plagiocefalie bebe-cap turtit,masuri si tratament!

plagiocefalie bebe-cap turtit,masuri si tratament! | Autor: florina22

Link direct la acest mesaj

buna tuturor mamicilor,
as dori sa deschid acest subiect si sa intreb, sa cer sfaturi despre plagiocefalia pozitionala la bebelusi.
am un bebe de 3 luni si jumatate care prefera partea dreapta de cand s-a nascut si drept urmare i s-a deformat caputul si are si o usoara asimetrie faciala...
am inceput sa facem kineto, incercam din rasputeri sa il repozitionam pe partea cealalta insa nu cu prea multe rezultate...

cum as putea sa il stimulez astfel incat sa reusesc sa-l repozitionez?
cele care ati trecut prin aasta cu bebicii vostri, cat timp dureaza recuperarea, trece asimetria faciala?

medicii pediatri spun ca lasa ca trece, ca dupa ce incepe sa-si miste capul se va remodela singur, insa parca nu imi vine sa cred ..


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianutz spune:

Buna florina22,
nu stiu daca mai e de actualitate intrebarea ta legata de plagiocefalia pozitionala.
sfatul meu este sa iei masuri, chiar daca medicii spun ca se va rez de la sine...de cele mai multe ori nu e asa...e nevoie si de ajutor.
exista o casca care se poarta si ajuta la remodelare...inca nu pot sa iti spun prea multe despre rezultate, baietelului meu abia acum (maine) ii vom lua casca...cei de la ortoprotetica se ocupa cu astfel de cazuri si din cate am inteles de la altii chiar functioneaza.
chiar sunt curioasa care a fost evolutia baietelului tau...daca si-a revenit sau nu.
multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Florina, daca te mai intereseaza , iti pot da eu detalii . Am mai scris si la alt subiect asemanator.

In primul rand tb determinata asimetria.Numai dupa aceea poti vb de plagiocefalie.

Dainutz cum i-a mers baietelului tau cu casca?
Fiul meu a avut o asimetrie destul de mica ( insa vizibila pt noi) . Era exact la limita ca sa zic asa. Noi am optat pt casca si am avut rezultate excelente, 100%.

A fost enorm de scump ( avand in vedere ca a tb sa facem naveta intre continente) dar a meritat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Buna,

Lara_c, ai primit mesajul meu privat trimis pe 13/02/12? Se pare ca sunt probleme pe site cu mesajele private pentru ca nici mie nu imi apare outbox. Daca nu ai primit o sa scriu aici.

Florina, Diana, voi mai aveti vesti? Cum mai e cu plagiocefalia copiilor vostri?

O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Buna, ToniaAntonia

Da, l-am primit si ti-am raspuns.
Bafta mare si sanatate puiului mic!

Mergi la inceput