Bebei cu greutate mica

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns unique spune:

Nu a avut perioade de stagnare, si nici scaderi in greutate. A crescut constant, dar putin. Am inceput sa ii dau cereale (orez) cu laptic de la mine,dar nici pe ala nu il vrea. Reusesc sa ii introduc lingurita in gurita, dar apoi spune :"buuuuuuuu" si scoate tot ce i-am dat. De mar nici nu poate fi vorba, ii vine sa vomite. Azi i-am dat un morcov crud sa se joace cu el si am vazut ca nu se stramba prea rau. I-am dat putin suc si se pare ca il suporta mai bine.O sa incep saptamana asta cu supica de legume.

http://corectareteme.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Unique,

Dupa cum spuneam si la noi a fost exact la fel, plus ca am avut si dezavantajul unei greutati mici la nastere (noi 6,200kg aveam la 9-10 luni). Dar alte probleme de sanatate nu. Analizele au confirmat-o clar. Inceputul diversificarii este greu pentru majoritatea mamicilor. Se peaca de la 1-2 ligurite si, in timp, cu muuulta rabdare si nervi de otel, se ajunge la o cantitate mai mare. Nu dispera si nu te grabi. Incearca supa de radacinoase. Sunt dulci si poate le accepta.
Succes si rabdare .

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unique spune:

La fetita mea mai mare nu am avut probleme nici cu luatul in greutate, nici cu diversificarea. La cea mica, problema este ca fiind nascuta cu 4,200 kg, nu a luat in greutate atat cat trebuia. Altfel arata bine si se incadreaza in greutatea varstei ei. Pe mine ma ingrijoreaza ca, din ce spunea pediatra, ar trebui sa o indop ca pe curcan, iar ea pare ca nu este asa grabita sa manance.

http://corectareteme.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

A mea n-a fost niciodata grabita sa manance , deci asa e felul ei. Din ce-a mancat si-a luat exact cat ii trebuie organismului ei sa functioneze la parametrii normali. Analizele au confirmat-o clar.
Nu te mai necaji, urmareste-i atent evolutia si, la cel mai mic semn de intrebare, fuga la medicul pediatru.

In alta ordine de idei, azi ne-a iesit complet primul dintisor , la 13 luni si jumatate.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Littlelight

In alta ordine de idei, azi ne-a iesit complet primul dintisor , la 13 luni si jumatate.



Pinky la un an avea doar 2 dinti, iesiti pe la 9 si respectiv 10 luni. M-a invatat o pediatra sa-i dau Osteocynesine, de la Boiron. Este un medicament homeopat, de fapt calciu.
Ii dau o data la 2 zile, inmuiat in 7-8ml de apa. Il administrez cu seringa de Nurofen. Deci, intr-o luna ii dau 15 pastile, una la 2 zile. Apoi stau 15 zile fara el, si il reincep la fel ca prima data.
De altfel este recomnadat si in tulburarile de crestere.
In prima luna, i-au crescut 4 dinti. Erau in alveolele dentare, dar "nu aveau putere" sa iasa. Acum, suntem la adoua cura si nu a mai iesit nici un dinte. Concluzia, medicamentul asta nu forteaza cu nimic. Mentenionez ca nivelul calciului inainte de tratament era in limitele normale.

Pinky e racita si inca a si slabit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Dankutza,

Imi pare rau s-aud ca Pinky e bolnavioara . Cum a racit?
Multumim lui Dumnezeu, maimu n-a racit deloc in iarna asta. Si am iesit afara si pe ninsoare, si pe frig (pana la -10 grade), cel putin 1 ora. Singurele zile in care stam in casa, sunt cele cu vant puternic. Mergem cel putin de 2 ori pe saptamana la cumparaturi (deci locuri destul de aglomerate), intram in contact cu destui copilasi in parc, asa ca sunt destule conditii pentru raceli.
Pe noi cred ca ne-a ajutat foarte mult vitamina C (10 picaturi/zi) pe care am luat-o toata iarna (si acum mai luam). Ajuta si la absorbtia fierului. La inceputul toamnei am facut o cura cu Imunobaby- Erbavita (a luat o singura sticla), exact atunci cand pe toti din casa ne-a prins o viroza (noi adultii am fost varza, ea a avut doar cativa mucisori). In rest nimic.
Calciu a luat in spetembrie, in ianuarie si acum, in aprilie, dar nu pentru ca nu-i ieseau dintii, ci asa, profilactic. Si pediatrul si medicul de familie au spus sa nu-i dam nimic pentru eruptia dintilor, ca vor iesi. Cel mai probabil in cascada . Deja gingia este inflamata si jos si sus si simt ceva si pe unde vor iesi maselutele. Deci urmeaza vremuri grele . Dar vom trece noi si de astea.
Va dorim multa sanatate si asteptam vesti bune .

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

La multi ani, floricelelor de pe-aici, si pitici si mamici!
Ce mai faceti? Nu va mai laudati cu nimic?
Maimu merge singurica din ce in ce mai bine si mai mult. Cu schimbatul directiei mai avem ceva probleme, dar traiasca hamul , ca altfel era vai de spatele meu.
Mai asteptam vesti/noutati de la voi. Poate ne spuneti si ce mai papati acum, primavara.
PS. Am uitat sa ne "laudam" ca la sfarsitul lui martie am depasit pragul de 7 si la greutate (avea 7,100kg) si la inaltime (aproximativ 72 cm) .

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Littlelight Pinky nu a racit toata toamna si iarna, dar si cand a racit.... Am tras-o cu ea, de numa. Muci, de care scapam numai cu batista bebelusului, tuse, flegme. MAi nasol este cu flegma. Nu stie sa scuipe si inghite. Imediat se enerveaza si ii vine sa vomite. M-a chinuit ingrozitor. Am ajuns sa iau distonocalm, cand vedeam cat de putin mananca. M-a facut cu creierii.
Dupa 2 saptamani si jumatate de chin, se pare ca, desi timid, incepe sa manance din nou.
Azi, am cantarit-o si are 8 kg la 1 an, 4 luni si 10 zile. Nu stiu inaltimea.
Luam fier Hausmann de 2 ori pe zi, cate 10 picaturi, timp de o luna, apoi ne intepam in degetel sa vedem HLG.
AM uitat sa spun ca ne chinuie si 2 masele, care stau sa iasa. In plus, vor sa iasa amandoua o data.
Nu merge singura inca. Ieri a facut un pas singura nesustinuta. Progesam... in ritmul nostru... dar progresam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Dankutza,

Imi pare rau ca ati avut o perioada asa de nasoala. Lasa ca, uite, incet, incet, va reveniti. Nu te mai stresa si nu o mai stresa cu mancatul, ca simte si Pinky si asta nu e bine. Lapte papa? Banuiesc ca ai incercat deja sa-i dai numai ce-i place. Pentru starile alea de voma, sunt de ajutor painea prajita, covrigii mai uscati sau biscuitii aia "populari" (sunt mai putin dulci), daca-i place sa rontaie. Am mai spus ca si noi am avut 2 perioade de pauza cu mancarea, de cate 2 saptamani, inainte si dupa Craciun, dar laptele a fost la putere si n-a scazut in greutate, ba dimpotriva, in lunile alea a luat cam cat ia de obicei intr-o luna. Sa stii ca si fierul poate da inapetenta (o stiu de la medic). Nu te mai necaji, o sa fie bine, ai sa vezi.
Si noi avem perioada asta oribila cu eruptia dentara si nici nu mai stiu de cand n-am mai avut o zi sau o noapte mai linistita (ma refer la o noapte cu 1-2 treziri maxim). Sunt zombi, dar n-am ce face. Eu incerc sa nu ma mai gandesc la asta, ca nu vreau sa apelez la calmante. M-au ajutat plimbarile luuungi (am facut si peste 10 km zilnic, stiu asta ca am pedometru). "Noroc" ca maimu se trezeste dimineata la cel tarziu 7), ca pana la 10-10,30 am toate treburile gata, facem bagajul si o taiem afara. Ne mai intoarcem pe la 2-2,30.
Spunea cineva, aici pe forum, de o chestie pe care am aplicat-o si vad ca merge bine pana la momentul asta. Pana la pranz, maimu nu papa decat lapte (120 ml cu 3-4 cupe de cereale dimineata la sculare si inca un biberon de 120 ml peste 3-4 ore afara) si 120-140 ml suc de mar, morcov si portocala (in care ii pun D3 si vitamina C). Pe la 2-3 papam piureul de legume cu carnita/ficatel/ou, apoi pe la 5-6 branzica proaspata cu iaurt si, nu zilnic (doar in functie de toane si bazdaci), piure de fructe simplu sau cu biscuiti. Seara dupa baita (in jur de 7,30-8) mai papa un biberon de lapte cu cereale si, uneori, daca nu poate sa doarma, pe la 9-9,30 mai cere putin lapte (cam 60 ml). Mai bea si peste noapte 60-120 ml de lapte.
si sa papati din ce in ce mai bine.


Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Eu m-am gandit sa-i dau Helmiflores - Antiparazitar Giardia, Ascarizi Oxiuri - FARMACIA VERDE

Uite link: http://www.magazin-naturist.ro/suplimente-alimentare-nutritive/helmiflores-30-ml-antiparazitar-giardia,-ascarizi-oxiuri---1878

Scrie ca merge si pe preventie. Eu m-am gandit ca poate o avea ceva. La noi, pe forum, o mamica, a vazut un viermisor la curuletul baietelului. Deci, o chetie care misca. I-a recoltat cacalica si l-a dus la laborator. Ce credeti? Absent paraziti, desi aia vazuse cu ochii ei. I-au dat ceva. Nu retin ce, ca ea este din Germania.
Aseara vorbeam cu verisoara mea, care mi-a spus ca i-a dat fetitei ei niste Helmiflores, desi cacatelul era ok. Cum a facut prima cura, a luat fata un kg in greutate si chiar repede. Ea mi-a povestit de o vecina, a carei fetita era slaba. S-a dus maica-sa in fiecare zi cu caclica la laborator, timp de 2 saptamani. Pana in final au descoperit giardia.
E a doua oara cand aud de scarba asta de giardia, care nu iese la prima analiza. Eu m-am hotarat sa-i dau siropelul asta. Vad ca e facut numai din zorele. Incercarea moarte n-are.
Daca copilul incepe sa pape si sa puna pe ea, atunci e clar, avea ceva.

Mergi la inceput