Ian-Feb2011- Hai Lo !Bv Babyleeks !Bv Ariana (183)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Am terminat si noi baita ! am intrat sa ii fac galerie arianei !


Hai Ariana!!!




doloress multumim pt sfaturi si articol, mie chiar mi-au fost de folos,mai ales ca ne-am confruntat cu colicii astazi, am reactionat total diferit dupa ce am citit articolul.multumesc
simo sa treaca oltenashului toate bubilii


Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Ocsanica..e foarte bine ca papa, si papa destul de bine daca zici ca suge si papa si muls pe urma 60. incearca sa o lasi sa suga cat mai mult, asa se formeaza mameleoanele..si sa nu prinda faza ca e mai usor din biberon..las-o sa ''munceasca'' pentru papa si va fi ok si pentru ea si pt tine. cu laptele nu iti face griji, cu cat papa mai mult cu atat stimuleaza lactatia si ai lapte suficient pentru ea. sa nu iti intre in cap ca nu ai lapte de pe acum. chiar daca la muls tu nu poti scoate mult..ea trage cat are nevoie iar lapticul se face pentru ea.




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia si Eduard Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

n-am mai iesit deloc pana la urma. mi-a sosit si mie patul de bb de la o prietena, i-am pus lenjerie, mai am de instalat caruselul si gata.

ciudat tunde, ca te interneaza pt. un scos de fire. mie la david mi le-a scos in 2 minute am plecat acasa. nu doare deloc. doare cand se face cerclajul deoarece trebuie facut loc sa vada dr. ce face acolo si plus ca trage cu o pensa de col ca sa poata sa prinda firul, dar la scos e simplu si nedureros.

doloress, fff interesant articolul. si eu citisem ca bbii pot plange nemotivat seara deoarece se acumuleaza mult stres, oboseala si super excitatia data de membrii familiei si nu numai care-i solicita prea mult. plus toate informatiile noi de care se simt acaparati: culori, zgomote, mirosuri etc. si atunci urmeaza o repriza de plans sanatos prin care se descarca si se pregatesc de un somn linistit. se recomanda, dupa verificarea celorlalte probleme, gen masa, pampers, colici etc., sa se ia copilul in brate si sa fie mangaiat, sa-i fie soptite cuvinte frumoase la ureche, si sa fie lasat sa planga. am spus cam ce a spus si doloress, insa varianta citita de mine.

shines, nu pot sa te ajut cu nimic. david nu a avut limba alba niciodata, iar de chestia de la outze, mai bine mergi la medic. nu suna bine ce spui tu acolo, cat despre fundulet iritat...cel mai bine 1-2 zile fara pampers, pe aleza, cu fundul la aer. functioneaza garantat.

si eu tre sa ma bag la vopseala de fire albe, ca am o mie. si simt cum ma ia o depresie prenatala, daca exista asa ceva. astazi, dupa ce am facut patul lui bb, am vizualizat si constientizat ce ma asteapta. nopti nedormite, timp putin pt, mine si pt. restul familiei, statul ore in sir la calculator, cafeaua bauta in fiecare dimi in oras etc.
sper sa nu fiu inteleasa gresit, dar sunt o persoana destul de comoda si imi place sa ies zilnic, sa am timp pt. mine.

Violeta, mami fericita de david alexandru (23 martie 2007) si 37+marc ioan
AMR 12 DE ZILE
poftiti la poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Am uitat sa va zic ... mi-a trimis Lo mesaj, a fost la dr astazi, a vrut sa o opreasca pt cezariana, dar pana la urma au stabilit ca operatia sa fie miercuri !!! Mai ai putin si face cunostinta cu bebe !!! maine scoatem multe !
Bafta la dr maine Mayane !
Va pup pe toate, ma duc sa fac un dus si sa bag somn ,poate am noroc si doarme si bebe ca pe vremurile bune

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Shines

Ocsanica..e foarte bine ca papa, si papa destul de bine daca zici ca suge si papa si muls pe urma 60. incearca sa o lasi sa suga cat mai mult, asa se formeaza mameleoanele..si sa nu prinda faza ca e mai usor din biberon..las-o sa ''munceasca'' pentru papa si va fi ok si pentru ea si pt tine. cu laptele nu iti face griji, cu cat papa mai mult cu atat stimuleaza lactatia si ai lapte suficient pentru ea. sa nu iti intre in cap ca nu ai lapte de pe acum. chiar daca la muls tu nu poti scoate mult..ea trage cat are nevoie iar lapticul se face pentru ea.




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia si Eduard Matei


multumesc tare mult ;

39+ Maria-Sofia
AMR... 1 zi
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

sherbi...am sunat deja dr
a zis ca cel mai sigur e de la bephanten..nu trebuia sa atinga si outele acolo..s-a format o crusta din aia ..oricum vine maine dim sa il vada pentru ca am insistat.
pentru fundulet am aplicat deja metoda cu fundu gol (si pipi cu bolta catre mami)..l-am sters cu ceai..arata mai bine.
imi ramane pe cap limba prea alba..zici ca are pulbere de lapte praf direct pe limba. vad maine ce si cum.

e normal sa iti faci timp pentru tine, sa te ingrijesti,sa te relaxezi..si nu va dura mult si vei putea din nou sa faci toate astea.
eu dupa doua saptamani am reusit sa fac un program pentru toata lumea astfel incat fiecare sa beneficieze de timpul lui..de placerile lui.e adevarat ca ies afara numai sambata deocamdata...dar e ok,ma simt foarte bine cu activitatile pe care le fac in casa. am programe intregi de infrumusetare,gimnastica,masaj..etc. dar mentionez ca am si un bebe care imi permite toate astea. si primul copil a fost la fel. daca nu era..ma conformam si lasam pe mai tarziu tot ce fac acum.
nu fi trista..nu iti va lipsii nimic, vei vedea.




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia si Eduard Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

fetelor va las si eu, ca parca acum incepe sa picure apa, poate, poate s-a indura de mine si o sa vina..pe urma o sa incerc si eu sa dorm sa nu ma prinda maine bebe incercanata..pe toate si sa aveti o noapte linistita!



mami de Ariana (30.10.2005) si 39+cu Tudor
mami de ingeras David Andrei (01.09.2008)
"Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ce-mi sta in putere,
Si intelepciunea de a face diferenta intre ele..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

hello!
Am intrat in primul rand sa vad daca a mai aparut vreo buburuza. Deci motate pentru maine:

HAIDE MAMI DE ARIANA, MULT CURAJ!!! TOTUL O SA FIE BINE!!!




Mami de gogosel Razvan Petru si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariana2005

fetelor va las si eu, ca parca acum incepe sa picure apa, poate, poate s-a indura de mine si o sa vina..pe urma o sa incerc si eu sa dorm sa nu ma prinda maine bebe incercanata..pe toate si sa aveti o noapte linistita!



mami de Ariana (30.10.2005) si 39+cu Tudor
mami de ingeras David Andrei (01.09.2008)
"Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ce-mi sta in putere,
Si intelepciunea de a face diferenta intre ele..."




sa te faci mumoasa si sa ai o noapte odihnitoare




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia si Eduard Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

Madalina, multumesc, sa dea Dumnezeu sa fie bine!

mami de Ariana (30.10.2005) si 39+cu Tudor
mami de ingeras David Andrei (01.09.2008)
"Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ce-mi sta in putere,
Si intelepciunea de a face diferenta intre ele..."

Mergi la inceput