Prietene la bine si la greu - 103

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Seara buna

Citit pe diagonala ca abia am ajuns acasa si am adormit piciul, iar acum urmeaza curatenie, facut papa... etc

Multumesc mult pentru aprecieri. La chimie... nu prea am treaba, dar de cateva luni ma documentez serios pe tema asta... si cred ca am deprins destul de multe. Mi-am amintit si cum se citeau formulele chimice si cate ceva despre reactii... dar ce imi trebuie am citit in ultimul timp. Bloguri in engleza, franceza... in spaniola cu dictionar in brate... si in romana... filmulete... Am un catastif de retete. Sunt cam scumpe ingredientele faine... si de aici am restrictii... ca na... nu fac in cantitati mari si investesc bani care urmeaza sa stea efectiv...dar cred ca merita.

Cat despre comercializare.... e cam complicat. Cosmeticele au o lege ciudatica pt mine... si inca nu m-am lamurit cu ea... Adica iti trebuie aprobare pt retete... etc.,.. Asa... neoficial nu prea e genul meu... Deocamdata nu am curaj sa ma gandedsc la comercializare. Mai exact...spun deocamdata pentru ca nu se stie ce ma apuca peste un timp.

Cat despre chestiutele alea din poze... daca vreti reteta... cu draga inima... si e si simpluta

REVIN.... cred


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalu_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dymomo77

Lalu am sa o intreb si am sa intreb si de cele doua de stat la care a fost baietelul. Parerea mea e ca la cele private singurul avantaj e faptul ca au camere video si poti vedea ce se intampla cu copilul(si tocmai de asta sunt tratati foarte ok). Pentru gradinita prefer una de stat dar la cresa cand inca nu stie sa spuna daca ceva nu e ok nu stiu ce sa zic. Noroc ca mai am timp sa ma gandesc.

mami fericit de Dan Mihail 28.10.2009
Danut


Multumesc, Mona. Eu acum sunt viteaza, dar peste cateva luni.....cine stie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Cuscri, daca nu te supara faptul ca la mine e mereu casa cu fundul in sus.... POFTIM LA NOI!


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalu_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Lalu imi pare rau ca ati racit si voi, mai ales ca pana acum ziceai ca Ari nu se imbolnavise deloc. a fost un virus zilele astea prezent, ca multa lume s-a imbolnavit. sanatate



Multumim. O data si-o data trebuia sa se intample.La noi e virus clar, l-a luat de la un baietel cu care s-a jucat putin cand am iesit afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Lyly, uff ce sperietura. Pupam bebe mic si bolnavior sa treaca repede.

Despre crese/gradi, e tare complicat. De virusi nu vor scapa oricum... ca tot trebuie dusi in colectivitati... eu sper sa gasesc ceva sigur dpdv al mancarii si comportamentului personalului... cand va fi cazul

Cristina "chestiutele efervescente cred ca merg si la copii...

Licurici gravizici, moama ce bataie de cap cu papa... dar stii ca nu tine o vesnicie

Monica, deci o dadu in bara madam dr. Hm... cred ca se mai intampla... cu toate astea... e greu sa accepti ca se intampla atunci cand e vorba de bebele tau. Imi pare tare rau

Fetele din iasi, mai, da eu mor de invidie cand v-am vazut adunate toate...

Lidia asta cu sa gateasca altcineva e BUNA!!!

Tina pup

Lumi, sa va fie de bine plimbarea si masa

Lalu, sa treaca repede raceala


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Lumi, si mie imi trec ganduri negre prin cap. Dar le alung repede. Nu cred ca ti se intampla ceva anormal, asa ca stai linistita. O sa fiti bine, o familie minunata, ca si pana acum.

Eu nu mi-o imaginez pe Coque neintegrata clasei. Nu la cum am cunoscut-o in parc. Esti prea severa, dear, sigur.
Si eu doresc sa o inscriu pe Ana la gradi din sept, pt 4 ore. Ar trebui sa incep sa caut de acum, dar nu vad cand as mai putea sa merg si la vizionari de crese. Asa ca daca le mai triem aici, ar fi ff binevenit.

Many, sigur te-ai gandit la asta, dar zic si eu. Solutie gradi exclusiv e problematic pt ca vor fi numeroase zile cu copilul bolnav, cand nu-l primesc la gradi, iar daca ambii parinti au reluat serviciul, e dificil sa tot iei zile libere. Eu de-asta consider ca baza e bona/bunicii, iar gradi ar fi aditional, pt socializare etc. Tin pumnii la injectii si la tratament, sa iti iasa totul bine.

Imi pare rau de vestile despre copilasii bolnaviori, Alex, Mariuta si ceilalti, sa va faceti bine repejor.

Ionela, ce surpriza. Sper sa iti mearga afacerea cu sapunurile! cum miroase in bucatarie cand le prepari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Eu le declar disparute pe Kreliutz, Andre, Dankutz!!
Lady Purple ce mai face Albastrelul?? tu ce mai faci, tot stari blue ai?
Andre, chiar ca incep sa cred ca s-a intamplat ceva de nu mai intri deloc pe la noi. Nu ai mai intrat de la ziua mea.. [:-(]
Dankutz, ce mai faci?hai ca e wee treci la raport. Au mai venit uratii? cand plecati in vacanta, parca spuneai februarie. Ce progrese a mai facut Pinky?
Si mai sunt inca o groaza de fete care nu mai spun nimic pe aici..Acum ca e iarna si inca stam la caldurici prin case si nu povestim, apoi la primavara, vara, plimbari, incepeti si muncile...

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

Ionela da-ne te rog reteta dupa care se fac chestiile la care muncesti tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Dozz, la chestiutele efervescente a mirosit demential de bine. Mare parte din procesul de fabricare a sapunului necesita masca pe fata... si nu sstiu cum ar mirosi fara dar sper sa nu aflu... dupaa... miroase bine.. a sapun
Cat despre afacere... deocamdata e numai pt noi


Lidia, reteta pentru efervescente e cam asa ( ce am facut eu, ca retete sunt multe)
15 lg bicarbonat
10 lg amidon de porumb
7 lg sare de lamaie
6-7 lg ulei cocos
1-2 lg ulei masline
5 ml TeeTre (cred ca mergea si mai putin)
coaja proaspat rasa de la o portocala

cerni pudrele si adaugi treptat uleiurile amestecand. trebuie sa semene cu nisipul ud la mana si dupa ce strangi in pumn sa stea ( sa nu se desfaca). La sfarsit am pus coaja de portocala
Le-am presat in forme de la jucarfiile lui Mihnea ( dar mergeau mai bine in niste forme de facut gheata mai mari ca ce am folosit eu eraau chiar preaa mari )
Lasi la uscat la temperatura camerei ( eu asa am facut, nu la cald in cuptor sau la frigider cum am mai citit) vreo 12-24 ore pana se intaresc suficient sa nu se sfarame.
Sunt efervescente dar nu fac spuma ( nici nu ar avea de la ce) si lasa ulei si pe cada asa ca e putintica treaba dupa... dar pielea mea e fericita ca tocmai am iesit din cada


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Ciao!

Dupa cum vedeti nu apuc sa intru prea des. Am ramas iar in urma. Am citit doar capitolul curent.

Lyly, Monica, Lalu si celorlalte mamici de fulgusori bolnaviori le doresc putere si sanatate multa puiutilor!

Noi suntem bine. Daddy e iar plecat in delegatie si o sa tot plece pana la sfarsitul lui aprilie. Pleaca vinerea si se intoarce lunea - zic ei weekend, dar de unde ca e juma' de saptamana - asta doua saptamani la rand, dupa care are un weekend liber acasa si tot asa. Si in rest lucreaza, fireste, deci liber are doar un weekend din 3. Asa ca iar suntem singurei. Azi am iesit cu sania si Bobo a mancat zapada I-a cam placut. Nu l-am lasat, fireste, dar tot a bagat manusa (cu zapada prinsa de ea) in gurita de cateva ori.

Lumi, scuze dar am ramas in urma. Care mai e situatia la voi? Inteleg ca tu si fetita voastra sunteti tot in Ro, nu? Richard e tot in Japonia sau Anglia?

Va pup pe toate si incerc sa intru mai des.

Mergi la inceput