Pufi (222) LMA Mara, Bucura, Vladimir, Plateea!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

alexutza, mersi de "impartasanie"... inseamna ca eram eu speriata de bombe... si mi s-au pus intrebari de concept cum ziceai si tu... cum ar fi "ce inseamna un proiect", daca nu stai niciodata sa formulezi in cuvinte proprii "ce inseamna un proiect" intrebarea te ia prin surprindere... dar stiu ca am fost la un interviu, si atunci mi s-a spus ca m-au rejectat din cauza "accentului" care nu e profi... si candidasem pentru un job de back-office, deci motivul a fost si discriminator si jignitor si neadevarat... in timp s-a intamplat sa colaborez cu acea firma... si seful meu l-a intrebat pe seful lor ce nu le-a placut la mine... si explicatia a fost de acte, cetatean strain... , acum nu stiu ce sa zic... permisul de munca era primul subiect de discutie... nu pot sa fac un sondaj printre cei care m-au intervievat sa-i intreb ce n-a fost ok, presupun ca fiecare au avut motivele lor, in principal ca nu ma incadram in "candidatul lor ideal"... ceea ce in mod uimitor e de bine, pentru ca daca m-ar fi angajat ei, nu as fi ajuns unde sunt acum... si acum nu m-as duce sa lucrez eu pentru ei...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)






Sunt multe de spus. Oricum un interviu este si ramane intr-un anumit grad subiectiv ca oameni suntem si noi recruiterii si mai ales angajatii si angajatorii.

De multe ori a trebuit sa fac fise de post ptr angajatori dezorganizati sau sa ofer consultanta in cazul angajatorului care venea si spunea : am firma asta si vreau un om care sa faca asta da nu stiu cum s-ar numi o astfel de persoana/post ori candidatii aveau nevoie de o descriere a ceea ce urmeaza sa faca si da-i cauta , uita-te , vezi ce face firma la nivel multinational, vezi ce se face in joburi similare in companii cu profil si dimensiuni similare ca un job de Reprezentant vanzari sau contabil sau orice ar fi nu e la fel de la o companie la alta deloc.

A trebuit sa fac ci CV-uri (80 la suta din miile trimise) pentru candidati care se prezentau intr-un mod mai putin fericit sau intr-o engleza nu foarte de business.

Cel mai important e insa omul. Ca nu vand produse sa compar unul sau maimulte produse dupa pret si caracteristici.

Un candidat nu e o masina care indeplineste una sau mai multe functii (vezi ideea am nevoie de omul X care sa cunoasca X,Y,Z si sa aibe experienta X) . Un candidat e un om pan la urma urmei, un om care trebuie sa mearga zi de zi la munca, sa se integreze in colectiv, sa lucreze bine cu seful direct si sa performeze in jobul dat (deci jobul in sine prin sarcinile si pozitionarea lui sa il motiveze/satisfaca, dincolo de salariu).
Ori aici am invatat sa cunosc OMUL ca asta conteaza. Nu poezia despre ce stii? ce ai facut? cum ai facut? unii oameni se cunosc usor, sunt deschisi si vorbindu-ti pe baza CV-ului se deschid, dar alti oameni...ai senzatia ca u pus o placa....daca nu m-a convins omul ca e autentic in discutia cu mine recurg la ...sa zicem mici trucuri. Sari din CV, il intrebi ceva ce nu se asteapta, de la ceva stupid...ahaam nascut in noiembrie? scorpion? sagetator...se zice despre zodie ca este si incepe omul sa dea ceva autentic, ceva ptr care nu pregatise poezie. Sau v"ad ca aveti la hobby pescuitul, ce interesant! va trebuie rabdare, cand ati fost ultima oara la pescuit?" ma rog numerg pe "ultima carte citita?" ca nici io nu as sti sa raspund luata din oala, dar crestii de viata, chestii banale discutii poate chiar barfa, eventual dau eu ceva de la mine (aaa lucrati ptr...ei produc...vroiam si eu sa cumpar, la magazin nu am gasit sau etc etc...Slava Domnului, vorbareata sunt...
Treb sa fii spontan....


Iar m-am intins

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Bea eu as zice sa-i faci la inceput aceeasi cantitate de apa si mai putine masuri LP. Poti sa incepi cu 180ml apa si 5 masuri LP, 2-3 zile, dupa aceea 180ml apa+4 masuri .... si pe urma incet incet ii reduci si cantitatea de apa. Incearca asa.

Mamica fericita de Mara (8.03.2008) si de David (1.01.2010)
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Lucia imi pare rau ca nu se mai fabrica parfumul tau ...(care e ala???), dar poate gasesti altceva care sa-ti placa...piata e destul de bogata

Alex ..hmmm...interesant job......dar tot mai bine e acasa cu isabela momentan ...din toamna cine stie poate chiar ajung pe la tine pe la interviuri

Mamica mandra de odorul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Offf..da eu am facut coada la cap precedent, iar acum se pare ca am ramas singurica pe aici ...

Ce subiecte interesante si delicioase s-au dezbatut azi ...hmmm ...vacante ...interviuri de angajare ...yammy yammy ...

Eu vacanta sper sa reusesc ceva in Romanik ...eu sper si la un munte si la o mare ...visez o sulina cu prietenii ...care au si eu copii mici de 6 si respectiv 7 luni ...dar pt mine e mai greu doar eu cu isabela ...hmmmm...noroc ca mai e pana la vara sa vad ce si cum stau lucrurile ...

Interviuri...Alexutzzza musai sa iesim la o cafea sa imi mai vinzi ponturi ...eu nu prea am fost la multe interviuri si cu siguranta o sa trec prin nishte probe de foc in toamna cand o sa incep cautarile pentru un nou loc de munca ...plus ca ma simt foooooarte ruginita dupa statul acasa cu Isabela ...adica presupun ca pe angajator nu-l intereseaza ce zice tanti Savin ...

Simpli ...ce frumos ...Tenerife ...hmmm...suuuuuuuuuper ...o sa aveti o vacanta minunata sunt sigura de asta

Mamica mandra de odorul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Cred ca ma retrag pe ziua de azi ...asa k


va doresc o noapte linistita si plina de vise frumoase !!!

Mamica mandra de odorul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nyny

Bea eu as zice sa-i faci la inceput aceeasi cantitate de apa si mai putine masuri LP. Poti sa incepi cu 180ml apa si 5 masuri LP, 2-3 zile, dupa aceea 180ml apa+4 masuri .... si pe urma incet incet ii reduci si cantitatea de apa. Incearca asa.

Mamica fericita de Mara (8.03.2008) si de David (1.01.2010)
Povestea Marei



okkkkkkkkkkkkk
o sa incercam de azi............



noapte buna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bea, mami de Ivan nazdravan...(14.01.2010)


You are perfect...to me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

La multi ani!!! Decenuela sa fii sanatoasa sa poti avea grija de Luca si sa va iubiti la fel pana la 40 ani si mai bine
Eu intru pe fuga am un copil tare marait cred ac si la noi tot maselele si dintii de jos bata-i vina dar asta e.
Am vazut ca vb de vacante vreau si eu insa la mine sa vad cand vine tatii acasa si apoi facem planuri.BF asa cum au zis si fetele depinde ce doresti ,noi nu avem masina si in oct cand a venit tatii acasa tot am fost 3 zile la Targosite cu carut,baggaje ,copil si pe tren cu popas intre trenuri in Bucresti nu a fost f greu dar nici usor asa ca ...zic eu ca se poate.
Fug ca urlaaa de zici ca o taie cineva.Va o seara buna si linistita tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:



Nu pot sa las ziua sa treaca fara sa spun:

LA MULTI ANI, DECENUELA! Sa fii sanatoasa, fericita, iubita, sa ai un dram de noroc si sa te bucuri mereu de "jijeii" tai!

Ele, vad ca pleci la culcare, o noapte linistita iti doresc!

Stiu ca ati avut spor azi, nu gluma! Vacante... mi-ati facut pofta sa caut, in general cumpar vacanta in ultimul moment, de obicei in acelasi loc ca data trecuta, daca ne-a placut.

Simply, Tenerife, wow!

alexutzzza, super informatiile profesionale, multumim frumos!

miremia, multumim pentru capitole!

xela, incet incet, ies si dintisorii lui C, sper sa suporte mai usor de acum incolo!

Despre parfumuri... a mai fost o discutie candva la care din cate imi amintesc nu am participat, mi-a fost rusine sa spun ca n-am niciunul. Motivul nu e legat neaparat de aspectul financiar, ci mai mult de faptul ca in ultimii patru ani si ceva am fost ba gravida, ba am alaptat si n-am suportat parfumurile. Acum sunt hotarata sa-mi iau unul, cu ocazia zilelor de 1 si 8 martie , dar n-am idee dupa ce sa ma uit. Imi plac parfumurile fresh, eventual cu note de citrice, imi dati si mie va rog un sfat spre ce parfum sa ma orientez?

plateea WB, am admirat pastaia romantica la 4 ace! Felicitari pentru examenele luate, ce note mari ai!

Bea, sper sa reusesti sa-i scoti lapticul de noapte lui Ivan si sa dormiti neintorsi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Nikole mie dintre parfumurile fresh imi place www.parfumania.ro/parfumuri-ralph-c-1_2_212.html" target="_blank">Ralph.

De la un timp imi plac mai dulci, nu stiu de ce mi-am schimbat asa mult gusturile, inainte le preferam pe cele fresh.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput
Mergi la inceput