Mamici din Grecia (5)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Ha! Ati crezut ca ati scapat de noi? Nooooooo!
Mai, fetele mele dragi, mi-a fost dor de voi! Imi pare asa rau ca n-am mai intrat, dar abia AZI s-a mutat soacra la casa ei dupa luuuungi peripetii! Daca inca suntem cu totii intregi la minte este un miracol. Pe scurt, in urma operatiei la inima recuperarea a fost foaaaaaarte grea (are totusi 78 de ani) si a inceput sa faca o febra misterioasa pe care nu i-o dadea nimeni de cap (nu ca si-ar fi dat vreun doctor interesul). In fine, abia in Volos au dibuit ca avea lichid la inima si s-a rezolvat (sper!). Cat a stat la noi, daca nu mi-ar fi fost mila de ea ca isi revenea asa greu, cred ca o luam la pumni. Da, la pumni! Si nu dati cu rosii pentru asa ganduri nedemne de o crestina. "Aia nu-mi place, pestele e prea uscat,carnea e prea cruda, legumele prea sarate, laptele prea dulce, e prea cald in casa, e prea frig.." si as putea continua. In sfarsit, azi e prima noapte la casa ei si barbatu' a ramas cu ea sa fim siguri ca e in regula.
Am citit din urma, dar cam pe diagonala ca sa apuc sa si scriu ceva. Nicolas al mei inca se scoala de n-spe mii de ori pe noapte dupa tzitzi si pe mine ma lasa puterile, mai ales ca se trezeste dimineata la 6.30-7.00! Deja ma bate un gand necurat sa-l intarc ca poate dorm si eu macar 2 ore legate. Ei, zic si eu, ca nu cred ca ma lasa inima.
In rest, nu se urneste de-a busilea (da, a ramas acelasi puturos), dar se agata de mine sa se ridice in picioare. Nu mai sta locului nici o secunda, totul trebuie cercetat, analizat, bagat degetele in toate gaurile, intrat in televizor, in chiuveta, tras sertare, cautat in pungi, chinuit pisica. Cu mancarea stam binisor acum (are deja 7 dintisori), doar ca totul trebuie consumat din manuta proprie, ca lingurita parca pute.
Eu? Nush ce m-a apucat ca bag la dulciuri in mine, parca-s nebuna! Prajituri, ciocolati orice! Off, trebuie sa ma las de sportul asta ca dau in diabet. Dar, fir-ar sa fie, e o cofetarie unde fac niste dulciuri asa bune.. Si parca orice as face, tot prin fata ei trec.
Revin maine dupa ce citesc mai aprofundat ce-ati mai vorbit. A, si sa nu uit: bun venit, fetele pe care n-am apucat sa le cunosc!
Un mare !

Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)
Pozici de Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Tot eu! Am citit din urma si dau cu scrisul tot in seara asta ca printul nu stiu cat o sa ma lase maine sa butonez (vrea si el sa butoneze!)
Asadar:
Bun venit, Elena, Esthera, Iannoula! Bun re-venit, Aldebaran! De pe insula lu' peshte nu e nimeni?
Moro, iti tin pumnii pentru bebe! O sa vina cand nici nu te astepti. Pentru mine stiu ca a fost un soc (desi mi-l doream si oarecum il asteptam). Am bocit cu testul de sarcina pozitiv in mana. Dar nu de bucurie cum ati fi tentate sa credeti. De panica! Dar sarea camesa de pe mine de plans "ca eu ce ma fac acum?" Parca eram proasta.
Alex, ca de obicei am salivat la meniurile tale si pe cuvant de pionier ca vin la tine in vizita. Ziceai ceva la un moment dat de biscuiti de portocale si.. parca-s gravida: mi-e o pofta de mor!
Ertina, cum e prin Ellada? Sau ai zis si mi-a scapat (la cat sunt de rupta nici nu m-ar mira)
Esthera, pe la voi a nins? Ca am vazut ca Peloponezul era cu nameti la un moment dat. Te-ai bulgarit nitel?
Carmaw, sper esti bine si sanatoasa si ai trecut peste toate problemele ce ti se tineau scai.
Larisa, pana si Ilias asa micut doarme noaptea? Imi vine sa urlu de ciuda! Ma bucur ca sunteti bine!
Ioannoula, sa-ti traiasca pustoaica si bine ca te-ai lamurit cu actele. Era oricum o prostie ce te speriase cunostinta aceea.
Theo, tii regim?! Mergi la aerobic?! O sa-ti trimit diploma prin posta ca esti o adevarata eroina! Bravo x 100 ori! Iar de Stelios ce sa zic? Acelasi copil cuminte si istet, pupa-l-ar matusa pe copanele! Si nu te stresa cu invatatul in brate. Cand incepe sa dea de mers, o sa vrei tu sa-l mai tii in brate si el ba!
Cat despre sfaturi de la "cunoscatori".. aoleo! avem si noi d-astea o gramada! Cel mai recent si mai frecvent la noi este ca-l alint! Pentru ca sunt atat de nebuna incat.. petrec mult timp cu el! Auzi, dom'le, sa iesi la plimbare, sa te joci cu el, sa-i canti... apoi chiar ca o sa iasa un rasfatat..
Si nu in ultimul rand: LA MULTI ANI, Silvia, pui mic!! Sa cresti mare si frumoasa si sa ai parte numai de frumos in viata!
Hai ca m-am lungit ca un elastic. Ma duc la somn (ma rog, mai bine zis sa ma lungesc in pat ca acush da iar desteptarea "Tzitzi lover")


Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)
Pozici de Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

Buna fetelor,
La voi e 12 noaptea, deci pot sa ofer un ceiut de tei relaxant si bun pt mamicile private de somn - eu de 5 ani jumate nu am dormit o noapte cap-coada, cand ma trezeste unul, cand altul - deci va inteleg oful si va sunt alaturi.

Ma bucur ca ati deschis subiectul cu slabitul, si pt ca din nou, tot patitu'-i priceput, am si aici experiente, unele bune, altele mai putin.
Dupa sarcina 2 am tinut un regim low-carb, asemanator celui Montignac, unde n-ai voie nici macar morcovi, ca au zahar, fructe deloc, si apropos, fructoza NU! Ca are glucide. Se recomanda indulcitori, cei mai buni Splenda si Stevia. Regimul l-am inceput in noiembrie 2009 cu 90 kg, iar in aprilie-mai 2010 aveam 64. Deci, da! Functioneaza! O spun cu mana pe inima. Cu perseverenta si ambitie, ca nu-i f usor.
Dupa prima sarcina, pentru ca tot asa luasem kila la greu, le-am dat frumusel jos cu regimul in functie de grupa de sange. Dar pt ca eu am grupa 0 a fost tot ceva gen low-carb, fiindca aveam total interzise fainoase, cartofi, de-astea buuuune...Salata cu gatar slab la discretie!
Cand o sa ma invrednicesc sa pun poze cu noi pe contul comun, o sa vedeti ca sunt cand pepenash, cand normala :-)))

Auuu...am citit mai inainte de bougatsa si m-a apucat o poftaaa. Tre' sa merg duminica in Greek town. Da-l incolo de regim, merge o derogare cand si cand! Ca tot vorbeam de ambitie, nu? Hihihi...

Anouk, eu nu dau cu rosii, ca si eu am conflicte cu soacra. Si ne si viziteaza la vara, deja simt stres numai cand ma gandesc. Are si a mea momente bune, dar si-a dat de cateva ori arama pe fatza urat de tot si mi-a aruncat vorbe urate si grele.

Noapte buna fetelor!



Alma & Eleni Maria (26.09.2005) si Spiros Stefan (14.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

salutare fetelor,ce faceti?haideti la o cafelutza

anouk3,bine ai revenit,bine k te-ai scapat de socrela.eu sincer cred ca toate soacrele/socrii au ceva.nici a mea nu se lasa pana nu comenteeaza,pana nu isi da ea cu parerea si sfatoasa din fire,ma ia durerea de cap,ne vedem o data pe an,maxim o luna,si atunci e muult,caci sta la noi,ca nu-i mai place la sat(lucreaza de vreo 3 ani in italia)si uite asa
almy,ce varste au copiilasi tai?a mea de la 1 an si 4 luni a inceput sa doarma noaptea toata dar pana atunci nu am avut o noapte fara 2-3-4-5 treziri,acum ma enerveaza ca noaptea nu cere la wc si trebe sa ne trezim noi sa o ducem k altfel ne inunda patul.
eu asa ca de regim ieri am facut niste clatite cu fineti super faine.mai eu nu stiu,as vrea sa slabesc,dar uneori am vointa alteori,ma las pagubasa,fac seara 25 min biciclta,putin zumba aerobic,coarda si cam atat..fetelor o zi buna,pupici la toata lumea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

Seara buna fetele!!!

Ce zi...furtuna, vant...si explozii solare!!
Multumesc pentru "bun venit" Anouk3.
De nins a nins...dar sus pe munte!...si-mi place...deschid usa si vad muntele plin de zapada! Recunosc ca fiind de putin timp aici nu am dus deloc dorul zapezii!!!...si temperaturilor cu "-"!!! Imi place mai mult aceasta clima mediteraneana! Cat despre soacra, socru...ce sa spun...sunt o norocoasa!!!...au murit cu ceva ani in urma intr-un accident!...asa ca viata mea este frumoasa,linistita si condusa numai de grec si de mine!!!!!
O seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

buna seara fetelor
Anouk, multumesc pt urari! Fetita mea e domnisoara mare, are deja un an
se anunta un weekend ploios pe la noi, trebuie sa ne gasim de lucru pe langa casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Seara buna!

Am intrat scurt sa urez

SILVIA de ALDEBARAN

Sa cresti mare, frumoasa si sanatoasa si sa-ti bucuri parintii asa cum ai facut-o inziua in care te-ai nascut!
Corina, sa-ti traiasca puiuta si sa fim impreuna aici la cat mai multe aniversari al copilasilor nostri!


Va pup fetelor si sper sa pot intra maine sa mai zic o vorba-doua.

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

buna dimineata!
multumesc tare mult pt urari si pt titlul subiectului (Theo)
o sa mai intru mai pe seara, acum ma grabesc sa merg la cumparaturi ca acusi incepe sa ploua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Buna fetelor, nu am mai intrat ca nu am net acasa, avem la magazin si nu am putut sa ies. Nici nu am noutati.Am vrut doar sa va salut. Va pupam pe toate!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

salutare fetelor,ce faceti?aldebaran,la multi ani pt printesa ta,sa va traiasca!!!

fetelor,sper sa se faca calc cat mai repede,k ma enerveaza ploile astea..
anouk3,ce faci?ti-ai revenit dupa plecarea soacrei?
theo,ce faci?cum merge dieta?
moro_k,ioanoulla,si celelalte fete pupici,o zi buna!!!

Mergi la inceput