Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 51 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

SARA te inteleg perfect. incearca sa iti ocupi timpul cu altceva. de ce nu ai fost la medsana ? la synevo s-ar putea sa ti-l dea mai repede. eu am facut sambata dimineata si au zis ca e gata luni, dar mi-au dat sms ca e gata de duminica dimineata.

misa eu am luat pt prima data in viata mea asa ceva (Climen) si cm mi-a venit fix la 28 de zile si, chiar daca eram dupa chiuretaj, a fost "ca in vremurile bune" ca durata si flux.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Danylini, la mine azi ar fi a 3-a sau a 4-a zi, nici eu nu stiu exact ( ultima menstruatie a venit pe 31 Dec dupa-amiaza deci nu stiu daca aia se considera Z1 sau 01 Ianuarie o fi Z1). Dar testele facute au fost clar negative, n-a aparut deloc a doua liniuta. Cel de aseara a fost un test tip banda, o marca de care nu mai auzisem ( Hy... ceva, am uitat numele) iar cel de azi dim. a fost un test marca Sensi Blu, asemanator cu sure check.
Qiao, n-am fost la Medsana, ca mi-a fost teama ca nu gasesc clinica; a tinut sotul mortis sa ma duca el cu masina si cum nu stiam exact drumul, am hotarat sa merg la synevo, ca stia si el unde e. Mi-e urat sa fiu cu el in masina si sa-i dau indicatii, nu ne intelegem si ne enervam amandoi.
Sper si eu sa iasa rezultatul astazi, au spus ca voi primi SMS.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

SARA sper sa primesti rezultatul astazi...macar nu mai stai incordata, indiferent de ce valoare arata.
FLORICICA -nu stiam ca si tu treci prin astfel de "emotii"...nu stiam nici ca vei avea o fetita. Felicitari! Si LA MULTI ANI! pruncului cel mare
DENISA - incepusem sa ma gandesc obsesiv la rolul meu de femeie-mama, uitand de rolurile de fiica, sora, sotie, prietena, colega, om normal...asa ca am bantuit prin tari straine, am recuperat concediile sarite in ultimul an, am asteptat sa mi se calmeze sotul care mai avea putin si pastea gazonul din curte, doar-doar i s-or misca gigeii mai cu spor...lucruri d-astea, marunte. N-am renuntat la ideea de a avea un copil, doar ca nu-mi mai aranjez viata dupa asta. M-a ajutat enorm "adrianaady" pe care o pup dulce si-i tin pumnii azi. Doamne-ajuta, doamna mea draga!
MIKI - peste o saptamana am sa reiau discutiile despre infertilitatea masculina si, sper ca atunci sa am si un tablou complet.
SIMONIA - discutiile mele cu Maretul cititor in vagine au devenit friendly ca si mutatia mea (eu o am hetero si, in paranteza asta am sa va spun ca Albu doar "hetero" o considera ca fiind usoara, daca-i "homo" e clar de clexane. Uscateasca si Albu mi-au dat aspenter, cu precizarea ca in sarcina, in functie de homocisteina, putem adauga si clexane). De ce fac PAI-ul? Dupa laparo trompa stanga e permeabila, iar endometrioza nu pune probleme serioase. Daca reusim o crestere a calitatii spermei sotului, nu ne aruncam in fiv 3, ci monitorizam ovulatia ca in momentul in care se produce pe ovarul stang, sa prestam cu drag si spor. Asteptam "o minune" pe cale naturala. Daca se intampla sa si avem parte de aceasta minune, aspenterul pentru MTHFR A1298C-heterozigota, nu va mai fi de ajuns si pot pierde sarcina - doar daca descopar ceva la PAI. esta un fel de masura de precautie, ca tot am un card de analize... Desigur, putem ajunge si la FIV3, protocol lung, de data asta cu Merional si Puregon pentru un numar mai mare de foliculi, tintind spre un numar mai mare de embrioni grad 1 9asta tine in proportie de 90% de imbunatatirea spermei sotului)

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

Buna fetelor

ma primiti si pe mine sa ma "laud" si eu cu mutatiile mele?
pana acum 2-3 saptamni habar nu aveam ce sunt si ca exista si ca poti sa pierzi sarcina dupa sarcina din cauza lor exact cum am patit si eu cu 2 sarcini..dar bineteles "nu din cauza asta, cauze necunoscute, statistic....." banuiesc ca stiti toate poezia asta spusa de medici.

Acum sunt insarcina 14 sapt cred ca e o minune ca am ajuns pana aici , iau aspenter si acid folic si acum au hotarat sa ma treaca pe Clexane 2 X 0,3/zi o sa stiu mai exact luni cand ma intalnesc din nou cu dr hematolog, prima data au zis 0.2 apoi 0.3 pana luni cine stie ce o sa imi mai zica...

trebuie sa mai fac dozare hemocisteina, D Dimeri , hemograma stiti cumva cat dureaza pana am rezultatul la astea ?

noroc cu 2 din gravidutele de la iulie -august ca m-am tras mai tare de maneca si asa am pus si eu burta pe citi pt ca medici au zis ca nu e mare minune

1.MUTATIA MTFR 677-heterozigot
2.Mutatia MTFR 1298- heterozigot
3.Mutatia fact.XIII Val34Leu- heterozigot(risc trombotic)
4.Mutatia PAI-1:5G/4G- heterozigot (risc trombotic)

ei voi care am vazut ca deja sunteti doxa ce ziceti , "nu e mare lucru" asa-i ?


14+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Citat:
citat din mesajul lui SARA_HS
Qiao, n-am fost la Medsana, ca mi-a fost teama ca nu gasesc clinica; a tinut sotul mortis sa ma duca el cu masina si cum nu stiam exact drumul, am hotarat sa merg la synevo, ca stia si el unde e. Mi-e urat sa fiu cu el in masina si sa-i dau indicatii, nu ne intelegem si ne enervam amandoi.
Sper si eu sa iasa rezultatul astazi, au spus ca voi primi SMS.

Of of, data viitoare sa ma intrebi, iti fac schema. e f usor de ajuns de unde lucrezi tu si sunt si indicatoare. Sper totusi ca synevo sa se miste repede.
si eu am avut aceleasi dubii care ar fi z1. mie multi ani mi-a inceput cm seara tarziu, descopeream cand ma duceam la culcare. acum s-a bramburit de tot.


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

ramyy sa ai un bebic sanatos si la termen.
analizele depind de laborator in cat timp le fac. cel mai bine intrebi inainte. mie la synevo mi-au zis pt homocisteina ca e gata in 4 zile si mi-au dat rez in 2.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Va pup pe toate!
Din fericire, am scapat de antibiotice, a iesit negativ analiza baietelului. Uraaaaa!



30+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Qiao , eu am fost chitita sa merg singurica, cu autobuzul si sa caut Medsana, dar la 8 dim. s-a hotarat domnul el sa mearga cu mine si n-a fost vreo sansa sa-l contrazic. M-a dus direct la Synevo, sa se mandreasca cum stie el drumul. La intoarcere oricum s-a incurcat, ca nu ne-am intors pe acelasi drum stiut de el si a dat roata pe niste stradute de m-au apucat pandaliile. Bineinteles, a conchis ca era vina mea, pt. ca eu i-am spus " fa dreapta" prea tarziu, iar el a luat-o inainte. Numa' nervi imi provoaca. De-aia nu fac copii.

Ramyy, mutatiile tale, luate una cate una, fiind heterozigote, nu-s mare pericol, dar tu ai acolo o combinatie de 4 mutatii de trombofilie, care ai vazut pe pielea ta ce-ti fac daca nu iei un tratament in sarcina. Succes pentru bebel si sarcina usoara! Fii linistita, ai trecut hopul cel mare, de-acum sigur va fi bine, mai ales ca faci si clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Asa, Floricico, numai vesti bune sa ne dai! Sa-ti traiasca baietelul, iar bubulina grasunica sa creasca mare si sanatoasa la tine in burtica!

R. 36+
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Fetelor, cred ca o iau razna; nu cred, sunt sigura.
Am fost la baie, din cauza ca am simtit o scurgere si am observat pe hartie o secretie de culoare roz pal. Spottingul meu inainte de venirea menstruatiei era maro inchis.
Ce sa fie chestia asta roz? Unde mai pui ca ma doare si spatele putin!

Oi fi sperat degeaba ca e bebe?! Si rezultatul ala nu mai vine odata! Ce weekend jalnic voi avea!

Mergi la inceput