Despre cum ni se AutoDiversifica bebeii (2)

Despre cum ni se AutoDiversifica bebeii (2) | Autor: ancutzicab

Link direct la acest mesaj

Va invit sa continuam aici discutiile despre (auto)diversificarea bebeilor nostri. Sa povestim despre meniuri, bebelusi mancaciosi sau mofturosi, "finger foods" si altele asemenea.


Capitole 1


Surse de informare
Cum se creste un pepitzel
Happy Mami
Autodiversificarea
www.wholesomebabyfood.com/" target="_blank">Despre alimente
www.babyledweaning.com/" target="_blank">Baby Led Weaning


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Poftiti la masa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Multumim Anca pentru capitolul nou!

Pofta buna tuturor!


Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Salutare dragelor

De la noi...nimic nou. Doar ca lui Sisi ii place din ce in ce mai mult cu lingurita. Cu manuta mananca singurica doar daca fructul/leguma sunt suficient de tari cat sa nu le poata ea storcosi din prima. Cu broccoli sau conopida de exemplu face piure in doi timpi si trei miscari, piure pe care il intinde cu constiinciozitate pe toaaaaata masuta. Daca ii dau morcov sau avocado sau mango de exemplu mananca. Bine....ea a fost oricum fan storcoseala de la bun inceput. Primele 2-3 saptamani nu a bagat absolut nimic in gurita. Doar a storcosit cu manutele si a intins peste tot pe unde putea.

Zilele trecute i-am facut lui Tudor inghetata si i-am dat si ei. S-a lins pe botic. Cum am facut-o: am taiat feliute vreo 3 banane coapte coapte coapte (din acelea cu coaja pistruiata, care incepe sa se innegreasca dar miezul e inca bun), le-am bagat intr-o punguta si le-am dat la congelator. Cand au fost inghetate tun le-am scos si le-am bagat la robot sa le faca faramitze faramitze. Au opus ceva rezistenta, copilul cel mare s-a speriat de zgomot si a fugit in sufragerie, dar pana la urma s-au lasat convinse. Cu o furculita am amestecat rezultatul bine bine de tot, am pus si un strop de smantana (puteti folosi iaurt sau frisca lichida) pana cand a inceput sa devina usor cremos. Am pus rezultatul in suporturi de plastic pentru facut inghetata pe bat si le-am bagat la loc la congelator ca sa se intareasca la loc si sa lipeasca inghetata de bat. Dupa care....pofta buna.
Bineinteles ca, inainte sa apuc sa o pun in recipientele de plastic, o parte a ajuns intr-un castron si a fost mancat pe loc, cu lingurita, de catre cei doi.
Puteti folosi si alte fructe (capsuni, fructe de padure, etc) fie in combinatie cu banana fie separat. Pentru adulti puteti pune si un topping de exemplu (daca serviti inghetata in cupe), cu ceva fructe pe deasupra...mmmmmmm



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Alina, numai retete interesante ai in tolba. Testez cu prima ocazie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Hello,

sunt intr-o perioada aiurea cu sanatatea si dispozitia, de aia scriu asa rar. Dar sa stiti ca va citesc aproape zilnic si ma bucur de bebei mancaciosi
Si iau notite
Mariutu meu inca nu mananca f mult, dar imi place ca a inceput sa mestece si sa inghita mult mai bine
A, si ma fascineaza precizia pe care o are in coordonarea ochi-mana-gura. Mananca puiul meu ca un om mare
Iaurtul ramane in topul preferintelor. In rest, ciuguleste din tot ce-i dau.
in continuare la greu
Trebuie sa ma organizez sa fac meniu saptamanal, ca sa-mi fie mai usor, ca acum sunt cam imprastiata.
O fata de la noi din odisee a gasit o compilatie electronica de 100 blw recepies. Foarte multe (daca nu chiar toate) se regasesc in cartea pe care am comandat-o noi de pe amazon. Daca a cineva interesat sa primeasca documentul pe mail, dati-mi pm cu adresa si trimit cu placere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Buna seara mamici,

Ne-a sosit si noua cartea cu retete BLW si imi place foarte mult cum e scrisa DAR ma nedumereste faptul ca autoarele cam recomanda aproape toate alimentele sa fie introduse dupa 6 luni, cu exceptiile de rigoare: sare, zahar etc. De ex. se recomanda oul, inclusiv albusul, in timp ce in diversificarea clasica se introduce din cate stiu eu spre/dupa un an. Asa ca stau pe ganduri in anumite privinte deocamdata.
Ieri am incercat "oat porridge fingers" si zic eu ca au avut succes. Eu nu stiu ce cereale sunt "porridge oats" ca la noi nu am vazut, am luat fulgi de ovaz si i-am macinat. In reteta scria ca se amesteca 3 lg fulgi cu 3 lg lapte, se lasa sa se inmoaie, se pune compozitia intr-o forma termorezistenta si se da la cuptor 15 minute, apoi se taie "budinca" rezultata in bastonase. Eu am blenduit si o banana si niste stafide si le-am amestecat in compozitie si a iesit o chestie delicioasa.
Azi am fiert niste piept de gaina, morcov si brocoli, cu gandul sa-i dau bucatele sa guste, dar mi s-a parut tare atzos, asa ca i-am dat legume intregi, iar carnea am pasat-o impreuna cu zeama si cateva legume cu gandul de a incerca o noua tentativa cu lingurita. Am avut marea surpiza ca a papat, a vrut lingurita , desi nu mult, dar e un inceput.
In alta ordine de idei, corina, si eu mi-am facut meniu pe saptamana asta dar azi deja m-am abatut de la el

M-am intins cat o zi de post, mai astept idei si de la voi

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Ilinca, in cartea BLW (cea generala, nu cea de retete), autoarea explica faptul ca, in general - exceptie facand cazurile in care exista precedente in materie de alergie in familie, sau vreo alta recomandare expresa a doctorului - cam toate alimentele (evident, cele potrivite pentru bebe) pot fi introduse dupa 6 luni, cand sistemul digestiv si cel imunitar sunt suficient de dezvoltate pentru a face fata, iar riscul de alergii este considerabil redus.
Acum, fiecare face cum crede, nici eu nu i-am introdus multe chestii (inclusiv albusul de ou), dar cu altele voi indrazni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

bebita mea de 6 luni mananca f. bine cu lingurita, de 2 ori pe zi, odata fructe si o data supica cu putina carne data prin blender. Cand vede castronelul parca innebuneste pana incep sa-i dau. Problema e ca bea prea putin lapte, zic eu, max 150 ml. la o masa si nu mai des decat de 4 ori. Cum e cu ai vostrii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Corina ti-am trimis PM

Lauri intra la odiseea care se potriveste pt bebelina ta ... cred ca julie-august si vezi ceilalti cum papa. Eu una n-am nici o idee pt ca la 6 luni eu inca alaptam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Bun gasit si de la noi, daca ne primiti in randul vostru, bineinteles

Sunt o mandra mamica cu o minune de 9 luni, autodiversificata de la 6, varsta pana la care am alaptat-o exclusiv Eu sunt foarte incantata de BLW si o mare sustinatoare a metodei. Ma fascineaza felul cum evolueaza Maia in ale mancatului. Deja a inteles ca mancarea solida tine de foame, iar acum manaca pe bune. De refuzat nu mi-a refuzat nimic pana acum. A fost ceva mai reticenta cand i-am introdus ficatelul si nu s-a omorat cu el, insa nu am insistat. O sa incerc sa-i mai dau peste ceva timp. Cam de trei saptamani am inceput sa mancam impreuna, adica sa gatesc adecvat nevoilor ei, dar si petru ale noastre, fara sare si zahar, bineinteles. Iam facut paste din grau dur cu sos de rosii si bucuioc, ficatei cu ceapa, pilaf cu pui si legume, clatine americane cu mar, burgeri de vita, s.a.

Ii multumesc Corinei pentru invitatia la acest topic, dar si Ioanei pentru deschiderea subiectului. Acum fug sa citesc din urma. Maia tocmai isi ia micul dejun: Mar si cartof dulce la aburi, si poate si niste iaurt, caci e mare fan.

O zi minunata!

Mergi la inceput