***Capsunalede 2007...Bun Venit Bebe Andrei (130)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Betty Tare Andreea! Ii vor fi dragi baietii!! Are tati ce pazi peste citiva ani!

Ella, bun sfatul de a lasa copilul sa gaseasca regulile jocului... la unele Patrick nu vrea deloc sa faca dupa regulile mele si de simt comun, le gaseste pe ale lui. VAd ca ma enervam degeaba!

Cind e incapatinat in a face/nu face ceva, si nu e de viata si de moarte, mai las dupa el... ca daca ma uit in jur vad numai adulti care fac acelasi lucru, de incapatineaza intr-o idee, chiar daca nu e cea mai sanatoasa si singura, de ce as cere unui copil mai mult?

VAs unde e bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Citat:
citat din mesajul lui madaiulia

Citat:
citat din mesajul lui An@

Prima!

Hai, sa nasti pana terminam capitolul asta!



In ritmul in care scriem noi aici nasti si tu pana se termina capitolul .
Mamica de David Andrei 10 iunie 2007


Mada, uite ca s-au mobilizat fetele si poate terminam mai repede capitolul asta.

27+ si mami de Ana (22mai2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

ella, multumim ca ai impartasit cu noi experienta cu psiholoaga. Tonul dintre noi am observat si eu ca ii influenteaza si conteaza, ca ne-a intrebat andreea daca ne certam si daca suntem nervosi, discutam mai aprins cu sotul, nu ne certam, dar ridicam tonul si eu am o problema cu asta ca vorbesc mai intepat sau cu ton, dar fara sa fiu nervoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Betty haioasa Andreea ca ii creste si ei daca mananca .

Ella, f interesat ce zice psiholoaga...sa ne mai povestesti, ca sigur ne regasim multe dintre noi in situatii asemanatoare. Si cu tonul folosit intre noi, asa am vazut si eu: copilul "imprumuta" tonul folosit de noi.

AM vazut ca si ai vostri folosesc "justificari" daca fac ceva diferit de cum e "normal" . Si Ana, de ex. daca coloreaza ceva cu alta culoare decat e in realitate (ex. fructele albastre,...) si o intreb de ce a ales culoarea aia, cand merele sunt rosi, imi zice: "dar ne putem imagina ca sunt albastre" . (ieri mi-a zis ca a colorat la gradi veverita mov , pt ca a vrut sa fie o veverita de jucarie, nu adevarata ).

Miniuta, ma bucur si eu ca ai mai aparut pe aici.

Mai aveam de scris, dar ma duc sa fac o plimbare mica prin birou, ca ma doare spatele...of, abea astept sa treaca si sapt. viitoare, ca sa stau acasa.

27+ si mami de Ana (22mai2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Salutare!
Irinusha multumesc! Sanatate multa!
Betty cateodata imi iese! Mai nou nu!

Alina-Mirela mami deMaria(14.09.2010),Matei (15.05.2009) si David (27.06.2007)

POZE

Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

Ceau.
Noi 2 in 1 inca. TOT mai sper sa treaca cate o zi si sa apara bebele dar se pare ca ii e bine in burtica.
DAca nu apare pana luni ma duc la un control sa vad ce sicum . Azi fac 39 de spt. fix. Deci mai stau 3 zile, ca asa am nascut/o pe Eliza si dupa cred ca voi intra in panica.
Si ELiza mea a racit, azi am dus/o totusi la gradi ca avea educatoarea inspectie si m/a rugat sa o duc. Apoi stam in casuta ca afara e frig.
Eu in rest cu mici contractii, mici dureri, in rest totul bine.
Daca intervine ceva anunt.

Ioana, nimic nimic in burtica. Da o fuga la Dezmir, sari cu parasuta si rezolvi problema.
v/am pupat.

Andreea , mamica Elizei + Andrei

13.05.2007
poze2




bebelicu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Vas, nastere usoara si bebelus sanatos!

Afara straluceste, vorba Andreei, si imi vine sa ma plimb, dar fara copiii, pana acum nu vroiam singura, acum vreau...

Eu cred ca am scris gresit, de fapt, eu vroiam sa zic ca vreau sa invat copiii sa respecte deciziile si parerile celorlalti si dreptul la intimitate. Adica sa ma pot duce si eu si tacsu linistiti la dus si la wc, nu sa tot bata in usi si sa urle ca vor si ele, chiar e enervant, cum inchid usa cum incep ... macar atat sa fac si eu linistita. Si daca nu vreau sa mananc ce mananca ele, sa nu mananc si sa nu imi pun si eu caciula in cap ca sa si-o tina si ea ... sa nu faca dezordine imediat ce eu am strans, adica sa le arunce ostentativ, nu ca se joaca, ca nu se mai joaca cu nimic in ultima vreme, are alte preocupari.

Andreea are muulta vreme de cand merge fara intrerupere la gradinita, deja doarme de 2 saptamani, sunt tare mandra de ea. Mie mi se pare ca s-a marit asa brusc, uneori mi se pare fff mare, matura, si evident alteori o vad bebelus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

Clem, cred ca ar trebui sa ne intalnim sa-mi explice si mie Bob diferenta dintre ele, ca eu nu o stiu Haha, super tare! Cred ca, mai degraba, invata psihologa de la Bob, decat Bob de la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:


Citat:
citat din mesajul lui Al_Ma

Clem, cred ca ar trebui sa ne intalnim sa-mi explice si mie diferenta dintre ele, ca eu nu o stiu Haha, super tare! Cred ca, mai degraba, invata psihologa de la , decat de la ea.



Alina si Mara (27 iunie 2007)


Alina,
e foarte haios cand ne explica ceva fiindca isi ia un aer asa serios, adica nu cumva sa-l contrazicem, ca stie el ce spune.
Ref la invatat de la , pai la evaluarea cognitiva, s-a plecat de la formele geometrice pe care le stie de cand avea 2 ani si cand i-a povestit el ca rombul are 2 triunghiuri " unul in sus si unul in jos" , ca octogonul are 8 laturi si paralelipipedul "e asa ca un dreptunghi care se tuguie" , a renuntat sa mai dezbata tema :)
Dar dincolo de asta , are mari lacune pe partea de comunicare si asta e motivul principal pentru care am apelat la psiholog; n-o sa-l poata ea socializa , asta e clar, dar il poate pregati in multe privinte.
Sper si am incredere ca sedintele astea sunt pentru binele lui.
Si noi, ca parinti , avem multe de invatat; suntem mereu bine intentionati dar asta nu inseamna ca totdeauna procedam corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

Dar cu copiii cum se comporta? Se intalneste cu ei, comunica sau sta izolat? Cand se incalzeste, poate iesim undeva in parc, sunt curioasa daca s-ar intelege cu Mara, ca ea e "acaparanta" , nu l-ar lasa in pace.

Mergi la inceput