Maternitatea Sanador?

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mando spune:

Am incercat.... mi s-a spus ca trebuie sa ma duc acolo, si asa le putem si discuta. Din pacate mie mi-e cam greu sa ma deplasesz..mai ales doar pentru a lua contractul...Asi vrea sa ma duc o data si sa si semnez..insa asta presupune ca stiu ce semnez

+36

Citat:
citat din mesajul lui bianca17baby

Pentru mando: trimite-le un email la frontdesk si iti trimit ei contractele. Eu le am printate din spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia2005 spune:

Buna ,si mie mi s-a recomandat sa fac aceste teste care se regasesc in asa numitul DRY test pe care l-am facut la medsana.Acest test afara este gratuit si obligatoriu in sarcina si este f important mai ales ca in Romania explozia bolilor genetice a fost fulminanta in ultimii ani;sa ne gandim ca multe boli genetice se transmit si peste 8-10 generatii nu trebuie sa le fi avut parintii bunicii sau cei apropiati;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrg spune:

Nu stiu ce sa fac,in continuare...mie mi-a iesit ca am gena de surditate ereditara,dar am inteles ca multi avem diferite gene defecte in noi ,asta nu inseamna ca tre sa se manifeste...de ce nu ne da sa facem vreo 10 mii de teste legate de gene fiindca ele sunt o gramada?!Si cate femei din tara asta or avea gena dar nu stiu fiindca nu li se analiza.Oricum nu ma ajuta cu nimic ca am aflat treaba asta in sarcina....
Apropo,tie cum ti-a iesit,Emilia,analiza aceasta cu gena de surditate???
Mai e cv pe aici care are gena asta???
Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia2005 spune:

draga mea mie mi-a iesit ca nu sunt purtatoare;dar a fi purtator nu comporta boala manifesta;vb cu ginecologul si vezi ce alte analize ai mai putea face pt a fi sigura;in ce luna esti?eu as repeta testul;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrg spune:

Emilia ,eu stiu ca nu trebuie sa apara surditatea la bebe fiindca am eu aceasta gena.Sunt in 4 luni.Eu nu mai repet nimic si ma opresc aici cu toate tampeniile astea,fiindca nu stiu dc intr-adevar sunt facute pe bune sau sa ne ia banii,si oricum,nu au ce sa faca in cazul in care sunt purtatoare pe bune...Am vb cu 2 doctori geneticieni si mi-au spus sa imi vad linistita de sarcina si sa ma calmez fiindca posibilitatea de a se naste bebe cu aceasta probl e ca si inexistenta,si ca nu are rost sa mai cheltui banii aiurea,mai ales ca o analiza complexa gen cariotip este 2500 lei si ar tre sa faca si sotul,deci inca 2500 lei....si repet nu avem cum sa intervenim cu nimic...Sper sa ne ajute Dumnezeu sa fie bebe OK!!!
Iti multumesc ptr sfaturi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Eu intru in saptamana 21 de sarcina si nu mi-a recomandat nimeni DRY test. cand se face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Strumph spune:

Buna fetele,

DRY testul se face intre sapt 11 si 13, eu l-am facut la inceputul sapt 11. Suntem inca in asteptarea rezultatelor ... Din ce am citit, DRY test si DUBLU test este acelasi lucru. Gresesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrg spune:

Eu stiu ca e acelasi lucru...l-am facut in sapt 12.
A nascut cv sau stiti pe cv care a nascut cu dr Alexandru Dinu?Ce parere aveti despre el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Mrq, daca eu aveam posibilitatea sa fac aceste teste genetice la primul copil, sigur as fi facut orice. Din pozitia unei mame de copilas cu nevoi speciale, sfatul meu este sa face toate testele recomandate de medicul care iti urmareste sarcina. Daca Doamne fereste apare ceva dupa ce nasti, vei constata ca sumele despre care vorbesti acum si care ti se par uluitoare, vor insemna nimic pe langa durerea si neputinta voastra. Nu ai vrea decat sa dai timpul inapoi, ceea ce nu va mai fi posibil.
Medicul Alexandru Dinu este un medic foarte bun, un imagist foarte bun. Cu el lucra si dr mea cu , care am nascut eu in februarie la Euroclinic, zicea asa: daca Alexandru a zis ca e ok, atunci e100% asa. Este un medic care urmareste cu f mare atentie tot, ca sa nu mai spun a sta la eco o gramada si masoara amanuntit absolut tot.
Am mai avut colege de odisee care au facut eco la el si au fost f multumite.
Eu am nascut cu Nuraltay.


Mamica de Andrei si Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrg spune:

Happiness este posibil sa nu ma fi inteles prea bine.Eu nu am zs ca din cauza banilor nu le facem,ci ptr ca acum nu ne ajuta cu nimic.Chiar dc ar avea si sotul meu aceasta mutatie probabilitatea de a avea copilul cv este de 25%...si doctorii acum nu m-ar putea ajuta cu nimic....poate mi-ar recomanda intrerupere de sarcina sau ptr a controla copilul dupa nastere sa vd dc nu cumva e surd si sa se ia masuri inca de cand e bebe,control pe care oricum o sa il facem...si am inteles ca pn atunci mai poate face dr un test pe la 7 luni de sarcina sa vada dc aude bebe...
Multumesc frumos!

Mergi la inceput