Copilasi de Iulie-August 2004 * 66

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza...si la noi se intoarce iarna bate un vant tare rece....multumesc pentru urarile de sanatatese pare ca au efect...a mai facut si azi noapte un puseu frumusel de febra io sper ca este ultimul....daca ieri noapte numara la ora 4 azi noapte imi spunea "mama ajuta-ma sa ma intorc cu fatza la tine"...eu o intreb da' ce ai patit..."ma doare-n gat si nu ma pot misca"
Io nu ma bag la gradinarit,se baga insa gorodelul care si-a cumparat seminte de busuioc,oregano si ceapa si vrea sa le planteze in jardiniere ca asa a vazut la Jamie
Daria foarte frumos cadou ti-a facut Giuliksi felicitari ca este asa de curajoasa la dentist....a mea seamana cu tacsu si-i tare fricoasa cand vine vorba de doftori!
Vivia si mie imi place doftorul meu...multumesc de sfaturi..de patru ani am in frigider doua doze de desitin si pana anu trecut aveam tot timpul cu mine un saculet in care aveam termometru, supozitor cu novocalmin si fenobarbital....Uka ce mai face?
Robi ce mai face broscutza?
Liliana ce mai face Adelutza,mai povesteste-ne din activitatile ei...aoleu asa de frig este,cum circulati pe frigul asta?
hai pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

da, da , da inca e frig...dar frig de iti ingheata narile cand respiri.

Monica habar nu am cat mai tine frigul asta...dar noi ne vedem de treaba...scoala, inot (da si la - 20 de grade mergem la inot), sanius, gimnastica si karate. Norocul nostru este ca putem afla foarte exact cand vine un autobuz. Ma uit pe situl companiei, si imi spune cu exactitate in cate minute ajunge un autobuz in statia x. i iesim din casa exact la fix.

Ioana multumim de intrebare. Adela e bine, doar ocupata cu multe activitati. ma simt un pic vinovata...nu ca are atatea activitati, pentru ca ei ii plac toate aceste activitati...dar pentru putinul timp pe care il are acasa. Si bietul copil, cand are un pic de timp liber nu stie ce sa faca cu el... vine si ma intreaba ...mami nu stiu ce sa ma joc, ce sa fac....

Liliana
Poze- martie 2008 ; Poze 1 ; Poze 2 ; Poze 3 ; Poze 4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

azi mi-am schimbat si eu pamantul la restul florilor mele, am cumparat niste vase mai mari pt arbusti, si ingrasamant, nu am mai folosit pana acum, sa vad ce efect are...mi-ar placea o gradinuta de numa`...de legume, nu de flori. Nu sunt mare fan de flori de apartament, imi plac plantele decorative prin frunze, arbustii, pe care-i tund/impletesc in diferite moduri si arata interesant, am si cateva floricele pitice ce infloresc de cateva ori pe an indiferent de anotimp si-mi fac o multime de floricele colorate viu, sunt foaaaarte modeste, au nevoie de asa putina ingrijire, o data au stat intr-o vara la 35 de grade neudate 2 saptamani si nu s-au uscat....

Gabi, nu stiu daca-s bune semintele de la ardeii din supermarket, daca-s din aia de gradina ar mai fi ok, dar soiurile ce se vand prin hipermarket nu cred ca sunt "reproductibili" ca sa zic asa, semintele lor nu sunt fertile...asta stiu de la mama care cultiva gradina la ea acasa de o viata

Liliana, felicitari ca ai asa o fetita activa, bine ca tine pasul, e energica, eu as pica lata sa fac atatea, iar ai mei copii nu-s inca angajati in nimic extra-

Daria, cum stai cu pneumonia? Dar Giuli cu viroza? sper ca snteti ok...Cu dintii, nu stu ce sa zic, eu nu-s nici-nici, am avut pb multe in copilarie, dar apoi m-am reglat, am dintii plombati cam toti, molarii, incisivii nu, si nu-i am cine stie ce drepti, ca i-am avut incalecati, da m-a ajutat o tanti dentista care cum ma prindea cum imi mai scotea o masea si uite asa s-a facut loc, s-au descalecat si dintii mei; deocamdata io n-am dus copiii la dentist, ma uit cat de cat des, uneori la 3 zile, in gurile lor si slava Domnului inca nu vad motive de consult, in afara de sharky Dani cu cele doua randuri de incisivi de jos, Dea are niste dintisori asa de raaaaaaari, are strunga intre toti, si bineinteles inca nu mananca la pranz portie de copil ci de bebelus, pasirat. Cartofii pai cu ketchup, si salata de varza nu necesita insa mixare, nici gratarele de pui/porc, chiftelele, nici sunca cu ceapa verde, Slava Domnului ca innebuneam complet! Doar mazarea, fasolea verde, conopida, dovleceii, ardeii umpluti, cartofii cu sosuri, astea obligatoriu pasirate cu carne/ficat de pui cu tot......sper ca pana ajunge la scoala sa accepte si astea nepasirate totusi, inca ma rog de ea sa mestece la masa si inca ma rog la Dumnezeu sa apuc s-o vad mancand normal fara sa-i zic eu sa mestece si fara sa-i blendui anumite feluri. Oricum mancarea mea o categoriseste in buna si delicioasa. Cand zice ca e buna, inghite cu noduri. In categoria delicios intra deocamdata laptele, biscuitii, iaurtul, cartofii prajiti, gratarele, pizza si budincile.

Elmo, la voi e totul bine, a trecut febra? bine ca n-ai iesit ca Sosetica la par, ca te rugam sa-mi dai reteta pt Dea mea, care vrea sa-si faca suvite roz in par...Sanatate fetitei, sper ca e mai bine azi

cu copiii am avut iar o zi de cacao, Dea iar a plans pe olita, nu stiu de ce ca doar ieri n-a avut scaun, alaltaieri a avut si fara pb, azi a plans iarasi si nu putinooooof, atat m-am stresat de m-a pocnit o durere de cap de aveam la 5 senzatia ca mi se desface in felii la propriu, nu mai puteam tine ochii deschisi sa ma concentrez la partida de sah promisa Danului....apoi m-am apucat sa rod ciocolata ca simteam ca o iau razna, bineinteles m-am simtit bine pe moment dar dupa juma de ora m-a pocnit sentimentul de vinovatie, mi-am autras singura presul de sub picioare cu lipsa de vointa, asa ca pe langa durerea de cap ma simteam si cu musca pe caciula, deci dublu rau. M-am apucat sa croiesc material pt lenjeriile de pat ale copiilor, le-am promis patuturi supraetajate, camera lor, si-au ales deja fiecare unde sta, asa ca la vara asta asteapta sa le dam drept cadou, camera lor cu patuturi, am facut deja proiectul, nu e foarte simmplu dar e de munca, am gasit un model super pe internet dar pretul ne-a cam demoralizat, ni-l expediau contracost de la Bacau, doar la Bacau am gasit firma care construieste acest model, e foaaarte scump sa ni-l trimita de acolo. Costa peste 23 de mil numai patuturile, fara saltele. Puneti pe langa acest pret si transportul si va dati seama ca mi s-au invartit ochii in cap la asa suma. Ne-am hotarat sa gasim loco materialul si sa ni-l confectionam cu ajutorul unui tamplar. Eu ma ocup deja de lenjerii, si-au ales sambata de la textile fiecare ce imprimeuri si culori au dorit, eu fac masuratorile, tai, fac un tiv provizoriu si le duc la o prietena sa mi le traga la masina.

mai am si niste probleme pe ordinea de zi, insa nu va mai incarc cu ele

noapte buna si weekend linistit sa avem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata, azi dau eu cafeluta de acasa, yuhuuu
Polux, ce-mi plac activitatile voastre extra, noi momentan stem pe zero la acest capitol :(
Lia, ma crezi ca nici tu, nici eu si nici nimeni nu vede petele de marmoratie cu ochiul liber, alea de se transforma in carii, iar cand noi le observam sunt deja puncte negre de carie = carii adanci.
Stii chestia aia ascutita cu care se verifica intre cuspide si daca acel instrument agata, e de rau. Asa fu la noi, surpriza neplacuta
Ioana, cum e Maria ?
Kim, cum sunteti, ce mai face Luca, cum e cu gradi ?
Alice ... iot te tooot ajtept
Rox, spor la munci ca tu incepi devreme
Merg la trebi si leneveli

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata!
sper ca toata lumea e ok cu guturaiul/virozele.
sanatate Mariei si Giuliei.
Cristal ce fac fetele?
noi suntem ok, azi Patick cica chiuleste de la gradi. am inghitit-o, m-am gandit la Daria care zicea ca e ultimul an in care mai pot face asta (acceptul meu adica )
Ioana, a propos de busuioc si oregano ca Jamie. sa stii ca am luat de 2-3 seminte si desi le-am ingrijit cu spor, nu am reusit sa obtin plante adulte. in schimb am luat ghivece cu plantute gata dezvoltate (real, kaufland, selgros) si sunt super ok. le poti transplanta daca vrei. am tuns busuiocul de vreo 3 ori de exemplu... acum da frunze a 4-a oara. deci eu pe varianta asta merg.
Lia mama ce pret enorm la patul ala! au is neoset paturi duble... e adevarat ca s-ar putea ca pretul sa fie tot maricel, dar daca e in Timisoara macar poate scutiti transportul.
ma apuc de munci
sa aveti o zi buna de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Suntem capiati! Eu va tot zic ca fetele dorm putinel dar nu insist pentru ca va apuca somnul...
Ei bine, ma trezeste de cateva zile Oana pe la 6, 6 fara ceva dimineata de ma apuca disperarea...Mariuca se duce peste taica-su si azi deja scotea John fum pe urechi, il trezise de la 6.
Problema e ca se duce la buda si pe urma are chef de vorba, se duce peste John de cate zece ori "tati, pot sa ma trezesc!?" "tati, pot sa aprind lumina!?" "tati, e un monstru la mine in camera!" "tati, am uitat unde e baia!"
Oana are alta schema "mami, trezeste-te!!"..o intreb buimaca "faci pipi?" "nunu, leagamana sa ma culci!"
Azi le-a apucat kk la 6 pe Maria si la 6:30 pe Ioana.
Cine a mai dormit dupa aia?!

Aseara am stins lumina la 20.30 (Maria adoarme in 5 minute dar Oana pana nu se face 21 nu pune geana pe geana!) Asta dupa ce Oana nu dormise la pranz de o apucase pe tanti Viorica durerea de inima

Sondaj...cat dorm copilasii vostri?!

Liliana, frumos la voi cu activitatile extra scolare. Noi avem numai pian, suntem mai statici asa.
I-am zis Mariucai weekendul trecut ca mergem la patinaj...aproape a inceput sa planga "nunu, mie mi-e frica, sa nu ma pui sa patinez" "bine mandro, atunci noi patinam si tu stai si te uiti." Era fericita!

Gabi, mersic. Vreau si eu sa le iau seminte la ai mei (nu prea am incredere in ce cumpara ei de pe piata)

Roxi, cand ma gandesc ca de la anu' numai daca e bolnava mai poate sta acasa...ce au crescut!
Multumim de intrebare, fac prostii!
Ieri ne-a anuntat doamna ca vrea sa o duca pe Mariuca la concurs cu o sonatina si o bucata de Bach! Au mama!!

Ioana, sanatate mariucai!
La mine nici florile in ghivece nu rezista!
Aveam unele frumoase frumoase, toata vara au inflorit, acum dupa sarbatorile de iarna tot asa, pline de flori. Insa acum sunt superofilite, nu stiu ce au!
(de aia nu prea m flori prin casa, dar daca le primesc in ghivece incerc sa am cat mai multa grija de ele)
Asa ca nu cred ca-mi iese busuiocul!

Lia, daca sunt rari dintisorii e cel mai bine!
Mariuca asa ii are, Ioana in schimb pe cei din fatza ii are mari si frumosi dar fara locuri goale intre ei...de aia cred ca s-ar putea sa aiba probleme!

Hai ca ma intinsei! O zi excelenta sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cristale sa stii ca imi creste inima cand aud de recitalurile Mariei!!! bravo ei, super super fata!! dupa cum stii si la noi e pattern-ul de trezit la orele alea. tot culcat la 8.30, Eva la 8 de fapt. ptr ca si ea are zile in care nu mai doarme ziua, in concluzie de pe la 6.30 se taraie pe jos cu pernuta. Patrick vine si el peste noi noaptea, in 98% din cazuri . daca vine si sora-sa e tragedie, ca aia nu mai doarme. sta de-a latul intre mine si tac-su, cu capul pe tac-su bineinteles iar mie imi trage suturi. in concluzie ma simt si ma car la Patrick in pat . in curand cred ca ma mut io si consortu si le lasam lor patul mare ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

John e oricum exilat in birou!
Colegul meu drag de apartament!

Ce ma bucur ca nu sunt singura pe lume ...(nu e ca in "sa moara si capra vecinului"!)
Daca doarme de la 20.30 si se trezeste la 6.30 si-a cam facut somnul (azi la trezit la 5.45 sa-l intrebe pe taica-su ce face ea daca o sa viseze urat?!?)

Oana insa adoarme mult mai greu, niciodata nu ii ia mai putin de 15 minute oricat de obosita ar fi si in zilele normale se frichine 30-60 de minute pana adoarme
Fiind mai mica, nevoia de somn e mai mare asa ca si cearcanele ei sunt pe masura. Cand o vad asa incercanata ma ia cu frisoane!!
Dar a fost viezure de mica...

John zice ca mai avem o speranta, astia care se trezesc asa dimineata cand sunt mici atunci cand se duc la scoala de abia se dau jos din pat...hehehe vise taica, vise!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Giulik adoarme cand-cum
Daca e extenuata, la 9 se cara singura si se acopera pana`n dinti si gata, pot fi becuri aprinse, televizor, adoarme in 3 secunde.
Cand nu e obo ... adorm eu si ma trezesc la 12 si inca se uita la tv dar ma asigura ca-l inchide cand e gata... si o si face altfel sar ca arsa
Dimineata la 7 e sus, se mai intampla sa adoarma cate o juma de ora dupa lapte, dar rar.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

buna dimineata

Daria, chiar nu-mi imaginam ca e chiar asa dificil cu cariile astea, merci ca mi-ai deschid perspectiva...deci punctuletul e deja carie adanca...off, sper sa nu fie cazul...

Roxana, nu stiu cum au paturile cei de la neoset, dar sper ca au site sa ma uit. Patuturile de care zic eu sunt tare dragute cu birou lateral, etajera, locuri pt jucarii, scarile de urcare la patutul de sus pe post de sertarase in care putem pune lucrusoare, patul de jos are si lada de lenjerie, deci e putin mai complex, nu doar doua paturi suprapuse, nu stiu daca am voie sa pun poza ce am gasit-o pe net la woodesign....

Cu somnul nu stam nici noi exemplar, ai mei nu mai dorm la amiaza nici unul, de la 2 ani fix, asa ca nu nici nu mai aduc vorba, ii trimit la odihna, adica sa stea intinsi in pat o ora, si atunci isi dau drumul la minimax sa se uite la elmo sau mickey mouse. Seara punerea la pat e la 9, dar adormirea propriu zisa a lui Dan e pe la 10-10.30, a buburuzei pe la 9.30-10, se mai joaca si in pat putin, cu plusurile de pe langa ei, cu lanterna ori mici figurine ce si le iau "sa nu ma plictisesc pana adorm"...Noaptea Dea mai bea lapte cu biberonul, se trezeste si ma trimite sa-i aduc cate o sticla pe la 2-3, alta pe la 6-7, dupa care adoarme imediat sau daca nu, ma roaga s-o mangai pe mana, mi-o pune pe piept si eu o mangai, alteori viseaza urat si vine sa imi caute mana sa ma ia de mana si asa trebuie s-o tin aproape de mine pana adoarme iar si chiar si dupa in caz ca reia visul urat, s-a mai intamplat si asta..In weekenduri ne-am facut obiceiul sa dormim toti in patul mare, atunci nu se prea poate zice ca dorm pt ca mai mult am grija sa nu-si dea picioare si coate peste ochi unul altuia, desi patul e mare, tot se duc unul spre altul. Aud uneori pufaieli enervate fie ale lui Deea cand vine fratesu spre ea si-i pune cate o mana pe parul ei lung si o impiedica sa se mai intoarca, fie a lui Danu, cand vine ea spre el si-i pune o manuta peste fata, cum e obisnuita sa faca cu mine, mie manuta ei imi vine peste piept dar lu Danu ii vine peste ochi :) Dar una peste alta nu vor sa renunte la obiceiul asta, le place sa se trezeasca impreuna, de aia de abia asteapta sa aiba patuturi supraetajate...eeeeee, ce credeti, ca eu dorm vreodata neintoarsa cat si cand si unde am chef ? nici vorba, dar na, nu am ce comenta, asta mi-e jobul, io l-am ales si-l fac cu placere

ma duc sa indes un antinevralgic si-o cafea ca n-am avut o noapte prea odihnitoare si ma doare capul din nou

sa nu uit, trezirea generala vreau sa zic, adica aia in care chiar se dau jos de tot din pat si ies din pijamale, dupa pisurile, laptele, apa, somnul de printre, deci trezitul serios acum la amandoi e la 8 pontosh, nu stiu cum o fi din toamna cand la 8 trebuie sa fie in banca la scoala si cu stiloul in mana, apt sa invete....astea practic cu ziceti sunt ultimele lor luni in care mai pot copilari in voie, la liber, ca dupa aia nu mai e loc de intors, vor fi teme de facut zilnic, activitati, vor trebui sa mearga acolo zilnic-zilnic, programul va fi program, nu va mai prea fi loc de cuvantul "chef" sau dupa bunul plac, despre libertatea deplina ce o pot avea acum. O fi cam gata cu boiereala :(.....gata, ma duc la cafea ca numai gandindu-ma incepe sa ma stranga capul mai rau, cred ca mai mult noi ca parinti avem nevoie de acomodare cu noul statut ce=l vor avea, cel de scoleri


edit: vad ca iar au inceput si aici in oras si in tara sa apara cazuri de porcina, nu se mai termina?
o zi buna sa avem

Mergi la inceput