la ei a pus efectiv capac.

Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stef_ral spune:

Buna! ma ingrozeste ceea ce sp Matzaila_81. eu astept sa nasc zilele astea cu dna dr Maria Blacioti, a mai nascut cnv cu ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Stef_ral, nu trebuie sa te ingrozesti, nasterea e ceva frumos, fi foarte atenta la tot si semnaleaza orice simti in neregula. Eu am avut imensul ghinion printre altele si am ramas si fara mobil in ziua respectiva ca altfel as fi reusit sa vorbesc cu sotul meu sau cu matusa mea care e medic ca sa-i anunt despre ce se intampla. Dar asa lor li se spunea ca sunt bine merci pe peridurala si stateau linistiti in timp ce eu agonizam. Si spre seara cand au inceput sa se panicheze si sa spuna asistentelor de acolo sa-mi faca cezariana daca e ceva in neregula si sa ceara sa vorbeasca cu doctorita exact atunci m-au bagat si pe mine in operatie.
Am avut insa parte cum am spus mai sus si de doctori buni in Sanador si am mentionat numele doctoritelor respective.
Eu m-am dus cam inconstienta si naiva, imi intrase in cap ca-mi fac peridurala si nasc ca o floare. E si vina mea ca am simtit ca e ceva in neregula si ca nu am cerut insistent sa vina si alt doctor sau sotul meu.


Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stef_ral spune:

multumesc pt incurajari! sper k o sa fie totul bn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Buna! Astazi am fost si eu si am vizitat maternitatea si am intrat in posesia contractului pentru a-l studia. Ajunsa acasa am vazut ca nu se pomeneste nimic de analizele uzuale ale lui bebe: HLG, RH+ Grup sanguin, Glicemie, Proteina C reactiva, Bilirubina, TGO). La voi cum a fost. Le-ati facut? Eu sunt din provincie si nu am nici un medic acolo. Matzaila tu cu cine ai avut ghinionul sa nasti? Cine este considerat mai bun? Am fost si la celelalte maternitati private dar aici au preturile cele mai mici! Oare de ce?

pozeBianca

Mergi la inceput