FIV287

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speranta2 spune:

Filipac, te urmaresc la greci si ma bucur pt tine. Am in vedere sa ma programez la Biogenesys pt o intalnire cu dr. grec. Nu eram convinsa pt ca auzisem zvonuri ca ei intrerup tratamentul daca sunt putini foliculi. In acelasi timp, v-am citit si am vazut ca cei de la clinica asta dau doze mai mari ca tratament.
Am citit ca dr, D vine in aprilie, sa sun de pe acum pt programare?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filipac1979 spune:

da, in aprilie vine dar poti suna sa spui ca vrei o programare si apoi te contacteaza ei.f impt e sa spui ca vrei la dr. diakomous.
nu intrerup nici un tratament daca ai putini foliculi, incearca orice ca sa te ajute. bine acum nu stiu ce inseamna putini foliculi. mie mi-au mai bagat 2 zile de stimulare tocmai pentru a-i lasa sa creasca. a, si eu n-am avut nicio problema cu tratamentul, desi a fost doza maxima, nu m-am simtit rau deloc, injectiile mi le-am facut singura, chiar a fost ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicolle88 spune:

Maria08,
Multumesc mult si eu iti tin pumnii stransi pentru ziua de maine. Eu acum m-am intors de la ultima eco: 16 foliculi, maine seara ovitrelle si vineri dim punctia. Tu faci transfer cu blastocisti? Eu nu stiu cum sa fac sa fie mai bine!!!! Offff, ce greu e! Mi-a zis ca tinand cont ca am suficienti foliculi pot sa aleg: ori sa fac ET in Z3 cu 2 embrioni si asta e, restul ii arunca; ori sa fac ET in Z3 cu 2 embrioni iar pe restul sa-i cultive si daca ajung la nivel de blastocist in Z5 sa mai fac un ET in care sa-mi puna un singur embrion (blastocist). Sansele sunt mai mari de reusita dar si riscurile de sarcina gemelara la fel. Bineinteles, la fel si costurile cresc. Nu de sarcina gemelara mi-e mie teama ci ca nu stiu ce decizie sa iau sa fie ok?! Off

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

fetelor beta z 13 de la et 577,3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

dana felicitari!!!eu am avut beta in z 9 de 572,31!!
hmm..deci inseamna ca totusi sunt 2!abia astept sa aflu!uff..nu mai trece timpul asta odata!
fetele-bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Dana: Felicitari!!!
Nicolle: Esti foarte bine cu 16 foliculi!! Dar nu inteleg....cum adica transfera 2 si restul ii arunca? Nu pot sa-i congeleze?? Pai din 16 tu vei folosi doar 2?? Gandeste-te ca toti ceilalti embrioni au sanse de implantare, de ce sa-i arunce? Poate poti sa vorbeste cu o alta clinica si sa-i congelezi acolo...eu nu am mai auzit o situatie ca a ta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Nicolle nici eu nu am inteles faza cu aruncatul, dar nu am mai auzit de doua ET-uri in Z3 si Z5. Oare am citit printre randuri si nu am prins esenta?

Bruniiiii cum esti?

mami de Vlad (29.10.2009) si 4+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta2 spune:

Da, Nicole, de ce sa ii arunci pe cei in plus?! Nu au conditii pt conservat? E o prostie sa ii arunci. Ai putea face alta data, daca acum nu reusesti, cu cei de la gheata si nu mai treci prin tot tratamentul cu injectii. E pacat, sunt sansele tale!
Eu vorbesc din perspectiva unei femei cu 0.2 AMH care s-ar putea sa nu raspund la urmatorul FIV(la primul am avut doar 2 ovocite/embrioni).
Nu renunta la restul de 14 daca vor fi ok. Trebuie sa ii fertilizeze pe toti, nu stii care/cum se vor fertiliza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicolle88 spune:

'neata fetelor,
Dana, incep cu tine: FELICITARI!!!!!! Ma bucur enorm pentru fiecare dintre voi!
Maria08, a zis ca in cazul in care nu-mi permit (costul congelarii de embrioni este 700 Euro) sau nu doresc sa-i congelez ii arunca. S-a exprimat asa pt ca eu sunt cam la limita cu banii, nu ma asteptam sa ma coste atat de mult!!! M-a dat peste cap costul tratamentului, dar asta e.
Si da, Many_bani, asa s-a exprimat: 2 embrioni din Z3 transferati, restul pusi in cultura ca sa devina balstocisti si daca ajung la stadiul asta in Z5 mai baga unul! (bineinteles ca mai costa ceva al doilea ET... tot 700 Euro)
Acum ce sa zic, eu m-am tot sfatuit cu al meu cum e mai bine sa fac si ziceam sa-mi transfere 2 embrioni in Z3 iar restul sa-i congelez. Si daca nu o fi sa se prinda luna viitoare sa fac doar ET. Ca daca ii las sa devina blasto si nu ajunge nicuunul?! Ii pierd pe toti...
Offf, ce complicat e! Nu pot si eu sa fac si gata!
pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Nicolle, nu sunt eu expert dar cand se face ET se pun niste departatoare(sau cum se numesc ele) se mai introduce una alta, ori daca din embrionii din Z3 incearca sa se culcuseasca vreunul oare nu este deranjat de ET din Z5? intreb ptr. ca nu am mai auzit.
Chiar ca este scumpa criogenarea, la clinica unde am facut eu ICSI si criogenarea pe termen nelimitat sunt gratuite, adica incluse in pretul FIV-ului. Poate ar trebui sa faci un efort si sa criogenezi macar un an, eu pe Vlad prin FET l-am obtinut si acum mai am 4 embrioni la ghiata.

mami de Vlad (29.10.2009) si 4+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput