Recuperarea dupa infidelitate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Ah, vorbesti cumva despre parasirea domiciliului conjugal, de catre sot ?

nuuu, vorbesc de infidelitate in general. Daca sotul curteaza pe alta (am scris intentionat curteaza, acest cuvant ascunde mai multe posibilitati de-a insela) si dupa aceea se lasa de femeia aia si revine la sotie... asta nu inseamna neaparat sa se mute de acasa, poate avea si in paralel relatie si cu nevasta si cu cealalta... dar in final se decide ca totusi o vrea pe nevasta, asta era ideea.


vezi tu, situatia descrisa de tine are tot atatea rezolvari cate cupluri exista. suntem diferiti.

In fine, ma bucur pt Ilia ca a gasit putina liniste si iubire acolo unde isi dorea mai mult.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Eu cunosc doua cazuri diferite de infidelitate.Primul caz:s-au impacat dar nu a mai fost nimic ca inainte si s-au despartit intr-un final si al 2-lea caz cand au dau uitari infidelitatea si acum sunt impreuna si fericiti.Deci depinde de la om la om,de la caz la caz....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tecky

Eu cunosc doua cazuri diferite de infidelitate.Primul caz:s-au impacat dar nu a mai fost nimic ca inainte si s-au despartit intr-un final si al 2-lea caz cand au dau uitari infidelitatea si acum sunt impreuna si fericiti.Deci depinde de la om la om,de la caz la caz....

Tecky - mamica fericita de ANA-RALUCA (4 iulie 2008)


touche!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am o prietena care era cu un tip din facultate.
Dupa cativa ani, cand terminasera scoala, se angajasera si se mutasera in chirie, el vine acasa si-i zice ca s-a amorezat de una. De alta, vreau sa spun.
Si incepe show-ul: lacrimi, nopti nedormite, framantari si intrebari: de ce asa? cum e posibil? de ce mi se intampla mie? cum s-a ajuns aici...?
El se parfuma si pleca la intalnire, ea ma suna imediat ce iesea el pe usa si plangea ore in sir la telefon.
La un moment dat ii zic: "fato, asa nu se mai poate! Te distrugi singura stand in casa aia, martora la tot. Gata, trebuie sa te muti." O ajut sa-si faca bagajul si sa plece. El se socheaza cand se intoarce acasa si gaseste casa goala. O suna. Ea se tne tare pe pozitie. Dupa o vreme in care tot o cauta sub diverse pretexte, ies la o cina in oras. El o anunta ca s-a despartit de cealalta, ca regreta, ca a fost un imbecil, ca nu stie ce-a fost in mintea lui... si-i propune sa-l ierte si sa se marite cu el. Ea zice da, accepta inelul dar nu fac nunta imediat. Decid sa mai astepte.
El se imbolnaveste. Ea il ajuta.
Apoi o cere din nou de nevasta si fac nunta.
Toate bune. Isi cumpara casa, se muta, se inteleg ok. Apoi descopera ca aveau probleme de fertilitate. Merg pe la medici, tratamente si taman cand decid sa ia o pauza si sa se relaxeze putin, ea ramane insarcinata ca prin minune. Acum asteapta bebele. E poveste cu happy-end, cel putin pana acum. Dar eu, sa fi fost in locul ei, nu l-as fi iertat atunci. Poate n-a gresit ca l-a iertat dar eu n-as fi putut.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

eu zic asa.... daca a ajuns sa te insele insemna ca nu a existat intre voi acel ceva care sa-l opreasca si inseamna ca nu esti suficient pentru el, asa ca mai bine il lasi sa plece. Am fost inselata si nu am iertat si nu am uitat. Omul este ceea ce este prin faptele sale. O relatie poate sa mearga numai daca esti capabil sa traiesti cu defectele partenerului fara ca acestea sa iti innegureze sufletul... iar daca un barbat te insala echivaleaza, in ochii mei, cu lipsa de respect si desconsiderare, ingredientele necesare pentru bunul mers al unei relatii. Acum fiecare are puterea sa de toleranta fata de greselile partenerului si cred ca foarte mult conteaza cainta si dorinta expresa de a repara greseala. Este de iertat o infidelitate in momentul in care este in joc ceva mai mult decat un orgoliu sifonat. Daca prin felul cum reactioneaza la acel moment partenerul care insala distruge mai mult decat increderea si respectul meu de sine, atunci duca-se.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

emilia, de ce aveau prb de infertilitate, din cauza ei sau a lui?







_

Babyblue va pupa pe toti!!
12+
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

apreciez de o mie de ori mai mult un barbat care vine si-mi spune ca e nefericit alaturi de mine si vrea sa ne despratim pentru ca aia si aia si aia decat sa ma isnele si sa raman ca prostu in targ sa ma intreb toata viata ce am facut sa merit asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui noideea

apreciez de o mie de ori mai mult un barbat care vine si-mi spune ca e nefericit alaturi de mine si vrea sa ne despratim pentru ca aia si aia si aia decat sa ma isnele si sa raman ca prostu in targ sa ma intreb toata viata ce am facut sa merit asta.

totul se face doar in maniera radicala?
poate nu vrea sa se desparta de tine.how about that?a avut o iesire hormonala si gata.
discretia e un must in cazuri din astea cand te apuca hormoneala.daca tot nu poti fara macar te gandesti la cel de alaturi sa nu afle si sa il ranesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

allinta, multumesc. n-as zice ca e casnicia perfecta, dar incepe sa fie reusita.
zina... tie nici nu stiu ce sa-ti mai spun, ce-am avut de spus am spus la alte topicuri. imi pare rau ca nu s-a schimbat situatia.
espiritu.. incepe distractia cu tine! da' ai cumva dreptate, una cosa es una cosa.

as vrea sa reiterez insa ideea topicului, ca-mi pare ca divagam. nu ma intereseaza o alta - a cita, oare? - discutie despre infidelitate, nici solutiile pe care "le-as aplica... daca", ci, concret vreau parerea celor care trecut prin aceasta experienta si au depasit-o.. cumva, cum au simtit, cum au putut, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99

allinta, multumesc. n-as zice ca e casnicia perfecta, dar incepe sa fie reusita.
zina... tie nici nu stiu ce sa-ti mai spun, ce-am avut de spus am spus la alte topicuri. imi pare rau ca nu s-a schimbat situatia.
espiritu.. incepe distractia cu tine! da' ai cumva dreptate, una cosa es una cosa.

as vrea sa reiterez insa ideea topicului, ca-mi pare ca divagam. nu ma intereseaza o alta - a cita, oare? - discutie despre infidelitate, nici solutiile pe care "le-as aplica... daca", ci, concret vreau parerea celor care trecut prin aceasta experienta si au depasit-o.. cumva, cum au simtit, cum au putut, etc.


in cazul meu nu a fost depasita situatia fiindca exa a fost chitita ca vrea in continuare cu respectivul.eu eram dispus sa trec peste.nu ca si cand ai sterge cu buretele dar eram dispus sa trec peste.

Mergi la inceput