Pot intra in prenatal?

Pot intra in prenatal? | Autor: ralucis

Link direct la acest mesaj

Buna! Poate ma puteti ajuta cu un sfat: credeti ca am posibilitatea de a intra in concediu prenatal in conditiile in care lucrez full time, dar cu drept de autor? Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Daca esti pe drepturi de autor nu vad rostul.Nu esti angajata decat cu un contract de prestari servicii.Veniturile tale sunt baza la CIC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De cata vreme esti cu contract?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Pai ideea era sa pot sa prind si eu o bucata de concediu anterior nasterii, nu sa muncesc pana in ziua nasterii, cum voi face oricum. Sunt in luna a sasea si deja am probleme cu spatele, nici nu vreau sa ma gandesc ce nasol va fi in luna a noua :( .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

marius, din ianuarie 2010.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai este Ok atat pt maternitate (pre/postnatal) cat si pt CIC.
Acum pt prenatal daca-l stresezi pe medicul de familie poti sa intri din luna 7.5-8 deci mai ai un pic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

marius, iertare daca abuzez, dar, pentru ca din nefericire nu am beneficiat niciodata de concediu la acest loc de munca (la care lucrez din 2004, cu pauze cand am fost in CIC), te rog sa imi spui cum procedez, merg cu adeverinta de la medicul de familie la angajator si ce urmeaza? Prenatalul este suportat de angajator sau de stat? Este posibil ca angajatorul sa se opuna acestei dorinte a mea de a intra in prenatal? Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucis

marius, iertare daca abuzez, dar, pentru ca din nefericire nu am beneficiat niciodata de concediu la acest loc de munca (la care lucrez din 2004, cu pauze cand am fost in CIC), te rog sa imi spui
1. cum procedez, merg cu adeverinta de la medicul de familie la angajator
2. si ce urmeaza?
3. Prenatalul este suportat de angajator sau de stat?
4. Este posibil ca angajatorul sa se opuna acestei dorinte a mea de a intra in prenatal?

Multumesc frumos!

1. Nu mergi cu adeverinta - se elibereaza certificat medical in toata regula de catre medic cu cod de concediu de maternitate. Acest concediu medical il duci la serviciu exact ca orice concediu medical. Stiu ei (sper) ce sa faca cu el.
2. Urmeaza sa intri in concediu ..
3. Este suportat integral de stat.
4. Si daca se opune si daca nu se opune - nu depinde de el. Nu are ce sa faca.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Multumesc, sper sa fie totul ok!

Mergi la inceput