Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzi-tzi spune:

felicitari adishor! sa creasca mari si sanatoase!

multumesc mult pt raspunsurile voastre referitor la cum ii adormiti pe coopii! si totodata imi cre scuze ca am "disparut" asa dar eu mi-am reluat serviciul, cand stau acasa stau numai cu ei si nu reusesc sa va citesc decat seara. si acum la fel, dar trebuia sa raspund...macar acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzi-tzi spune:

o sa trisez putin si o sa scriu mai multe mesaje ca sa scap mai repede de astea care trebuie aprobate de moderator

in legatura cu patuturile, noi am luat din lemn, la inceput unul care ne-a fost de ajuns pana la 5 luni cand au inceput sa se miste in somn si ajungeau unul la celalalt. noi am cautat sa fie patuturi mai mari, adica 70x140mm, ca sa ne ajunga o perioada mai lunga (partile laterale, gratiile, se dau jos si se lasa salteaua si devine pat junior)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzi-tzi spune:

luminita2008, eu am baietei, Eduard si Rares, nascuti pe 7 ianuarie 2010. multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzi-tzi spune:

o mamica spunea ca bebeii plang si se linistesc numai cand ii ia in brate. la 4 luni (parca atat am retinut ca au) poate sa ii doara burtica, sa fie de la dintisori sau pur si simplu simt nevoia sa fie mami langa ei. tatal meu zicea ca pana la 6 luni sa nu ma feresc sa ii tin in brate, nu o sa se invete asa, acum simt cel mai mult dragostea, acum incep ei sa-si dea seama de iubire si alintare. gandeste-te ca pana la 2 luni aprox ei nici nu vad, abia atunci incep sa distinga formele, iar culorile si mai tarziu. pai ei abia au inceput sa te vada, iti recunosc mirosul, vocea, e normal sa vrea sa fie cat mai aproape de tine.
nu te speria ca nu o sa se obisnuiasca in brate. cum incep de-a busilea si apoi sa mearga nu o sa ii mai prinzi si o sa-ti doresti sa mai stea in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Tzi-tzi, bine ai venit, sa-ti traiasca minunile!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzi-tzi

o mamica spunea ca bebeii plang si se linistesc numai cand ii ia in brate. la 4 luni (parca atat am retinut ca au) poate sa ii doara burtica, sa fie de la dintisori sau pur si simplu simt nevoia sa fie mami langa ei. tatal meu zicea ca pana la 6 luni sa nu ma feresc sa ii tin in brate, nu o sa se invete asa, acum simt cel mai mult dragostea, acum incep ei sa-si dea seama de iubire si alintare. gandeste-te ca pana la 2 luni aprox ei nici nu vad, abia atunci incep sa distinga formele, iar culorile si mai tarziu. pai ei abia au inceput sa te vada, iti recunosc mirosul, vocea, e normal sa vrea sa fie cat mai aproape de tine.
nu te speria ca nu o sa se obisnuiasca in brate. cum incep de-a busilea si apoi sa mearga nu o sa ii mai prinzi si o sa-ti doresti sa mai stea in brate.


il felicit pe tatal tau!
iata ca se poate o altfel de gandire si la generatiile 'trecute', eu una am intalnit asta mai rar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

adishor, felicitari, sa-ti traiasca comorile, sa fiti sanatosi cu totii si acomodare usoara, desi vad ca sunteti deja pe drumul cel bun!
v-am trecut si pe voi in lista, alaturi de Tzi-tzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzi-tzi

o mamica spunea ca bebeii plang si se linistesc numai cand ii ia in brate. la 4 luni (parca atat am retinut ca au) poate sa ii doara burtica, sa fie de la dintisori sau pur si simplu simt nevoia sa fie mami langa ei. tatal meu zicea ca pana la 6 luni sa nu ma feresc sa ii tin in brate, nu o sa se invete asa, acum simt cel mai mult dragostea, acum incep ei sa-si dea seama de iubire si alintare. gandeste-te ca pana la 2 luni aprox ei nici nu vad, abia atunci incep sa distinga formele, iar culorile si mai tarziu. pai ei abia au inceput sa te vada, iti recunosc mirosul, vocea, e normal sa vrea sa fie cat mai aproape de tine.
nu te speria ca nu o sa se obisnuiasca in brate. cum incep de-a busilea si apoi sa mearga nu o sa ii mai prinzi si o sa-ti doresti sa mai stea in brate.


Sa-ti traiasca minunile!!!
Copiii (parerea mea) cred ca simt chestia cu tinutul in brate din momentul 0 si profita de ea. Te sfatuiesc insa ca si pana la 6 luni si dupa 6 luni sa ii tiii in brate de cate ori simt ei nevoia sau simti tu nevoia, chiar daca vor fi alintati
O sa vina momentul cand o sa-ti doresti sa-i tii in brate, mai tarziu si vor fi prea mari sau te vor respinge din cine stie ce motive stupide like "acum sunt mare, nu trebuie sa ma tii in brate".
Asa ca sfatul meu este sa-ti urmezi tu instinctul si sa faci ceea ce simti, atunci cand simti, chiar daca vor profita din plin.

Ingeras, mami de Maya
Maya va avea o surioara sau/si un fratior! cand va vrea Dumnezeu...
5 sarcini pierdute 5-8 sapt
1 extrauterina
1 FIV nereusit (6 blasto AA)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Te rog sa ma treci si pe mine:

mmammarutza 24+ cu Luca Stefan si Carla Stefania DPN 25.05.2011

Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Salutare, tuturor!

Nu am mai scris de cateva zile pentru ca am fost f. ocupata si am si tras o sperietura zdravana . De duminica nu l-am mai simtit pe baietel miscand si oricat ii vorbeam, ma mangaiam pe burta sau chiar ma loveam usor,nu primeam niciun semn. Ieri (marti), avand in vedere ca dr. meu e plecat o saptamana in concediu, am fost la maternitate la un alt dr. sa-mi faca ecograf.
Nu doresc nimanui sa treaca prin emotiile pe care le-am trait eu pana mi-a spus ca e totul e ok, doar ca baietelul lui mami si-a mutat un pic locul, mai sus si mai spre stanga, langa stern si mai aproape de surioara lui . Iar datorita faptului ca se afla exact langa stern, nu-l mai simteam eu. In fine, mi-a dat el si alte explicatii, dar eu tot ce vroaim sa aud e ca sunt ok ambii pitici.

Sper sa nu mai trec prin astfel de experiente si totul sa decurga normal pana la sfarsit!

Va ! Sa auzim numai de bine!

Felicitari si crestere mare tuturor nou-nascutilor!

24+ cu

Mergi la inceput