Help pls!!!

Help pls!!! | Autor: sorinleo82

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!
As dori sa ma ajutati cu cateva informatii legate de indemnizatie crestere copil.
Sotia mea nu are un loc de munca(nu a lucrat niciodata) si vrem ca in viitorul apropiat sa avem un copil.
Care sunt conditiile, sau ce si cat trebuie sa cotizez la stat pentru a beneficia de indemnizatie crestere copil pana la varsta de 2ani.

Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

salut,

daca nu te superi, te intreb si eu ceva : daca sotia ta nu are loc de munca, de fapt nici nu a lucrat vreodata, va puteti permite sa cresteti un copil (vorbesc dpdv financiar, locativ, etc.) ? este suficient salariul tau, aveti alte surse de venit, va ajuta parintii sau socrii ? locul tau de munca este sigur ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorinleo82

Buna ziua!
As dori sa ma ajutati cu cateva informatii legate de indemnizatie crestere copil.
Sotia mea nu are un loc de munca(nu a lucrat niciodata) si vrem ca in viitorul apropiat sa avem un copil.
Care sunt conditiile, sau ce si cat trebuie sa cotizez la stat pentru a beneficia de indemnizatie crestere copil pana la varsta de 2ani.

Va multumesc!

Tu sa beneficiezi sau sotia?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinleo82 spune:

Sarutmana!
Locul meu de munca este cat de cat sigur....ne ajuta si socrii/parintii!
Amandoi ne dorim un copil...dar cu salariul meu nu am face fata, dar cu indemnizatia de la stat, ar fi ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinleo82 spune:

Sotia sa beneficieze....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Raspunsul este negativ - aceasta indemnizatie este o compensare a faptului ca cel care are in grija un copil minor de pana la doi ani nu poate sa mearga la serviciu si in acest caz se compenseaza un pic acest dezavantaj.
Ca sa beneficieze un salariat de aceasta despagubire trebuie sa fi fost lucrat 12 luni anterior datei nasterii copilului, deci nu e cazul vostru. Am inteles ideea de a avea un ban in plus dar nu asa functioneaza.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinleo82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Raspunsul este negativ - aceasta indemnizatie este o compensare a faptului ca cel care are in grija un copil minor de pana la doi ani nu poate sa mearga la serviciu si in acest caz se compenseaza un pic acest dezavantaj.
Ca sa beneficieze un salariat de aceasta despagubire trebuie sa fi fost lucrat 12 luni anterior datei nasterii copilului, deci nu e cazul vostru. Am inteles ideea de a avea un ban in plus dar nu asa functioneaza.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa


....stiam acest raspuns!(ca doar nu iti da statul bani moka)
Problema este alta....
am auzit la unele persoane ca au cotizat la o persoana cu firma, in jur de 350-400 ron/luna timp de 1 an , iar persoana cu firma ii facea carte de munca....mergea vechimea...etc

Eu asta vroiam sa stiu...daca exista o alta modalitate in care sa platesc la stat(deoarece nu cunosc pe nimeni cu firma si chiar daca as cunoaste, nu imi permit sa dau 4mil/luna)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este in afara de PFA.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput