Bebei cu greutate mica

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

I-am facut o hemoleucograma ieri. A luat din degetel. Este anemica! Nu foarte tare. Valoarea este de 11.1, iar minimum este de 11.3 Am vorbit cu pedi si o bagam pe fier, 8 picaturi timp de 2 luni si apoi analiza din nou.
Si acum vine intrebarea! Daca eu, in nebunia mea, nu ceream o HLG, nu stiam ca este usor anemica. Eram convinsa ca nu e, pt ca papa din toate grupele alimentare. Putin, dar papa de toate intr-o zi, si fructe, si legume, si lapte, si cereale, si biscuiti, si pufuleti, si mancare cu carnita, iaurt. Desi pare mult ce papa, cantitatile sunt mici. Este foarte diversificata. Noi nu reusim sa papam la o masa 250g, nici la 15 luni. Daca mananca 200g de legume cu carne, zic, Wow, cat de mult a mancat. De obicei papa cam 150g la masa de parnz, adica cel mai mult.
Astept rezultatele de copro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Am primit rezultatele. Stam bine cu calciul, fierul, in general cu majoritatea. Numai niste chestii au iesit putin marite/mici, dar nu ingrijorator, fapt pentru care vom repeta hemoleucograma peste vreo 2 saptamani, din degetel (cica e posibil sa fi avut un pui de viroza, dar n-a avut nici un fel de manifestari: nu febra, nu mucisori, nimic. Nu prea inteleg cum vine asta, dar asteptam si vom vedea). Daca va fi nevoie, vom face si o eco abdominala. In rest suntem bine. Maine vine si rezultatul la coproparazitologic.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Am vazut ca ati discutat despre recoltarea din degetel pt analize: prima oara si eu am vrut asa (in primul an), apoi in urmatorul an am fost la alta clinica, am solicitat la fel, dar mi s-a spus ca e mai indicat din vena fiindca riscul de hemoliza este mai mic. Cand se recolteaza din degetel poate avea loc acea hemoliza si rezultatele pot fi eronate, mai chinuim si copilul de doua ori sau ii dam tratament aiurea. Am fost ingrozita la gandul ca nu ii va nimeri vena, etc... dar au avut o tehnica f buna, m-au invatat exact cum sa il tin pe baietel (avea 2 ani atunci). I-a nimerit vena din prima, i-a ramas un semn micut ca o ciupitura de tantar. Bineinteles ca a plans, dar tot la fel a plans si prima oara, cand i-a stors degetelul ca sa curga destul sange. Sfatul meu este sa va faceti curaj si sa cereti recoltarea din vena. Nu vreau sa scriu numele clinicii, ca sa nu para reclama, dar totul a fost de nota 10. Ce sa va mai spun ca prima oara, desi tot la o clinica particulara cu pretentii, persoana care i-a recoltat nu si-a pus nici macar manusi si s-a "balacit" in sangele lui...Cu emotiile pe care le aveam nici nu am observat de la inceput, apoi m-am uitat la mainile ei sa vad daca are vreo zgarietura si mi-am jurat sa fac ochii mari cand imi mai expun copilul la asa ceva! Eu am decis sa ii fac anual o hemoleucograma completa, glicemia si analiza scaunului. O intepatura poate salva o viata uneori.
Pupici si bebei mancaciosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Am primit rezultatul la copro. E ok. In timp il vom mai repeta, daca apar ceva suspiciuni.
Saptamana viitoare, de indata ce se incalzeste, repetam si hemoleucograma din degetel. In rest suntem bine-merci, la fel de topaite ca si inainte . Si azi ne-am enervat tare, ca n-am putut iesi afara din cauza vantului .

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Revenim cu noutati. Am ajuns de 3 zile in Bucuresti si azi am facut ecografia. Bineinteles ca maimu a plans de parca o taia cineva cand a vazut halatul alb. Un medic pediatru de la Clinica Dorobanti a vazut si analizele, ecografia a aratat ca totul e normal si la locul lui. M-a intrebat de ce i-am facut-o, cine mi-a recomandat-o. I-am zis ca eu am vrut sa vad daca totul e in regula. M-a intrebat si daca a avut probleme de sanatate sau vreun semn care sa-mi dea de banuit ceva in neregula, apoi mi-a zis de la obraz sa-mi vad de treaba si sa las copilul in pace ca n-are absolut nimic, ca nu am motiv sa suspectez vreo problema cu ea. Si ce daca e mica? Mi-a aratat cat de "batoasa" e, mi-a explicat ca la analizele copiilor pana in 3 ani, valorile normale se incadreaza in cu totul alte limite fata de cele ale adultilor (mult mai mari, total diferite fata de cele pe care le tiparesc laboratoarele) si ca fiecare copil are ritmul lui propriu de crestere si mananca exact cat are nevoie.
In concluzie tre' sa ma linistesc si sa las fata in pace ca e sanatoasa tun, lucru pe care-l stiam deja, ca doar mi-l mai spusesera inca 3 medici .

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza

I-am facut o hemoleucograma ieri. A luat din degetel. Este anemica! Nu foarte tare. Valoarea este de 11.1, iar minimum este de 11.3 Am vorbit cu pedi si o bagam pe fier, 8 picaturi timp de 2 luni si apoi analiza din nou.



Dankutza,
Nu trebuia sa-i faci sideremia? Eu stiu ca asta arata nivelul fierului, iar valorile ei sunt altele decat cele mentionate de tine. Ma insel?

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Acum, am facut doar HLG. In septembrie i-am facut un set intreg de analize uzuale. Atunic totul era ok, dar era la sfarsitul verii si lua si fier Hasmann. Acum, suntem dupa iarna, si fara fier.
De cand am aflat, ii dau sa pape urzici (cu mamliga sau paste) in fiecare saptamana. Ii cumpar o punga mare bonei si ea face urzicute, ba inca ii bag in congelator. Pun in borcanele Nestle, cate o portie, ca sa ma si cand se termina urzicile. Deci, mananca saptamanal cate o cana de urzicute, in 2-3 zile. sa zic cam 250-350g/saptamana. Ii plac ca are usturoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Dankutza,

Ce m-ai loviiiiit! Eu nu suport urzicile. Mi-au dat parintii mei in copilarie tot ca si "tratament" impotriva anemiei si am mancat cam la fel de des (la o saptamana) o primavara intreaga, pana cand mi s-a facut rau de la ele. Crede-ma ca si acum, plec de-acasa cand se fac urzici la mine, pentru ca mi se face rau efectiv, la propriu, numai cand simt mirosul ala. Pur si simplu am o senzatie de voma instantanee.
Maimu ia fier Haussmann de la 5 luni (pana la 1 an 5-6 picaturi/zi). Chiar si acum ii dau zilnic 3 picaturi (doza de intretinere) pentru ca nu stiu cat de mult fier isi ia ea din mancare. Calciu in schimb n-a luat decat 2 ture de 10 zile (una prin septembrie si una in ianuarie), pentru ca lactate baga la greu (acum de cand am schimbat formula bea 5-600 ml zilnic, uneori chiar putin mai mult, plus cam 150 gr de iaurt cu branzica de vaci), iar analizele au aratat ca e suficient.


Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unique spune:

Am si eu o fetita pe care am nascut-o cu 4,200 kg, iar acum, la 5 luni are 6,200 kg. Pana acum a papat doar lapte la san. Pediatra mi-a spus ca nu a luat suficient in greutate si sa incep diversificarea cu fructe la ora 10 si cereale cu lapte seara. Mi-a spus ca daca intr-o luna nu ia in greutate 300 de g sa ii fac analize. Problema este ca nu vrea sa manance nici fructe, nici cereale.Pana acum toata lumea mi-a spus ca sunt nebuna ca nu trec copilul pe lapte praf, ca laptele meu nu e bun. Poate am gresit, dar mie mi s-a parut ca nu ar fi o mare problema ca nu a luat in greutate ca la carte din moment ce fetita este vioaie, se rostogoleste si incearca sa mearga de-a busilea ridicandu-se pe palmute si pe genunchi, iar noaptea doarme foarte bine. Nici nu stiu ce sa fac, am impresia ca nu e pregatita pentru diversificare din moment ce da afara tot ce ii dau eu cu lingurita.

http://corectareteme.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Unique, pana la varsta asta a pus constant, sau a avut perioade de stagnare?
Nu iti face mustrari de constiinta ca nu i-ai dat lapte praf, probabil ca nici nu l-ar fi acceptat, daca a fost alaptata exclusiv.Nici baiatul meu nu l-a acceptat, nu am reusit sa ii dau nici macar 20 de ml, desi am incercat sa o fac relativ devreme, in ideea ca, daca patesc eu ceva, sa fiu sigura ca tolereaza un anumit tip de lapte macar. Dar pur si simplu nu a vrut, se scutura si plangea.
Incearca diversificarea cu supica de legume, e mai putin acida pt stomacelul micut. Incepi cu morcov si introduci treptat, cu rabdare, restul. Noi nu am inceput cu fructe sau cereale, ci cu legume. Am inceput in jur de 5 luni, fiindca de aproape o luna nu mai luase in greutate. Incerca si asa, iar niste analize uzuale nu strica. Sanatate!

Mergi la inceput