Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (56)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- mary, sa inteleg ca te-a programat la cezariana la 37 saptamani implinite?

35 SA+ viitoare mami de 2 buburuze:

AMR 2 SAPT.?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

- mary, sa inteleg ca te-a programat la cezariana la 37 saptamani implinite?

35 SA+ viitoare mami de 2 buburuze:

AMR 2 SAPT.?

Da, la 37 implinite, dar la control o sa merg pe 14 martie si atunci urmeaza sa-mi spuna exact cand fac cezariana.
Tu cand ai programarea ?
34 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Buna fetelor,

Nu prea am mai apucat sa va scriu, dar va citesc in fiecare zi asa pe fuga.

Felicitari gemenasilor botezati si noi am avut botezul pe 12 februarie, a fost foarte frumos...si bebeii s-au comportat extraordinar.

Noi gangurim, radem cu gura pana la urechi, suntem foarte cumintei atata timp cat ni se acorda atentie, mama, tata, bunicii si strabunicii trebuie sa vorbeasca cu noi non stop, si mai dormim si toata noaptea :).

Suntem niste grasani, Radu 6 kg, Tudor 5,500 Kg.

Ma gandesc cu groaza cand va veni momentul diversificarii si ma tot documentez cum e mai bine sa procedez? Voi cum ati facut? Cum ati inceput?

E super frumos cu gemeni, toate greutatile dispar cand iti zambesc si cand iti zambesc :).

gravidutelor va doresc mult succes in continuare, mamicilor sa aveti multa rabdare...si tuturor o primavara foarte frumoasa alaturi de bebeii vostrii!!!

Elena fericita Radu si Tudor 26.11.2010

poze botez https://picasaweb.google.com/ionita.f.catalin/BotezRaduSiTudor#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

mary - eu ieri am aflat programarea - pe 9 martie. am sa am 37 saptamani si 2 zile.mai merg la un control vinerea asta,dar in pricipiu ramane 9 martie,decat dc nu se hotarasc ei sa vina mai devreme..azi noapte a fost una din noptile bestiale-cu contractii, dureri, ei se zvarcoleau amandoi deodataam inceput sa elimin si din dop, dar am citit ca asta poate dura si saptamani..

- fetelor,am o intrebare,m-am tot uitat pe net la carucioare,noi si second-hand. de-abea azi dupa 2 luni,de holbat,mi-am dat seama ca manerul carucioarelor de gemeni nu e reglabil? adica ei vor merge in fata si nu-i vad? eu vroiam sa-i am in fata ochilor mereu, sa-i vad ce fac si cand merg pe trotuar nu doar cand stau jos..asa e? am citit pe site-uri si nu vad sa scrie ca ar fi reglabil..voi aveti vreuna cu maner reglabil?

36 SA+ viitoare mami de 2 buburuze:

AMR 8 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

viss, eu nu am avut cu maner reglabil dar sa stii ca nu am simtit lipsa, i-am putut supraveghea prin "fereastra" din capotina si m-au interesat alte aspecte mai mult la un carucior, sa se lase spaterele jos de tot , sa se poate umbla la spatare fara sa deranjez copiii cand dorm, sa stea ei comod in carucior, adica sa aiba suspensii bune ca sa nu simta toate denivelarile. Pot sa zic ca am un carucior care implineste toate aceste conditii si tare bine le-a fost copiilor in el. Acum caut unul sport pentru ca s-au marit si nu vor mai sta asa mult in carucior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

viss, felicitari ca ai ajuns cu sarcina gemelara asa departe si nastere usoara iti doresc!

am admirat si eu pozici frumoase cu micutele crestine ale Sugubinei, sa va traiasca printesele!
Si porumbitele lui Adisor, sa le mananci din priviri, sa va traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

elena, felicitari pentru grasunei! eu am inceput diversificarea la 6 luni cu piure de legume, cate o leguma introdusa pe rand, dupa 2 saptamani am mai introdus o masa de solide, fructe piure de asta data, tot asa cate un fruct pe rand, si dupa ce ma convingeam ca le tolereaza am facut combinatii. dupa alte 2 sapt parca am introdus galbenusul de ou si apoi branzica calcica, si apoi nu mai retin exact dupa cat timp carnita de pui in piureul de legume.
se zice ca daca nu incepi cu fructele iti accepta mai usor legumele. succes la diversificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Elena ce frumosi suuunt! Ce-au mai crescut.Si mami ce aranjata era. Sa va traiasca noii crestinuti!

Lumanarile au fost f frumuase, asa cu trandafirii aia albi.

viss succes sa te tie pana la 9 martie!

ariadna33 multumim te pupam! Cu ce legume ai inceput mai exact? Morcov fiert, albitura?

Avem si noi cateva poze noi

Fetele cu bebei de 2-3 ani voi v-ati confruntat cu problema suptului de deget? S-au dezvatat pan la urma? Ale mele si-l sug cu maare pofta si abnegatie; asa se linistesc vad. Ilinca cel putin inainte de culcare, in patucin si-l suge si adoarme imediat dupa. Am tot incercat sa le pun suzi, o scuipa si apoi le-am pus si manusite - si se enerveaza si latra.. La voi cum a fost?

Pupici


sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

sugubina, ce-mi place cand zici ca latra, mi le si inchipui in cor
Pai am inceput cu dovleac, apoi cartof dulce - se gaseste in supermarketuri, eu iau de la kaufland, e un fel de morcovo-cartof, adica are forma de cartof dar la culoare e portocaliu ca un morcov, am inteles ca nu fermenteaza ca si cartoful obisnuit (eu le fierb legumele la abur, dar merg si in oala cu apa), apoi dovlecel, apoi morcov, apoi albitura si apoi am inceput sa le combin intre ele, am mai introdus conopida, broccoli mai tarziu.
Noi nu am avut problema cu degetul, e adevarat ca ei sunt foarte "prieteni" cu suzeta, dar ai mei cand le-au dat dintisorii stateau cu tot pumnul in gura , nu mai zic de bale...
Ce au crescut puficele! seamana cu mami din ce in ce mai tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

sugubina - sunt mortale fetele tale. m-as uita la poze de gemenasi,pana m-as plictisi..de fapt,nu cred ca m-as plictisi niciodata. cel mai mult sunt dragalase cand stau ele lipite una de alta.si mi-a mai atras atentia costumasul cu ratuste galbene..delicios.
- azi noapte am avut o noapte excelenta.fara dureri,contractii,nici n-am simtit copiii,am mers si ami rar la pipi,iar intre, am dormit.azi parca sunt alt ommi-a crescut increderea ca mai rezist o saptamana. ce face patul din om
- dc a avut totusi vreuna dintre voi carucior cu maner reglabil, astept pareri..eu asa mi-am imaginat carutul,sa merg sa ma uit la ei,dar dc nu exista nene,iau si eu ce exista,na.

36 SA+ viitoare mami de 2 buburuze:

AMR 7 zile

Mergi la inceput