Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***306***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin

Stiu ca scriu numai cand am nevoie de un sfat, iertare, dar sa stiti ca va citesc
Am nevoie de un sfat.Am scris si la odiseea fetii, dar cum este duminica nu prea este activitate
Referitor la febra-antitermice

Eu stiu ca:
- se dau 5ml /la 8 ore daca are pana in 38.0
-intre 38.0 si 38.5 se dau 2 anti alternativ la 6 ore, dar nu stiu cati ml se dau?????
- la fel si la 4 ore cu temp intre 38.5 si 39....ml????/

si inca ceva

Daca ai dau nurofen sau panadol si dupa 1 ora are aceeasi temp sau chiar mai mult, pot sa-i bag un supozitor de paracetamol???? sau sup asta se poate administra numai dupa nurofen (ma gandsc ca panadolul are paracetamol)?????



fericita de ranjita delicioasa Maya Andreea ( oct-2009)


Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!


simina, io nu as da antitermic daca temperatura e pina in 38, aia nu e febra, poate sa fie stare febrila, dar nu e febra.
Apoi, cind febra urca la 39,5-40°C, se da aceeasi cantitate de antitermice, dar mai des si alternat intre doua molecule. Uita-te pe ele, ce scrie; in general se da ibuprofen cu paracetamol, la 3 ore, alternat. Daca febra nu scade se mai dau jos din hainele copilului, se pun sosetute cu otet.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Help si eu! lui Andrei i-a aparut o pata pe obraz, ca o urzicatura, m-am uitat pe net si am vazut ca asa arata alergia; banuiesc ca a facut de la miere, i-a dat H. azi si Andrei miere nu a mai mancat pana acum. Ce sa fac? ce sa-i dau???? In rest nu are niciun discomfort, in afara de eruptia aia. Sa merg oare la spital?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

hahaha, anaan, nu e de mers la spital; o sa ii treaca... si apoi tre sa testezi sa vezi daca de la miere ii apare sau altceva e.

vzd ca sint de servici la urgente

ps
ma uitai pe net, alergia la miere e foarte rara si se manifesta (in general) cu totul altfel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Da' de la ce Dumnezeu o fi??? (ca nu a mancat nimic azi diferit de ce a mai mancat pana acum, in afara de mierea aia). Mi-a zis acum H. ca azi la plimbare s-a urcat Andrei pe o banca pe care era kk de pasari...sa fie asta problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Help!!! Am vazut la Phiphi pe o masea un punct negru, destul de mare Nu stiu cum de n-am vazut mai repede...acum cand a stat pe spate si s-a hlizit tare m-a izbit imaginea E o carie, nu?
Cred ca s-a mai discutat despre asta dar n-am retinut la momentul acela: ce e de facut? E nasol? Ar putea ajunge s-o doara?


Nu e musai sa fie carie, avem si noi. Se cheama coloratii extrinseci. Tre' sa mergeti la dentist, oricum, pt diagnostic.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Doamna doftorde la Urgentze, pentru mine n-aveti raspuns? (dreptu-i ca la mine nu-i chiar urgenta)
Anaan, dar o singura pata? La alergie n-ar trebui sa iasa mai multe? Te-ai uitat si pe corp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Da, i-au aparut cateva si pe corp...offff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

anaan, poate e de la mincare obisnuita dar ... care a avut un ingredient alterat? ori de la vreo crema/parfum? kk de pasari, l-a atins, a intrat in contact cu el?


ilink, nu stiu, stomatologul te poate lamuri mai bine... tentatia mea e sa zic ca e carie daca punctul e negru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Simina, eu stiu ca se recomanda cantitatile prevazute in prospectul medicamentului( cele in functie de varsta si greutatea copilului), doar ca se dau alternativ Nurofenul( sau alt medicament care contine ibuprofen) si Panadolul( sau alt medicament pe baza de paracetamol). Sa stii ca si la noi sosetele cu otet au facut minuni in caz de febra! Sanatate ranjitei mici!

Ilinca, io la pete pe dinti nu ma pricep. Stiu ca Monnvas a fost cu Chiscuta la dr pentru aceeasi problema, dar ea te-a sfatuit deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

io am facut o singura data eczema de la piersici... si asta pt ca am mincat o cantitate mare cu tot cu piele si ele erau tratate. Mi-a trecut in 3-4 zile si apoi nu m-am mai atins de fructe nebio (eram gravi, in plus).

Mergi la inceput