Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (56)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Buna ziua ,buna ziua!
Monas,despre ce ace vorbesti tu acolo?Cum se deruleaza procedura,si de ce e necesara?Eu nu am auzit de asa ceva,poti sa-mi povestesti mai multe?
Camelia,ai vazut site-ul pus de manumanu?Pot sa caut si eu altele,daca vrei.Teutonia este o firma foarte apreciata la suedezi,care sint obsedati de siguranta bebelusilor,fac un milion de teste,statistici,etc.Pe de alta parte,e adevarat ca acest carucior e adaptat si la conditiile de aici,nu l-as recomanda sub nici o forma in Bucuresti sau alt oras mare(dupa cum v-am spus,este ca un tanc de razboi)
adishor,eu am avut experienta asta cu plins fara motiv (domnisoara mea Amelie) care ne-a cam mincat ficatii primele luni,urlete nonstop (colici probabil).A inceput sa se potoleasca cam la 4 luni,dar fiecare copil e unic in felul lui,poate una din fetite o sa se linisteasca mai repede,cine stie:)Rabdare,rabdare,si pumni trasi in pereti ,cind te lasa nervii:)),ca tot discutam despre asta mai devreme,in alt capitol.

Mami de Amelie si 24+ cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna fete dragi,
Rayuela: sigur ca povestesc :) ; dr mea spune ca se intampla frecvent ca la gemeni nasterea sa se porduca inainte de termen, chiar prematur. Pentru ca plamanii sunt cam ultimii care se maturizeaza la bebici, in caz ca nasterea este prematura, ca sa poata respira fara ajutor , e bine sa li se induca maturizarea prin aceste injectii pe care le face mamica ( eu am dexametazona 8mg- 2 fiole pe saptamana , amandoua deodata intr-o singura injectie- 3 saptamani la rand). Mie mi-a spus ca riscul de nastere prematura este dat de faptul ca sunt doi si ca sunt asezati pelvian. Cam asta. Sper sa-ti foloseasca, desi poate la voi acolo nu sunt agreate metodele de aici, nu stiu.


31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

si am uitat sa spun de ace. injectiile se fac intramuscular si acele cu care fac aceste injectii mie mi se par mari (eram obisnuita cu niste injectii subcutanate care erau cu ace f mici si subtiri)

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

L-am gasit pe Amazon, in Germania, e 570 euro, m-am indragostit de el iremediabil, dar daca spui ca e asa de mare! Noi suntem mai inapoiati ca civilizatie, ma gandesc ca nu incape pe nici o usa normala.

Manumanu, nu prea vrem gen trenulet, dar asta e fain tare, spune-mi te rog, se poate folosi si la nou nascuti sau doar de la 4-6 luni??


25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Camelia ,am gasit un distribuitor Teutonia in Romania,incearca
www.teutonia.de/ro/magazine-partenere.html" target="_blank">aici.Nu imi dau seama daca intra pe o usa normala,nu am incercat,l-am bagat direct la subsolul casei,pina vin bebelusii,dar daca vrei pot sa-l masor.

Mami de Amelie si 24+ cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

CAmelia, noi l-am folosit de la nastere, pentru ca scaunelele se lasa pana la orizontala. Am pus cate o paturica de bumbac mai grosuta in fiecare si au stat acolo perfect. In plus, aveau si protectie pentru picioare (de fapt un fel de saculet pe care il puneam peste paturica cu care ii acopeream, la inceput le venea pana la gat). Mie mi-a placut in primul rand pentru ca mergeam cu fata la ei, apoi pentru ca, dupa 6-7 luni, ii puneam fata in fata si le placea grozav sa se vada, sa se joace, sa se atinga... i-am mai pus si spate in spate, asa aveau amandoi vizibilitate buna, dar pt ca nu se vedeau, le placea sa se "caute" unul pe altul... a fost super acest carucior.

Citat:
citat din mesajul lui CAMELIA28

L-am gasit pe Amazon, in Germania, e 570 euro, m-am indragostit de el iremediabil, dar daca spui ca e asa de mare! Noi suntem mai inapoiati ca civilizatie, ma gandesc ca nu incape pe nici o usa normala.

Manumanu, nu prea vrem gen trenulet, dar asta e fain tare, spune-mi te rog, se poate folosi si la nou nascuti sau doar de la 4-6 luni??


25+


mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tamm spune:

Ciao, fetele! Am decis in sfarsit si eu sa ma altur voua:) sunt si eu mamica de 2 gemene minunate..Sara si Medeea, de 7 luni. :*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Bine ai venit printre noi Tamm... daca vrei sa apari in listuta sa ne spui data de nastere a fetitelor


Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo1981 spune:

Camelia
iti trimit link-ul caruciorului pe care l-am comandat noi si asteptam sa ni-l livreze http://cgi.ebay.de/Double-Poussette-Leviroo-Divi-Ensemble-complet-/160503201918
cu transport in romania e 635 euro
si are landou scoici, tot ce trebuie
noi am vazut varainta pentru un copil si ne-a placut tare mult
landoul e mare, se poate folosi linistit pana pe la 4-5 luni
si sunt si culori pe alese
noi la alte marci nu am prea gasit culorile pe care le cautam
termen de livrare max 15 zile din momentul in care li se confirma banii de la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tamm spune:

Multumesc!
pai,data de nastere a fetelor : 09 iulie 2010

va salut

Mergi la inceput