Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mmammarutza

Te rog sa ma treci si pe mine:

mmammarutza 24+ cu Luca Stefan si Carla Stefania DPN 25.05.2011

Merci!


esti in listuta.

bine ca sunt ok copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Neata fetelor,

baieteii mei sunt super cuminti, de vreo 2 saptamani dorm aproape toata noaptea. Initial se trezeau pe la 4 dimineata, apoi 5, apoi 6 si de vreo 3 nopti se trezesc la 7. sunt o mamica super fericita!!!

eu ii iau in brate oricand sunt ei agitati si nu imi e frica sa nu se alinte. cand nu dorm vorbesc tot timpul cu ei si nu e nimic mai frumos decat zambetul lor! Ii ador!

acum sunt un pic muciosi, dar nu am facut febra sau alte nenorociri!

ne-am luat si noi colacele smechere, dar inca nu le-am folosit :D

va doresc o zi minunata alaturi de puii vostri fie ei in burtica sau langa voi,

elena fericita Radusi Tudor 26.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

neata doamnelor.Dupa cum am mai spus,eu imi adorm fetele leganate pe picioare,si am citit ca multe fete se feresc de metoda asta.Mie imi convine asa,pt ca in brate m-ar rupe spatele.Asa stau si eu intinsa in pat,am mainile libere,pot sa citesc,sa ma uit la tv si chiar sa dorm,ca sa nu mai spun ca imi intaresc si muschii de la picioare.Singurul meu regret e....ca nu am 4 picioare cand sunt singura cu ele.Stiu ca sunt si bebici care adorm singuri in patut,asta e ideal,dar daca ale mele vor leganate ce sa fac,ma adaptez si eu dupa ele,sa-mi fie si mie pe cat posibiul comod.Eu sunt multumita,adorm seara pe la 11-12,se mai trezesc pe la 5-6 pt papa si adorm singure iar pana pe la 9-10.Ce pot sa le mai cer?Am citit ca unele dintre voi se trezeau din ora in ora aproape pana au facut bebicii 1an,asa ca eu sunt super multumita.Recunosc ca uneori imi e dor sa mai dorm in bratele sotului,dar fericirea de a le avea pe fete intrece orice.
Voi cum va adormiti puii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

ANUSKKA si eu am practicat adormitul pe picioare pana pe la 1 an si chiar mai tarziu. De obieci puneam pe Bianca pe o perna pe picioare iar pe Rares in brate, la san. (mai venea si motanul pe burta mele, peste picioarele Biancai).

Am ajuns ieri la amica mea lacare e scoica, se pare ca nu mai e ok. Adica are centurile, husa ar putea fi spalata, dar ii e desprins manerul ala de deasupra.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Laura e ok,oricum multumesc de intentie.Cum i-ai dezvatat de leganat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

elena, bravo, s-o tineti tot asa.

laura, si eu vreau sa stiu cum i-ai dezvatat de leganatul pe picioare - de fapt, pe Bianca - caci si noi cam apelam la metoda asta. si suntem deja mari... eu o sa incerc sa renunt cand vom face trecerea la pat junior, poate o sa le placa atat de mult incat o sa adoarma singurei, cumva, fara sa treaca 2-3 ore pana ii fura somnul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Apoi nu mai stiu exact ... s-a intamplat treptat. Am inceput sa inlocuim leganatul pe perna cu pusul copilului cu bibe in gura in perna, stat langa el, mangaiat, povestit incetisor. Si acum seara tot asa adorm, cu mine langa ei, povestind si tinandu-ne in brate, culcati pe perne.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oria77 spune:

adishor unul din momentele acelea pe care nu le poti uita toata viata la mine a fost cel in care, o mamica in maternitate si-a vazut puiul si l-a strans la piept surazand si spunandu-i "bine-ai venit iubitul meu si-al lumii intregi!" Asta e urarea de "bun venit" cu care iti doresc sa fi sosit si sufletelele tale printre noi!

Blonda are vesti ambigue... Bebelinele sunt uriase (vorba nasei mele "daca vroiai vikingi puteai sa-i faci fara nave macar"...) in sensul ca sunt foarte bine dezvoltate, fiecare mai mare chiar decat in cazul sarcinilor singulare sub toate aspectele si nu am dubii asupra datei fiind vorba de FIV. Dar desi ele sunt minunate, greutatea asupra colului isi spune cuvantul. De la 5.8cm a ajuns la 3cm si ceva asa ca maine dimineata ma internez pentru cerclaj. Sper sa revenim in trioul perfect pana la 38 de saptamani!

21+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna tuturor!

Si noi le-am leganat pe fete pe picioare. Trecerea am facut-o mai intai in patuturi pe nivelul intermediar (paturi pliante) care se legana putin. Patuturile erau puse langa pat in L si stateam intre ele si le puteam legana pe amandoua odata. Apoi la 8 luni dupa ce s-au ridicat in picioare a trebuit sa renuntam la nivelul intemediar si in concluzie si la leganat. A fost putin mai dificil in prima zi dar am stat langa ele, le-am cantat, le-am spus ca nu se mai leagana, le-am aratat si culmea au acceptat destul de usor. Insa si acum trebuie sa stea cineva langa ele. Ne cantam cantecelele, eventual o poveste in weekend la somnul de pranz si apoi nani.

Va pupam,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Salutari la toata lumea.Zilele trecute chiar vorbeam cu sotu ce bine e sa ai gemeni,cum poti sa vezi prin comparatie,ce diferit se dezvolta copii,chiar si gemenii.La noi Aniela e mai precoce,ea si-a descoperit prima manutele si se joaca cu ele,a gangurit si a ras prima,in schimb Daria e mai vanjoasa,si acum tine capusorul mai sus decat sora-sa cand le pun pe burta,si are un control mai bun asupra capului.Nici de gangurit nu ganguresc la fel.Aniela vorbeste tare,tipa,isi da capul pe spate si face auuuuuu parca e un lupusor.Daria le zice incetisor,cate un nnng,sau baraie parca e motocicleta.Tare ne mai distram uitandu-ne la ele.
De vreo 3-4 zile Aniela e maraita,cred ca o mananca gingiile.Se juca cu degetele mele si la un moment dat imi baga un deget in gurita si-l musca,si-si freca gingiile de el da cu simt de raspundere,nu gluma.Si o vad cum se enerveaza cate o data si si-ar baga amandoi pumnisorii in gura.Oare inelele alea de la farmacie pt gingii ajuta?Nu sunt prea mici pt ele?
Mariadan-ce mai puisorii?s-a mai calmat baietelul?

Mergi la inceput