Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (56)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Buna dimineata si o saptamana buna tuturor.Si am inceput cu suculetul de fructe,numa ca gama e f restransa in perioada asta.Pe langa mere si morcovnu stiu ce le-as mai putea da.Ca fructele astea aduse din tarile calde....parca nu-mi inspira prea mare incredere.Portocalele sunt pro si contra,da nici astea nu-s grozave,cand desfaci una ramai portocalie pe maini.Sucurile astea la sticlute facute anume pt bebei sunt ok?ati folosit?Am vazut ca sunt si multe piureuri de fructe,gama variata,se pot folosi cu incredere?voi ce ziceti.toate mamicile actuale si viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monas

Am uitat sa intreb fetele care au nascut cu cezariana , cam dupa cat timp s-au refacut, astfel incat sa-si tina bebicii in brate, sa-i spele etc etc? Eu tare mi-as dori sa ma refac repede si sa ma descurc cu ei. Ma uit ca deja se ingramadesc lucrurile in casa si apartam este mic..si nu stiu ce va fi, cum va fi? Sunt ingrijorata si stresata.

30+


eu m-am recuperat f greu, imi pare si acum teribil de rau ca n-am putut naste natural... insa asta nu m-a impiedicat sa am grija de copii, m-am ambitionat sa le fac eu baita, evident ca noaptea tot eu eram pe baricade, nici ajutor n-am avut decat pe sot... am trecut greu peste perioada de acomodare de dupa ceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975

Ladies, bine v-am regasit! Gravidutze si mamicutze de gemeni

va trimit linkul cu primele poze ale porumbitzelor mele:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1553170991754&set=a.1553168351688.2074791.1309539113#!/album.php?fbid=1553168351688&id=1309539113&aid=2074791

Ioana si Mara au 2 saptamani de viata, au luat in greutate, ne imprietenim pe zi ce trece, este minunat!

Nu stiu daca este greu sau usor - nu am termen de comparatie - dar cu siguranta este ffff frumos sa cresti gemeni.

Am inceput deja sa ma schimb, am devenit mai puternica, mai sigura, imi dezvolt abilitati noi, intr-un cuvant: fetitzele ma transforma. am descoperit ca si eu am mare nevoie de ele, nu numai ele de mine...



sa-ti traiasca, sa fie sanatoase, sunt frumusele foc!!!
iar tu vorbesti f frumos despre viata de mamica, te felicit, cu atat mai mult cu cat stiu cat e de greu la inceput!

ti-am dat Add pe FB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Isa78

Buna fetelor
Nu am scris de mult, pt ca nu am avut utimp, dar va citesc din cand in cand.
Noi suntem bine, crestem, avem 10 luni. Acum suntem un pic raciti, dar vad ca asa e moda.
Va pup pe toate si va doresc numai bine.
Pa
Fericita mamica de tripleti-Alexandru, Dragos si Mara


sanatate multa!
si eu as vrea sa stiu mai multe despre cum e viata alaturi de trei puiuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:


vaaaai,acum am vazut si eu bebelinele lui adishor...sint delicioase!!
Multumesc pentru sfaturi,Anuskka,sugubina,Monas!
Pentru productia lactatiei,din cite stiu eu,cel mai bun producator este..bebelusul!Cu cit suge mai mult,cu atit creste lactatia!Eu am alaptat-o pe Amelie pina la 10 luni,la cerere,conform acestui principiu!
Monas,de la ce iti vine sa vomiti?Ai arsuri cumva?Sint ingrozitoare,eu am avut si la prima sarcina,si am si acum...se pare ca bebelusii au mult par in cap:))Asa se zice,culmea,chiar si in folclorul suedez,chestie care la mine a fost valabila,amelie a avut cred ca par de vreo 5 cm :))
luminita,cred si eu ca recuperarea dupa cezariana e mai grea,doar este o interventie chirurgicala!Eu nu stiu inca daca o sa nasc normal sau cezariana,dar sincera sa fiu mi-e mai frica de cezariana decit de nasterea naturala,pentru ca cea naturala am experimentat-o si stiu ca nu se moare,hahha:)Dimpotriva,eram vioaie dupa,am facut dus,am alaptat-o imediat,a fost foarte ok.Si mi-am recapatat si silueta in timp record,ddar asta se pare ca e datorat alaptatului,nu felului in care nasti.Asa ca alaptati fetelor,ca asa se duc pe apa simbetei kilogramele nedorite:)
P.S.-am luat si noi in fine caruciorul..este un tanc frate!Noroc ca aici te poti deplasa orunde cu carucior,autobuzele au o rampa care se lasa automat ca sa poti urca ,si in general toate magazinele au lifturi.Oricum...e mare nene,chiar am ris cind l-am luat..e tanc in toata regula,dar merge perfect la plimbari prin padure!

Mami de Amelie si 23+ cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rayuela

luminita,cred si eu ca recuperarea dupa cezariana e mai grea,doar este o interventie chirurgicala!Eu nu stiu inca daca o sa nasc normal sau cezariana,dar sincera sa fiu mi-e mai frica de cezariana decit de nasterea naturala,pentru ca cea naturala am experimentat-o si stiu ca nu se moare,hahha:)Dimpotriva,eram vioaie dupa,am facut dus,am alaptat-o imediat,a fost foarte ok.Si mi-am recapatat si silueta in timp record,ddar asta se pare ca e datorat alaptatului,nu felului in care nasti.Asa ca alaptati fetelor,ca asa se duc pe apa simbetei kilogramele nedorite:)

Mami de Amelie si 23+ cu gemeni


bravo, bravo, cel mai bun sfat!!

ptr stimularea lactatiei, eu zic asa, in ordinea importantei:
1. bebeii.
2. odihna si alimentatia adecvata. cam greu la inceput...
3. ceai de fenicul, chimen, anason si in general muulte lichide. n-as recomanda f mult lapte de vaca, trece totul in lapte si poate provoca neplaceri la bebe.
4. pastile sau ceaiuri gen: galafor, galactogil, nutrinatal. pe astea nu prea le recomand insa, ele isi fac treaba,d ar daca ai intrerupt, productia scade drastic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna fetelor,
Rayuela: da, de la arsuri mi-a venit si am si vomat. Apoi m-am mai linistit. Vai..cand vorbesti de mers in padure...visez si eu. Noi aiic mergem in "jungla" urbana .
Acum am venit de la control. Tb sa fac injectiile de maturare pt plamanii bebicilor (incep din seara asta..si-s niste ace maaarii ), tb sa stau mai mult la pat, si pana la urmatorul control de peste 3 saptamani mai am de facut niste analize. Incep sa simt ca se cam apropie...mi-a spus ca in principiu cezariana va fi cam pe 28 martie, dar macar sa ajungem pana acolo.
Cam atat despre noi.
Va pupacesc

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

ladies, bine v-am gasit!
suntem bine, porumbitzele au luat in greutate serios, suntem pe drumul cel bun.
pt lactatie si eu beau ceai de anason+ chimen, beau apa multa si le pun pe domnisoare la san... si zic ca a mers, parca e mai bine pe zi ce trece.

am o intrebare pt mamici experimentate
ce faci cu gemenii/gemenele cand plang/tipa simultan desi sunt schimbate/uscate, au mancat, nu le-a suparat nimeni , mama e langa ele, nu au colici?!?!
azi au forfotit 2 ore, eram singura, sotul plecat, iar mama mea indisponibila. le-am tot luat in brate sa le calmez, cu randul si .. nimic!

asa cum au inceput, tot asa brusc au incetat sa planga si acum dorm, in sfarsit, am putut accesa internetul

totul e ok, fac fata situatiei, ma ajuta si mama, dar nu reusesc sa dorm. noaptea le hranesc succesiv, si se face dimineata. dorm cam 2-3 ore in total, in mai multe reprize. pe la ce varsta isi regleaza somnul? sa doarma si ele macar 4-5 ore?

azi am facut o sedinta de osteopatie, minunat, m-a luat durerea. aveam dureri de spate de la sarcina, dormeam in capul oaselor. dupa terapia de azi, gata! nu mai am nimic! e miraculoasa osteopatia. daca va intereseaza, am numarul terapeutului.

cu drag, Adishor si porumbitzele ei Ioana si Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Rayuela, imi place mult carutul tau.

Ai putea sa-mi spui ce model e? Sau un site cu prezentare? Vreau sa-l caut in Germania.

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

CAMELIA, uite-aici:http://www.babyparadies-shop.de/store/product_info.php?info=p9414_Teutonia-Team-Cosmo-4200.html&XTCsid=359eb6d863d3fd370089c64327507287
dar poti sa il compari cu acesta: http://www.bimbomarket.it/ro/en/passeggino-gemellare-duette-sw-java-P16832.htm
e (ceva) mai ieftin, dar, zic eu, muuult mai bun (l-am avut noi, a fost excelent!!), ca manevrabilitate, versatilitate, confort... si parca e si ceva mai usor.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput