*LMA - Ghiocei de martie aprilie 2006 !* (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

La multi ani fericiti ghioceilor care implinesc 5 anisori zilele astea!


Alina, mami de Marc (28.03.2006) si Roberta (21.12.2009)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

La multi ani, ghiocei! multa sanatate si noroc!

Carmen, felicitari pentru sarcina! hai ca nu mai e mult!

La Rocsana si Maria m-am gandit si eu! Imi amintesc ca spunea ca locuiesc in Tokio,acum..nu bag mana in foc,dar asa cred. Parca Rocsana avea un blog. Stie cineva ceva despre asta?

Noi suntem bine,adica asa si asa. Ana e sub tratament permanent din octombrie pentru un astm alergic,cu alergii confirmate si manifeste. Pe de o parte ma bucur ca tratamnentul exista si ca da roade,pe de alta parte durata tratamentului ma cam pune pe ganduri.Sper sa nu fie mai rau si pe la 7 ani sa se reduca mult manifestarile. Cel putin asa spun dr.

Sanatate tutror si o primavara frumoasa si calda!(in sfarsit,ca mult a mai durat iarna asta )



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Alina, multa sanatate va dorim!
ma bucur ca ai scris, ca n-ai mai intrat demult pe aici.
asa e, a fost foorte lunga si grea iarna asta, credeam ca nu se mai termina...
la noi e in sfarsit primavara, am stat si noi cateva ore pe afara si ieri si azi.

Ciuf, nu mai stiu nimic de Andreea, am vazut-o pe FB intr-un timp, dar aici nu a mai scris de ceva vreme.
Ma gandesc ce mai fac oare Catrinel cu Oana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Am citit ca e bine Rocsana. E in lista mea de prieteni pe FB si a postat un mesaj.
Aalina, cum ai detectat astmul alergic? Cum se manifesta? Ce tratament ia acum?
In rest, noi avuseram un weekend fain. Sotul a venit in "permisie" acasa si fu tare bine cu el. Pacat ca a fost timp putin. A venit vineri seara la 11, ieri am fost la schi toata ziua si azi invitaram un prieten sa sarbatorim cei 10 ani de America. La 3 il dusei pe sot la aeroport. Eu trag tare ca am un examen maine. vedeti ca am mai pus poze la semnatura. Va pup.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Da,si la noi a venit primavara! Am umblat sambata toata ziulica pe afara. M-am bucurat ca un copil,zau asa!


Ciuf,
Ana are o dermatita atopica de pe la 3 luni si jumatate. Asta a fost primul semn ca are un teren alergic. Nu am tratat-o cu nimic si nici nu am invesigat fiindca nu era foarte suparator, am intretinut doar pielea ei foarte uscata cu o crema dermato-cosmetica.
Dar, in afara de asta, de asta-vara de prin iulie, dupa o viroza a ramas cu o tuse seaca care o apuca catre primele ore ale diminetii (3-6). A tusit asa din iulie pana in octombrie. Cateodata doar sec, cateodata cu secretii,wheezing, voma. (dar asta din urma,rar),Atunci am facut investigatii: radiografie,ca sa excluda o pneumonie si analize de sange IgE total si IgE specifici pentru mai multi alergeni (anumite tipuri de polen, praf si acarieni, alimente -peste+arahide+ou+lapte). Au iesit pozitive analizele pentru anumite tipuri de polen (IgE specifice pozitiv) si pentru praf si acarieni.
Adica iarna tuseste din cauza prafului si vara din cazua polenului.
Rezultatele analizelor corelate cu dermatita si cu manifestarile au dus la diagnosticul de astm alergic.
Tratament: Singulaire (care are rolul de a reduce inflamatia, de 4 luni si jumatate), Nasonex (un spray pe nas pe baza de steroizi-de 3 luni si jumatate)si Xyzal (un antihistaminic, de 3 luni si jumatate).Ventolin (salbutamol), la nevoie, adica daca are senzatia ca nu mai poate respira.
Scuze ca m-am intins atat, dar m-am gandit ca poate intereseaza pe cineva direct toata povestea.
Sanatate tuturor!
Mai trec io p-aici!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

La multi ani Bia si Matei ! Sa fiti sanatosi si sa aveti parte numai de bucurii in viata !

Carmen felicitari pentru sarcina si nastere usoara !

Alina, multa sanatate Anei ! M-ai pus pe ganduri cu astmul alergic...si Anca are o dermatita atopica, iar acum cand a facut tratament cu antibiotic, a facut si alergie (dr crede ca de la Augmentin). Sper sa nu fie cazul de astm mai tarziu...noi nu avem alergii in familie, dar nu stii niciodata.

Ciuf, mari au crescut puii tai ! Eva e tare finuta si delicata ! Eu v-am mai urmarit si pe FB. Bafta la examen !

De Andreea nu mai stiu nici eu nimic de vreo 2 luni, atunci am interactionat putin pe FB referitor la pozele fetelor . Sper ca sunt bine si ca doar e foarte ocupata.

Ma bucur ca Rocsana e bine, insa imi fac totusi griji din cauza norului radioactiv...

www.flickr.com/photos/10472485@N02/" target="_blank">poze
poze noi
Teodora 2 ani+ si Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Bia si Matei!
La multi ani fericiti, sa crestei mari si sanatosi!

eu sunt f. happy ca azi m-au sunat de la DSP ca mi-a eliberat min. Sanatatii certificatul de libera practica in tarile UE si sa poftesc sa-l ridic de la ei
adica pot sa profesez meseria mea oriunde in UE
no, 6 luni am asteptat dupa el si sa nu va mai zic cat am umblat sa fac dosarul pt certificat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

ma bucur ca Rocsana si Maria sunt bine, Doamne ajuta!
of ce dezastru-i in Japonia, mi-e si groaza sa ma uit la stiri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Felicitari Alina ! Gata, acum puteti sa va faceti bagajele ! Bafta sa gasesti jobul pe care ti-l doresti !

www.flickr.com/photos/10472485@N02/" target="_blank">poze
poze noi
Teodora 2 ani+ si Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

Va pup tare si va multumesc pentru grija (Ciufulet :):):))!

Doar vreau sa spun LA MULTI, MULTI, MULTI ANI, puilor de 5 ani care s-au sarbatorit zilele acestea! Incredibil, dar avem deja pui foarte mari :)!

Scurt de tot:

Suntem bine, daca bine inseamna sa fim vesnic cu ochii in gura de nesomn. Si nu din cauza mezinei :), ea doarme dusa, chiar vdaca o deranjeaza u neori cate o noua maseluta care isi face aparitia. D-ra T. insa are mari probleme cu somnul, se trezeste la 7 (fortat) cu scandalul de rigoare si fitzele duse la paroxism, la gradi nu doarme aproape deloc, apoi merge la patinaj, inot sau face engleza si, cu toate acestea, adoarme cu greu abia pe la 23. In conditiile in care tfrebuie sa stea cineva cu ea de mana. Suntem la limita nebuniei, nu mai avem timp de nimic, eu lucrez, in unele zile (ca acum) de acasa, in altele fug la birou, fac piata, gatesc, incredibil de repede vine ora 16 ("ridicarea" copilului de la gradi) etc. dar supravietuim, slava Domnului si, ceea ce este mai important, suntem sanatosi si pamantul este inca stabil sub noi. Doamne fereste!

Promit sa scriu mai multe despre noi zilele urmatoare. Va pup mult!

Mergi la inceput