Strumfi si prichindei iulie-august 2011 (15)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Buna....intru mai greu ca am tot fost plecata...as vrea sa fiu si eu trecuta cu DP= 18 oct, DPN=27.iulie.2011 ...
In ceea ce priveste vergeturile am intrebat toate mamicile pe care le cunosc si se pare ca uleiul de masline ramane de baza...eu imi prepar un amestec de ulei de masline, ulei de migdale, vitamina A si E...si ma ung in fiecare seara de la sani pana la glezne :) eu am luat 3kg in primele 3 sap cand am aflat dar pt ca m-am lasat de fumat si evident ca asta a fost schimbarea metabolismului...
Constipatia a aparut si la mine cu toate ca nu aveam probleme inainte dar o rez cu paine de secara, fructe si cand se agraveaza cu cafea.
Eu inca am probleme cu vomitatul si stare de rau dar sper sa nu mai dureze mult...
Nu ia nimeni vitamine? Eu iau elevit pt ca vomit destul de mult si am nevoie de surplus si asa macar stiu ca imi iau un minim necesar din toate vitaminele necesare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

vitamine inca nu iau, am intrebat si eu si a zis doctorita ca mai incolo.
in rest, iau acid folic, no-spa pentru dureri de burta si calciu ca sunt terminata fara el. atat


13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

A si o rodie

Mi-a adus sotul o revista in care e un articol despre efectele nocive ale ecografiilor, scris de niste fiyicieni cu radiologi cu studii de la mai multe universitati din lume. Te ia durerea de cap nu mai calci pe la eco never. Si eu fac des din cauza trombofiliei, ca trebuie sa vedem mereu cum sa hraneste bebe si daca e nevoie s modificam doya de clexane.
Dar eu nu cred tot ce scrie acolo.


16+


daca iti spun ce am patit ieri cu trombofilia nu o sa iti vina sa crezi.

dupa ce am aflat ca sunt insarcina adica la 5 sapt doctorul mi-a dat aspenter si ma trimis la genetician, dupa 2 saptamni mi-au venit analizele bineteles risc trombotic geneticianul ma trimis la ginecolog sa hotarasca el daca ma lasa pe pastile sau trec pe injectabil, ginecologul ma trimsi la hematologie unde in sfarsit am reusit sa ajung aseata unde dau peste o d-na dr care imi spune ca habar nu are ce sa imi zica ca ea asa analize ca alea mele nu a mai vazut ca a vazut alte combinati dar alea nu si ca efectiv nu stie ce sa imi zica sa fac si ca o sa vb azi cu colegi ei si cu conferentiarul de la clinica si ma suna, bineteles ca nu ma sunat inca.....

nici nu stiu ce sa fac sa mai caut alt medic la hematologie, am ramas aseara cu gura cascata cand am auzit ce imi zice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=160747

Intra aici si citeste. Neaparat sa ajungi la Bucuresti la spitalul fundeni, la dna dr Uscatescu. Acum e plecata la congres si vine pe 15 februarie. Vezi pe forum cine mai e din cluj si cine le urmareste pe ele.
NU E DE JOACA CU TROMBOFILIA PE SARCINA. Daca ai mai multe mutatii mai tare trebuie sa incepi clexanele.
Eu sunt stan patitul, nu vreau sa te sperii, ci sa te pun in carda sa iei masurile necesare.
Eu am avut noroc de un ginecolog care trateaza gravide cu trombofilie si el mi-a descoperit-o.


16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Eu am probleme cu proteina S, trombofilie dobandita, nu genetica si tot fac urmatorul tratament: clexane 0,2 alternativ cu 0,4, MgB6, CETEBE cu Zn, Acid folic, Omega 3, femibion 2( sunt deja in trim 2).
Dupa sarcina pierduta am luat omega 3, vit C, vitE, aspenter, acid folic, pana in momentul in care am ramas iar gravida si apoi am trecut pe clexane.
Pot sa iti dau pe PM mailul dnei uscatescu si ii scrii, ii spui exact rezultatul analizelor si ce mai ai de zis. O sa iti raspunda. Poate iti si recomanda un ginecolog in cluj. Am vazut ca a mai dat telefoane ca sa recomande paciente care nu aveau pe nimeni.
Curaj o sa fie bine.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

cat de grava e trombofilia asta? si mai ales, cum se manifesta?
rammy, mamutz, curaj, o sa fie bine!

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ireth

eu am probleme in general la capitolul "eu ce mananc azi?"

avand in vedere ca nu pot sa pap mancare gatita, dimineata la pranz si seara pap o felie, doua, trei, patru de paine prajita cu unt, branza, pap eugenii, crochete, napolitane si alte prostii de genul asta.

stiu, nu e normal, dar altceva nu pot sa mananc!

13+


Ai incercat cartofi copti cu telemea rasa deasupra si cu iaurt/sana?La mine a functionat de fiecare data cand nu stiam ce sa mai mananc... Bine, in ciuda obisnuintelor mele culinare dinainte de sarcina, acum as manca oricand si oricum cartofi- mai ales copti

Cristina G.
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Am incercat cartofi copti cu lamaie stii cum e mitul la gravide, ca daca esti gravida mananci muraturi sau tot felul de chestii acre.
E, eu asta fac acum, pap gogosari
Iaurtul facea parte din mancarea mea de baza inainte de sarcina, acu nu prea il sufar, in nicio varianta. I miss my yogurt

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Si eu m-am ingrasat - 2 kg...dar asta pt. ca nu am varsat deloc, doar ceva nazuri la mirosuri puternice gen mancare prajita, deodorante, fum etc. si o oboseala crunta - mereu. Noaptea nu ma prea odihnesc - nu pot sta decat pe partea stanga si amortesc, iar cand ma intorc pe drepata, ma iau durerile...nici pe spate nu pot sta.
Apoi mai merg de 3-4 ori la toilet... mai sforaie si sotul .....si s-a dus odihna!

Dar am si o veste buna: am fost azi la morfofetala si ne-am putut vedea odorul in toate amanuntele lui si.... e baietel! Sunt cea mai fericita mamica din lum!. Nu-mi mai puteam orpi lacrimile cand l-am vazut!

Cristina G.
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ireth

cat de grava e trombofilia asta? si mai ales, cum se manifesta?
rammy, mamutz, curaj, o sa fie bine!

13+


Se coaguleaza sangele prea repede si se pot forma cheaguri sau se ingroasa arterele uterine si bebe nu se mai hraneste, nu mai are oxigen. In functie de ce ai duce la pierderea sarcinii la inceput sau in luni avansate. Cu tratament potrivit nu se intampla nimic, pentru ca se mentine sangele fluid. Clexanele nu trec prin placenta.
Am observat ca cele mai multe au o forma de trombofilie care duce la deficitul de vit b si cresterea homocisteinei, efectul e acelasi.
Medicul meu da analizele de trombofilie in pachetul de analize obligatoriu in sarcina. Teoretic toate persoanele care au luat anticonceptionale au risc de trombofilie si ar trebuie sa faca analizele (proteina S, proteina C, antitrombina III, anticoagulant lupic, fibrinogen, inr, attp, timp quic, timp de sangerare, timp de coagulare + profilul genetic de trombofilie).

Sper ca am fost destul de explicita, ca sunt cam incoerenta de la un timp (a se vedea greselile din mesaje)

16+

Mergi la inceput