*LMA!!*Puiuti de Randunici 2008! (478)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihatp spune:

'neata

Micu' si Simo, va asteptam cu drag!!!

sovi, bolnaviorul, la eco m-am gandit si eu. sper sa-i dati de cap repede, bietul pui!

coincidenta, a avut si Luca un episod ieri, in prima data de cand s-a nascut, s-a plans de durere de ceva. a aratat si zis de zona buricului, l-a durut de a transpirat si s-a incovoiat de durere. i-a trecut dupa o juma de ora, si credem ca a fost de la un teddy deschis de 2 zile si care a stat aproape de caloriferul din bucatarie. adulti inconstienti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

sovi, poate e limfadenita mezenterica. Uite aici:

http://emedicine.medscape.com/article/181162-overview

(in partea de jos ai "more about mesenteric lymphadenitis" si gasesti acolo informatii despre diagnostic diferentia, tratamente etc)

sau aici:
http://www.mayoclinic.com/health/mesenteric-lymphadenitis/DS00881

E boala inflamatorie a ganglionilor limfatici mezenterici. Poate avea cauza infectioasa: virala sau bacteriana. E caracterizata de durerea colicativa fie periombilical fie localizata pe dreapta. De cele mai multe ori trece singura fara interventie terapeutica. Se pot administra antialgice si antipiretice. Dar putand fiind cauzata si de bacterii ar trebui evaluata si oportunitatea administrarii de antibiotic. Ramane de gasit un medic care sa va bage in seama si sa diagnosticheze/excluda o astfel de boala.
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Citat:
citat din mesajul lui gecko

Ramane de gasit un medic care sa va bage in seama si sa diagnosticheze/excluda o astfel de boala.


Trist dar adevarat


Mami si Sanziana www.sos-satelecopiilor.ro/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1" target="_blank">
Copiii au nevoie de ajutor

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatp spune:

situatie...

l-am inscris pe Luca la 3, da, TREI , gradinite (avantajul unui oras mic):
(1) in limba germana, pentru limba germana, la scoala unde a lucrat maica-mea, in celalat capat al orasului, de la care n-am informatii (inca) de cum se :lucreaza";
(2)la gradinta unde lucreaza o prietena de-a maica-mii, care lucreaza fffff frumos cu copiii, care este un pic mai aproape decat prima;
(3) la o gradi la 5 minute de mers lejer pe jos, la care lucreaza matusa-mea la bucatarie, dar unde nu se face NIMIC cu copiii, si de supravegheat o face personalul auxiliar.
la primele 2 acces numai cu masina, toate 3 pe program redus, deci bunicii il vor lua. din puncul asta de vedere nu-s probleme.

inclin spre gradi in limba germana...voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Asaaaa. Am adormit cupil mic

Naty, o dulcica Iulia. Poza aia in care se minuneaza de tortul el e mortala!

Kya, cum ramane cu gradi? Ai tai ce mai zic?

Livi, o zi usoara de tot astazi

Si tot din ale conjugarilor: Mickey si cu Pluto CANT , "Mami, v'eau sa tau" ( vreau sa tai ), "iama-ma si duma-ma" ( ia-ma si du-ma ), "am umpat" ( am umplut )

Si aseara, de pe oala, o anunta pe mama ca iese kk: "Buni, iese!" Mama:"Pai sa iasa, ca daca nu iese sa vezi tu ce bataie ii dau!" Sof: "Nu, Buni, ca te mu'dalesti!"

Ii zice mama: " Sophie, ia aia de jos ca ma fac foc!" Sof:" Buni, vleau sa vad cum te faci foc! Te loooog!"

Si se juca cu Radu de-a hotomanul ( ala din desenele cu Dora si Ghetute ), o fugarea prin casa si Sof tipa lipindu-se de mine:"Gata! Hotomanul s-a dus la mama ei!"

Toate astea ieri. In fiecare zi radem de ne prapadim de ea...

Olga mami de Vlad-Alexandru si Ioana-Sofia

You must be the change you wish to see in the world! ( Mahatma Gandhi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatp spune:

gecko

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonic spune:

Cuscra multa sanatate lui Sasha. Imi pare tare rau ca nu se simte bine. Cum spune si Olgu, poate ar fi nevoie de un consult mai serios. Asa iti poate recomanda medicul exact analizele potrivite. Noi avem o lista mare de tot, dar asteptam sa se faca putin mai cald si apoi ne ducem la intepat ca nu mai scapam de bube si trebuie sa le investigam serios.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Miha eu as zice gradi cu germana, selbstverständlich!

Olga cel mai probabil va ramane tot la aceeasi gradinita. In cel mai rau caz, backup plan este sa ma folosesc de serviciul de transport al gradinitei, si la pranz sa o aduca pana acasa cu microbuzul lor.
Bunicii spun ca e destul de mica ca sa nu inteleaga ca este mutata in alta parte si ca o sa se obisnuiasca, ce mare lucru? (mie mi se ridica parul pe spate cand aud asta, pentru ca asa m-au considerat si pe mine toata viata, "prea mica" ca sa inteleg ceva, "prea mica" ca sa particip la vreo decizie care ma privea... in fine...asta e alt subiect ).
Ai avut dreptate cu motivele care se refereau doar la adulti, la comoditatea noastra.

Edit: chiar acum ma uit la ea pe webcam, si asa de frumos se joaca! Au nu stiu ce joc de grup si toti participa, teacher e ca o closca pe langa ei. Saptamana trecuta am tinut-o acasa din cauza alertei de scarlatina (apropos, a ramas doar acel unic caz, slava Domnului), si aseara incepuse sa-mi enumere toti colegii de grupa, intrebandu-ma ce fac. Trebuia sa inventez cate o activitate pentru fiecare Unul dormea, altul se juca cu tati, altul facea baie, altul... Nu aveam voie sa repet activitatea, ca imi spunea imediat "nuuu, Chisti face teaba, Sabi ce face? Doalme, aaa, bine!"

Mami si Sanziana www.sos-satelecopiilor.ro/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1" target="_blank">

Copiii au nevoie de ajutor

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatp spune:

kya, probabil asa voi intelege si ce ai scris in germana

hai ca mai apar si alte date... mi se pare ok varianta cu masina lor. poate pana la urma va fi varianta care o sa multumeasca pe toata lumea.
tu stii cei mai bine pentru copilul tau! parintii o sa ne vada toata viata ca pe copiii lor, unii mai traditionalisti, ca ai tai, o sa si exagereze. pe ei nu-i mai schimbam. singura solutie: un mecanism de copying... ascultare selectiva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

neatza!
sunt libera azi, stau cu baiatul meu
aseara am fost la party de Albert, descarc poze si va arat, a fost fain, o puzderie de copii, claie peste gramada, jucarii peste tot, haos generalizat, dar toata lumea s-a simtit bine!
unde-s poze cu Sphie, ca nu le gasesc? am vazut si movalinde, semana din ce in ce mai mult, si ce torturi faine!
sovi tot asa e, mah?.. off? dar la ce spital ati fost de au fost asa superficiali?..sa fim si noi atente daca o fi cazul.. poate ar fi mai bine sa mergi la un pediatru privat sa-l consulte cu atentie, mi se pare ca deja tine de prea mult starea asta a Sashului.. sa treaca repede
...pun de cafea si ma tot gandesc ce s afacem azi, pe unde sa iesim la plimbare.. revin cu poze.



Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput