Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***304***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Monnvas, haios injuneru` tau... bafta la gradi

Inna, uite asa i-ai dat copilului ASA NU, of, ce le mai placeeee, Stefan saliveaza la carnati si cremw., azi i-am luat pastrama de pui ca s-a saturat de placinte cu branza

Azi la gradinita a fost lider de grup, nu a plans deloc, a fost un sef de dans, ii lua de mana pe toti si le ridica mainile cand le zicea educatoarea.... din pacate ora s-a terminat repede (eu mi-am facut rapid cimparaturile la Car4) iar cand am venit sa-l iau a pus botic ca mai vrea sa stea .
L-am intrebat pe patron cat sa cotizez si mi-a zis ca 7 lei/ora... cam multisor dar daca stau si ma gandesc la Mall e 10 lei si nu e dans, nu e educatie si tre` sa stau si cu el....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Mai, da si eu vreau sa fiu, daca nu prima, macar pe podium, dupa Floric si Pisigri, ca Anaan nu a mai dat raportul de-o vesnicie, iar Inapreda haleste carnati Raman inca pe baricade, desi cantarul meu se incapataneaza sa stea neclintit. Am inceput sa-l banui de nesimtire, ca cel de la ai mei e foarte politicos.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Mai, da si eu vreau sa fiu, daca nu prima, macar pe podium, dupa Floric si Pisigri, ca Anaan nu a mai dat raportul de-o vesnicie, iar Inapreda haleste carnati
Raman inca pe baricade, desi cantarul meu se incapataneaza sa stea neclintit. Am inceput sa-l banui de nesimtire, ca cel de la ai mei e foarte politicos.


Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)




Ana, si eu am fost tentata sa ma urc pe cantar dupa ziua de fructe, caci ma simteam asa de "light" dar am rezistat eroic. Am promis o data pe sapt, asa raman. Dar in schimb nu mai am nevoie de nici un cantar hainele vb de la ele. Mai preciz geaca, care ma tinea pe solduri, era de-a dreptul fixa (si ma gandeam cu groaza ca trebuie sa imi cumpar alta)...ei acum imi intra si 2 dejte pe langa betelie. Deci...chiar nu ma mai intereseaza de kg ci e clar ca ceva este la mijloc. Sapt asta ma pregatesc psihic cand ma voi urca pe cantar, in sensul ca s-ar putea sa nu mai gsaesc 2 kile in minus ci mai putin caci s-ar putea sa se fi obisnuit organismul cu stilul de restriste.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

inapreda - nu sunt eu in masura sa ma pronunt la subiectul mancat dar am o intrebare : de cantarit, l-ai mai cantarit? cum sta? ca daca slabeste nu-i bine deloc si trebuiesc luate "masuri" - la noi asta inseamna facut aproape orice in timpul mesei in scaunul de masa avand ca muzica de fundal o cutiuta muzicala (de le-a invatat si ea pe toate pe-de-rost): studiat carti, reviste povestit tot ce-i acolo, mazgalit paginile, desenat cu creioane colorate, pictat cu acuarele, inventariat si surubarit aparatura electrocasnica, jucat cu tacamuri/baterii/toate plicurile cu zahar vanilat, gelatina, intaritor, esente...
cateodata e nevoie de toate astea pe rand, alteori mananca singura si in 15 minute a terminat tot tot (felul1+felul2)
pentru masa de seara - ca tot am descoperit ca-i place pireul din cartofi cu unt+smantana+lapte, ii fac tot felul de combinatii pe tema asta
acum ne "distram" la masa cu lipitul etichetelor pe revistele colorate (imi pregatisem kilometri de etichete pentru etichetat recipientii cu lapte in congelator - un alt vis frumos spulberat)

nu stiu daca te ajuta cu ceva ce-am povestit eu dar...


Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor si noua luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicky09 spune:

Ziua buna, cucuiete, din nou la munca, din nou pe aici cu nitzel timp de scris, deoarece copiii au alte indeletniciri acum( o partida de yu-gi-oh)asa ca eu nu pot decat sa profit pana la ora de teme...adica peste 30 minute.

Alina.n- ma sperie gandul alaptatului de pe acum cand vad ca tu deja ai probleme..., sper ca esti bine si santatoasa si ca bb Alex creste si te ajuta ca sa va simtiti bine amandoi.

Ilinca- Dumnezeu iti trimite numai tie oare maidanezi de astia educati sa nu manance de la lume straina? Eu as zice sa nu te mai complici data viitoare , ca sigur vei intalni un altul si sa cumperi ceva bun pt Fhifhi, ca sigur nu dai kics si ramai si mai impacata sufleteste.

Monnvas- "putza"? asa zice Chiscutza ce fain, Nicho inca nu e la faza asta de a trage de ea imediat ce o descopera goala, insa ii stie bine locul si o striga cateodata: "cu cu" si completeaza cu "pi pi".I-am cumparat reductor pinguin si de feiecare data cand e nevoie, in afara de datile cand face deja si ne anunta dupa ce a facut pe el, mergem sa il salutam pe domnul pinguin si sa oferim o portie de pipi si de caca de care e foarte mandru cand o face acolo, incat nici nu are rabdare sa termine de facut ca vrea sa sara de pe wc sa vada ce a reusit sa produca.

Floric- vad ca esti o ambitioasa, in ale dietei...sper sa fii la fel de perseverenta si in urmatoarea saptamana daca nu ti se acreste deja.

Mina si ... fluturas...Nicholas (10.04.09)
Eu...in lumea asta ciudata
"In steaua ta sa crezi chiar daca cerul este innorat!"
Vara 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Floric, bravo tie ca rezisti fara sa te cantaresti, eu nici macar nu imi mai propun La mine tocmai asta e problema, ca nici la haine nu prea simt ca as fi slabit cine stie ce, a mai scazut burta ca e mai goala, dar atat. Si nuinteleg ce se intampla, dar diseara merg la un salon pt impachetare, mi-a facut mama cadou un voucher , si ma gandesc sa incep cu drenaj limfatic.Cred ca ma apuc si de Pilates, oricat de putin dornica as fi de sport...Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Mai, tufete, cand citesc ce patiti voi cu mancatul copchiilor ( de fapt, cum mananc ei, nu voi pe ei)...ma ia cu fior. Ma duc acasa sa imi puc copchilu in frunte si ii dau medalie...Daca va spun cat mananca si cum cere daca nu ii dau portia intreaga...

Alaltaeri, i-a dat mama sarmale la pranz. sarmale cu varza, adica dintr-alea mai cat degetul aratator (intelegeti voi)...si a consumat 4 bucati si cu o felie de mamaliga. De a rams mama cracanata. In alta zi, a avut bunul simt sa manance DOAR 3 dar a mancat si putina ciorba inainte.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Gianina

Nu slabeste, ba chiar pune pe el; are 92 de cm si 13 kg.
Ian nu mai sta de multa vreme in scaunul de masa.
Ii pun in boluri diverse kestii si el se serveste cu ce vrea; la micul dejun isi alege, de obicei, rosii chery sau/si ardei; alteori, o bucatica de mozarella; cind sa mincam ceva cu lingurita -in afara de iaurt- nu vrea, nici macar sa guste; fuge si ride si repeta "nu! nu! nu!". Am incercat sa-l las pe el sa manince singur; nu e curios; aseara i-am facut o supa si m-am gindit sa-i las morcovii intregi pentru ca morcovi cruzi maminca si ma bazam ca daca o sa-i vada asa o sa-i ia; si a mincat 3 ; dar din supa nu a vrut sa guste; la prinz i-am facut piure cu lapte smintina si parmezan (am incercat si cu cascaval, mozarella, brinza de vaci, ou -pe rind, nu toate o data) cu carnita cu usturoi la capac. Nu a gustat macar! eu inca sper ca e o "perioada" dar, in acelasi timp, ma starduiesc zilnic sa "inventez" chestii noi (nu neaparat retete ci modalitati de prezentare diferite: boluri colorate, transparente, speciale pentru copii, frigarui colorate, stegulete etc), poate, poate maninca.

Gina lu' Ian

Mi-e dor...

Ian -toamna 2010
Ian - Craciun 2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicky09 spune:

Inapreda- Cate mustrari de constiinta imi fac si eu in privinta gatitului pt Nicholas si sunt reuzata, nici nu iti imaginezi, asa ca imi vine sa mor cand vad ca de la sot vrea sa manance carnaciori sau carne prajita sau cartofi prajiti etc si lasa bunatate de supitza peste la vapori, piure cald ...etc.Ce mai sunt si eu la fel de buna bucatareasa ca si tine.
Daca te ajuta cu ceva...iti pot sugera ceea ce functioneaza bine la Nicho: ii gatesc cat de simplu pot fara prea multe adaosuri.Adica el savureaza broccoli fiert si stropit cu ulei de masline doar si un varf de sare in loc de broccoli la cuptor cu branza, cu besciamella, altele si altele.Sau: pastai subtiri preparate in acelasi mod, sau morcovi taiati rondele fierti la vapori si sin nou trecuti cateva minute prin ulei de masline in tigaie, in felul acesta stiu ca ceva vitamine le baga in stomacelul lui.Eu observ ca si aici copiii sunt adeptii simplitatii si nu felurilor de mancare sofisticate.

Mina si ... fluturas...Nicholas (10.04.09)
Eu...in lumea asta ciudata
"In steaua ta sa crezi chiar daca cerul este innorat!"
Vara 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Acum ca m-am plins ca nu maninca Ian, sa va iexplic cum galeste ma-sa! In ultimele 3 luni, m-am ingrasat aproape 6 kg si procesul continua pentru ca nu ma pot opri din mincat
Incep zilnic Montignac dar seara/noaptea il fac varza.
Ma demoralizez cind ma vad cita m-am facut si-m promit solemn vesniul "de miine..." dar nu ma pot abtine.
Acum nu mi-e foame (am mincat ouale lui Ian cu cirnat si ardei; apoi salata orientala de post si sint satula) dar mi-am bagat o pizza la cuptor si mi-e o pofta de numa'.
Diseara merg la o zi de nastere; duminica la alta; aseara am fost la restaurant cu niste prieteni; am rezistat eroic si, pina la 12 cind s-a inchis n-am mincat nimic, apoi le-am propus sa mergem la pizza; dar si pizeriile se inchid la 12 si, la miezuul noptii, ca o nebuna, l-am pus pe Jambo sa-l sune pe proprietarul unei pizzerii sa intrebe daca mai e bucatarul pe acolo si sa-mi comande o quatro fromaggi Toata am mincat-o!

Sa va mai zic?

Gina lu' Ian

Mi-e dor...

Ian -toamna 2010
Ian - Craciun 2010


Mergi la inceput