Dovleceii cresc cu spor!(sept-oct 2009) *8*

Dovleceii cresc cu spor!(sept-oct 2009) *8* | Autor: Dovlecimia

Link direct la acest mesaj


DOVLECEI SI MAMICI DE DOVLECEI BINE ATI VENIT IN 2011!!!
SA AVETI UN AN MINUNAT, INCUNUNAT NUMAI DE REUSITE!!!

~~~~~ 2011 ~~~~~



Dovleceii de septembrie-ocrombrie 2009 au crescut,s-au transformat din bebelusi in copilasi zglobii,se joaca ,mananca si canta,intr-un cuvant: CRESC.
Dupa o odisee de 233 de capitole in care s-a vorbit despre orice,s-a pregatit terenul pentru nastere,pentru inceperea unei vieti noi -de mamica,a urmat un an frumos,plin de impliniri,cu bune si cu rele,cu incercari,intalniri ,alaptare,schimb de retete si petreceri virtuale,desfasurat pe 204 capitole,pline de suflet ,de zambete ,de chiote de copil.

Dovlecei din toata lumea,va asteptam ,lista e deschisa!

Cuprins:
Capitolul 1-- Dovlecei pasesc in cel de-al doilea an de viata!
Capitolul 2--Timpul trece mai usor cand scriem impreuna!
Capitolul 3 -- Iata ca au venit si primii fulgi de nea pentru unii dovlecei!
Capitolul 4 --Iata ca a venit in bostanarie si Mos Nicolae
Capitolul 5 -- Dovleceii cumintei au primit multe daruri de la Mos Craciun. Il asteptam si la anul.
Capitolul 6 -- Am aflat ca Lali va fi din nou mamica. Felicitari
Capitolul 7 -- Ne pregatim de aniversarea Ioanei


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Rugaciune pentru copilasii de pretutindeni

Inger, ingerasul meu
Ce mi te-a dat Dumnezeu
Totdeauna fii cu mine
Si ma-nvata sa fac bine.
Eu sunt mic, tu fa-ma mare
Eu sunt slab, tu fa-ma tare
Si-n tot locul ma-nsoteste
Si de rele ma pazeste.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dovleceii si mamicile lor
Dovlecei de august

20 august – Stefan de Raluca_u (DN 13.06.1981) + surioara Adina Andreea (12.11.2006)
29 august – Ebru "Ursulica" Fatima de selen80 (DN 24.10.1980)
31 august- Amalia Maria de crocodana(DN:30.03.1979)

Dovlecei de septembrie

01 septembrie – Theodora Ioana de doris_79 (16.04.1979) + fratior Andrei Gabriel(23.07.2003)
08 septembrie – Maria de Roxxy80 (DN 01.08.1980) + fratior Matei(29.01.2007)
12 septembrie - Darius Alexandru de daciana.ilie (DN:09.09.1971)
13 septembrie – Stefania "luta"Gabriela de iuliapapusa (DN 04.02.1988)
14 septembrie – Carol Ioan de Ioanna81 (DN 31.01.1981)
16 septembrie – Ioana Maria Alexandra de Danuta1979 (DN 02.11.1979)
17 semptembrie – Sophie Amelie de andraiulia (DN 10.07.1987)
19 septembrie- Ana Banana si mai nou "Macaroana"de NelaM(DN:18.09.1976)
22 septembrie – Alexandru "Praslea"Aurelian de crissbebe (DN 25.12.1983)
23 septembrie - Bogdan de pietricel si surioara Carmen (23.06.2002)

Dovlecei de octombrie
01 octombrie – Paul"ica fara frica" Iulian de Lali_mete (DN 13.08.1986)
02 octombrie – Loris "L" Stefan de Kemsy (Gianina Monalisa ) (DN 21.11.1980)
04 octombrie – Rares Costin de x_ggg ( Catalina) (DN 14.02.1982)
14 octombrie – Mihai Dragos de laura78nico (DN 30.10.1978) + surioara Ramona Cristiana (20.03.2007)
16 octombrie – Rares Andrei de monikus (DN 25.06.1983)
18 octombrie - Mihai Gabriel de Madyrizi(21.septembrie.1978) si fratior Alex Costin(8.02.2003) -scolar cu gargauni in cap
21 octombrie – Mattia Gabriel de danangie (DN 08.02.1977) si fratior Alessio Michele (07.06.2008)


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

mail comun : dovleceinoi2009@yahoo.com
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Formula magica de ascuns linkul : [ url =" linkul catre pagina dorita " ] denumire dorita [ / u rl ] fara spatii.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cum se schimba capitolul

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi capitolul curent la prima pagina, la primul mesaj, cel cu linkurile la capitolele vechi
3. Dai click dreapta pe Iconul 'Editeaza raspuns' si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai 'Subiect nou', buton care e jos in stanga paginii
5. Din fereastra de Edit deschisa copiezi titlul capitolului in noul subiect, schimbandu-i numarul astfel incat sa fie in ordine
6. Dai ctrl+A (select all) la body-ul mesajului, apoi ctrl+C (copy) si ctrl+V (paste) in fereastra cu capitol nou.
7. Dai 'Creeaza subiect nou'
8. Copiezi linkul noului capitol pe care il gasesti sus in bara de Address
9. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou.(scrii [ url="" ]nr. capitolului vechi[ /url ] fara pauze intre [] am scris asa ca sa se vada formula, iar intre "" se pune link-ul primei pagini de la cap. pe care il schimbam). Asta este practic invitatia catre noul capitol, incluzand linkul acestuia.
10. Te loghezi inapoi cu userul tau si gata !!! Capitolul nou este facut.

Pentru a modifica ceva in prima pagina (de exemplu adaugarea unor noi fete), cu Edit mesaj se adauga in listuta datele noi in exact acelasi format ca la celelate fete.
_____________________________________________________________________

Recomandare: inainte de a crea capitolul nou sau de a face modificari in lista initiala, nu uita sa vizualizezi modificarile facute ca sa te asiguri ca nu s-a stricat ceva sau ca lucrurile arata asa cum ti le doresti. Daca nu este bine, reseteaza si incearca din nou.

Bafta! Instructiunile sunt mult mai complicate decat este de fapt sa schimbi capitolul.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

www.wimp.com/sheeplight" target="_blank">Ceva interesant,asa,de casutza noua

Lali si de Paul ( 01.10.2009)! si 8+
Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Lali, obiceiurile difera de la zona la zona.

Le fac de azi pt. ca maine la ora 9 incepe slajba la biserica din cimitirul unde il am pe socru. Acolo la 9 incepe totul, cu coliva, colacul, vinul, prosoape, pachete totul. Se tine slujba pt. toti pomenitii si se citesc numele fiecaruia, apoi dupa slajba vine preotul la mormant, se mai ridica coliva, stropeste mormantul apoi impart coliva (o pun acolo in pahare) si pachete la oameni saraci in cimitir (sunt detui, care vin pt. pachete). In pachete pun mancare gatita in farfurii, vesela, tacamuri, cani, bere, dulciuri, fructe...de toate ca sa fie consistente.
Nu fac masa acasa pt. ca nici nu am spatiu si nici nu prea am pe cine sa chem (rude de ale socrului nu mai snt deloc cu exceptia sotului meu iar prietenii lui sunt oameni cu functii si prestanta si aia nu-ti vin acasa sa manance, ci merg ei cand au timp sa puna lumanari si flori, nu la pomeniri).

E multa munca cu parastasul - gatit, pachete, cumparaturi- dar socrul meu a fost asa un om bu si deosebit incat fac toate astea cu placere si in amintirea cu drag a lui.

PS: ma iertati pt. detalierea parastasului, stiu ca nu e un subiect placut, dar din pacate viata te invata si e si asta o parte din ea..

Va doresc din suflet sa va fereasca cel de sus sa invatati prea devreme aceste obiceiuri bisericesti

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

multumiiiiiim Lali

******************************************************************

Ioana si Carol Ioan fac Trazbâtii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Danutza ,stiu ca obiceiurile difera de la zona la zona, am aflat asta la inmormantare,cand au venit rude din toate colturile tarii si fiecare voia sa fac ca in zona lui ,si eu trebuia sa ii impac pe toti. I-am impacat...i-am trimis langa mama,sa ii vorbeasca pentru ultima oara, si am facut ca vecina .

Cu multa placere Ioana !

Lali si de Paul ( 01.10.2009)! si 8+
Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Buna fetele,

Nu dati cu oua ca am venit la apel. E adevarat mai tarziu dar....mai bine mai tarziu decat niciodata. Noi trecem printr-o perioada mai blue asa. Suntem si un pic raciti. Nu dormim mai deloc. Deci intelegeti voi...

Lali, multumim de casuta noua.

Sper sa recuperez si eu un pic cand va pt ca am ratat vizite tare dragute si binevenite.

Va urez weekend placut.

Monica mami de Rares dragalas (16.10.2009)
Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

m-am tuuuuuuns

am fost si cu mama dupa mine ca sa-l tina pe machu pichu ca altfel nu erau sanse

******************************************************************

Ioana si Carol Ioan fac Trazbâtii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanna81

m-am tuuuuuuns

am fost si cu mama dupa mine ca sa-l tina pe machu pichu ca altfel nu erau sanse

******************************************************************

Ioana si Carol Ioan fac Trazbâtii




sa-ti fie de bine!poze?
Stiu eu ca te pregatesti intens pt 30.Nu?Apropo petrecerea cand e?Maine sau chiar pe 31?

Laura, mamica implinita de Mihai Dragos 14.10.2009 si Ramona Cristiana 20.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Hola fetele!
Pe fuga ca Ramo se duce la teatru cu socrii azi!Si trebuie sa o fac frumoasa!

Noi bine, Ramo tuseste sper sa nu fie ceva grav. In rest pe aici.

Danuta stim bine ca si astea fac parte din viata.Noi azi facem pomana de 3 saptamani pt bunica ,la fel ca tine cu pachete la biserica.De fapt mama face, dar am ajutat-o putin si eu ieri.

Fug la treaba mai vb.
si o zi excelenta!

Laura, mamica implinita de Mihai Dragos 14.10.2009 si Ramona Cristiana 20.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura78nico

Citat:
citat din mesajul lui Ioanna81

m-am tuuuuuuns

am fost si cu mama dupa mine ca sa-l tina pe machu pichu ca altfel nu erau sanse

******************************************************************

Ioana si Carol Ioan fac Trazbâtii




sa-ti fie de bine!poze?
Stiu eu ca te pregatesti intens pt 30.Nu?Apropo petrecerea cand e?Maine sau chiar pe 31?

Laura, mamica implinita de Mihai Dragos 14.10.2009 si Ramona Cristiana 20.03.2007



multumesc azi e petrecerea (o masa in familie de fapt). nu am facut poze ca nu l-am coafat intr-un fel smecheros, dpar am tuns 15 cm din el

******************************************************************

Ioana si Carol Ioan fac Trazbâtii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

'neatza ! Ce liniste pe aici,se vede ca e we ...
Ioana,sper ca v-ati distrat pe cinste aseara .

Lali si de Paul ( 01.10.2009)! si 8+
Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput