Puiuti de Sept-Oct 2011(5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

Citat:
citat din mesajul lui maria26

eu am luat utrogestanul vaginal 6 zile si mi-e rau de mor.. imi vajaie capul si am o stare de lesin.. asa ca il intrerup.. imi pare rau ca mai aveam doar 4 zile de luat, dar nu mai pot...la dr ajung peste aprox 2 saptamani.. sper sa fie totul bine...

5+ si mami de Andy 2 ani +


Este putin probabil ca starile de rau sa fie de la utrogestanul luat vaginal .Ai grija , ca progesteronul nu se intrerupe niciodata brusc , intreruperea se face treptata .Cate iei pe zi ?
Dr ti a zis sa iei doar 10 zile ??


DR mi-a dat sa iau 3 pe zi.. nu sunt singura care are starile astea de la utrogestan...e cam mare coincidenta sa-mi fie asa chiar de cand am inceput tratamentul... dr mi-a scris reteta.. nu mi-a zis 10 zile in cuvinte, dar daca o cutie are 30?

5+ si mami de Andy 2 ani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria26

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

Citat:
citat din mesajul lui maria26

eu am luat utrogestanul vaginal 6 zile si mi-e rau de mor.. imi vajaie capul si am o stare de lesin.. asa ca il intrerup.. imi pare rau ca mai aveam doar 4 zile de luat, dar nu mai pot...la dr ajung peste aprox 2 saptamani.. sper sa fie totul bine...

5+ si mami de Andy 2 ani +


Este putin probabil ca starile de rau sa fie de la utrogestanul luat vaginal .Ai grija , ca progesteronul nu se intrerupe niciodata brusc , intreruperea se face treptata .Cate iei pe zi ?
Dr ti a zis sa iei doar 10 zile ??


DR mi-a dat sa iau 3 pe zi.. nu sunt singura care are starile astea de la utrogestan...e cam mare coincidenta sa-mi fie asa chiar de cand am inceput tratamentul... dr mi-a scris reteta.. nu mi-a zis 10 zile in cuvinte, dar daca o cutie are 30?

5+ si mami de Andy 2 ani +


Ti a dat reteta pt o cutie ca asa se da , si mie la fel mi a scris pe reteta dar asta nu inseamna ca trebuie sa iei numai 10 zile , cand termini cutia cumperi alta , oricum se poate cumpara fara reteta fara problema
Sfatul meu este sa nu intrerupi ,NU BRUSC , dar desigur tu faci cum vrei
Dar cel mai bine este sa vb cu dr inainte de a lua orice decizie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna fetelor. Mi-a fost dor de voi. Ma bucur nespus ca suntem din ce in ce mai multe. Eu am avut 4 zile de cosmar, dar au trecut. AZi inca o zi la serviciu...........dar d-zeu e bun cu mine si am o sarcina fff buna cu mine. Nu am nimic.........mananc mai mult si atat.

7+ si mami de Razvan 7 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Salutari!
Nu reusesc sa mai tin pasul cu postarile de aici, dar ma bucur si eu ca suntem din ce in ce mai multe mamici in odisee.
Mai nou am primit o parte din analizele la sange si al limfocitele un pic sub limita - din cate stiu inseamna o usoara anemie. Pe 15 mergem cu burticu la pliul nucal si dublu test si ne va spune doctorita ce e cu limfocitele. Astept pe 8 februarie rest de analize la sange - chlamydia, toxoplasma etc - stau cu emotii un pic. Voua v-a dat sa faceti testele acestea?
In rest, sunt coplesita de foame. FOAME MARE! :) Imi vine sa musc si furculita. Cel mai greu e la serviciu unde senvisurile nu imi ajung, iar la sfarsitul programului ma copleseste foamea. O sa vin cu borcanul de mancare. E singura solutie. :)
Ah ... si ne mutam saptamana asta in casa "noua". Pun ghilimele pentru ca mergem in chirie. Dam in chirie garsoniera in care locuim acum si plecam la apart. cu 2 cam inchiriat. Ne-am tot gandit si am zis ca nu va avea confortul necesar bebe in garsoniera.

oanaiasi si eu sunt din iasi, unde te-ai gandit sa nasti?

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria26 spune:

JadeJador multumesc pentru sfaturi.... voi lua doar un ovul seara pana merg la control.. imi e multe prea rau dupa ce le iau ca sa mai pot lua 3 pe zi in continuare... sincera sa fiu nu stiu de ce mi le-a dat.. n-am pierdut nici o sarcina... prima sarcina a fost foarte ok din toate punctele de vedere... cred ca asa da dr tuturor la inceput de sarcina ca sa se fixeze bine...

5+ si mami de Andy 2 ani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Buna ziua tuturor!Eu m-am simtit ingrozitor zilele astea...mi-e rau de la orice...sotul imi zice"detectorul de mirosuri"...am o stare de greata permanenta care nu-mi trece nici cum...as vrea sa intreb si eu fetele mai avansate,care s-au confruntat cu greturile, daca lor le-a fost rau continuu sau pe parcur s-au ameliorat...Lali tu parca ai fost si in spital ,acum cum iti mai este? 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

camady bine ai revenit totul a fost ok nu?

maria utrogestanul se ia pana la 12 saptamani,unii doctori il dau chiar pana la 6 luni, pentru fixarea sarciniii.CUm a zis si Jade nu-l intrerupe brusc, puneti cateva zile 2 unul dimineata unul seara apoi cate unul.Altfel risti sa pierzi sarcina.

dyannaeu am avut greturi de am zacut in pat.Nu mi-a dat nimic doctora pentru ele.Asa se manifesta sarcina la unele femei. Imi pare rau ca le ai, dar de trecut trec pe la 12 saptamani.

EU sunt in 9 saptamani si cateva zile si tot le am dar, eu ma bucur ca nu mai vomit tot ce mananc cum mi s-a intamplat in saptamanile 7-9.

Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 9+ cu .
Doamne, ajuta-ne in continuare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Buna Loredana, ma gandeam la Cuza voda sa nasc. Acolo e si medicul meu. Deocamdata nu ma pot inca gandi asa de departe ...nu stiu cum sa fac sa treaca iarna asta mai repede ...cu gripele porcine si ce-o mai fi , ca sa imi pot face si eu planuri .

6+
Oana
Eterna optimista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Racheel, eu inca nu am vomitat dar zac ca un caine,parca sunt otravita...cele mai multe prietene ale mele nici nu au stiut ca sunt insarcinate in primele luni,s-au simtit foarte bine,eu cu ce am gresit 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

Racheel, eu inca nu am vomitat dar zac ca un caine,parca sunt otravita...cele mai multe prietene ale mele nici nu au stiut ca sunt insarcinate in primele luni,s-au simtit foarte bine,eu cu ce am gresit

5+




Diana , stai linistita! O sa se termine si cu greturile astea. Mai bine vomiti si nu ai alte griji. Macar stii ca e normal in sarcina! Fereasca Dumnezeu de vreo boala sau altceva ! Fii bucuroasa ca doar greturile iti dau batai de cap. Eu sunt ingrozita de gripele astea care umbla ...

6+
Oana
Eterna optimista!


Mergi la inceput