Colectia de toamna-iarna 2005 (21)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bianca_mo spune:

ANDA, stiu ca sigur te pricepi mai bine ca mine la problemele ORL., dar iti zic ce am patit noi. Serban a avut acum o luna pt. prima data in viata o perioada lunga de muci verzi, fara tuse, fara altceva( mai mult de 3 zile) si ne-am dus la ORL si avea otita seroasa, am mers saptamanal la medic sa ne faca timpanograma , asta dupa ce am facut tratament 7 zile cu Maxitrol 2 picaturi de 3 ori pe zi ( ne-a spus ca e o infectie in nas) si o gramada de ser si nazomer intre...atatea secretii avea ca am folosit batista bebelusului cand nu mai reuseam sa le scoatem sufland nasul... ultima data a spus ca e mult mai bine, dar lichidul nu s-s retras complet din spatele timpanului si sa urmarim cu atentie nasul de acum incolo. Voi sunteti mai patiti, din pacate, deci probabil nu iti spun ceva nou... sanatate multa!

De nasit, aveti dreptate, e super, eu am botezat o fetita superba acum o saptamana, e frumoasa aceasta responsabilitate pentru un suflet mic si curat...

Va doresc multa sanatate, sper ca aspirantele la bebe 2 sau 3 sa aiba succes, sa fie cu noroc perioada urmatoare... despre LEEA, de acord, trebuie sa iei singura decizia cea mai buna pt. voi 2...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Anda daca nu vrei sa-l scoti "in lume" si nici nu bricoleaza, cam greu. Nu-i place sa picteze, sa modeleze cu plastilina?
Noi azi mergem la O poveste incalcita, la mall, iar duminica viitoare la Aventurile lui Habarnam, la teatrul odeon.
Alta solutie ptr tine - mers in vizita la familii cu copii, lasat o ora-doua la bunici sau alte rude. Duminica Ilinca mai are parte de balaceala prelungita in cada (o las minim juma de ora).

Leea wow, halucinanta poveste. Nu stiu ce sa-ti spun in privina avortului, orice decizie vei lua va fi tot naspa ptr tine, dar tu trebuie sa stii care implica cele mai mici efecte negative asupra vietii tale, moralului etc.
Dar trebuie sa incetezi cu domnu', ca iti distruge viata de tot.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

am gasit activitate baieteasca pt azi:) mergem sa spalam masina. si apoi ma ajuta sa facem curat in interiorul ei. m-am scos:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

anda, nu stiu cata gaura inseamna la buget (adica stiu la al meu ), dar de ce nu va puneti voi doi de acord sa pregatiti niste cadouri speciale acum de 1 si 8 martie. noi o sa facem in casa martisoarele pentru colegi...
si, daca poti, fa o vizita cu el la magazinul de la casa retro. traverseaza magazinul, adica conveniti ca nu cumparati jucarii si nimic de-a gata, si mergeti in spate la peretele cu articole de bricolat. iris a innebunit de-a dreptul cand a vazut ce-i acolo, ochisori de toate tipurile si marimile, pietricele, decupaje din hartie eva, palarioare... iti recomand apoi partea dreapta a magazinului, cu bile de polistiren, fire chenille, fulgi, casete din lemn pentru decorat. si puteti sta la fiecare sa va ganditi ce poate iesi din ea pe post de cadou.
andreiu meu fugea ca dracu de tamaie de bricolat, solutia a fost alta... perforatoare decorative, glitter... si provocari pe masura. acum face, si ii place, asa mandru vine de la scoala de la lucru manual...


Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

buna
cred ca n-am mai scris de anul trecut, va citesc cand potin principiu citesc tot dar mai tarziu.
Ma bucur ptr aspirante la cresterea burticii.
Ptr. LEEA, am o prietena in aceeasi situatie, la fel de multi ani, fara copii la mijloc.Peste 10 ani situatia va fi aceeasi, voi tot singure cu ochii pe geam sa vina cand poate.si viata trece pe langa voi.mi se pare ca deja e suficient sa implicati un copil.

Cand plec dimi la serv vad o armata de pisici.D. se duce cand e la PL. cu socrella sa dea de mancare pisicilor fara stapan, voia sa o faca si aici.Stai mami ca am eu gasca.Am iesit azi, a venit la distanta una speriata, nici nu s-a apropiat de mancare, deceaba am pisiit juma de ora.Asa am dezamagit copilul.

Anda fi-miu a spalat azi vasele.era ud pe haine si pe langa chiuveta, dar s-a distrat juma de ora, nici nu a scapat nici o farfurie din mana.Ma gandeam daca ar trebui sa-l recompensez financiar, nu i-am inoculat cultul banului, nu are pusculita, nu cere bani, bine nu cere mai nimic nici cand mergem la cumparaturi dar asta e alta poveste.O mamica a fost cu fi-su la dr si ia- spus ca dc are muci colorati ptr mai multe saptamani i-ar trebui un exudat nazal ca sigur e infectie.

ma retrag. o saptamana usoara tuturor.Leea ...gandeste in perspectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu de ieri sunt official trainer pt Silviuta. La matematica. Am vazut ca fara niciun fel de pregatire in plus s-a calificat la etapa a 2-a la cel mai greu concurs de la varsta lor, Arhimede. Joi la sedinta cu parintii am aflat si eu ca o floare ca s-a calificat copilul.

Asa ca de ieri ne-am apucat serios de facut probleme cu grad sporit de dificultate (cele de nivel scoala ii sunt la degetul mic), am luat-o pe tipuri de probleme, pregatire ca de olimpiada. Avem doar 2 saptamani pana la concurs, cam ingrasam porcul in ajun, dar sa vedem ce iese :)

Silviei ii place, prinde repede, e o placere sa lucrez cu ea din pacate descoperita cam tarziu dar ce sa zic, mai bine mai tarziu decat niciodata. Vad ca s-a ambitionat si ea, ati avut dreptate, varsatorii se mobilizeaza mai greu, nu-s asa ambitiosi ca leii. Dar vad ca s-a ambitionat si a prins gust si imi aduce ea aminte sa lucram.

O sa vedeti cand incepe colectia scoala, sunt o gramada de concursuri, unele sunt de-a dreptul bataie de joc dpdv subiecte (de exemplu Eurojunior, Smart e tot cam pe acolo), mie imi plac doar Micul matematician, Arhimede si Cangurul.

Cu naseala, mutumim mult de oferte, eu una sunt foarte onorata , e un subiect la care o sa cugetam de la 20 de saptamani incolo .

Anda de muci verzi infiniti nu stiu ce sa zic decat ca sa discutati cu un ORL-ist problema.
Activitati de we iarna - noi azi am fost la salina, la Slanic, ca sa scape Nati de tusea de dupa viroza. S-a redeschis dar nicio imbunatatire in interior fata de ce era inainte de inchidere. Salina de la Ocnele Mari e mai frumos amenajata dar e putin mai departe.

Alte dati am mai fost la opera - sunt spectacole care se preteaza copiilor sambata si duminica de la 11.
La muzeul tehnic din parcul Carol ati fost?

La noi nu-i problema cu timpul liber pt ca fetele se joaca mult impreuna, ba chiar e ocazia sa-si mai reia jucariile uitate de mai mult timp. (vara stam mai putin prin casa)
Alta activitate - facut ordine la jucarii, carticele, si-au regasit carti si reviste mai vechi si uitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

miri, fte frumos ca-l inveti pe David sa hraneasca animalutele strazii. Mie mi se rupe sufletul de ele si fiu-meu e mai rau ca mine! in tara asta suntem fortati sa ne dezumanizam, vrei nu vrei, altfel nu rezisti la ce vezi in jur...

lavi, aha, deci cum era cu impinsul de la spate?.. urasc sa am tot timpul dreptate:))

noi cu procesul de eruditie batem pasul pe loc. ieri m-a intrebat cand mai facem pachet pt copii mai saraci. eu, incantata: ce vrei sa punem, gandindu-ma la jucarii. "pai sa mai dam si noi din cartile astea ale mele care-mi ocupa raftul asta". am crezut ca-l fac afis...desigur m-am rezumat la a scrasni disperata din dinti:)
ceea ce-mi aduce aminte de o perla recenta a lui nichita, cred ca nu v-am spus aici (am impartasit doar cu prietenii FB). dupa ce i-am facut o morala cu subiectul "de ce nu e bine sa indoim cartile", nichita, sa-mi arate ca a inteles: "mami, o carte veche (in intelesul lui, o carte degradata) este ca o torta fara foc" wow, eu pic in admiratie fata de metafora lui, ma si gandeam cum o fi facut legatura etc, cand apare si continuarea care m-a dezmeticit brutal " ..dar si mai grav decat sa stricam o carte este sa rupem antena de la o masinuta cu telecomanda"....:)
stiu ca e normal la varsta lui sa iubeasca mai mult jucariile, dar tot vreau sa scot om invatat din el:)

oh, o salina am fi bagat si noi, daca ziceai o vorba de ieri...

cristina, nicio sansa, are ma-sa mare o camera plina de margelute si de-astea, nu-i plac.

bianca, ce e maxitrol asta, sunt picaturi cu antibiotic? o sa sun maine la orl sa vad cand e dr. care ne intereseaza.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

doamnelor, eu nu postez pe alte topicuri si nu citesc altceva in afara de colectia noastra 2005 decat rar, daca n-am chef sa-mi combat insomnia cronica cu chestii mai destepte. azi a fost "rar":)
doresc sa va impartasesc linkul ca n-am mai vazut asa ceva:)) este o postare a unui sot de forumista care explica de ce si-a inselat sotia. cu tupeu, generalizari nesimtite, convins ca toti o fac din aceleasi motive cu ale lui, cu lipsa de viziune si cu mai multe lipsuri, de fapt:)) la final ne impartaseste si niste sfaturi din putul gandirii sale ca el e prost ok, am realizat dupa cateva randuri, dar ca femeile au umplut 31 de pagini cu replici, asta nu am s-o inteleg parerile doamnelor acopera intreaga plaja de caracter, statut, educatie, frustrari, rest de bagaj de viata. care mai de care ..:))
cititi, daca aveti timp, si minunati-va. n-am citit decat cateva pagini din cele 31, dar cred ca sunt 100 de telenovele intr-un singur topic
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131554&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Eu am intratr repede inainte de sa ma duc la nani sa va anunt ca fii-mea imi spune bancuri!!!
Adica stie unul singur pe care mi l-a spus in masina de vreo patru ori si se supara ca nu mai rid.
Si imi aduc aminte perfect ca eram fix la aceeasi virsta cu ea cind le-am zis alor mei primul meu banc auzit pe strada...

Bancul Smarandei: "Why did the penguin cross the street?"
Si tu tre sa ghicesti ceva de genul: "Pentru ca ii era foame."
Si ea zice rizind: "No, because he was NOT at the Arctic."

Banc bestial, de altfel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Imi pare enorm de rau ca n-am reusit sa fiu pe faza cu ultimele evenimente, iar am avut o perioada "dintr-aia".
Cu intarziere, o felicit pe Noki pentru coronita, iar pe Lavi si pe Camelia pentru decizie! Sa fie cu ochisori cat mai curand!

Muci verzi si eternalizati: trebuie exudat cu antibiograma. Noi (cu Ana) aveam pe lista de tratament si Bioparox spray si niste picaturi preparate cu antibiotic. Plus aerosoli cu dexa si expectorant. Offf, sanatate multa!

Activitati de iarna:
- ii cumpar lui Cristi carti de activitati. Pe la chioscuri sunt acum una cu scooby-doo si una cu oraselul lenes. Jocuri logice, colorat, litere. Face cate o carte pe seara si ii place mult.
- facem prajituri. Turtite, checsuri, aluaturi pe care sa le poata modela si decora ei. Sau pizza cu omuleti din ardei, masline etc. O data-de doua ori pe sapt .
- bricolat. Dar nu chestii finisate si cu tema fixa, ca l-am pierdut de musteriu. Isi face tot felul de instalatii din tuburi de carton, borcanele de iaurt, paie... O sa insistam pe chestia asta, vad ca are simt tehnic puternic. Zicea tati ca-i cumpara un set de tevi, coturi si robineti .
- fugareala cu sora-sa si cu vecinica, la noi/la ei. Frecat bobby-cars prin toata casa .
- dar trebuie mentionat ca in ultima vreme au fost sanatosi si i-am scos destul de mult la aer.
- si - din pacate - 1, 2 seri pe saptamana mergem cu ei la cumparaturi, n-avem ce face .
- idee buna dar nepusa inca in practica, din pacate: sa gasesc o sala de sport unde sa pot lua si copiii. Ana e buna imitatoare, cand zumbaiam prin casa facea si ea "balet", Cristi sa aiba loc de zburdat, jucat cu mingea in interior.

Chiar voiam sa intreb: ai vostri mai vor povesti? Ce fel?
Simt ca trebuie sa schimb registrul, dar nu-mi prea dau seama in ce directie. Cele clasice sunt de mult uzate, cele moderne si edulcorate n-au nici un succes... Ce sa aleg ?

Mergi la inceput