Copilasi de Iulie-August 2004 * 66

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lia, io insist pt ca era sa pic jos de pe scaun cand mi-a zis doctorita ca are 2 (doua!!) maselute cu carii si ca spera sa nu fie un varf de aisberg am avut noroc miercuri cu prima masea ca a fost ok, nu o carie adanca.
Cu patul: prietena mea a luat acu` 2 luni un pat supraetajat - de fapt este dintr-un metal bestial lucrat, in care sa cumpaeri doar saltelele, de la un magazin de mobila sh. Ea este total impotriva, dar s-a gandit ca metalul ala nu e imbibat cu nimic dubios si a dat fix 400 lei Si e metal-metal si arata bestial, e facut in germany, poate ai si tu prin zona, e pacat sa ratezi asa ceva, sincer.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!
Eu am mare noroc cu somnul copiilor. Cand au gradi se culca pe la 9-9.30 si ii trezesc eu la 7.30 si dorm si la pranz. Ei dorm in aceeasi camera si mai veneau noaptea peste noi, dar am facut regula si in fiecare zi de 4, respectiv 13 vin si dorm cu noi. Daca viseaza urat ma duc si stau un pic cu ei (des adorm langa ei si ma trezesc dupa o ora intepenita :-) )
Si noi facem paturi suprapuse anul acesta, am gasit un model interesant, acum caut o firma de mobila sa-mi faca o prezentare 3d sa vad cum vine in camera. Lia pune si tu linkul de la modelul tau, eu abia luni ajung la calculatorul unde am salvat linkul.
Weekend placut sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Buna,

Hai sa dau si eu raportu...

Mai intai trebuie sa va zic ca sunt cam suparata, tatal meu e in spital de ieri, a facut pneumonie si pleurezie, asa, aproape din nimic. tare parsiva pneumonia asta, uneori nici nu stii ca o ai. N-ar fi grav si speram sa se faca bine cat mai repede.

Cu plantatul, eu am avut toata iarna ceapa verde din productia proprie, ca am plantat in jardinierele in care peste vara am avut flori. Mare bucurie pe Tudor care ar manca ceapa dimineata la amiaza si seara. Pentru el o mancare e buna daca are ceapa (sa vedeti ce-o sa ma injure nevasta-sa ). Acum mi-am luat seminte de patrunjel si marar, ca suntem mari consumatori de ambele si vreau sa pun. Altfel abia asteptam primavara sa mergem la gradina (eu sa gradinaresc, copiii la joaca).

Cu dormitul e nasol si la noi si va marturisesc ca pentru la anul, la scoala, principala mea problema e cu dormitul. Respectiv domnul Tudor e genul care doarme pana la 10-11 daca il lasi. In fiecare seara avem scandal cu culcatul, respectiv Cosmin vine tarziu de la servici si vor si ei sa petreaca ceva timp impreuna, asa ca eu sunt cea care trage de ei sa-i culce, ei vor sa se joace. Cu greu reusesc sa-i pun in pat pe la 10, si adorm cel mai devreme la 10 jumate. Dimineata bineinteles am mari probleme cu Tudor cu trezitul, imi ia cate o jumate de ora sa-l urnesc din pat. Vreau sa va spun ca eu il imbrac ca pe un copil mic, si el motaie inca. Urat... Apoi imbracat fiind se duce la baie. Si il vad dimineata ca e ca lovit, efectiv doarme pe el, pana ajunge la gradi. Dimineata acum ii trezesc pe la 8, la 8 jumate e imbracat si ridicat din pat, pe la 8.45 plecam de acasa si ajungem la 9 la gradi , in conditiile in care programul e de la 8. la gradi bineinteles nu doarme, oricat ar fi de obosit. Nu-mi dau seama ce vom face la anul.

Cu Mara nu am probleme, ea doarme la gradi si se si trezeste destul de usor dimineata, dar Tudor e ca tunul. Nici eu nu-l vad la ora 8 fresh si cu capacitate de concentrare, eu cred ca va dormi in banca in primele doua ore.

Dar la mine asta a devenit efectiv o obsesie. In fiecare seara calculez cate ore va dormi in noaptea respectiva, iar cand vine de la gradi se vede cat e de obosit, nici nu se poate concentra la ce ii spun.

Va pup ca m-am lungit prea tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mitzu, sanatate multa tatalui tau!!! eu as zice sa incepi sa schimbi ora de culcare. incet, pe parcurs. ca daca se culca la 10.30 clar nu poate sa dea randament ziua. dar o sa se rezolve, sunt sigura
si sa stii ca Tudor are obiceiuri sanatoase, ceapa verde e plina de vitamine, si nu ingrasa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

ieri am scris mesaj..ma jur..si azi vad ca a disparut..nu mi s-a mai intamplat
Daria felicitari pt curaj!
Ioana super culoarea!!
Cristal apoi daca se culca as devreme mi se pare normal sa se si trezeasca mai devreme ..mai ales Maria..ei nu mai au nevoie de mai mult de 10 ore pe noapte..Luca se culca la 11 se trezeste sculat de ceas la 7.15 si doarme si la pranz. In we se culca toto la 11 se trezeste la intre 9 si 10 si nu doarme la pranz..
Apropo de culcare..aseara la 11 ne culcasem si incepe sa planga ca el are de dus tema si nu si-a facut-o si capata 10 buline negre ...si da-i plans ..am incercat lasa -le mama de buline ca nu conteaza..nu a mers..Am aprins lumina..si-a facut pana la 5 (cite 3 rinduri din fiecare cifra)..dupa care s-a culcat zicand ca maine cand suna ceasul face restul pana la 10. Chiar asa a facut!!!Nu mi-a venit sa cred..s-a trezit, a oprit ceasul si s-a pus pe scris...a ajuns la cifra 11 dupa care l-am oprit pt ca trebuia sa luam taxiul..tati era lovit, toata noaptea a scos lichide..pe toate gaurile ..eu cred ca s-a enervat cu ce-am patit la cadastru ieriDeci mai sunt sperante cu Luca in clasa I!!!
Adela sanatate tatalui tau! Rabdare..ca trece..
Lia dar patul de la Ikea ce are??? Noi din ala avem si costa 4 milioane..si este super!Plus saltelele.Doar ca-l asamblati voi!

am fugit sa-l iau pe Luca si apoi la plimbare si cumparaturi prin mall..este ziua socrelei intr-o saptamana si se apropie 1 si 8 martie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Kim, esti o norocoasa Pupam elevul silitor si constiincios
Mitzu, sanatate multa tatalui tau
Io am dus cupilu` la gradi ca tot jelea, o bucurie enorma i-am facut, doamna noastra e ok, asteapta marti sa vada ce zic medicii de la Cluj



Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

NeatzaMaria este bine,multumim de intrebarenu a mai facut febra de mai mult de 24 de ore,tuseste un pic doar cand se trezeste,in rest a imprastiat toate jucariile prin casa de plictiseala,ii lipseste gradi
Mtzu multa sanatate tatalui tau
Cristalina si mie mi se pare normal sa se trezeasca asa de dimineatza daca se culca devreme,adik asa s-ar trezi si mandra...io nu poci sa o culc mai devreme de 10-10.30.. mai tarziu dain schimb nu are nici o problema cu trezitul de dimineatza...dar doarme si la pranz doua ore...la anu sigur va trebui sa o culc mai devreme...
Vivia pupacim Uka silitorul....si sanatate lui Sorin
Roxi multumesc pentru sfaturi am sa le transmit jamie-gorodelului...da' numai dupa ce se chinuie un pic cu semintele lui
Si noi avem in vara asta in plan de facut camera scolaritei,deja a decretat ca vrea pat ca lui Ric,tip corabiesi pictat pe un perete intreg pe spiderman....io nu vreau sa ma complic prea tare mai ales financiarasa ca o sa aleg un mobilier cat mai practic si mai simplu...
hai pupicei,sunt prin zona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Mitzu, sanatate tatalui tau!

Ioana, ma bucur ca Mariuca e mai bine.

Olivia, felicitari prescolarului silitor!
Maria plange cand vede chestii care se fac la gradinitza fuge si zice ca nu vrea "lectii" .

Daria, ma bucur ca doamna voastra are vesti bune!

Si noi avem in plan camera scolaritei....complicat, o sa caut la mobexpert si kika dar parca vad ca tot pe masurile si schitele mele o fac la nenea la care am facut si celelalte mobile...

Pai la noi ora normala de culcare e 21 (Maria adoarme imediat si Ioana adoarme intre 21.30 si 22.00 in zilele in care n-am ghinion ).
Avem program de armata 19.00 masa, 20.00 baia, 21.00 stingerea .
Dar din cauza ca sunt obosite si casca de la 7 seara de cateva zile le culcam mai devreme. Dar degeaba, ca n-au recuperat un minut (mie tot mi se pare devreme la 5.45 sa se trezeasca cu toate ca s-a culcat ea la 20.30 )
Maria la pranz nu mai doarme de vreo 2 ani. Ioana nu a fost mare fan somn in timpul zilei nicicand, azi a dormit la pranz 20 de minute.
viezure!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Multumim!
Ioana merci si pt urarile de sanatate..
Io-s de garda si ma dau pe net..vreau sa mergem la balet (inclusiv cu Luca). We trecut am fost la bowling (va scrisesem in mesajul evaporat)..apoi la un bar pana pe la 3 noaptea, duminica la teatru,ambele dati fara Luca ...asa ca vrem sa-l mai scoatem si pe el!

edit Monicule daca vrei sa-ti spun ce analize sa faci..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Buna!

Sanatate multa la bolnavii mici si mari!

Olivia, garda usoara!

Ioana, ma intrebai despre broasca, as vrea sa o evacuez dar inca nu ma lasa Matei, nu mananca nimic, cred ca nu ma simt in stare sa mai ingrijesc si animale de astea. De ajuns ca fac supa la caine...

Eu sunt singura cu Matei acasa si bate vantul asa de tare, ca mi-e frica sa nu-mi sparga geamurile sau sa zboare acoperisul...brrr... nu am trait senzatia asta... A reusit sa deschida poarta pentru masina, m-am chinuit 15 minute singura sa o inchid (se deschisese spre strada), am renuntat pentru ca nu reuseam si am carat pietre sa le pun in strada pana vine Petro, sa nu le rupa vantul...

Despre somnul lui Matei, mie mi se pare ca doarme din ce in ce mai putin, se culca pe la 21.30-22 si la 6 e fresh, eu sunt foate matinala si la ora aia deja fac cafeaua, asa ca ma trezesc si cu el in bucatarie. La gradi doarme la pranz, azi a spus pas, dar dimineata a dormit pana la 8 (eveniment).

M-ati starnit cu discutia despre gradinarit, am inceput sa ma uit si eu dupa seminte, vreau sa fac rasaduri, problema e ca in toamna nu am mai reusit sa sapam gradina, e putin probabil ca in argila asta sa creasca ceva, trebuie sa punem pamant negru. Asteptam sa vina cineva sa ne ajute cu o motosapa si apoi sa trec si eu la culturi...

Vorbeati despre activitati extra, noi nu ne putem gandi decat la optionalele de la gradi, seara nu mai reusim sa facem nimic, pana ajungem acasa, le dau sa manance, strangem masa, mai faci cate ceva, se face 8.

V-am pupat, un week-end frumos!



Mergi la inceput